Цитати од Библијата

Дискусија во 'Религија' започната од FARFELLA, 26 јануари 2011.

  1. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.203
    Пол:
    Женски
    Luke 6:37-42
    37 “Do not judge, and you will not be judged. Do not condemn, and you will not be condemned. Forgive, and you will be forgiven.
    38 Give, and it will be given to you. A good measure, pressed down, shaken together and running over, will be poured into your lap. For with the measure you use, it will be measured to you.”
    39 He also told them this parable: “Can the blind lead the blind? Will they not both fall into a pit?
    40 The student is not above the teacher, but everyone who is fully trained will be like their teacher.
    41 “Why do you look at the speck of sawdust in your brother’s eye and pay no attention to the plank in your own eye?
    42 How can you say to your brother, ‘Brother, let me take the speck out of your eye,’ when you yourself fail to see the plank in your own eye? You hypocrite, first take the plank out of your eye, and then you will see clearly to remove the speck from your brother’s eye.

    Luke 6:46
    46 “Why do you call me, ‘Lord, Lord,’ and do not do what I say?

    Romans 2:1-5
    1 You, therefore, have no excuse, you who pass judgment on someone else, for at whatever point you judge another, you are condemning yourself, because you who pass judgment do the same things.

    Titus 1:16

    16 They claim to know God, but by their actions they deny him. They are detestable, disobedient and unfit for doing anything good.
     
    На Mic18, SigmaMan и blueeparadise им се допаѓа ова.
  2. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.600
    Допаѓања:
    6.383
    Philippians 4:12,13

    12 I know what it is to be in need, and I know what it is to have plenty. I have learned the secret of being content in any and every situation, whether well fed or hungry, whether living in plenty or in want. 13 I can do everything through him who gives me strength.
     
    На Mic18 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. OmilenataZaNego

    OmilenataZaNego Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2015
    Пораки:
    449
    Допаѓања:
    786
    Пол:
    Женски
    ‭Псалми‬ ‭25:5‬ ‭

    Води ме во Твојата вистина и научи ме, зашто Ти си Бог на моето спасение; на Тебе се надевам секој ден.
     
    На Mic18 и hermosa им се допаѓа ова.
  4. INNERBEAUTY

    INNERBEAUTY Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2017
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    5.235
    Пол:
    Женски
    Ете, Јас ве испраќам како овци меѓу волци; затоа бидете мудри како змии и безопасни како гулаби.
    Исус, Матеј 10:16
     
    На eliesaab и hermosa им се допаѓа ова.
  5. INNERBEAUTY

    INNERBEAUTY Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2017
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    5.235
    Пол:
    Женски
  6. OmilenataZaNego

    OmilenataZaNego Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2015
    Пораки:
    449
    Допаѓања:
    786
    Пол:
    Женски
    Му рече Господ на мојот Господ: „Седи од Мојата десна страна, додека ги ставам непријателите Твои во подножјето на нозете Твои.”
    ‭‭Псалми‬ ‭109:1‬ ‭
     
  7. Mic18

    Mic18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2022
    Пораки:
    449
    Допаѓања:
    507
    Пол:
    Машки
    Псалм 11
    Помагај, Господи, зашто не остана побожен, ги снема верните меѓу синовите човечки! Лага му кажува секој на ближниот свој; од дволично срце устите зборуваат лага.
    Нека ги истреби Господ сите лажливи усти и секој јазик што се возвеличува;
    оние што зборуваат: „Јазикот е наша сила; устата ни е со нас; кој е господар над нас?”
    „Заради страдањата на сиромасите и лелекот на бедните ќе се кренам сега, вели Господ, ќе му донесам спас на оној што копнее по него.”
    Зборовите на Господ се зборови чисти, сребро во оган исчистено од земја, седумпати пречистено.
    Ти, Господи, ќе не одбраниш и ќе не запазиш од овој род довека.
    Нечестивите одат наоколу, додека ниските работи се возвишуваат меѓу луѓето.
     
