1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Црвенило на газето и пеленски осип

Дискусија во 'Бебе' започната од andrejce, 30 јули 2010.

  1. Vanjce09

    Vanjce09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2016
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Snaa mi koristese za vnukata skender, samo taa pomogna. Jas za malata ja koristev na skender za dermatit okolu usite I vratot I kako odneseno. Nisto dr. Ne mi pomogna, se iznadavav pari na sekakvi kremi. I od lekar prepisani site mozni terapii gi probavme. A dole osip koga imase samo so pamucni tetra peleni I odma pomina za nekolku dena.
     
    На ivast му/ѝ се допаѓа ова.
  2. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Да за оваа. Мене многу ми помага. не функционирам без неа.
     
    На ivast му/ѝ се допаѓа ова.
  3. ivast

    ivast Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2016
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    Смеам да го користам мелемот на Скендер за газе значи? Тој тврди дека можам, ама јас сум некако скептична
     
  4. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    на база на цинк е?
     
  5. Vanjce09

    Vanjce09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2016
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Da smees, snaa mi go koristese.

    Neznam sto sostojki e, ja pravat familijarno od koleno na koleno se prenesuva veke 40 god. Navodno na prirodna baza. Kortiko sigurno ne e bidejki kerka mi imase losa reakcija na kortiko a od skender odma I pomogna. Navodno nekoja bilka sto se berela ednas godisno. Kako I da e mnogu ni pomogna.
     
    Последна измена од модератор: 28 ноември 2018
    На ivast му/ѝ се допаѓа ова.
  6. ivast

    ivast Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2016
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    Па незнам, тој не кажува што точно содржи, ама тврди дека е на природна база.
     
  7. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    не знам. За нешто што не сум пробала не можам совет да дадам. За веледа знам дека е ефикасна. имај во предвид дека ова го боли и мораш да реагираш. Со лесно мајка.
     
  8. ivast

    ivast Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2016
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    Незнаев дека го боли, затоа ми е нерасположен деновиве, многу боли? А што е со цинкот смее ли д се ства во случајов, пошто докторката рече можело и бекутан со цинк да користам во меѓувреме Со веледата почнувам уште утре, пошто синко сега спие (затоа е мама на телефон) Фала ти многу @LiliBoz
     
  9. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    цинкот е тоа што смирува. веледа е појака од бекутан а патем и органска. трае баеги зашто не се става секојдневно. Мене ми е второ пакување во рок од две год. Иначе боли и пелената бетер му пречи најубаво е да е голо да диши кожата. сигурно и од мочка го пече. На движење исто така.
    ајде па пиши утре како сте.
     
    На ivast му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Pepa B..

    Pepa B.. Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2017
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    677
    Пол:
    Женски
    И ние мака имавме со ова .. после секакво пробување со кремови и масти ми ја препорачаа маст за потпарено оф ремедија аптеката од прилеп .. после две мачкања како нова .. има ефект многу .. би ти ја препорачала да си ја земиш (праќаат и по карго.. нивна изработка е маста) .. навистина има многу ефект од неа .. и до сега не е нафрлана вака . При мало црвенило и ставам и одма изчезнува
     
  11. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    732
    Допаѓања:
    980
    Веледа е маст од невен, содржи и цинк ама не многу. за мене е повеќе е превентивна, на многу црвенило ми ја лупеше кожата. ама кај секој различно. пробај да го бришеш со вата натопена во многу концетриран црн чај, убаво помага. и не се секирај, иако изгледа многу страшно ќе помине без трага.
     
    На emkaemka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.194
    Допаѓања:
    25.599
    Пол:
    Женски
    Само Флогоцид мачкај за 2 дена ќе му помине.
    Порано само од ветеринаена аптека се купуваше сега мислам го има и по аптеките,оригиналната намена е за животни но многу често се користи и на луѓе особено бебиња со пеленски осип, јас лично го имам користено за поголемата ќерка, бев скептик и се плашев на почеток но ете после еден ден користење сменив мислење затоа што беше единствена маст што ни помогна.
    Еве и на нет прочитај пишува дека е ок да се става и на деца.
    20181129_234757.png
     
    На emkaemka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    732
    Допаѓања:
    980
    jac сепак не би, макар и подолго да заздравува. имам тука негде пишувано, содржи ациди борици, што порано се користело како антисептик за кожа, но се докажало дека е штетно, во некои земји мислам беше и забрането веќе да се користи.
     
  14. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.676
    Пол:
    Женски
    Мелем, Београтски мелем од аптека, одма ке му се повлече.
    На синко многу му помогна, ваков осип имаше и он по две три мачкања магично како да снема се, а на малата мелемот не и помогна, но осипот неа и беше различен, како опекотина и мазно, кај неа мораше кортико терапија.
     
  15. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    како сте мајка? Се повлече ли осипот?
     
  16. ivast

    ivast Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2016
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    @LiliBoz малку подобро е, мачкаме со Веледа, фала ти многу, а од денес почнавме и со мелемот на Скендер. Маста со кортико Адвнтан ја прекинавме, се ндевам ќе помине Од искусва мајките што имале, колку време би требало за да заздрави? Понеделник го носам пак кај матичната, многу ми е стрв да не се шири

    Може слика од мелемот да ми пратиш, ако можеш да нјадеш негде и колку од прилика чини, фала ти
     
    Последна измена од модератор: 1 декември 2018
  17. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.676
    Пол:
    Женски
    https://www.google.com/search?q=бео...oECAwQAQ&biw=360&bih=518#imgrc=3v5VYbHkbXdWDM
    Имаше поголемо и помало пакување, поголемото некаде 250+ ден, повеќе од 300 не беше. Ама густо е и мрсно и трае многу. Супер е и за испукана кожа, сува кожа, јас на устата ставав зашто ми беше сува и испукана.
     
    На ivast и LiliBoz им се допаѓа ова.
  18. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    за колку време ќе помине зависи од колку е раширен. Ова кај вас е баеги. ..
    београдски мелем е плаво мало округло кутивче и го има во зегин. Јас не би мешала повеќе креми во исто време зашто нема да знаеш од што поминало па да си имаш во предвид за во иднина. Сепак сум приметила се е индивидуално. Мене баш тој ич не ми помогна а ете на други мајки помогнал.
     
  19. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.676
    Пол:
    Женски
    Ако ја погодиш правата крема, за ден, два ке се исчисти. На секоја кожа различно се делува... Кај малиов мелемот после прво мачкање цело црвенило му го повлече, па после уште раничките 2,3 дена... а кај малата кортико + флогоцид ставив исто така неколку пати, за 4,5 дена беше многу подобро, ама она беше бетер.. од горе до доле, низ цело газе.. секаде каде што ја допирала мокрача. Примаше јак антибиотик дупла доза во болница, плус и дома пиеше уште неколку дена и мислам од тоа дека и беше реакцијата. А после дали кремите помогнаа, дали само од себе незнам...
     
    На ane.bella, ivast и LiliBoz им се допаѓа ова.
  20. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.425
    Пол:
    Женски
    Не мешај веќе мајка, барем некој ден, ете сега си со Скендер, остани на него некој ден и следи.
    Инаку ваљда знаеш Скендер се користи само 5-7дена повеќе не, па по него продолжи со Веледа.
    Со лесно, ќе мине и чим така прават во градинка јас би наутро кога го праќам би го мачкала со Веледа и пред спиење обавезно :)
     
    На ivast и LiliBoz им се допаѓа ова.