Цитати од Библијата

Дискусија во 'Религија' започната од FARFELLA, 26 јануари 2011.

 1. MeAfterYou

  MeAfterYou Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2018
  Пораки:
  106
  Допаѓања:
  508
  Пол:
  Женски
  И двете држат вода :|
   
  На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
 2. worrieddd

  worrieddd Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2013
  Пораки:
  879
  Допаѓања:
  3.466
  Пол:
  Женски
  1.Коринтјаните гл.15

  19. И, ако само во овој живот се надеваме на Христа, тогаш сме ние најбедни од сите луѓе.

  ...
  32. Ако се борев, по човечки, со ѕверови во Ефес, каква полза имам, штом мртвите не воскреснуваат? „Да јадеме и да пиеме, бидејќи утре ќе умреме!”
  33. Не измамувајте се се: „Лошите друштва ги расипуваат добрите навики!”
  34. Освестете се еднаш како треба, па не грешете! Оти некои од вас не знаат за Бога – за ваш срам го велам ова.
  ...
  51. Еве, тајна ви кажувам; сите нема да умреме, но сите ќе се измениме,
  52. одеднаш, во еден миг, при последната труба; ќе затруби, и мртвите ќе воскреснат нераспадливи, а ние ќе се измениме;
  53. зашто распадливото треба да се облече во нераспадливо, а смртното – да се облече во
  бесмртно.
  54. А кога распадливото се облече во нераспадливост, и смртното – во бесмртност, тогаш ќе се збидне зборот напишан: „Победата ја проголта смртта”.
  55. Смрт, каде ти е осилката? Смрт, каде ти е победата?
  56. Осилката на смртта е гревот, а силата на гревот е Законот.
  57. Да Му благодариме на Бога, Кој ни дарува победа преку нашиот Господ Исус Христос.
  58. И така, браќа мои возљубени, бидете цврсти, непоколебливи и секогаш богати во делото Господово, знаејќи дека трудот ваш пред Господа нема да биде залуден.
   
  На Bitter-Sweet, Orthophill и Ygritte им се допаѓа ова.
 3. ynboo

  ynboo Активен член

  Се зачлени на:
  31 декември 2018
  Пораки:
  98
  Допаѓања:
  103
  1. Да не се плаши срцето ваше; верувајте во Бога и во Мене верувајте.
  2. Во домот на Мојот Отец има многу места за живеење. А да немаше, Јас ќе ви кажев. Одам да ви приготвам место.
  3. И кога ќе отидам и ви приготвам место, пак ќе дојдам, и ќе ве земам вас при Себе за да бидете и вие каде што сум Јас.
  4. А каде одам Јас знаете, и патот го знаете. (Јован 14:1-4)
   
  На hermosa, SeaMermaid, Bitter-Sweet и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  7.929
  Допаѓања:
  41.177
  1. Рахил, гледајќи дека не му раѓа деца на Јакова, ѝ позавиде на сестрата своја, па му рече на Јакова: „Дај ми деца, ако не – јас ќе умрам!”
  2. А Јаков се налути на Рахил, и ѝ рече: „Зар јас сум тој, а не Бог, што не ти дал плод на утробата?”
  3. И му рече Рахил на Јакова: „Ене ја слугинката моја Вала; влези при неа; нека ми роди таа в скут, па јас ќе имам деца од неа.”
  4. И му ја даде Вала, слугинката своја, за жена, и Јаков влезе при неа.
  (Битие 30:1-4)
   
  На SeaMermaid, LiliBoz и WildMk им се допаѓа ова.
 5. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  11.498
  Допаѓања:
  107.751
  Колкумина 'верници' го/би го практицираат/ле?
  Баш ме интересира :)
   
 6. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  7.929
  Допаѓања:
  41.177
  Мене повеќе ме интересира колку го "истресуваат семето надвор" кога влезат во жена
   
  На Someonespecial, theowndemon, Ygritte и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  7.929
  Допаѓања:
  41.177
  19. Кога жена има излив на крв, што тече од нејзиното тело, треба да биде одделена седум дена додека е нечиста, и секој што ќе се допре до неа, да биде нечист до вечерта.
  20. И сѐ, на што ќе легне таа, додека трае очистувањето нејзино, да е нечисто; и сѐ, на што ќе седна таа, да е нечисто.

  Левит 15: 19-20

  Ајмо, секоја по шупите.
   
  На Alisa22, hermosa, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. Orthophill

  Orthophill Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2012
  Пораки:
  1.170
  Допаѓања:
  3.004
  Пол:
  Машки
  Ај најди го и цитатот за на мажите кога ќе им истече семето. Хотимично и нехотимично. ;)
   
 9. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  7.929
  Допаѓања:
  41.177
  Нема проблем

  2. “Зборувај со синовите Израилеви и кажи им: ако некој маж има излив од телото свое, неговиот излив е нечист.
  3. А ова е законот за неговата нечистотија: кога изливот истечува од неговото тело, и кога изливот се задржува во неговото тело, тоа е негова нечистотија во него самиот. Во сите денови на изливот од неговото тело, со што е опфатено неговото тело – тоа е негова нечистотија.
  4. Секоја постела, на која ќе легне оној што има излив од семе, нечиста е; и секој предмет, на кој ќе седне оној кој има излив од семе, нечист е.

  Левит 15: 2-4

  Само што заборавиле некаде уз пат дека истресувањето на семето е нешто што се контролира, а менструацијата не баш.
  И денес да видиш некој како "си го истресува семето" во јавност нема да ти биде убаво, нели? Дури и нелегално е.
   
  На Someonespecial, Ygritte и theowndemon им се допаѓа ова.
 10. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  7.929
  Допаѓања:
  41.177
  @Orthophill
  Се извинувам, не сум цитирала за нехотимично

  16. Ако некому му се случи излив на семе во сон; тогаш тој треба да го измие со вода целото тело свое и ќе биде нечист до вечерта;
  17. секоја облека или кожа, на која ќе се излие семе, треба да се испере со вода и ќе биде нечист до вечерта.

  Левит 15: 16-17

  Оти еден ден, а не една недела? А жена кога "има излив на крв" кој е нередовен треба да чека 7 дена од кога престане за да биде чиста.

  25. Ако некоја жена има излив на крв многу денови, но не во текот за време очистувањето нејзино, и ако таа има излив подолго од нејзиното обично чистење, си додека трае нечистотојата нејзина, нечиста е како за време на чистењето свое.
  26. Секоја постела, на која ќе легна таа во деновите на изливот нејзин, да биде нечиста како и постелата за време на нејзиното чистење; и си она, на што ќе седна таа, да биде нечисто, поради нечистотијата нејзина.
  27. И секој што ќе се допре до неа, да биде нечист, да ги испере алиштата свои и да го измие телото свое и нечист ќе биде до вечерта.
  28. А кога жена ќе се исчисти од изливот свој, да изброи седум дена и потоа ќе биде чиста.
   
  На theowndemon и Orthophill им се допаѓа ова.
 11. Ygritte

  Ygritte Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2015
  Пораки:
  968
  Допаѓања:
  11.027
  Пол:
  Женски
  Сеуште постојат групи, заедници кои ги протеруваат жените за време на циклус.... ;( Жално, но вистинито, имам гледано емисија на Discovery неладе во Африка беа... :(
   
 12. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  7.929
  Допаѓања:
  41.177
  Шала на страна, ова е пишано оти биле глупи Евреите, па да ги заштитат од болести. Оти и сами знаеме дека сме најподложни на полови инфекции кога имаме добиено. Ама боли моментот што мажот е нечист еден ден ако легне со нечиста жена, а уствари тој горе/долу ништо не ризикува. Таа го сноси ризикот за инфекции. А тоа да не легне со семето на крај пак е чисто пандан на она "немој втора партија, да не останеш трудна" ама е многу смешно оти по некоја логика и по она што го пишува во други делови, нели треба мажот да легне со жената? Вака ми личи ко "пази да не ја оставиш комшиката трудна" оти баш погоре има и цитат кај што Бог казнува ако се расфрла семето, ако се истура на земја.
  Така да, јбг.. на крај ќе излезе ебете се, ама семето истурајте го во зависност кој ќе ебете, жената или комшиката.
   
  На hermosa, theowndemon и Ygritte им се допаѓа ова.
 13. Ygritte

  Ygritte Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2015
  Пораки:
  968
  Допаѓања:
  11.027
  Пол:
  Женски
  Баш така.... Ова е извадок од Стар Завет, Новиот Завет не е толку ригорозен во поглед на тоа, особено кон жените.... Сепак ние сме Новозаветни Христијани, Стариот Завет повеќе е цитиран кај Евреите и Тората... Според Новиот Завет, Христос не ја истерал жената која страдала од крвотечение кога се допрела до Него, додека пак другите се тргале на страна зашто била "нечиста"
   
  На hermosa и Bitter-Sweet им се допаѓа ова.
 14. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  7.929
  Допаѓања:
  41.177
  Епа што не се отфрли стариот завет тогаш? И онака е преполн глупости.
   
 15. Ygritte

  Ygritte Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2015
  Пораки:
  968
  Допаѓања:
  11.027
  Пол:
  Женски
  Не може, зашто во него се содржат Евангелијата од Пророците за доаѓањето на Месијата.... Има доста делови кои се чуваат во Ватикан и "не се предмет" за дискусија за јавноста... Има многу скриени делови, и нејасни работи за двата завета... Сепак не се водиме по Стар Завет ;) :)
   
  На worrieddd му/ѝ се допаѓа ова.
 16. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  7.929
  Допаѓања:
  41.177
  Значи бираме што ни одговора во моментот :D
  Шала на страна, хорор читам моментално што е помалку крипи од стариот завет.
   
 17. Ygritte

  Ygritte Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2015
  Пораки:
  968
  Допаѓања:
  11.027
  Пол:
  Женски
  Па не е баш тоа што ни одговара, после Христос сме, веруваме во тоа што тој го проповедал, затоа сме Христијани, и сите обреди се прават во име на Христа... Се што е пред него е дел од Еврејската Тора.... И Евреите се раководат по Стариот Завет.... За жал Стариот Завет изобилува со не толку убави работи.... Војни, ропства, страдање на израелскиот народ....
   
 18. worrieddd

  worrieddd Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2013
  Пораки:
  879
  Допаѓања:
  3.466
  Пол:
  Женски
  Ако ти е тежок и несфатлив стариот , читај го новиот завет ДАнгел :)
   
 19. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  7.929
  Допаѓања:
  41.177
  Не ми е тежок и несватлив, туку кажувам дека е полн со работи кои се бесмислени и неморални во најмала рака. И повици за војни, насилства, истребувања, убиства. Многу можат да си ги оправдуваат своите акции преку стариот завет и да прават злосторства во име на христијанството, иако нели, новиот завет е таму каде реално почнува христијанството.
   
 20. SeaMermaid

  SeaMermaid Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2015
  Пораки:
  558
  Допаѓања:
  11.740
  Пол:
  Женски
  Во однос на ова и на другите мислења :D Мислам дека она што ги цитираше повеќе се однесува на хигиенските причини во тоа време во кое живееле.Не е толку поврзано со верата,колку што е држењето на хигиена.Е сега многу е полесно да им се каже на луѓето дека тоа е од верата, во тоа време нели се воделе најмногу по нејзиниот авторитет.Ако знаеме дека тогаш немало влошки,многу јасно е зошто жените се изолирале.А со сексот надвор од бракот,па и ден денес има случаи со сурогат мајка,посвојувања,вештачко оплодување...Во тоа време било уште пострашно да се нема деца,да се остане без наследници.Начинот им бил веројтно тоа.Тука не се само религиските моменти вткаени,има и многу од еврејската традиција и обичаи.Тотатлно различни работи,на пример од нашите обичаи.Моралот бил на едно друго ниво,исто така.А и жените не биле отсекогаш рамноправни,помалку од 100 години се.Ова не значи дека треба да се плука по Стариот Завет.Ниту пак треба се да се сфаќа буквално.Не би бил ни Новиот Завет (кој е многу полиберален) без својата основа,Стариот Завет.За жал,се уште има заедници,и не само христијани или евреи,туку и многубошци,будисти,кај кои жената за време на период,оди во шупа (facepalm) Последно читав,мислам дека во Непал,жената заедно со децата,во некоја шупа,починала од чадот,нели од гушење,од огнот кој запалила за да се згрее ;(
  Имаше еден цитат,кој не можам сега да го најдам,ама ќе го побарам и ќе го постирам,кој велеше (во овој контекст): Во Христа нема машко и женско,се е исто. Така што не е толку едноставно да се протолкува Библијата :D
   
  Последна измена: 24 јануари 2019