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
  8. OmilenataZaNego

    OmilenataZaNego Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2015
    Пораки:
    449
    Допаѓања:
    786
    Пол:
    Женски
    ‭‭Јован‬ ‭10:16‭-‬30‬ ‭
    [16] И други овци имам, што не се од овој овчарник; и нив треба да ги доведам, па ќе го слушаат Мојот глас и ќе биде едно стадо и еден Пастир. [17] Таткото Ме љуби затоа, што Јас го давам Својот живот, за да го земам пак. [18] Никој не Ми го одзема, туку Јас го давам Сам од Себе. Имам власт да го дадам, и имам власт да го земам пак. Оваа заповед ја примив од Мојот Татко.” [19] Заради тие зборови пак настана раздор меѓу Јудејците. [20] Мнозина од нив велеа: „Опфатен е од демон и безумствува, зошто Го слушате?” [21] Други велеа: „Тоа не се зборови на опфатен од демон. Може ли демон да отвора очи на слепци?” [22] Тогаш во Ерусалим се празнуваше Посветување; беше зима. [23] А Исус одеше по Соломоновиот трем на Храмот. [24] Тогаш Јудејците Го опкружија и Му рекоа: „До кога ќе ни ја измачуваш душата? Ако си Ти Христос, кажи ни слободно!” [25] Исус им одговори: „Ви реков, и не верувате. Делата што Јас ги правам - во името на Мојот Татко - сведочат за Мене. [26] Но, вие не верувате, зашто не сте од Моите овци. [27] Моите овци го слушаат Мојот глас, и Јас ги познавам, и тие идат по Мене. [28] Јас им давам вечен живот и никако нема да загинат и никој нема да ги грабне од Мојата рака. [29] Мојот Татко - Кој ми ги даде - е поголем од сите, и никој не може да ги грабне од раката на Мојот Татко. [30] Јас и Татко Ми едно сме.

    ‭‭Јован‬ ‭14:9‬ ‭
    [9] Јешуа му рече: „Толку време Сум со вас и не Ме позна, Филипе? Кој Ме видел Мене, Го видел и Таткото; тогаш како велиш ти: ‘Покажи ни Го Таткото!’

    ‭‭Колошаните‬ ‭1:16‬ ‭
    [16] зашто во Него е создадено сè што е во небесата и на земјата; видливо и невидливо, било престоли, или господства, или началства, или власти; сè е создадено преку Него и за Него.

    ‭‭1 Коринќаните‬ ‭12:3‬ ‭‬‬
    [3] Затоа ве известувам дека никој, кој зборува во Божјиот Дух, не вели: „Проклет да е Јешуа,” и никој не може да каже: „Јешуа е Господ,” освен преку Светиот Дух.

    Yeshua is the creator and sustainer of the universe who was receiving angelic worship while awaiting the time when He would take on flesh for our redemption.
     
  9. Mic18

    Mic18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2022
    Пораки:
    449
    Допаѓања:
    507
    Пол:
    Машки
    Нема ништо сокриено, а да не се открие, ни тајно – што не ќе се узнае;
    па затоа, што сте рекле во темнина, ќе се чуе на видело; и што сте рекле на уво во скривница, ќе биде разгласено од покривите.
    А вам, на Моите пријатели, ви велам: не бојте се од оние, што го убиваат телото и потоа не можат ништо повеќе да направат;
    но ќе ви кажам од кого да се боите: бојте се од Оној, Кој по убивањето има власт да фрли во пеколот; да, ви велам, од Него бојте се!
    Евангелие според Лука 12:2-5
     
    На KittyAgnes, kuc и hermosa им се допаѓа ова.
  10. INNERBEAUTY

    INNERBEAUTY Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2017
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    5.235
    Пол:
    Женски
    il_570xN.926199191_3tje.jpg
     
    На KittyAgnes, P.S.love и Mic18 им се допаѓа ова.
  11. INNERBEAUTY

    INNERBEAUTY Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2017
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    5.235
    Пол:
    Женски
    c57fe85c62685737bd11ae9e6a1f20ef.jpg
     
    На KittyAgnes и P.S.love им се допаѓа ова.
  12. INNERBEAUTY

    INNERBEAUTY Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2017
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    5.235
    Пол:
    Женски
    9ebaa438234392d304974e9a2be83aaf.jpg
    ScriptureArt_0517_-_1John_4_18_NLT_English_157x157.jpg
     
