Цигари направени со тутун купен од пазар

Дискусија во 'Слободно време' започната од efrosinija, 31 јануари 2019.

  1. efrosinija

    efrosinija Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2016
    Пораки:
    174
    Допаѓања:
    96
    Пол:
    Женски
    Во последно време многу слушам дека купуваат тутун од тезга за сами да си прават цигари.Тоа во секој случај е поефтина варијанта. И јас купив од еден тутун што го викаат ,,куван,, тутун по не мирисал. И филтри со карбон. Некако баш и не ми се допаѓа.Ми остануваат недополнети или преполнети цигарите. Каков тутун користите.Што мислите дали е тоа безбедна опција или се залажуваме.?:^)
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  2. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.852
    Допаѓања:
    25.187
    Пол:
    Женски
    И не само што не мириса како " некуваниот " тутун , туку и помала е шансата да добиеш напад на алергија , ако си алергична на прашина ( или полен ) . Свекор ми зема тутун , првиот кога го зема беше благо кажано ужасен . Толку ѓубре се прави додека да наполниш 2 цигари , тоа е невидено . Тој првиот тутун не беше " куван " . Втор пат кога зема , зеде " куван " . Искрено , подобар е во однос на првиот , но сепак ризлата останува мека , недополнета , ако ставиш повеќе - заглавува машинчето , ѓубре се прави пак наоколу .. Дали е побезбедна опција .. би рекла дека е . За разлика од готовите цигари , овде знаеш што ставаш и како го ставаш . Плус поефтино те фаќа . Ама не е за некој кој е константно во движење , треба време за да ги наполниш ризлите . Барем мене ми требаше цел ден за 2 кутии цигари . Маж ми знае да си направи сам некогаш , ама јас практикувам купени цигари , и онака една кутија ми трае 2-3 дена .
     
    На efrosinija му/ѝ се допаѓа ова.
  3. efrosinija

    efrosinija Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2016
    Пораки:
    174
    Допаѓања:
    96
    Пол:
    Женски
    Треба да пробам да го потсушам малку.Можеби тогаш нема да е мека ризлата. Ао една кутија ти е за 2-3 дена тогаш нема потреба од толкава мака. А со каков филтер купувате.Со карбонски или обичен?
     
  4. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.852
    Допаѓања:
    25.187
    Пол:
    Женски
    Ех , не знам тоа . Филтрите се Mascotte или Dark Horse . Свекор ми купува за него , од Dark Horse ги зема темно кафена боја се филтрите во црна кутија , од Mascotte ги зема зелената кутија со скроз бели филтри внатре . Ако ги разбираш филтрите , мислам дека ќе знаеш дали се карбонски или обични . Јас дека ниту ги пушам ниту ги купувам, затоа не разбирам баш :D . Се надевам ти помогнав малку :) околу дилемата со тутунот :)
     
    На efrosinija му/ѝ се допаѓа ова.
  5. efrosinija

    efrosinija Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2016
    Пораки:
    174
    Допаѓања:
    96
    Пол:
    Женски
    Фала ти.
     
    На CrazyGirl15 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Deni87

    Deni87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2018
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    485
    Пол:
    Машки
    Јас купив за еден постар пријател, но прво прашав на тезгата кој тутун е со послаб вкус и тој го земав. Потоа зедов и машинче за полнење на филтрите, со него треба малку вежбање за цигарите да дојдат полни.
    Но најважно е што треба многу помалку од тутунот да пушиш, пример ако претходно си пушел 1 кутија сега треба да пушиш пола кутија тутун.
     
  7. Deni87

    Deni87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2018
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    485
    Пол:
    Машки
    А за мирисање секако тутунот мириса. Кога оди пријателот на гости и слично секогаш си купува кутија цигари.
     
    На efrosinija му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Имам пробано од тој пазарскиот тутун (600-700 кило што е) поодвратно нешто немам пробано, црева ќе истурев за малку, ептен јако, остро и чадот ептен смрдеше е сеа не знам што тутун беше поточно.
    Од друга страна имам пробано и од продавница, ко кесичка 200 300 грама е, тој беше подобар ама пак ми е вкусот некако гаден, цигарава обична ко прочистена ми е некако.
     
  9. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.852
    Допаѓања:
    25.187
    Пол:
    Женски
    Си го земала јак како маж ми и свекор ми првиот тутун :D . Мислеле слаб ќе им е 5++ па фино си земале 10++ :D . Ќе умрев кога го пробав :^) . Нив мува не ги лазеше |( . Ама толку смрдеше , мајко божја :puke: . Тој што е варен , не мириса толку :?: . И послаб ќе си земеш , зависно какви цигари пушиш со 4 , со 5 .. ќе му кажеш на човекот што го продава тутунот , и би требало да ти го погодат . Свекор ми купува , јас не знам како одат тие работи . Само знам дека пробав од првиот тутун и од вториот по една цигара и имаше голема разлика .
     
  10. LejlaD

    LejlaD Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2018
    Пораки:
    9.585
    Допаѓања:
    199.994
    Пол:
    Женски
    Tutun varen koristam,pocnav so Vrdzinija,no ne me bendisa,ovaj vareniot podobar.Toa sto cigarite ne vi se polnat ubavo e do toa sto vednas stavate tutun vo masinceto.Malku ke go podisitnite so prsti i nekoe vreme da postoi taka,ne dolgo,pa potoa polnite.Se nadevam ubavo objasniv,i jas imav takva maka vo pocetokot,se e navika.Dodusa i pomalku pusam od koga pocnav so vitkani cigari.
     
    На Lemonade_sweet и efrosinija им се допаѓа ова.
  11. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.779
    Пол:
    Машки
    Точно е дека во последно време многу луѓе купуваат тутун од пазар, а причината е едноставна – бајаги е поефтин. Секако, многу од нив и си се тапшаат по рамо дека „бил природен, без адитиви, поздрав, помалце штетен од купечките цигари“.

    Како пушач, имам пробано секакви цигари – добар период и виткав тутун (од купечките, во кесичка), а сум имал и прилики да пробам од пазаџискиве тутуни што се продаваат у кутии за кондури. И можам да кажам дека до сега не сум пробал саглам тутун од пазар.

    Разликата е во следново – цигарите и купечките тутуни можда содржат адитиви, конзерванси, ароми и сл., меѓутоа секој производ од тутун со бандерола подлежи на строги контроли на квалитетот и составот, а позади него стои фирмата која го произвела.

    Тутунот од пазар не поминува буквално низ никаква контрола, а све што имате вие како купувач е зборот на пазарџијата – „Чичин, тутунов е прва класа, само за извоз. Карелија и Марлборо се прави од ова. Нема адитиви, нема ништо. Чисто, природно, нема промашај.“

    Реалноста е дека иако продавачите се колнат дека тутунот им е почист од планинска роса, вие немате појма ни каков квалитет е, ни како е одгледуван, ни дали растенијата биле удавени со пестициди додека растеле – ништо.

    Ја лично, освен ако не го познавам човекот кој го одгледува од прва рака за да знам што квалитет е, не би купил тутун од пазар. Затоа што, колку и да е реално поефтино и „tax-free“, 500 денари за кило тутун е сериозен знак дека нешто не штима.

    И да расчистиме – такво нешто како „поздрав“ или „побезбеден“ тутун не постои – и во својот најчист облик, тутунот не е добар за вашето здравје. А со приказни од типот „Еее, и дедо ми виткаше тутун у хартија од весници, па живееше 100 години, ама тоа е затоа што тогаш тутунот бил природен и без хемија“ само се залажувате самите себе.
     
    На Lolli, Seli20, Alanna и 8 други им се допаѓа ова.
  12. efrosinija

    efrosinija Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2016
    Пораки:
    174
    Допаѓања:
    96
    Пол:
    Женски
    Зошто помалку?

    Правилно.И јас така мислам.Кога ќе одам на гости да си купувам.Тој пазарскиот за домашна употреба:D;)

    Ама и некако потешко се повлекува од него.И јас земав од послабиот за проба.Ама некако како само воздух да вовлекувам.А и филтрите ми се карбонски.Изгледа се е навика.

    И јас долго време бев во дилема баш околу тоа во какви услови е чуван.Тој ,,куваниот,, е во кеси убаво спакуван.Меѓутоа не се знае во какви услови е чуван претходно.Иначе во однос на тоа дека е со бандерола ипоминува низ контрола баши не е заверување.Колку попознати фирми имале штетни состојки во нивните производи ?Се согласувам дека нема здрава опција за тутун.Во секој случај е штетен.
     
