1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Цитати од Библијата

Дискусија во 'Религија' започната од FARFELLA, 26 јануари 2011.

  1. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Малку парафразирано, ама точно!
     
    На La.loca, hermosa, ana992 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. blonde_supergirl

    blonde_supergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2016
    Пораки:
    821
    Допаѓања:
    2.131
    Пол:
    Женски
    На La.loca и EvAngelos им се допаѓа ова.
  3. orevokrsacka

    orevokrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    2.446
    Допаѓања:
    8.468
    Спаси ме Господи, од лукав човек и избави ме од неправеден човек;
    тие смислија зло врз срцето свое, секој ден се подготвуваат за борба;
    ги изострија јазиците свои како змија; под устите им е аспидин отров.
    Запази ме Господи, од рацете на грешник. Избави ме од луѓе неправедни, кои смислија да ми подметнат нога.
    Горделивите тајно поставија стапица, и распнаа примки од јажиња за мене; на патот ми поставија соблазна.
    Јас му реков на Господа: Ти си Бог мој: услиши го Господи, гласот на моето молење.
    Господи, Господи, сило на моето спасение! Ти, Кој во денот на битката ја засолни главата моја,
    не предавај ме Господи, на грешникот против мојата желба; не давај да постигнат што намислија за да не се возгордеат.
    Главата своја да не ја подигнат оние што ме опколија, нека падне врз нив злобата на нивната сопствена уста.
    Нека паднат врз нив жарени јаглења; да бидат фрлени во оган, па од маките да не станат.
    Човек иноверец нема да се одржи на земјава; злото ќе го одвлече неправедниот човек во погибел.
    Разбрав дека Господ ќе покаже правда за угнетените и милост за сиромасите.
    Да, праведниците ќе го исповедаат името Твое, а непорочните ќе се населат пред лицето Твое.

    Псалми, 139
     
    На La.loca, hermosa, Rama и 2 други им се допаѓа ова.
  4. blonde_supergirl

    blonde_supergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2016
    Пораки:
    821
    Допаѓања:
    2.131
    Пол:
    Женски
    “But God demonstrates his own love for us in this: While we were still sinners, Christ died for us.” Rom. 5:8
    “But you, O Lord, are a compassionate and gracious God, slow to anger, abounding in love and faithfulness.” Psalm 86:15
    “So now faith, hope, and love abide, these three; but the greatest of these is love.” 1 Corinthians 13:13
     
    На La.loca му/ѝ се допаѓа ова.
  5. blonde_supergirl

    blonde_supergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2016
    Пораки:
    821
    Допаѓања:
    2.131
    Пол:
    Женски
    But I will sing of your strength, in the morning I will sing of your love; for you are my fortress, my refuge in times of trouble.
    Psalm 59:16 NIV
     
    На La.loca и EvAngelos им се допаѓа ова.
  6. orevokrsacka

    orevokrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    2.446
    Допаѓања:
    8.468
    @blonde_supergirl зошто се цитативе на англиски јазик? :$
     
    На душленце, La.loca и Таа Сум им се допаѓа ова.
  7. blonde_supergirl

    blonde_supergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2016
    Пораки:
    821
    Допаѓања:
    2.131
    Пол:
    Женски
    Зошто оние кои ги наоѓам, се.
     
    На La.loca и orevokrsacka им се допаѓа ова.
  8. SeaMermaid

    SeaMermaid Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2015
    Пораки:
    1.138
    Допаѓања:
    14.422
    Пол:
    Женски
    Исусовата беседа над гората...Толку е поучна,толку смирувачка.Многу го сакам овој дел,блаженството од Бога,нешто прекрасно.
    1. Кога го виде народот, Он се искачи на планината; а штом седна, учениците Негови се приближија до Него.
    2. И кога ја отвори устата Своја, ги поучуваше и говореше:
    3. “Блажени се бедните по дух, зашто нивно е царството небесно
    4. Блажени се оние што плачат, оти ќе се утешат!
    5. Блажени се кротките, зашто тие ќе ја наследат земјата!
    6. Блажени се гладните и жедните за правда, оти тие ќе се наситат!
    7. Блажени се милостивите, зашто тие ќе бидат помилувани!
    8. Блажени се чистите по срце, оти тие ќе Го видат Бога!
    9. Блажени се миротворците, зашто тие ќе се наречат синови Божји!
    10. Блажени се гонетите заради правда, бидејќи нивно е царството небесно!
    11. Блажени сте вие, кога ќе ве срамат и прогонат и кога ќе говорат против вас секакви лоши зборови лажно – заради Мене!
    12. Радувајте се и веселете се зашто голема е вашата награда на небесата! Така ги гонеа и пророците што беа пред вас.
    13. Вие сте солта на земјата. Но, ако солта ја изгуби силата, со што ќе се осоли? Таа веќе за ништо не е, освен да се фрли надвор и изгази од луѓето.
    14. Вие сте светлината на светот. Не може да се сокрие град, што се наоѓа на врв планина.
    15. Ниту, пак, светило се пали и клава под поклоп, туку на свеќник и им свети на сите в куќи.
    16. Така треба да свети пред луѓето и вашата светлина, за да ги видат вашите добри дела и да Го прослават вашиот Отец небесни.
     
