1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Црвенило на газето и пеленски осип

Дискусија во 'Бебе' започната од andrejce, 30 јули 2010.

  1. АнеАце

    АнеАце Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2018
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    606
    Пол:
    Женски
    И ние го сменивме pampers за sleepy и од тогаш нема проблем
     
  2. marlonbrando69

    marlonbrando69 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2013
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    5.443
    Пол:
    Машки
    Pampers од МК не користете. Од искуство Ви кажувам. За да нема црвенило уште од раѓање користете оригинална павловичева од див бадем, ја има во Еурофарм, 250 ден мислам е, раат ќе бидете и вие и бебушот, а се користи околу 1 месец.
     
  3. Someday

    Someday Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2017
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    1.773
    Пол:
    Женски
    Таа оригиналната, кај нас воопшто не помогна, дури уште повеќе и се вцрвуваше. Јас земав од пп од маста за потпарено и нивната павлиќева. Од маста одма и помина, сега само од нивната павлиќева користам и и е конечно бело газето чисто. Памперс користам од старт, од премиумот сум задоволна.
     
    На АнеАце му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    . Јас да ви кажам дека на секое бебе различна крема му одговара. Различно му реагира кожата. Вака како шо ве читам, а и пријателки што имам прашано различни креми ми препорачаа како многу добри дека одма им поминувало. Така да пробајте и најдете на вашето бебе што му одговара и користете го тоа. Поззз
     
    На crazylady, ***Bony***, malifesent и 2 други им се допаѓа ова.
  5. malifesent

    malifesent Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2015
    Пораки:
    184
    Допаѓања:
    146
    Kolku pati ja mackas od kremata za gabicki?
     
  6. cvekence123

    cvekence123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2018
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    2.048
    Пол:
    Женски
    Адвантан мачкав 2 пати во ден
    Антифунгал 3 пати во ден
    Виледа може колку сакаш
    Овие 3 масти ги користев и и помина..
     
    На malifesent му/ѝ се допаѓа ова.
  7. lady.N

    lady.N Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2011
    Пораки:
    710
    Допаѓања:
    1.130
    Еве и јас да споделам, ние со газето мака мачевме, уште што не пробав и ништо не и помагаше 2 недели и беше црвено и на крај ни помогна само миење на секое менување пелена и оставање така да се луфтира кожата 5 мин барем, во водата за миење ставав хиперманган барем еднаш во денот и судокрем мачкав. За два дена помина и веќе не се повтори. А навиката за миење газе ни остана и тоа ни е најубавата рутина, бебе обожава да топи газ :rofl:
     
    На ***Bony***, babydust, malifesent и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. malifesent

    malifesent Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2015
    Пораки:
    184
    Допаѓања:
    146
    So sto go mackate gazeto na vasite bebinja posle izleceno crvenilo i osip ? Dali sudo kremata moze da se upotrebuva za sekojdnevna zastita od osip i crvenilo ili samo ako ima crveno gaze? Poveke pati ni se zacrvuva gazeto veke od strav neznam sto da stavam pa me interesiraata vaai iskustva.
     
  9. Someday

    Someday Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2017
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    1.773
    Пол:
    Женски
    Јас за осип ја земав таа од прилеп од аптекатс и одма и помина. Од тогаш ја мачкам до нивна павлиќева. 100 ден е кутиче. А 200 е таа за потпарено. Не знам што состав се, ама од кога ги користам немаме проблем
     
    На crazylady и malifesent им се допаѓа ова.
  10. malifesent

    malifesent Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2015
    Пораки:
    184
    Допаѓања:
    146
    ja imam taa za potpareno drugata ne
     
  11. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.927
    Допаѓања:
    18.041
    Која цена е кремата?
     
    На orhideea и malifesent им се допаѓа ова.
  12. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    7.978
    Пол:
    Женски
    И јас ја препорачувам кремата од Веледа, ја добив како тестер и незнам која и е цената во аптека, но навистина ни заврши работа за многу кратко време.
     
    На RedRevolution и malifesent им се допаѓа ова.
  13. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    И нас само веледа календула (невен) нѐ спаси. Мислам беше околу 300 и нешто денари. Нека ме поправи некој ако се смениле работите.
     
    На Sofi.ja, RedRevolution и malifesent им се допаѓа ова.
  14. RedRevolution

    RedRevolution Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2015
    Пораки:
    1.333
    Допаѓања:
    3.451
    Пол:
    Женски
    и @Sofi.ja

    Јас од раѓање таа му ја ставам, одлична е! Сега е околу 420 денари ми се чини.

    До сите мајки, ќе ви кажам мое искуство со црвенило. Искрено не знам дали од Бекутан пелени еднаш што купив или од исхрана, ама му се направи страшно црвенило на детето, не помагаше тука Веледата, единствено помогнаа Афлодерм и Канестен измешани, за два дена исчезна црвенолото.

    А и втор пат едни од Лидл евтини што земав, никакви Лупилу или како и да се викаа, пошто ми фалеа малку на одмор, а дали само 10тина искористив, истото црвенило му се појави, и со овие две креми одма го снема.

    Сега само Бејбилав пелени користам, по мое подобри нема, а задоволна бев горе-доле и од Памперс, греота е да се пожалам.

    Пелени не менувајте кога ќе ви се погодат и квалитетен крем ставајте редовно, тоа е мој совет. :)
     
    Последна измена: 18 октомври 2019
    На Sofi.ja и Kaetana им се допаѓа ова.
  15. MamacitaBuena

    MamacitaBuena Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2017
    Пораки:
    1.449
    Допаѓања:
    25.397
    Пол:
    Женски
    Само Веледа спасува,сега е околу 430 денари во Зегин.Редовно ја купувам.
     
  16. simonagj

    simonagj Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2019
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    56
    Пол:
    Женски
    Јас користам еко пелени за малечката, ама на грбчето од ластикот и се вцрвенува и и се познаваат траги. Дали и на Вашето бебе се јавува? Не ја боли, не и е незгодно, ама мене ме нервира. Бебушка има 6 недели
     
  17. Sparkles27

    Sparkles27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2017
    Пораки:
    581
    Допаѓања:
    923
    Пол:
    Женски
    Моето синче е многу бело и осетливо, се прават траги од ластик, посебно ако е премногу стегнато, но ако се изгубат трагите за 5 мин тоа не е ништо страшно, исто како нас што ни се прават траги од ластиците на чорапите.
    Гледај да не го стегнуваш многу, сега на почеток е мнооогу осетлива кожата, мачкај го на местото со кокосово не е ништо страшно. На почеток користев првиот месец пластични пелени памперс и исто му се познаваше црвени линии кај бутчињата и грбчето... не се секирај ништо страшно. Како си задоволна? Јас ги користам повеќе од 10 месеци и можам да ти кажам дека пелените се како нови. Најдобра инвестиција што сум ја направила дефинитивно!
     
  18. MamacitaBuena

    MamacitaBuena Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2017
    Пораки:
    1.449
    Допаѓања:
    25.397
    Пол:
    Женски
    Сакав да нарачам и јас еко пелени ама моето 'бебе' има 21кг :D:D
    Штета што нема за поголеми.:yawn:
     
  19. simonagj

    simonagj Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2019
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    56
    Пол:
    Женски
    Уште се уходувам, ама у суштина сум задоволна. Знае некогаш да ми протече, ама тоа дека не сум сменила на време. Малечката е 4,6кг, ако не ги закопчам на најстегнато, пропушта. Ќе се уходам наскоро, се надевам и нема да има проблем
     
  20. Sparkles27

    Sparkles27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2017
    Пораки:
    581
    Допаѓања:
    923
    Пол:
    Женски
    Ах душа, а колку е старо?:))) Имаш гаќички што се за поголеми водоотпорни исто за таа килажа