    На Ognen4e и LejlaD им се допаѓа ова.
  13. Deni87

    Deni87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2018
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    485
    Пол:
    Машки
    Помалку зошто тутунот е многу посилен од обичните цигари.
     
    На LejlaD и efrosinija им се допаѓа ова.
  14. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.779
    Пол:
    Машки
    Не е само до тоа како е чуван, не се знае ни како е одгледуван, нити па што све има у него - листови, гранчиња, стебла. :D

    Па види, и да помине низ само една контрола у фабриката, тоа е пак една контрола поише отколку што има овој по пазариве. :D Се слагам дека имало случаи со познати фирми и штетни состојки, ама сепак, познатите фирми можат многу да изгубат ако избие скандал поврзан со нивен производ - затоа мораат да пазат, ако не ради нас, тогаш ради себе. :D Пазарџијата од друга страна нема никакви обврски према никого.

    Патем, не е точно дека тутун по правило мириса поише од обична цигара. Веќе реков дека виткав долго време и апсолутно никаква разлика немаше у мирисот. Уште еден индикатор дека пазарскиот тутун (можеби) не е толку квалитетен како што го фалат... :D
     
    На LejlaD, Sanjichka007 и efrosinija им се допаѓа ова.
  15. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    19.288
    Пол:
    Женски
    Кој е тој куван тутун?
    Имам користено Вирџинија не ми е нешто нај нај...
    Мислам дека филтерите играат голема улога, до сега најдобри се покажаа Американ аватар што има дури два филтрии , другите како Гранд, како Хорсе од црните(скоро ко да немаат филтер) не ми се дпбри
     
    На candy.cane и LejlaD им се допаѓа ова.
  16. LejlaD

    LejlaD Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2018
    Пораки:
    9.585
    Допаѓања:
    199.994
    Пол:
    Женски
    Тутунот го купувам 800 ден за килограм,варениот,има и поефтини но не ме бендисаа,е сега за штетноста,секако дека е штетно,макар и едно палење на цигара.Уште поштетно е за не пушачи,чадот што го вдишуваат,пасивните пушачи,поради тоа пушам надвор,на тераса,тешко ми оди одвикнување,па се тешам со намален број на цигари од кога виткам.
     
    На efrosinija му/ѝ се допаѓа ова.
  17. efrosinija

    efrosinija Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2016
    Пораки:
    174
    Допаѓања:
    96
    Пол:
    Женски
    Блеко хорс белите се добри-карбонски.Американ не ми се допаднаа.Тој куваниот е повлажњн во кеси е спакуван има со различна јачина.Јај го купив од Бит пазар 300ден. Пола кило
     
    На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
  18. irrelevant

    irrelevant Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    8.326
    Јас си виткам тутун скоро една година веќе, од пазар си купувам 800 денари кило, тобако голд, ни мириса ни ништо, погоден ми е ептен и што е најбитно пошто сум пушач ептен-буџетот ми е накренат за +3000 најмалку, што ги трошев за цигари. Со дечко ми играме карти за кој губи да витка за две недели цигари и така се снаоѓаме пошто апла досадно е тоа виткањето. Иначе тутунот ти е царска работа само да си го погодиш.
     
    На candy.cane, Justicija и efrosinija им се допаѓа ова.
  19. efrosinija

    efrosinija Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2016
    Пораки:
    174
    Допаѓања:
    96
    Пол:
    Женски
    Да ,ептен е досадно виткањето.Се заштедува.А од кај го купуваш тој тутун.Може да ја сликнеш кутијата ако не ти е проблем.Од тој обичниот е или од куваниот? Јас 800ден ги трошам за 7-8 дена за цигари.;( А вака сигурно имаш за цел месец .
     
    На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
  20. irrelevant

    irrelevant Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    8.326
    Кога ќе купам нов ќе ти го сликнам, ја фрлив кутијата сега од овој последниов. А ти се исплаќа ептен да земеш да си виткаш. Со тие пари цел месец ќе пушиш а може и повеќе.
     
    На efrosinija му/ѝ се допаѓа ова.