    На P.S.love, worrieddd, La.loca и 7 други им се допаѓа ова.
  9. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.582
    Пол:
    Женски
    Јаков 2;14-20


    14
    Каква е ползата, браќа мои, ако некој рече дека има вера, а дела нема? Може ли верата да го спаси?
    15 Ако некој брат или сестра се голи и немаат што да јадат,
    16 па некој од вас им рече: „Одете си со мир, грејте се и наситете се!”, а не им даде што им е потребно за телото – каква полза?
    17 И така, верата, ако нема дела, сама по себе е мртва.
    18 Но може некој да рече: „ти имаш вера, а јас имам дела.” Покажи ми ја верата своја без дела, а јас ќе ти ја покажам верата своја од моите дела.
    19 Ти веруваш дека Бог е еден; добро правиш; но и бесовите веруваат, а треперат.
    20 Не сакаш ли да разбереш, о суетни човеку, дека верата без дела е мртва?
     
    На worrieddd, La.loca, hermosa и 6 други им се допаѓа ова.
  10. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.582
    Пол:
    Женски
    21. Не можете да пиете од Господова чаша и од бесовска чаша; не можете да учествувате на Господовата трпеза и на бесовската трпеза.
    22. Или, пак, ќе побудиме ревнување во Господа? Та посилни ли сме од Него?
    23. Сè ми е позволено, но не е сè полезно; сè ми е позволено, но не е сè за поука.

    Коринт. 1. 10;21-23
     
    На worrieddd, La.loca, kuc и 6 други им се допаѓа ова.
  11. ana992

    ana992 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    5.992
    Ова се неколку страни мене што ми се фатија за душа 20170614_092633.jpg 20170615_102614.jpg
     
    На hermosa, La.loca, kuc и 4 други им се допаѓа ова.
  12. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.582
    Пол:
    Женски
    Послание на светиот Апостол Павле до Ефесјаните. 5;1-7

    И така, угледајте се на Бога, како чеда возљубени,
    и живејте во љубов, како што и Христос нè засака и Себеси за нас се предаде како принос и жртва на Бога за пријатен мирис.
    А блудство и секаква нечистота или, пак, користољубивост дури да не се спомнуваат меѓу вас, како што им прилега на светии,
    ниту, пак, срамни и празни зборови или смешки, што се неприлични, туку само благодарности.
    Зашто ова треба да го знаете, дека ниеден блудник, или нечист, или користољубец – кој е идолопоклоник, нема дел во царството на Христа и Бога.
    Никој да не се мами со празни зборови; оти поради овие иде гневот Божји врз синовите на непокорноста;
    и така, не станувајте нивни соучесници.
     
    На La.loca, Orthophill, Таа Сум и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.582
    Пол:
    Женски
    Второ послание на Светиот Апостол Павле до Солунјаните 1;6-10

    Бидејќи справедливо е пред Бога да им ги врати маките ваши на оние, што ве мачеа,
    а вам, на мачените, да ви даде утеха заедно со нас, кога Господ Исус ќе се јави од небото со ангелите на Својата сила,
    во пламенен оган да им се одмаздува на оние, кои не Го познаваат Бога, кои не се покоруваат на Благовестието на нашиот Господ Исус Христос
    и кои со вечна погибел ќе бидат казнети од лицето на Господа и од славата на Неговата моќ,
    кога ќе дојде Он за да биде прославен во оној ден среде Своите светии, и да Му се восхитуваат сите оние што поверуваа, а исто така и вие, бидејќи со вера го примивте нашето сведоштво.
     