    На Mic18 и KittyAgnes им се допаѓа ова.
  13. Mic18

    Mic18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2022
    Пораки:
    449
    Допаѓања:
    507
    Пол:
    Машки
    Еве, ви давам власт да настапувате на змии и скорпии, и на секаква непријателска сила; и ништо нема да ве повреди; но не радувајте се на тоа, дека духовите ви се покоруваат, а радувајте се, што се имињата ваши напишани на небесата.”
    Во тој час се возрадува Исус во духот и рече: „Те прославувам, Оче, Господи на небото и на земјата, оти си го сокрил ова од мудрите и разумните, а си го открил на простите. Така е, оти таква беше волјата Твоја.”
    (Лука 10-19-21)
     
  14. INNERBEAUTY

    INNERBEAUTY Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2017
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    5.235
    Пол:
    Женски
    images - 2024-02-15T145132.852.jpeg

    Заради многу беззаконија љубовта ќе олади кај многумина. Исус(Матеј 24:12)


    Чувајте се да не се занесете во прослави, во пиење или во прекумерни грижи за овој живот, зашто оној ден ќе ве затекне ненадејно.
    Како замка што ќе дојде по сите луѓе, во целиот свет.
    Бидете на штрек и молитва во секое време, за да имате сила
    успешно да го пребродите се она што ќе се случи.
    Исус (Лука 21:34-36)

    Состојбата во светот ќе биде како во времето на Ное. Зошто, пред самиот потоп луѓето јадеа, пиеја, се женеа и мажеа, се до денот кога Ное влезе во бродот. И не сфатија што се случува, додека не дојде потопот и ги однесе сите. Исус(Матеј, 24:37)

    Зашто ќе се појават лажни христоси и лажни пророци, па ќе прават големи знаци и чуда, за да ги заблудат, ако е можно. Исус (Матеј 24:24)

    Само грешни и безбожни луѓе бараат чудотворен знак, но ним нема да им биде даден никаков друг знак. Исус(Матеј16:4)

    Секој кој ги слуша моите зборови и ги исполнува е мудар, и може да се спореди со човек кој си гради куќа врз камена подлога.
    И заврнаа поројни дождови, надојдоа реки, и дувнаа ветрови, навалија на неа, но таа не се разурна, зошто е изградена врз камена подлога.
    Исус (Матеј 7:24)

    Сега дојдете, ќе отидеме на тивко место, да можете таму да се одморите. Исус(Марко 6:31)
     
    Последна измена: 16 февруари 2024
    На tiggyboy и Mic18 им се допаѓа ова.
  15. OmilenataZaNego

    OmilenataZaNego Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2015
    Пораки:
    449
    Допаѓања:
    786
    Пол:
    Женски
    ‭‭Псалми 132:18
    [18] Ќе ги облечам неговите непријатели со срам, а врз него ќе блеска Мојот венец.”
     
    На Mic18 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. INNERBEAUTY

    INNERBEAUTY Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2017
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    5.235
    Пол:
    Женски
    #goodvibesonly #falselove&light
    47_2Co_11_14.jpg
     
    Последна измена: 26 февруари 2024
    На OmilenataZaNego му/ѝ се допаѓа ова.
  17. INNERBEAUTY

    INNERBEAUTY Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2017
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    5.235
    Пол:
    Женски
    jeremiah-6-16-stand-kjv.jpg
     
    На OmilenataZaNego му/ѝ се допаѓа ова.
  18. INNERBEAUTY

    INNERBEAUTY Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2017
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    5.235
    Пол:
    Женски
     
    На OmilenataZaNego, Mic18 и Cutiepie1 им се допаѓа ова.
  19. INNERBEAUTY

    INNERBEAUTY Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2017
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    5.235
    Пол:
    Женски
     
    Последна измена: 22 март 2024
    На OmilenataZaNego му/ѝ се допаѓа ова.
  20. OmilenataZaNego

    OmilenataZaNego Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2015
    Пораки:
    449
    Допаѓања:
    786
    Пол:
    Женски
    ‭‭Римјаните 10:17

    [17] И така, верата доаѓа од слушањето, а слушањето од Христовото слово.:inlove: