1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Црвенило на газето и пеленски осип

Дискусија во 'Бебе' започната од andrejce, 30 јули 2010.

  1. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Bioderma krema momentalno
    A prethodno bioclin.
    Zadovolna od dvete ,no moeto malecko nemozat da mu najdat resenie,mnogu e malo 16mec.
     
  2. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.616
    Допаѓања:
    18.187
    Пол:
    Женски
    Да не е од храна некоја? Во темата за деца 12 24 месеци членки пишуваат за ова.
     
  3. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Sig e od nekoja hrana ona saka se da jade da proba. Blago nesaka nisto, ni mleko pie,uste cica...
    Neznam sto da kazam.. zal mi e sto ja gledam taka,denes i bea oteceni nodzinjata i racinjata ne mozese da stoi bespomosno vikase mamo mamo mamo..da ja zemam! Greotka!
     
  4. V.odolija

    V.odolija Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2014
    Пораки:
    1.174
    Допаѓања:
    20.869
    Маслена купка за капење на Еуцерин.Пробајте ,може ќе ги ублажи симптомите.Син ми исто е со многу нежна бела кожа ,од мало бебенце го бањам со таа маслена купка.
    Што вели дерматолог и педијатар ? Мислам дека и од одредена храна може да се појавува така.

    Конкретно за темата ,црвенило на газето и на тој пеленски дел ,многу ни помогна веледа за пеленска регија.Чудесна крема ,презадоволна сум.
    Ако вашето малечко е подолго време со црвенило во пеленската регија ,совет од педијатар ми е кремот Веледа , но и користете неколку дена само тетра памучни пелени.
    Или евентуално, памперс премиум белите се чист убав памук, па би можеле и тие да ги користите барем додека е мало и осетливо бебе.
     
  5. IChika

    IChika Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2017
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    430
    Пол:
    Женски
    Не примаме никаков антибиотик, ми даде докторката травадерм маст али нема подобрување, кај го допрев на друго место црвени точки му се појавија. Ставам сега маст за потпарено али не гледам ни од тоа ефект :(
     
    На BagsB му/ѝ се допаѓа ова.
  6. kikitta

    kikitta Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2009
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    275
    Пол:
    Женски
    Кај нас заради терапијата му се јавија црвенила па некои се направија како ранички заради тоа ти викам кај мене помина самл од таа пробај види кај секое од различни поминува
     
    На IChika му/ѝ се допаѓа ова.
  7. IChika

    IChika Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2017
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    430
    Пол:
    Женски
    Како ја смиривте дијареата? Со канестенот му се смири црвенило уште малце има но дијареата е проблем. Вас колку време ви траеше за да закрепне се комплет?
     
    На Mia9 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. BagsB

    BagsB Активен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2021
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    I mene mi dadoa trava derm ama nisto, use poveke go cesna I place
     
  9. BagsB

    BagsB Активен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2021
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Dali mislite Deka masta za potpareno pomaga?
     
  10. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Da mene mi se pokazala kako najefikasna.
     
  11. Vojdana

    Vojdana Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    516
    Допаѓања:
    1.878
    Пол:
    Женски
    За иритации и црвенило само Флогоцид крема и ништо друго. Од мое искуство е тоа...
     
  12. IChika

    IChika Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2017
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    430
    Пол:
    Женски
    Катастрофа е маста, уште повеќе му се влоши газот. Го однесов на дежурен и господ да ја благослови докторката ми препорача првин канестен да ставам, да се засуши па афлодерм маст врз него. Се користи посабајле и навечер, а измеѓу на менување пелени со бекутан со цинк оксид. И пелените ги исфрлив од употреба, само со тетри го пресоблекував и одма уште првото ставање на наредно пресоблакање веќе беше потсмирено. Пробај вака, кај мене имаше ефект, за разлика од травадерм, само полошо му стануваше.
     
  13. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Super e ama se koriste po potreba oti e kortiko
     
  14. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Nas pak mnogu ni pomaga travaderm se e toa individualno iako e daden od dr neka go stava
     
  15. Candyyy

    Candyyy Активен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2021
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    На кој начин го употребувавте спрејот?
     
  16. Зак од Андромеда

    Зак од Андромеда Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2020
    Пораки:
    502
    Допаѓања:
    317
    Пол:
    Женски
    Да побарам совет и овде, имам проблем со пеленски осип, дерматологот вика алергиска реакција од пелените, првиот ден беше црвен до утрето се направија рани, ни препорача микробакт маст, ама не гледам подобрување, дури како да е полошо, на секое мочкање плаче, нешто што не правеше претходно. Ве молам дајте памет што да правам. Денес е 3 ден, во вторникот околу 17 направи реакција, до сабајлето направи рани, од вчера вечерта плаче на мочкање. Сликава е од вчера, ве молам за совети и искуства. И предлог што пелени да земам , до сега користевме памперс ѓаќички 5ка
     

    Прикачени фајлови:

  17. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.872
    Пол:
    Женски
    Додека малку да заздрави оставај го по 10-15 минути гол да диши кожата и побрзо ќе помине, за мачкање искрено не знам што би те советувала, ете мачка со таа што ти е дадена од докторот, ако не пробај со јекодерм, убава е таа и мрсна, плус на природна база е па мислам дека не би требало да направи дополнителен проблем.
    За памперс јас од почеток почнав со виолета и сеуште не сум му го сменила.
     
  18. Kasiopaja221

    Kasiopaja221 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2021
    Пораки:
    2.893
    Допаѓања:
    41.723
    Пол:
    Женски
    Ако ти е дете кенкаво, да знаеш дека ова многу боли.
    Почесто одмивај го, убаво исуши го и оставај го малку со голо газе да се луфтира. Почесто менувај му го памперсот и крема со цинк во тенок слој многу помага.
    Смени друга марка пелени, и јас имав мака од почеток со Pampers па користиме од Дм Baby Love.
     
  19. Зак од Андромеда

    Зак од Андромеда Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2020
    Пораки:
    502
    Допаѓања:
    317
    Пол:
    Женски
    Ја имам на валеда таа ја користам за пеленски регија, ставав и од неа џабе, го оставам гол повеќе од саат, ме фаќа паника дека оди на полошо не на подобро. Имам и судокрем ,тоа за обично црвенило не ни помогнало не па за ова.
     
  20. Kasiopaja221

    Kasiopaja221 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2021
    Пораки:
    2.893
    Допаѓања:
    41.723
    Пол:
    Женски
    Не знам која да ти ја препорачам, не сум во Мк и немам познавање ама нас ни ја дадоја оваа крема
    20220317_082803.jpg
    И ако речам дека до другиот ден и помина ќе претерам , зашто во прашање беа часови. И се смири во рок од неколку часа.
    Битен момент е во кремата да има цинк, бар така ми кажаа мене докторите тука.