1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Цигари - Дали пушите или сте против?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од RainBow, 6 август 2011.

?

Дали пушите цигари?

  1. Да

    367 глас(а)
    30,2%
  2. Не

    850 глас(а)
    69,8%
  1. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    Пушаш сум и понекогаш претерувам со цигарите :@ , како на пример вчера цела кутија. И ми смети да како што рече Cynthia сите сакаме да го откажеме ама никако да се обидиме и се одложуваме. Пушам активно од мојата 17 година.
     
  2. Breezy

    Breezy Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    476
    Допаѓања:
    765
    Да се родиш здрав прав и после да се уништуваш со цигари - НЕ. Сакам здрав живот, мил ми е.
    Алергична сум на никотинот. :puke:
    Еднаш кога бев помала, како "за проба" се затворив во тоалет дома, пробав и никој не ме позна :$ .. ама после тоа не!
    Некои пушат пошто е "шема", други си имаат зависност, се е до карактерот на човекот.
     
  3. Shopaholic77

    Shopaholic77 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2011
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    109
    Не сум пушач . но не сум ни против пушачите .
    Едноставно кажано
     
  4. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    Пушач па непушач, па пак пушач и еве сега неколку години-непушач (овојпат за озбилно!)
     
  5. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Не сум пушач, ама не велам дека нема да бидам. И немам ништо против пушачите... :)
     
  6. CrystalNoir

    CrystalNoir Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2011
    Пораки:
    389
    Допаѓања:
    92
    Не сум пушач и немам намера ни да станам,но воопшто не ми сметаат лугето што пушат
     
  7. martinuska

    martinuska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    3.095
    Допаѓања:
    3.747
    Не сум пушач и немам ништо против пушењето. Кој што сака нека прави, негов живот, негово право.

    Само не сакам луѓе да ми пушат внатре зошто дома сите се непушачи и треба некое време за да изветрее целосно миризбата. Ич не го сакам мирисот на цигари :|
     
  8. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    6-7 години сум активен пушач. Од осмо одделение некаде. Пробував да ги откажам - неможам. Ако сакам да запалам цигара а немам, мислам дека сум во состојба од нервоза да убијам некој :D Од се можам во животов да се откажам ама од цигарите не, и се помирив со тоа. Решив повеќе да не пробуам да ги откажувам зашто секогаш е неуспешно и решив да си уживам во нив, да си помислувам колку ми е убаво кога ќе си запалам цигара, а не да мислам колку ми штети. Ако ми штети нека штети сега тоа е. :) Не сум некој пушач што пушти по кутија ипол-две, можеби во денот по 10 цигари ќе испушам, ама сепак неможам без нив. И не ги откажувам, убави ми се. И имам осет секогаш кога сум во друштво на некој што не пуши, обавезно пазам да не му чадам зашто знам дека непушач си е непушач и не настојувам или да се зезам несолено да му дувам чад во фаца. Такви работи не. Почитувам и пазам :)
     
  9. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.106
    Допаѓања:
    88.094
    Пол:
    Женски
    Не пушам. Пробав пред неколку години ама не ми одеше пушењето :lol: Но, не сум против тие што пушат. Ако на некој нешто му причинува задоволство зошто пак мене тоа да ми пречи?
     
  10. Sense

    Sense Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2011
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    45
    ПОвеќе годишен пушач.

    Е сега,дали сум против или за? -Баш и не гледам некои добри причини да сум за, како горење пари, последици по здравје, но да се изјаснам сум против.

    Откажување? _-Сум пробала еднаш-двапати од стартот на мојата пушачка кариера.
    Немав никаков проблем, дури и ќе запалев 1-2 во денот и ги гасев.
    Но тоа се случувало во ситуација кога сум била да со луѓе кои се тешки анти-пушачи и со моја волја да ги откажам.

    Околу мене сите пушат, слободно ќе кажам во животов имам 2-3 непушачи.
    Тоа ја прави самата идеја и помисла на откажување од нив потешка.

