1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Црвенило на газето и пеленски осип

Дискусија во 'Бебе' започната од andrejce, 30 јули 2010.

  1. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Пред излегување на секое запче, малечката моја, има зачестена столица (15-тина пати во текпт на еден ден). Првиот пат дојдовме до живи рани на газето. Се живо испробав и ништо не ни помагаше. На крај пробав со измивање на секој половина час и Пенатен. Само тоа не спаси. За 10-тина саати немаше ништо.
    Од тогаш не користам влажни марамици, воопшто, само вода и Бекутан купка. Не сме виделе од тогаш мака. Ако треба ќе ја капам и по 20 пати на ден само да не го доживееме тоа непријатно искуство, да се тресе детето од болка, додека мочка, а јас не можев да помогнам.
     
  2. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    znam deka prasanjeto sto ke go postavam ne e za ovde no pls za sovet dva dena zabelezuvam bubilucki na bebusot okolu glavata i vratot, na gradite, nozete nema nisto,mislam deka e kasnato od bolvi , kako da se spravam vo ovaa situacija znaejki deka ne mozam da prskam sprej na bebus protiv tie gnasni insekti, mu mackam pavlovikeva mast, sovet ve molam... fala odnapred
     
  3. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Ako e kasnato od insekt,pavloviceva mast nema da ti pomogne.Najprvo osiguraj se dali se toa ubodi od insekt,a potoa mozes da namackas od tecnata pudra so anestezin,ke go namali cesanjeto i ke go smiri crveniloto.Ili pak mast Sinopen,i toj e dobar,go imam koristeno.
     
  4. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.804
    Пол:
    Женски
    Синопенот е јак прашајте дали може за бебиња.Мене во бременоста ми беше забранет.
     
  5. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Moze i za bebinja,ama ne pod 3 meseci,nas pedijatar ni go dade,znaci bezbeden e.
     
  6. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    majki pomagajte.gazeto ni e crveno a seto se prenese i na k.renceto.So sekakvi kremovi probavme i na kozno bevme i ne saka da pomini.Sovet
     
  7. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.804
    Пол:
    Женски
    Во дм има една крема на балеа image.jpg мн помага од невен е.пробајте
     
  8. artemidis

    artemidis Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    2.014
    Пол:
    Женски
    Пробај со Pantexol маст, ја има во Зегин околу 100 денари е. Син ми се исфрли од Pampers пелени и педијатарот ни ја препорача таа маст. Кај син ми делуваше и за неколку дена му помина.
     
  9. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Nas ni pomogna afloderm mast,od 2 mackanja odma se podobri situacijata,a veke za 2 dena bevme cisti i beli.
     
  10. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    A dobro od sto mislite deka moze da bide dali moze da e od biskviti minatiot pat koga mi se potpari na gazeto mu imav davano plazma melena prekinav i po nekoj den stivna i gazeto a sega si go vrajkam filmot mu kupiv keksolino i od togas mi e potparen mozno e da e od toa sega vejke ne mu davam duri ne se povleci crveniloto.
     
  11. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Штом си приметила, може има нешто...
     
  12. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    И кај нас после 6 месеци малку почна да му се црвенува газето како флека ама баш кај отворот а редовно има крема павловичета таму и не му се брише. Откако го приметив тоа ставив на бубкен од невен а пред тоа го измив и се смири ама денес пак се појави.Се бањаме преку еден ден а до 6 месеци секој ден што мислите од што е?
     
  13. ivence69

    ivence69 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2014
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    Здраво мамички јас сакам да прашам ни се појави проблем примаме антибиотик амоксилкав 5 дена (прв пат прима антибиотик малиот до сега нисто немаме примано 1 годинка има) вчера му се појави на курето и напред како црвенило и се чеша цело време не го боли ама се чеша го мачкав со pantenol крема ама антибиотикот не знам дали да го продолжам или не дека во аптека ми кажа таа да сме го прекинале антибиотикот.И вртев на матичната да ја прашам не успеав да ја добијам за да прашам сега до понеделник не знам што да правам во мисла ме стави аптекаркава за антибиотико а бевме болни па да не му го престанам
     
  14. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.804
    Пол:
    Женски
    Антибиотик не смееш да прекинеш ,а кремата можеш да ја смениш со нешто на природна база.
     
    На ivence69 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Не го прекинувај антибиотокот оти не е алергија ( која не дај Боже полошо би се манифестирала а не со црвенило). Со антибиотикот секогаш давај и пробиотик- про лифе или били кој друг, за да не им се наруши цревната флора или да не закачи кандида, ако е машко. Кога ова прв пат ми го кажаа за син ми се зачудив. Ама секогаш сум давала про лифе па немало проблем.
    Консултирај се со доктор, сепак мал е, а можеш и да го миеш со чај од камилица.
     
  16. ivence69

    ivence69 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2014
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    Докторката ни рече дека може да се јави црвенило на газето кај нас ни се јави послем 5 дена и ни даде нормија некој прашак да му го растворам ама не сакаше никако да ми го пие се го истурав. Утре планирам да го однесам на доктор дека не го боли ама го приметив дека го чеша само ми мрда кога ке го зачеша кутрото.Не се шири црвенилото ама па и не исчезнува,му ги менувам пелените почесто и го ставамм во легенче со камилица да откисне малце па да постои така и се мачкаме со павловицева со перу балзам:|
     
  17. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    И нормиата е пробиотик ама може не е вкусен:) про лиф-от се ок, не го осеќаат, смени го, нема штета.
     
  18. mamita83

    mamita83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2014
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    426
    Mislam deka aptekarkata imala pravo deka treba da go prekines antibiotikot - megjutoa ona sigurno mislela da go prekines amoksiklavot, a da prodolzis so drug antibiotik na koj e senzitivna bakterijata spored antibiogramot vo preostanatite denovi. Na samoto upatstvo od amoksiklavot pisuva koi se mozni kontraindikacii, deka mozat da se pojavat crvenila po teloto i dokolku e toa slucaj da se prekine so upotreba i da se konsultirash so lekar. I sekako davas probiotik najmalku 3 casa posle antibiotikot.
     
  19. valeristoska

    valeristoska Активен член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2014
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Мамички помагајте! На ќерка ми и се појави црвенило околу вагиналниот дел кое почнува да и се шири. Докторот ни рече деке е пеленски осип, сменивме пелени, ја мачкам со хиппо сензитив, но не видов никакво подобрување. Исфрлив влажни марамици, ја мијам со камилица и редовно ја одмивам, но веќе еве цела недела не гледам подобрување. Имаме 11 месеци и до сега ваков проблем сме немале. Е сега почнавме во градинка и во теков на зимата бевме постојано настинати. Пиеме антибиотик затоа што ни најдоа бактерија стафилокока пнеумониа, дали може тоа да и се манифестира некако кај вагиналниот дел или да не е некоја инфекција можеби што ја имам јас, а цицаме па можеби и пренесувам нешто. Не знам што да правам. Ве молам за совет!
     
  20. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Мачкај со судо крема, ја има во џамбо и некогаш во зегин. Да не е од антибиотикот? Зависи каде е црвенилото...