1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Цитомегаловирус (CMV)

Дискусија во 'Бременост' започната од myau, 18 јуни 2020.

 1. myau

  myau Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2016
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  24
  Пол:
  Женски
  Zdravo imam 25 godini i imav spontan abortus vo krajot na 7 nedela. Mi pravea i TORCH ispituvanje, na koe se pokaza deka imam cmv (citomegalo virus). Rezultatot e pozitiven i za igg i za igm. Dopolnitelni testiranja (avidity) pokazaa deka infekcijata mi e stara, no ne znam dali e reaktiviran... Dali nekoj znae da mi gi procita recultatite?! Cmv IGM +1.09 (od 0.9 e pozitivno), a Cmv IGG mi e +250. 0 (a od 6.0 IU/ml e pozitivno) sto znaci ova 250. 0?! Dali e previsoko i dali toa e pricina za mojot spotan abortus? Ve molam za vashe iskustvo
   
 2. NovusOrdoSeclorum

  NovusOrdoSeclorum Популарен член

  Се зачлени на:
  14 септември 2011
  Пораки:
  1.033
  Допаѓања:
  2.246
  Пол:
  Женски
  @Тру
  Херпес симплекс се фаќа еднаш и стои засекогаш. Се појавува при пад на имунитет, а доколку е стара инфекција, не може да му наштети на плодот, затоа што има антитела, дури и кога е реактивен. Штом ти е игМ активен значи во моментот го имаш херпесот, а кога е херпесот активен, тогаш е активен и цитомегалпвирусот. Ништо страшно, ќе мачкаш ацикловир 5 дена и проаѓа. Не верувам дека може да предизвика спонтан, но сепак прашај си доктор. Кај херпес вирусот е лошо тоа што ако се појави пред пороѓај, мораш да се пораѓаш со царски, затоа што бебето може да го префати преку родилен канал. У тек на бременост не наштетува на плодот.
   
 3. KayaLena

  KayaLena Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2011
  Пораки:
  119
  Допаѓања:
  706
  Херпес симплекс нема никаква врска со цитомегаловирус! Со оглед на тоа дека позитивни се и IgM и IgG, инфекцијата со цитомегаловирус настанала пред минимум 3 недели и веројатно не многу поодамна, бидејќи IgM антителата укажуваат на релативно свежа инфекција. Во превод можна причина за спонтаниот абортус е токму оваа инфекција. Во иднина не претставува опасност затоа што IgG антителата означуваат солиден имунитет кој штити од реинфекција.
   
  На Alcon, Annath и Ygritte им се допаѓа ова.
 4. NovusOrdoSeclorum

  NovusOrdoSeclorum Популарен член

  Се зачлени на:
  14 септември 2011
  Пораки:
  1.033
  Допаѓања:
  2.246
  Пол:
  Женски
  Зошто имате потреба да се правите паметни на непрочитано?
  Цитомегаловирус е активен херпес вирус во пренослива форма. Ваљда знам повеќе од тебе затоа што го имам.
  Ако е стара инфекцијата, како што и рекле, тоа воопшто нема врска со спонтаниот абортус. Ќе исплашите некоја жена безвезе со чуло недочуло приказна и после се фураат.
   
 5. KayaLena

  KayaLena Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2011
  Пораки:
  119
  Допаѓања:
  706
  Не да е читано, препрочитано е..6 години медицина и речиси уште толку специјализација.. стојам зад секој збор што сум го напишала!
  Точно е дека се од истата фамилија, но се два различни вируси. Статусот во однос на херпес симплекс не е ни наведен. Точно е дека вирусот може, но и не мора да остане латентен.
  Во однос на бременоста, цмв е докажан тератоген, затоа и се прави испитувањето.
   
  На Mantub, Waverly Raven, flawless_ и 3 други им се допаѓа ова.
 6. Ygritte

  Ygritte Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 април 2015
  Пораки:
  1.835
  Допаѓања:
  21.849
  Пол:
  Женски
  Здраво! Ја справев ТОРЧ во 9тата недела од бременост, и ми покажа дека имам антитела за ЦМВ, сум прележала како мала. Тоа е добро, зашто пренесуваш антитела на бебето. Е сега за тоа дали е активен или не некој друг ке ти одговори што знае повеќе. А за спонтан мислам дека организмот прави природна селекција на ембриони, само да не е повеќе од 2 пати
   
 7. Alcon

  Alcon Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2017
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски


  Си чула или дочула дека може да се реактивира при пад на имунитетот? CMV е меѓу првите 5 вируси поврзани со малформации кај плодот исто така и спонтани абортуси. Не знам зошто се прашуваат вакви сериозни работи на форум, консултирајте имунолог и инфектолог, како барате да ви ги прочитаат резултатите на Фемина, не ми е јасно...
   
  На Ygritte му/ѝ се допаѓа ова.
 8. NovusOrdoSeclorum

  NovusOrdoSeclorum Популарен член

  Се зачлени на:
  14 септември 2011
  Пораки:
  1.033
  Допаѓања:
  2.246
  Пол:
  Женски
  Кај виде дека барам да ми читаат резултати? Ај иди смени си диоптер или испи уште две кафиња, не ти е денот.
  И што дека се реактивира кога имаш антитела. Само првиот пат е опасно за плодот, а не ако си го имала претходно. Еве мене три пати ми се реактивира херпес во бременоста и демек абортирав? Глупости.
   
 9. Alcon

  Alcon Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2017
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Devojce, zboruvav za clenkata koja ja otvorila temata.
  Tvojot odgovor e druga prikazna, poshto jas ako imam rak treba da znam koja doza na hemoterapija se prima za site, taka? Citomegalovirusot e del od familijata na Herpes virusi. Mozebi nekoj lekar ti go objasnil vaka kako sto napisa, no e daleku od faktite.
   
 10. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  7.544
  Допаѓања:
  55.313
  Пол:
  Женски
  Цитомегаловирус не е активен херпес во пренослива фаза.
   
  На Ygritte му/ѝ се допаѓа ова.
 11. NovusOrdoSeclorum

  NovusOrdoSeclorum Популарен член

  Се зачлени на:
  14 септември 2011
  Пораки:
  1.033
  Допаѓања:
  2.246
  Пол:
  Женски
  Па од кај знаеш па ти па дали абортирала од цитомегаловирусот. И самата пишала дека и рекле дека е стара инфекција, а штом е стара има антитела.
  И секако, докторката најдобро ќе и објасни, а не ја и ти на форум.
   
 12. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  7.544
  Допаѓања:
  55.313
  Пол:
  Женски
  Убаво ти кажаа членките, и херпес вирус нема врска со цитомегало и не ја плаши со херпес.
   
  На Alcon му/ѝ се допаѓа ова.