1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Црвенило на лицето

Дискусија во 'Лице' започната од maca99, 2 февруари 2011.

  1. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.691
    Девојки сакам да ве прашам ми се појави црвенило ама доста јако во пределот под очите и никако не се повлекува.Редовно го мијам лицето со еуцерин ,ставам хлорамфеникол лосион и крема и немав никакви проблеми до сега.Дури и ми се интензивира црвенилото.Мислам дека е од една пудра на авон на која и поминал рокот а не видов,веќе 5месеци со изминат рок, а ја ставав само 2-3 дена зошто старата ми се потроши па чекав да земам плата до нова.Незнам што да ставам дали павловичева или некој мелем од овошје ставив крем хлорамфеникол ама не помага,help!
     
    На love-cat19 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Веројатно ти е иритација...Тогаш немој ништо да ставаш зашто можеш уште повеќе да го иритираш.Само миј се со вода и ако веќе ставаш крема нека биде лесна некоја.Ќе помине...
     
  3. Dafnee

    Dafnee Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2010
    Пораки:
    340
    Допаѓања:
    1.927
    Обиди се со подлоги од камилица евентуално, ама не ставај никаква креме... Ако ти е многу изиритирана кожата купи ја кремата од Невен, ја има во речиси секоја аптека, многу е масна и хранлива, и ја смирува кожата. Ништо друго. За некој ден ќе бидеш како нова. ;)
     
  4. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.449
    На камилицата јас само би додала маслиново и бадемово масло, премачкувај 2-3 пати на ден и одтавај по пола саат, па и саат....евентуално од крема павловиќева...друго немој...и мислам дека за кратко ќе немаш гајле.... ;)
     
  5. macence85

    macence85 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    1.217
    Допаѓања:
    821
    Клавај облози од камилица најмалку два пати и купи си Белодерм крема од аптека.Ставај ја неколку денови само на иритираното место, таа е локална и би требало да ти го смири иритираното. Во мегувреме не користи друга крема дури ја користиш оваа,а и не е баш преопрачливо да одиш на сонце, макар и зимско. :hai:
     
  6. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.691
    Ок фала ви многу .ако не престане ќе морам до кожен да одам зошто никако не ми престанува напротив се зголемува :( се поцрвено о поцрвено а нонстоп го мијам и мачкам.ајде ќе видиме позз
     
  7. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.998
    Пол:
    Женски
    Немој да го миеш и мачкаш цело време, така само уште повеќе го иритираш местото. Може и алергија да ти е некоја, дали претходно си ја користела таа пудра кога рокот и' бил добар?
    Инаку, невенот многу помага во вакви ситуации на иритирана кожа, ама ако е алергија, може ќе треба локално со некоја посебна маст да се мачкаш.
     
  8. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.691
    Не ја имав користено порано првпат ја купив од авон лесна пудра во мало тубиче е,ама дури сега ми се појави црвенилото. и еве сега пак ставив пудра-од gosh една ја купив вчера зошто сум на работа и би изгледала смешно пред муштерииве а ме жежи и жежи кожава :( фала ти ќе си купам невен :)
     
  9. IndieGirl

    IndieGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    707
    Не знам што е со моево лице ама навистина ме нервира. Постојано ми е црвено и многу се нервирм кога ќе ме праша некој зашто си толку црвена? :o посебно одкако ќе се смеам многу после тоа лицето ми е ептен црвено и морам да одам на ладно да ми се смири. На дерматолог ми рекоа дека не ми е ниту алергија ниту пак нешто слично. Користам и пудра некогаш ама џабе. Знае ли некој некое решение за ова? :worried:
     
  10. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.691
    Jас мислам дека тебе премногу ти се близу до кожата крвните капилари па затоа веднаш ти се познава црвенило .мислам дека тоа е генетски можеби некој во фамилија е така.а да го прашаш пак дерматологот зошто има многу апарати и техники денес кои помагаат.а освен убава пудра која добро покрива незнам што, :doh: после течната стави си и пудра во прав па види како ќе ти биде ;)
     
    На IndieGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  11. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.691
    Јас да кажам дека ми помина црвенилото ,нон стоп го миев со камилица и го мачкав со павловичева маст.значи одсега само со тоа ќе го негувам лицето а пудри од авон-никогаш повеќе!!! :worried:
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    На мајка ми такво црвенило и се појави летото 2009, кога влегуваше во климакс. :D Потоа со подлоги од камилица и помина. Па повторно и се појави црвенило и ситни бубулички, купи очила за сонце фирма и сега е супер, веќе цела година. Докторот и рече дека од сонцето и зраците, помешани со климаксот, дошло до таков ефект.
     
  13. SexyPrincess

    SexyPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    132
    мене под очите ми се познаваат капиларите, не многу ама сепак црвени ми се, некако ја покривам со пудра ама пак сум црвена... ако некј имал вакво нешто нека пише што му помогнало, бидејки страшно ме нервираат :@
     
  14. mima83

    mima83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    57
    Мене пак нонстоп ми е црвенко :$ како мама сум иста ...а недај боже да рабоат нешто во кујна или да влезам од ладно на топло,џабе и пудри и све...незнам решение за ова,ставам пудра и пудра во прав ама абе,малку помогнува ама пак се познава :@
     
  15. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    сум слушала дека чај од кантарион мн помагал при воспаление на лицето
     
  16. meche

    meche Активен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2011
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    6
    Како до чисто лице?

    helloo devojki

    Немав никаков проблем со лицето,но сега почна да ми се појавува црвенило посебно на челото..ја имам оваа т зона,користев една маст но не ми помогна,сега користам една од мед,но секој совет од вас ќе ми биде добродојден :)
     
  17. Lally

    Lally Активен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2011
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    Направи смеса од вода и овесни снегулки ( ефтини се) и намачкај го лицето :D
     
  18. hellowooorld

    hellowooorld Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    107
    Порано имав мозолчиња, но ми се исчисти лицето. Откако ми се исчисти,почна да ми се појавува црвенило на лицето. Црвена сум под подочниците, не на образите.
    Слушнав дека многу ја фалат кремата на Бекутан во тупичка со цинк што е против црвенило.
    Би сакала да чујам ваше мислење како да го отстранам црвенилото.
    Ви благодарам однапред.
     
  19. Anabelle.Amorette

    Anabelle.Amorette Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    3.068
    Допаѓања:
    44.096
    Пол:
    Женски
    hellowooorld, да си ја купиш бекутан кремата во туба,баш таа со цинк што е.И јас имав проблеми со црвенило , многу многу помага кремата. Обавезно да си ја купиш.
     
  20. love-cat19

    love-cat19 Активен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    31
    Истиот проблем.Како помала имав изразито црвенило под очите ,како капилари ми беа ,и многу ме нервираа,ниедна пудра не ми помагаше ,сега е намали драстично црвенилото ,не знам како и зошто,не ставав ништо,можеби со тек на време,не дека сега ми е скрос исчезнато црвенилото,доколку скрос ама баш скрос сум без шминка ниедна ронка пудра,а пред тоа добро измиено лице со сапун или било што,лицето ми е црвено како да сум плачела.Или кога излегувам од под туш,сум најцрвена на лицето,кога ке си ставам пудра добро е,се се покрива,со мали линии под очите кои како што прочитав од ладно на топло станува црвено и кога ке се видам во огледало се нервирам,не сакам така,сакам скрос бело ,чисто лице. :(