    На La.loca, kuc, blonde_supergirl и 2 други им се допаѓа ова.
  14. Presque vu

    Presque vu Активен член

    Се зачлени на:
    5 март 2018
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    428
    Пол:
    Женски
    ПСАЛМ 50
    Покајничка молитва

    1 Помилуј ме, Боже, поради големата Твоја милост, и заради големата Твоја
    добрина избриши ги беззаконијата мои.
    2 Измиј ме темелно од моето беззаконие и очисти ме од мојот грев,
    3 зашто престапите мои ги знам и мојот грев е секогаш пред мене.
    4 Против Тебе, само против Тебе згрешив и пред Тебе зло извршив, така што Ти си праведен кога ќе пресудуваш и беспрекорен кога ќе судиш.
    5 Ете, грешен сум роден, грешник уште од кога ме зачна мајка ми.
    6 Ти ја сакаш вистината во срцето, и внатре во мене ме учиш на мудроста Твоја.
    7 Пороси ме со исоп, и ќе бидам чист; измиј ме и ќе бидам побел од снег.
    8 Дај ми да чујам радост и веселба, нека се зарадуваат коските што Ти ми ги здроби.
    9 Одврати го лицето Свое од гревовите мои и избриши ги сите мои беззаконија.
    10 Создај чисто срце во мене, Боже, и нов и прав дух стави во мене.
    11 Не отфрлај ме од лицето Свое и Светиот Дух Твој не одземај Го од мене.
    12 Врати ми ја радоста на спасението од Тебе и благороден дух зацврсти во мене.
    13 Тогаш ќе ги научам престапниците да одат по Твоите патишта, и грешниците
    кон Тебе ќе се обраќаат.
    14 Ослободи ме од пролеаната крв, Боже, Боже на моето спасение, и јазикот
    мој ќе пее за Твоето избавување!
    15 Господи, отвори ја устата моја, и устата моја ќе ја објави похвалата Твоја;
    16 зашто, жртви не ти се мили, кога би ти принел сепаленици, Ти не би ги примил.
    17 Жртвата пред Бога е срушен дух; срце понизно и смирено Ти, Боже, не отфрлуваш.
    18 Господи, направи му добро на Сион, според благоволението Свое, обнови ги
    ѕидовите ерусалимски.
    19 Тогаш ќе Ти бидат угодни жртвите на правдата, вознесувањата и жртвите
    сепаленици; тогаш на Твојот олтар ќе принесуваат телци.

    „Нова заповед ви давам, да се љубите еден со друг; како Јас што ве возљубив, така и вие да се љубите еден со друг. По тоа ќе ве познаваат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе“ (Јован 13: 34-35).
     
    Последна измена од модератор: 18 март 2018
    На La.loca, vanna, Таа Сум и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.582
    Пол:
    Женски
    А од непристојни и празни зборови клони се, зашто тие ги водат луѓето секогаш кон безбожност. (Тимотеј 2.2;16)
     
    На La.loca, Таа Сум, hermosa и 3 други им се допаѓа ова.
  16. Presque vu

    Presque vu Активен член

    Се зачлени на:
    5 март 2018
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    428
    Пол:
    Женски
    Зборувај и твори секаква правда без никаков сомнеж, смело, цврсто и одлучно; " Зашто Бог не ни даде дух на страв, туку дух на сила, љубов и разбраност. " (2Тим.1,7)

    "Блaжени сте вие кoгa ќе ве срaмaт и прoгoнувaaт и кoгa ќе гoвoрaт прoтив вaс секaкви лoши збoрoви лажно зaрaди Мене. Рaдувaјте се и веселете се зoштo гoлемa е вaшaтa нaгрaдa нa Небесaтa!"Mт 5,11-12

    "Светлината дојде во светот , но луѓето повеќе ја засакаа темнината отколку светлината , зошто нивните дела беа зли. Зашто секој што прави зло,ја мрази светлината и не оди кон светлината за да не бидат разоткриени неговите дела бидејќи се лукави . А оној кој твори вистина, оди кон светлината за да се видат неговите дела, бидејќи се по Бога извршени ." (Јн 3,19-21)
     
    Последна измена од модератор: 18 март 2018
    На La.loca, vanna, Таа Сум и 2 други им се допаѓа ова.
  17. vanna

    vanna Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    565
    Допаѓања:
    1.641
    Пол:
    Женски
    Псалм 23
    Давидов псалм.
    1 Господ е Пастир мој; ништо нема да ми недостасува,
    2 На зелени пасишта Тој ми дава починка; При тивки води - ме води.
    3 Ја освежува мојата душа, ме води по патеките на правдата, поради Своето име.
    4 Ако тргнам и низ долината на смртната сенка, нема да се уплашам од злото, зашто Ти си со мене. Твојот жезал и Твојата палка ме утешуваат.
    5 Приготвуваш трпеза пред мене, пред погледот на моите непријатели. Ја помаза мојата глава со масло, мојата чаша се прелева.
    6 Навистина, благоста и милоста ќе ме следат, низ сите денови на мојот живот. И јас ќе престојувам во Господовиот дом засекогаш
     
