1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Црвенило на газето и пеленски осип

Дискусија во 'Бебе' започната од andrejce, 30 јули 2010.

  1. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Почесто одмивај го и некое време остави ги марамиците. Многу е битно кжичката да му се исуши после секое одмивање.Павловичева не би ти препорачала зошто уште толку воспалува. Може и да е гливично воспаление па павловичевата уште толку ке ја влоши ситуацијата. И пелените можеш да ги смениш некое време да не е од нив.Пробај со канестен ,но не би било лошо да го види педијатар да не му ставаш за џабе.
     
  2. iva-na-na

    iva-na-na Активен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2013
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    18
    имавме ист проблем, др Маргарита ме советуваше да после секое пресоблекување го одмиваме бебулето, да не користеме влажни марамчиња, потоа да ги сменам пелените, и да не користам павловичева маст , и да мачкам со превриено маслиново масло. кај нас осипет беше на 2 месеца и беше прво како брунчиња па потоа црвени пликови веќе како жива рана, користев кан бебе пелени и бекутан влажни сеуште ги користам истите, мачкав со превриено масло за три дена немаше веќе ништо, а потоа кога повторно воведов павловичева оригинална (што кја користев уште од самиот почеток) пак се нафрла послабо и сега повеќе не користиме пав. маст. пробувај се менувај мора нешто да ја иритира кожичката.
     
  3. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Ednata drugarka na kerkai ja mackase so kanesten i namwsto so vlazni ja brisese so kamilica...devojceto bese okolu 6-7meseci imase crvenilo i osip...isto druga moja drugarka na maskoto go premackuvase so kantarion (zentinliva treva) isto od pamersot crvenilo...pa i pomogna toa
     
  4. Daci07

    Daci07 Активен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2013
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    21
    Совет од поискусните феминки.....дали бебето ви се осипува и има црвенило на газето при секое бришење со влажна марамица(било каква од било која фирма) и што превземате со што го мачкате....пошто со бебешка пудра се прават дури и како пликови....Совет???
     
  5. mona22

    mona22 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    1.858
    Јас моето бебе го бришам со влажни марамици бекутан и потоа го мачкам со павличева, користиме кан бебе памперс.
     
  6. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    Canesten мора внимателно да се става, само по препорака на доктор, и тоа најчесто се употребува во случај бебето да има габична инфекција.
     
  7. xfactor55

    xfactor55 Активен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2013
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    14
    девојки...да ви кажам кој крем помогна...АФЛОДЕРМ....матичниот педијатар ми го кажа и навистин апомогна по 3 премачкувања...која има ваков проблем нека проба...не верувам да згреши...
     
  8. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Хфактор афлодермот е кортикопрепарат и јас многу би се размислила дали често би го употребувала и прпорачувала,многу поубави кремови иако подолго им треба д аделуваат во однос на афлодермот се витаминскиот крем на мустела за црвено газе тешосе наоѓа и судокремот во џамбо барем мое искуство па дури исо нив се трудам што пократко да ги ставам, поради цинк оксидот.
    Афлодерм ДА ако воспалението е масивно и зазема големаповршина во друг случај не
     
  9. Melinara

    Melinara Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    304
    На бебушко ми е црвено газето користам бекутан со цинк оксид па ме интересира колку време трае ова црвенило? Дали има место за паника за да го носам на педијатар.
    Благодарам
     
  10. verba

    verba Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    307
    Допаѓања:
    193
    нам педијатарот за црвенило ни препорача Судокрем ама пошто ја немаше во аптеките (подоцна разбрав ја имало во Џумбо) купивме крем Авена.Истиот е на природна база и за неколку дена му помина црвенилото.
     
    На Melinara му/ѝ се допаѓа ова.
  11. nene88

    nene88 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    501
    Пол:
    Женски
    Син ми има скоро 3 недели и се нафрла на едното препонче како со ситни брунчиња... Дента сменивме пелени ( Користев Pampers sleep&Play, ама многу протекуваа, па земав Pampers New Baby ). Сега гледам мали црвенилца и на газето... го намачкав 2 пати со бекутан крем со цинк оксид и му се смири, ама не сакам могу да го мачкам... а уште не му се повлекуваат. инаку мирен е, и си спие и си цица нормално, па претпоставувам него не му прават проблем, ама јас сум цела успаничена.
     
  12. LaChiquita

    LaChiquita Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2010
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    463
    После долготрајна борба со пеленскиот осип, конечно го најдов лекот.
    Пантексол крема, во комбинација со Бекутан цинк оксид.
    Прво се мачка пантексолот и потоа другата крема. За 3-4 дена газето е како ново.

    [​IMG]
     
    На maada му/ѝ се допаѓа ова.
  13. natris

    natris Активен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2013
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    7
    mamicki, pomagajte....

    bebus IMA 19 meseci I prvpat mu se pojavi crvenilo okolu gaze to (kaj otvorot). Bevme na doktor I ni preporaca ketoconazole 2%, velejki deka e glivicna infekcija. Trip Dena ne pomognas I go bataliv kremot. Istiot krem inaku ni go Dade I za pod brace I se isfrka celoto uste poveke. Probav da go mijamso rastvor of soda bikarbnona, so rastvor so kiselina... bidejki citav deka dokolku e glivicno kiselinata e dobra.... eve Sega go odmivam so kamilica. Smenavme peleni, of pampers na Huggies I nisto. Smenavme Trista kremi I gaze to mu e duri I pocrveno :(((
    ne zxnam sto da pravam.
    Sega koristam zinc oxide crema.
    Vlazni marasmicki ne koristime, tuku hartieni racni maramici of mek materijal I gi kvasime vo topla voda. Eve Sega duri I so vlazno pamukce okolu crveniloto go brisam.
    Inaku doktorot of oko prepisa.... namesto nekoj test da napravi.
     
  14. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    zenteliva treva ke pomogne sigurno..mnogu.e lekovita za vakvi raboti..ako imate probaj..ili pobaraj od nekoj ili od apteka kupi kantarion (isto ee toa samo so zentilivata treva se pravi doma)
     
  15. Melinara

    Melinara Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    304
    Пробај Судокрем , на нас ни помогна многу ја имаш во Јамбо 300 денари е. Базата е цинк оксид ама има и дополнителни состојки што ја прават подобра од останатите креми со цинк оксид. Ке го му го миеш газето на бебуш при секое менување на пелена. Ке го исушиш убаво со тапкање да не го триеш со крпа, и ке намачкаш со крема.
     
  16. natris

    natris Активен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2013
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    7
    zaboraviv da vi se zablagodaram. Vi bnlagodaream za sovetite, probav so kantarion i ne iscezna pa kupiv krema so cink oksid i toa pimogna. Dokrtoot bez vrska ni porepisa gabicna krema ....kolku sum se iznervirala!!! ugh...
    fala vi uste ednas :(
     
  17. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    По прв пат ни се појавија неколку точкици како мали бубулички на обравчињата од газето.
    Кажувајте совет.
     
  18. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.755
    Допаѓања:
    137.557
    Пол:
    Женски
    гингира спреј за бебе.супер е.малку скапичок ама вреди засите пари.син ми имаше осип кој на допир крвареше само ова му помогна.
    и не користи влажни некоку дена,со памукче и со камилица бриши.со помин
     
  19. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    колку е спрејот и каде го има
     
  20. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.755
    Допаѓања:
    137.557
    Пол:
    Женски
    во сите аптеки би требало да го има.борола е производител.околу 600 ден.беше не ме држи за збор,ама мислам толку беше.поминува по неколку нанесуванја.се прска на чиста и сува кожа.