1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Црвенило на газето и пеленски осип

Дискусија во 'Бебе' започната од andrejce, 30 јули 2010.

  1. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.026
    Допаѓања:
    40.192
    Moze. Jas stavam
     
    На sanja.burgundy му/ѝ се допаѓа ова.
  2. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.063
    Допаѓања:
    18.033
    Пол:
    Женски
    Ne e crvenilo na gazeto, ama denes primetiv kako sitni crveni tocki ne se custvuvaat na dopir na stomaceto I na grbot. Nema nisto novo jadeno, vadi zapcinja dve odednas vikendov imase temperatura ( 38.5, 39.2) go odnesovme na lekar ni kazaa od zabite e. Sega e dobar nema tem. vesel e si jade no crvenilovo me maci dali mozebi od zabite ili temperaturata sto ja imase? Da go odnesam na lekar pak?
     
  3. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.661
    Пол:
    Женски
    Не е од забите температурата, вирус било. Од температурата е осипот, поточно од самиот вирус.
    Температура од вадење заби не се качува, се качува од вируси кои се закачуваат при намален имунитет поради вадењето заби.
     
    На VDT2906 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Ако се ситни црвени точки по грбот и стомаче,па и на лицето може да се појават е од тт што ја имаше. Моево дете кога беше накај 6мес имаше 3 дена тт 38.7 и сабајлето откако спадна тт почна наеднаш да се исфрла со ситни црвени точки и се повеќе и повеќе. Од памет се извадив и одма на педијатар отидовме. Кажано ни беше дека е реакција од самата тт и дека за 3-4 дена ќе се повлечат и со ништо да не мачкам освен регулар бањање и користење на производите кој ги користиме. И навистина 3ти ден се повлекоа. Иначе се нарекува тродневна грозница ( ако збориме за истото ) имаш на гугле читни и спореди дали е истото и кај вас.
    Но, сепак однеси го на педијатар да го ѕирне за да ти каже што и како.
     
    На VDT2906 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. tweety123

    tweety123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2013
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    29
    Мамички здраво, Ве молам за совет. Моето бебе има неполни 2 месеци. Пред 4-5 дена му се појавија како мали црвени брунки на газето. За некој ден се засушија и сега е тоа проширено низ скоро цело газе. Кожата е црвена, сува и рапава. После секое менување на пелена го мијам само со топла вода, ставам павловичева и врз неа пудра Бекутан, но подобрување нема. Педијатарот рече само почесто менување на пелена и ако не помине повторно да одиме да даде некоја крема. Некој совет?
     
  6. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    А зашто врз павловичевата да ставаш талк ( пудра ) ? Рака не ја оставаш кожата да дише, а треба да дише.
    Поискусните т.е оние кој имале ваков проблем нека споделат искуство.
    Смени пелени може пелените му прават проблем на бебе. Земи пелени по состав кој имаат пропустливост на воздух.
    Миј со млака вода оставај голо да е барем 10-15мин почесто, затопли собата и стај мало пешкирче чисто над интима во случај да мочка за да не се направи лом.
    Ако доиш избегавај намирници кој може да му сметаат, грав, зелка, домати, цитрусни овошја, зачини, јагоди и сл.
    Не ставај талк зашто само ја сушиш дополнително кожата. Многу педијатри веќе не препорачуваат талк. Избегавај ја пудрата.
    Пробај само со ирегиналната Павливичева или еве види наназад некоја страна од темава која крема ја користеле мајките.
    Но, одма да смениш пелени ( незнам кој ги користите ).
     
    На emkaemka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. nora_st

    nora_st Активен член

    Се зачлени на:
    25 јули 2017
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Мамички да ве прашам за Здраве кремата.. Маж ми купил во плаво кутивче пушува со цинк оксид ама не потенцирал во аптека дека е за бебе мислејќи дека е една. Таа ја користите за црвенило на газе или гледам на интернет има и некоја и специјално за пеленска регија, само не знам дали ја има кај нас.

    И ние скоро го имавме буквално истиот ороблем. Црвенилото кај нас помина со Пенатен кремата ама дека е со цинк оксид ја исуши и сувоста остана па после продолжив само со јекодерм и за два дена се обнови и омекна скроз. Значи прво крема со цинк оксид (Пенатенот не ти е скапа, а е супер) па откако ќе се повлече скроз црвенилото јекодерм. Со среќа.
     
    Последна измена од модератор: 1 март 2018
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  8. tweety123

    tweety123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2013
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    29
    Благодарам за советите девојки, денес ја земавме Себа мед по препорака на педијатарот, па ќе видам ако не поминува ќе пробам со Пенатен. А исто и мајка ми ми кажа за Пенатенот дека на времето мене ме мачкала со него и одма поминувало.
     