    На La.loca, Таа Сум, Orthophill и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. vanna

    vanna Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    565
    Допаѓања:
    1.641
    Пол:
    Женски
    „А оние кои се надеваат на Господа,
    ќе ја обноват силата своја,
    ќе кренат крилја како орли,
    ќе трчаат и нема да им биде тешко,
    ќе одат и нема да се уморат„

    Книга на пророк Исаија 40:31:l:
     
    На La.loca, Таа Сум, Orthophill и 2 други им се допаѓа ова.
  19. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    1. Да зборувам на сите човечки јазици, па дури и на ангелски, штом љубов немам, ќе бидам бакар, што ѕвони, или кимвал, што ѕвечи.
    2. Да имам пророчки дар и да ги знам сите тајни, да ги имам сите знаења за сите работи, а и така силна вера, што и планини да преместувам, – ако љубов немам, ништо не сум.
    3. И да го раздадам целиот свој имот, да позволам телото да ми изгори, – штом љубов немам, ништо не ми користи.
    4. Љубовта е долготрпелива, полна со добрина, љубовта не завидува, љубовта не се превознесува, не се гордее,
    5. не прави што е непристојно, не бара свое, не се срди, не мисли зло,
    6. на неправда не се радува, а на вистина се радува.
    7. сè извинува, во сè верува, на сè се надева, сè претрпува.
     
    На La.loca, vanna и orevokrsacka им се допаѓа ова.
  20. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.582
    Пол:
    Женски
    Книга пророк Језекиил 33; 7-20

    7. И тебе, сине човечки, Јас те поставив како стражар на домот Израилев: ти ќе слушаш слово од Мојата уста и ќе ги вразумуваш од Мене.
    8. Кога ќе му речам на грешникот: »грешнику, ти бездруго ќе умреш«, а ти не му кажеш ништо, не го опоменеш беззаконикот да го остави неговиот пат, грешникот ќе умре за својот грев, но крвта негова ќе ја барам од раката твоја.
    9. Ако, пак, беззаконикот си го предупредил, да се врати од својот пат, а тој не се одвратил од патот свој, тој ќе умре за својот грев, но ти ќе ја зачуваш душата своја.
    10. Сине човечки, кажи му на домот Израилев – вие велите: »нашите престапи и нашите гревови се врз нас, и ние пропаѓаме во нив, како тогаш можеме да живееме?«
    11. Кажи им, жив сум Јас, вели Господ Бог: Јас не ја сакам смртта на грешникот, туку грешникот да се одврати од својот пат и да остане жив. Вратете се, вратете се од вашите лоши патишта; зошто да умирате вие, доме Израилев?”
    12. Сине човечки, кажи им на синовите од твојот народ; преведноста нема да го спаси преведникот во денот на неговиот престап, и грешникот поради беззаконието свое нема да падне во денот, кога ќе се откаже од гревот свој, како и праведникот во денот, кога ќе згреши, не ќе може да остане меѓу живите заради својата праведност.
    13. Кога ќе му речам на праведникот дека тој нема да биде жив, и тој се надева на својата праведност, па врши неправда, тогаш сите негови праведни дела нема да се спомнат, и тој ќе умре од неправдата своја, што ја извршил.
    14. А кога ќе му кажам на грешникот: „бездруго ќе умреш”, и тој се откаже од гревовите свои, па врши суд и правда,
    15. а, ако тој грешник го врати залогот, го поврати ограбеното, оди по законот на животот и не врши ништо лошо, – тогаш тој ќе живее, нема да умре.
    16. Ниеден од неговите гревови, што ги извршил нема да му се спомнат; тој почнал да врши суд и правда, тој ќе биде жив.
    17. Синовите на твојот народ велат: „не е прав патот на Господа”, а всушност нивниот пат не е прав.
    18. Кога праведникот ќе отстапи од својата праведност и почне да врши беззаконие, тој ќе умре заради тоа.
    19. Кога, пак, грешникот ќе се поврати од гревот свој и ќе почне да врши суд и правда, заради тоа тој ќе остане жив.
    20. А вие велите: „не е прав патот на Господа!”. Јас ќе ви судам, доме Израилев, на секого од вас според патиштата негови.
     
    На Orthophill, SeaMermaid, ana992 и 2 други им се допаѓа ова.