    Мотив ми дава кога слушам долгогодишни пушачи, кои се сметале за зависни од цигари, ги откажуваат-успешно (или бар на извесен период).
     
  11. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно против. Едно време кога и доаѓаа другарки на сестра ми, во детска зачадуваа, демек ќе бркаме глувци. Не се дишеше, поготово зимоска, ладно е, неможеш да отвориш прозор ко што треба. Па затоа си испринтав еден куп ливчиња, со забрането пушење, во различна големина, и ги залепив на врата. 8)
     
    На Tanjich му/ѝ се допаѓа ова.
  12. agirl17

    agirl17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Јас не пушам цигари, имам запалено порано, колку за проба,но ептен ми беа гадни и од тогаш не пробав. Немам намера ни да пробам пак. Дечко ми исто не пуши цигари, ги мрази многу повеќе одколку јас што ги мразам дури, и вели дека никогаш нема запалено цигара во животот :?:
    А не ги осудувам пушачите, секој си има право да си прави што сака со животот.
     
  13. yawn

    yawn Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    697
    Допаѓања:
    699
    Не пушам и немам запалено воопшто досега.Се гордеам со тој факт,иако ретко кој ми верува. :)

    Едноставно нешто што ми мириса одвратно,што е штетно за моето здравје и мојот надворешен изглед нема причина да го употребувам! :emo:
     
    На baguf4e и Panicarka им се допаѓа ова.
  14. orinoco

    orinoco Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2010
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    80
    не сум пушач ама имам запалено неколку цигари, еден цигар ме “опива“ и релаксира и од таа причина имам запалено но не сум си навлекла зависност од нив како што некои велат дека ако пропушиш и вечен пушач ќе станеш.
     
  15. Anja98

    Anja98 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2011
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    553
    Пол:
    Женски
    Не пушам,нема ни да пушам,не сум ни пушела цигари. Строго сум против нив и ужасно многу ми пречат :(
    Имам блиски луѓе кои пушат и го издржувам чадот само ради нив(од култура нели) инаку многу ме гуши чадот и неможам да го поднесам!
     
  16. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.665
    Пол:
    Женски
    најпротив !!! неподносливи ми се .. одбратни :puke:
     
  17. Vampirche.18

    Vampirche.18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    2
    Јас не пушам, се надевам дека нема да почнам зошто знам дека не е убаво, но нешто ме влече ..
     
  18. BlackSwan5

    BlackSwan5 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    2.765
    Допаѓања:
    3.558
    Не сум пушач а за пушењето немам некој посебен став.Не ми смета до толку да сум у просторија со луѓе кои пушат затоа што моите родители се страсни пушачи па сум навикната на тоа.Но секако мислам дека не е убава навика,затоа што едно што трошиш пари за цигари а друго што е лошо за здравјето.Имам запалено цигара онака од љубопитност и ајде да кажам од фраерлак но не ми се допадна а и ми беше лошо така да од тогаш цигара во уста не сум ставила.
     
  19. Linn1

    Linn1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    1.221
    Допаѓања:
    1.935
    Пробав еднаш, па вчера пак, ама да ви кажам не ми се ништо посебно.
    Велев дека никогаш нема да пробам, но ете..
    Никогаш ги немам повлекувано, а вчера кој ѓавол(другарка ми :D ) ме натера да го задржам здивот, да и зборам нешто па дури потоа да го пуштам. Е, до овој момент неможам нормално да дишам. Нешто ме стега во градите. : /

    Инаку никогаш нема да почнам да пушам! Никогаш нема да ми станат навика! Ветувам. :lol:
     
  20. vlubena

    vlubena Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    627
    Не пушам а сум голем противник бидеќи не гледам ништо убаво и ништо во што можам да уживам туку за мене е тоа само бадијала врлени пари за што за да си го уништиш организмот и не дај боже да се разболиш :devil: