Цитати од Библијата

Дискусија во 'Религија' започната од FARFELLA, 26 јануари 2011.

 1. Orthophill

  Orthophill Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2012
  Пораки:
  1.170
  Допаѓања:
  3.004
  Пол:
  Машки
  Баш сакав да ве поздравам со овој цитат: тебе, @Petra777 и @carangigia
  :)
   
  На kuc, worrieddd, carangigia и 2 други им се допаѓа ова.
 2. Petra777

  Petra777 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2015
  Пораки:
  2.523
  Допаѓања:
  28.982
  Пол:
  Женски
  :l::)
   
  На carangigia и Orthophill им се допаѓа ова.
 3. carangigia

  carangigia Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 мај 2017
  Пораки:
  762
  Допаѓања:
  4.704
  Пол:
  Женски
  Благодарам на поздрават, многу ми значи :hug:
  Двапати го прочитав цитатот, многу убаво е напишано.

  Др. Мирољуб Петрович, има предавање за Библијата и Православието, јас редовно го гледам.
  Тој учел хебрејски јазик за да ја прочита Библијата.

  Еве една негова емисија при посета на Израел. Во емисијата цитира цитати од Библијата и покажува каде се наоѓа пештерата на Давид во кој живеел откога се криел од Саул, Мртвото Море во чија близина се наоѓале 5 градови кои Господ уништил вклучувајќи ја и Содома И Гомора, ја покажува реката Јордан, Давидов град и сл.
  Емисијата е релативно подолга, ама вреди да се погледне. Мислам дека ќе ти се допадне. :)

   
  На La.loca и Orthophill им се допаѓа ова.
 4. worrieddd

  worrieddd Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2013
  Пораки:
  879
  Допаѓања:
  3.466
  Пол:
  Женски
  Дојдете при мене сите изморени и обременети и Јас ќе ве успокојам;
  Свето Евангелие според Матеј 11, 28.
   
  На kuc, La.loca, afrodita94 и 3 други им се допаѓа ова.
 5. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.238
  Допаѓања:
  44.774
  Пол:
  Женски
  Ние не целиме кон видливото, туку кон невидливото, бидејќи видливото е времено, а невидливото вечно.
  2 Коринт.4;18
   
  На SeaMermaid, La.loca, worrieddd и 3 други им се допаѓа ова.
 6. worrieddd

  worrieddd Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2013
  Пораки:
  879
  Допаѓања:
  3.466
  Пол:
  Женски
  Нека се раздвижат планините и нека се потресат бреговите, но Мојата љубов нема да се повлече од тебе, ниту ќе се расколеба Мојот Завет на мирот,” вели Господ Кој ти се смилува. (Исаија 54, 10.)
   
  На EvAngelos, kuc, orevokrsacka и 4 други им се допаѓа ова.
 7. afrodita94

  afrodita94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2013
  Пораки:
  145
  Допаѓања:
  506
  Штo oкo не виде, увo не чу, ниту нa чoвекa нa ум не му пaднa, тoa Бoг гo пригoтвил зa oние штo гo сaкaaт. Исaијa 64.4
   
  На EvAngelos, Bitter-Sweet, Orthophill и 4 други им се допаѓа ова.
 8. worrieddd

  worrieddd Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2013
  Пораки:
  879
  Допаѓања:
  3.466
  Пол:
  Женски
  Овој стих се наоѓа во 1.Послание до Коринтјаните глава 2. 9стих. Во Исаија е малце поразлично напишан. :)

  Може ли жена да го заборави своето доенче, да не му се смилува на чедото на својата утроба? Па кога некоја и би заборавила, Јас нема да те заборавам тебе. ( Исаија 49, 15)

  И така, внимавајте грижливо како живеете! Не како немудри, туку како мудри; искупувајте го времето, зашто дните се зли! Затоа не бидете неразумни, туку разберете што е Господова волја! И не се пијанете со вино, во
  кое е разузданоста, туку полнете се со Духот! Зборувајте си еден на другиот со псалми, и химни, и со духовни песни! Пејте му на Господа и воспевајте Го во вашите срца! (Послание до Ефесјаните 5. 15-19)

  А плодот на Духот е: љубовта, радоста, мирот, трпението, љубезноста, добрината, верноста, кротоста, самоконтролата; нема закон против вакви нешта. - Послание до Галатјаните 5. 22,23

  А ова знај го: во последните денови ќе настанат тешки времиња, зашто луѓето ќе бидат саможиви, среброљупци, самофалци, горделиви, хулители; непокорни на родителите, неблагодарни, несвети; без природна љубов, непомирливи, клеветници, невоздржани,жестоки, непријатели на доброто, предавници, избувливи, надуени, повеќе сластољубиви, а не богољубиви, кои имаат изглед на побожност, а се одрекле од нејзината сила; отстранувај се, и од нив! - 2.Тимотеј 3: 1-5

  Има злато и многу скапоцени камења, но разумната уста е поскапоцена од се'. - Книга Соломонови Изреки 20: 15.

  Не брзај со јазикот свој, и срцето твое да не брза да изговара зборови пред Господа; зашто Бог е на небото, а ти на земјата; затоа зборовите твои да не бидат многу. - Книга Проповедник 5: 1

  Некој пат му се чини на човекот прав, а на крајот води кон смртта. ( Книга Соломонови Изреки 14: 12)

  „Неможното за луѓето е можно за Бога.” - (Евангелие според апостол Лука 18: 27.)

  „Не грижете се секој само за себе, туку и за другите! Бидејќи вие треба да ги имате истите мисли, што ги има Исус Христос, Кој, иако беше во Божји лик, не сметаше дека треба да го искористи тоа што е еднаков со Бога; но Сам Себе се понизи, земајќи лик на слуга се изедначи со луѓето и по изглед се покажа како човек; Сам Себе се понизи, послушен сѐ до самата смрт, смрт на крст. Па затоа и Бог Го превозвиши и Му даде име што е над секое име, та во името на Исус да се поклони секое колено на сѐ што е небесно, земно и подземно, и секој јазик да исповеда дека Исус Христос е Господ, за слава на Бог Отецот.“

  Послание до Филипјаните 2: 4-11
   
  Последна измена од модератор: 7 септември 2018
  На hermosa, La.loca, ЕденЧлен и 8 други им се допаѓа ова.
 9. worrieddd

  worrieddd Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2013
  Пораки:
  879
  Допаѓања:
  3.466
  Пол:
  Женски
  Исус Христос е ист вчера, и денес, и во веки.

  Евреите 13: 8
   
  На La.loca, SeaMermaid, kuc и 2 други им се допаѓа ова.
 10. worrieddd

  worrieddd Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2013
  Пораки:
  879
  Допаѓања:
  3.466
  Пол:
  Женски
  А нам, пак, ни го откри тоа Бог преку Својот Дух, зашто Духот испитува сe, па дури и длабините Божји.
  Бидејќи, кој човек знае, што има во човекот, освен човечкиот дух, кој живее во него? Па така, и Божјото не го знае никој, освен Божјиот Дух.
  1.Коринтјаните 2: 10,11
   
  На La.loca, Orthophill, orevokrsacka и 2 други им се допаѓа ова.
 11. worrieddd

  worrieddd Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2013
  Пораки:
  879
  Допаѓања:
  3.466
  Пол:
  Женски
  Блажени се оние кои тагуваат, зашто тие ќе бидат утешени!
  Матеј 5: 4.
   
  На afrodita94, Chokoholic25, MarigoldA и 4 други им се допаѓа ова.
 12. Chokoholic25

  Chokoholic25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 мај 2014
  Пораки:
  168
  Допаѓања:
  319
  Пол:
  Женски
  Да имам пророчки дар
  и да ги знам сите тајни,
  да ги имам сите знаења за сите работи,
  а и така силна вера, што и планини да поместувам
  -ако љубов немам, ништо не сум.

  Aпостол Павле до Коринтјаните
   
  На kuc, worrieddd, Orthophill и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. worrieddd

  worrieddd Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2013
  Пораки:
  879
  Допаѓања:
  3.466
  Пол:
  Женски
  А сега идам при Тебе, и ова му го кажувам на светот, за да ја имаат во себе Мојата радост полна. Јас им го предадов Твоето слово, и светот ги замрази, зашто тие не се од светот, како и Јас што не сум од него. Не се молам да ги земеш од светот, туку да ги запазиш од злото. Тие не се во светот, како и Јас што не сум од него. Освети ги со Својата вистина. Твоето слово е вистина.

  Евангелие според апостол Јован: 17: 13 - 17
  (дел од Исусовата молитва)
   
  На EvAngelos, Orthophill и kuc им се допаѓа ова.
 14. Ygritte

  Ygritte Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2015
  Пораки:
  968
  Допаѓања:
  11.027
  Пол:
  Женски
  „ Блажени се оние што плачат, оти ќе се утешат! “ - Матеј (5:4)
   
  На worrieddd, EvAngelos, Orthophill и 2 други им се допаѓа ова.
 15. worrieddd

  worrieddd Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2013
  Пораки:
  879
  Допаѓања:
  3.466
  Пол:
  Женски
  Па така, бидете будни, зашто не знаете во кој час ќе дојде вашиот Господ.

  Матеј 24: 42.
   
  На EvAngelos, kuc и Orthophill им се допаѓа ова.
 16. worrieddd

  worrieddd Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2013
  Пораки:
  879
  Допаѓања:
  3.466
  Пол:
  Женски
  Зашто се јави Божјата благодат, која носи спасение за сите луѓе, која не' воспитува да се откажеме од безбожноста и светските похоти; да живееме разумно, праведно и побожно во сегашниов век, очекувајќи ја блажената надеж и славното јавување на нашиот Семоќен Бог и Спасител.

  Послание до Тит 2: 11-13
   
  На EvAngelos, kuc и Orthophill им се допаѓа ова.
 17. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  7.929
  Допаѓања:
  41.177
  6. И Јуда го ожени првородениот син свој Ир со девојката по име Тамара.
  7. Но Ир, првенецот Јудин, беше лош пред Господа, и Бог го погуби.
  8. Тогаш Јуда му рече на Онана: „Влези при вдовицата од братот твој, и ожени се со неа, за да го запазиш потомството на братот твој.”
  9. А Онан, знаејќи дека породот нема да биде негов, кога влегуваше при жената на братот свој, го истураше семето наземи, за да не му даде потомство на братот свој.
  10. Но тоа што го правеше, беше зло пред очите на Бога, па затоа и него го погуби.

  Битие: 38
   
  На hermosa, kuc и EvAngelos им се допаѓа ова.
 18. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.237
  Допаѓања:
  8.789
  Пол:
  Машки
  „Зашто Божјиот гнев се открива од небото на секоја безбожност и неправда на луѓето, кои со неправдата ја задржуваат вистината; зашто ним им е познато она што може да се знае за Бога; Бог им го јави тоа. Па и Неговите невидливи својства, Неговата вечна сила и Божеството, можат да се согледаат од создавањето на светот, набљудувани преку творбите. Па така немаат изговор. Зашто, иако Го познаа Бога, не Го прославија како Бог, ниту покажаа благодарност; туку станаа суетни во своите мисли и нивното неразумно срце се помрачи. Зборувајќи дека се мудри, станаа безумни“
  (Римјаните 1:18-22, Библијата)
   
  На hermosa, worrieddd, Ygritte и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. MeAfterYou

  MeAfterYou Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2018
  Пораки:
  106
  Допаѓања:
  508
  Пол:
  Женски
  Немој да судиш, штом не ги знаеш сите факти (Изреки 18:13)
   
 20. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.237
  Допаѓања:
  8.789
  Пол:
  Машки
  Кој превод ти е ова? :)

  „Кој одговара пред да чуе, тоа му е лудост и срам.“ (Изреки 18:13)