  9. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Nas sudokrem ni pomogna
     
  10. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    732
    Допаѓања:
    980
    еднаш прашав ама не знаев да објаснам, сега се влоши ситуацијата па ви праќам слика, на газето и се појавија вакви излуштени кожички..прво беа само кругчиња мали сега се прошири. знае ли некој што е и со што да ја мачкам? има крем со цинк смисла? фала ви!

    sketch-1520005850491.png
     
    Последна измена од модератор: 2 март 2018
  11. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    За ова се иде на педијарар или на дерматолог.
    Ако не се лажам немате ни 3недели и на форум не се бара совет туку се иде на педијатар со толку мало бебе кое нрма ни 1месец. Којзнае колку го боли и пече на какање и мочкање. Иди на лекар со бебето многу е мало па че ве советуваат.
    Сепак е бебе и не се работи за тебе или мене па да експериментираме. Не ми се лути најискрено и добронамерно ти кажувам. Јас лично никогаш за вакви работи на форум не би се обратила поготово за толку мало бебе, туку би земала бебе во раце и уште одма сега на педијатар кој е стручно лице и тоа му е е работа.
    Незначи дека ако некоја мачкала со нешто дека треба и ти и обратно. Не секое дете е усто, со иста кожа, здравје и генетика.
    Не ми се љути сепак сум искрена и реална и извини пто искоментирав немав лоша намера само дадов мислење кое мислам е најфер отколку да изиграване специјалисти и да се тапкаме по рамо па да се напраи беља на бебе.
     
    Последна измена: 2 март 2018
    На Lolipop23, Melinda85, KidA и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.139
    И јас истото би го кажала, нема за што да се лути. На лекар, мајка, не чекај за да не се прошири уште повеќе не дај боже.
     
    На KidA и sofi2107 им се допаѓа ова.
  13. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Ок ама знаеш некој одма се лутат. А сметам дека многу е фер ако си вака искрен и реален.
    Ја лично одма сеа фаќам бебе и на лекар идам така по папучки.
     
    На KidA и Black girl им се допаѓа ова.
  14. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    732
    Допаѓања:
    980
    не е проблем јас воопшто не се лутам, секако дека така треба и за било што друго ама еве пак сме тука сите за совет плус. ја прашав патронажната сестра што ни доаѓа дома чекам уште, и во вторник сме на педијатар. прашав и тука зошто ако е нешто често и има име и некој од вас знае ќе прочитам и ќе знам повеќе.. искрено тука без термин на доктор побрзо ќе фатиме некоја болест отколку што ќе завршиме работа, ама секако ако се влоши многу повеќе ќе мора.
     
  15. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Батали патронажна иди на лекар. Незнам кај живееш, но било каде да си и во Мк во град или надвор во странство си има дежурни и за било што поврзано со бебе од 3недели ќе те примат. Неможеш да споредуваш искуства зашто како што кажав : секое дете е различно и не секое има ист еве како вашиот проблем и не од иста природа. И неможеш да се ослониш и дабти каже некоја мачкај со тоа и тоа зашто се работи за бебе од 3недели и не на секој нешто исто поомага.
    Ова по слика се гледа дека нее осип или црвенило па да те советуваат со мачкање на крема со ова или она. Овде е узлупена кожа и не е играчка. Ова го пече и боли при какање и мочање. Па на прст да ни е вака па садови неможеме да измиеме а не пак бебе. Нема љутиш и не ми замеравај , но иди на дежурен кој е стручен и ќе помогне. Ова е сепак форум.Неможеш до вторник да чекаш. Јас да сум не би чекала ни 1ч за вакво нешто кога би бил 3 недели а не па до вторник.
    Термин за ова не ти треба туку си идеш на дежурен.
    Со лесно и се надевам ќе средите побрзо.
     
    На KidA му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.139
    Плаче? Јас би ти рекла да не чекаш до вторник, туку веднаш да одиш.Сепак ти си знаеш, ама може да се искомплицира нешто ако чекаш. Зашто ти си пишала дека е влошено сега, па затоа одма на лекар.
     
    На Melinda85 и sofi2107 им се допаѓа ова.
  17. blackbuterfly-28

    blackbuterfly-28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    48
    Женски синко има некој исип веќе две недели и матичната ни рече дека бил пеленски исип кој прво му се појави на препончето кај што се преклопува и потоа се рашири и на кесичката и сега гледам и куренцето му е црвено жар. Не знам што да правам. А ни даде Афлодерм и утро вечер мачкав.Помагајте! :(
     
  18. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.553
    Допаѓања:
    72.393
    Пол:
    Женски
    Обавезно само миење, дури и при мочкање, влажни марамици никако, бар додека не се среди. Пелени проба да смениш? И што друго мачкаш? Мене кога ми беше многу исфрлана дури и 3дена ставав пеглани тетра пелени, за да не се прави утоп, тетра пеленка свиткана во правоаголник и ставав во памперс внатре, број поголеми мало паковање купив и прво тетра, па памперс одозгора.. ваљда убаво објаснив, така терав додека не се среди колку толку :)
     
  19. Simgeee

    Simgeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2017
    Пораки:
    411
    Допаѓања:
    119
    Пол:
    Женски
    I nie imavme takov problem sto pocna i da krvari doktorkada rece deka od vlaznite prekinav so vlazni i samo ja miev i doktorkata rece pudra da instavam no nisto ne i pomogase i mene edni rodnini mi kazAzza na mesto pudra da stavam gustin nema da veruvate ama pomina se za dve nedeli i uste go koristime gustinot super e provjte nema nisto da gubite
     
  20. Igle

    Igle Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    1.722
    Допаѓања:
    18.412
    Пол:
    Женски
    За пеленски осип кокосово масло има шанса да помогне?
    Таман беше подобро, од никаде се влоши состојбата. Прв пат ми е со осип. Бебе 7+. Јекодерм, здраве крема, чико за пеленски со цинк, хип запеленски со цинк испробани досега и не делуваа.. Ќе прочепкам после во темава која друга крема да ја купам. Ако има некој совет нека пише :/