1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Црвенило на лицето

Дискусија во 'Лице' започната од maca99, 2 февруари 2011.

 1. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.691
  Девојки сакам да ве прашам ми се појави црвенило ама доста јако во пределот под очите и никако не се повлекува.Редовно го мијам лицето со еуцерин ,ставам хлорамфеникол лосион и крема и немав никакви проблеми до сега.Дури и ми се интензивира црвенилото.Мислам дека е од една пудра на авон на која и поминал рокот а не видов,веќе 5месеци со изминат рок, а ја ставав само 2-3 дена зошто старата ми се потроши па чекав да земам плата до нова.Незнам што да ставам дали павловичева или некој мелем од овошје ставив крем хлорамфеникол ама не помага,help!
   
  На love-cat19 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.051
  Веројатно ти е иритација...Тогаш немој ништо да ставаш зашто можеш уште повеќе да го иритираш.Само миј се со вода и ако веќе ставаш крема нека биде лесна некоја.Ќе помине...
   
 3. Dafnee

  Dafnee Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2010
  Пораки:
  340
  Допаѓања:
  1.927
  Обиди се со подлоги од камилица евентуално, ама не ставај никаква креме... Ако ти е многу изиритирана кожата купи ја кремата од Невен, ја има во речиси секоја аптека, многу е масна и хранлива, и ја смирува кожата. Ништо друго. За некој ден ќе бидеш како нова. ;)
   
 4. enca.69

  enca.69 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  3.450
  На камилицата јас само би додала маслиново и бадемово масло, премачкувај 2-3 пати на ден и одтавај по пола саат, па и саат....евентуално од крема павловиќева...друго немој...и мислам дека за кратко ќе немаш гајле.... ;)
   
 5. macence85

  macence85 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  1.217
  Допаѓања:
  821
  Клавај облози од камилица најмалку два пати и купи си Белодерм крема од аптека.Ставај ја неколку денови само на иритираното место, таа е локална и би требало да ти го смири иритираното. Во мегувреме не користи друга крема дури ја користиш оваа,а и не е баш преопрачливо да одиш на сонце, макар и зимско. :hai:
   
 6. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.691
  Ок фала ви многу .ако не престане ќе морам до кожен да одам зошто никако не ми престанува напротив се зголемува :( се поцрвено о поцрвено а нонстоп го мијам и мачкам.ајде ќе видиме позз
   
 7. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.053
  Допаѓања:
  199.226
  Пол:
  Женски
  Немој да го миеш и мачкаш цело време, така само уште повеќе го иритираш местото. Може и алергија да ти е некоја, дали претходно си ја користела таа пудра кога рокот и' бил добар?
  Инаку, невенот многу помага во вакви ситуации на иритирана кожа, ама ако е алергија, може ќе треба локално со некоја посебна маст да се мачкаш.
   
 8. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.691
  Не ја имав користено порано првпат ја купив од авон лесна пудра во мало тубиче е,ама дури сега ми се појави црвенилото. и еве сега пак ставив пудра-од gosh една ја купив вчера зошто сум на работа и би изгледала смешно пред муштерииве а ме жежи и жежи кожава :( фала ти ќе си купам невен :)
   
 9. IndieGirl

  IndieGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  846
  Допаѓања:
  707
  Не знам што е со моево лице ама навистина ме нервира. Постојано ми е црвено и многу се нервирм кога ќе ме праша некој зашто си толку црвена? :o посебно одкако ќе се смеам многу после тоа лицето ми е ептен црвено и морам да одам на ладно да ми се смири. На дерматолог ми рекоа дека не ми е ниту алергија ниту пак нешто слично. Користам и пудра некогаш ама џабе. Знае ли некој некое решение за ова? :worried:
   
 10. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.691
  Jас мислам дека тебе премногу ти се близу до кожата крвните капилари па затоа веднаш ти се познава црвенило .мислам дека тоа е генетски можеби некој во фамилија е така.а да го прашаш пак дерматологот зошто има многу апарати и техники денес кои помагаат.а освен убава пудра која добро покрива незнам што, :doh: после течната стави си и пудра во прав па види како ќе ти биде ;)
   
  На IndieGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 11. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.691
  Јас да кажам дека ми помина црвенилото ,нон стоп го миев со камилица и го мачкав со павловичева маст.значи одсега само со тоа ќе го негувам лицето а пудри од авон-никогаш повеќе!!! :worried:
   
  На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  На мајка ми такво црвенило и се појави летото 2009, кога влегуваше во климакс. :D Потоа со подлоги од камилица и помина. Па повторно и се појави црвенило и ситни бубулички, купи очила за сонце фирма и сега е супер, веќе цела година. Докторот и рече дека од сонцето и зраците, помешани со климаксот, дошло до таков ефект.
   
 13. SexyPrincess

  SexyPrincess Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2010
  Пораки:
  254
  Допаѓања:
  132
  мене под очите ми се познаваат капиларите, не многу ама сепак црвени ми се, некако ја покривам со пудра ама пак сум црвена... ако некј имал вакво нешто нека пише што му помогнало, бидејки страшно ме нервираат :@
   
 14. mima83

  mima83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2011
  Пораки:
  148
  Допаѓања:
  57
  Мене пак нонстоп ми е црвенко :$ како мама сум иста ...а недај боже да рабоат нешто во кујна или да влезам од ладно на топло,џабе и пудри и све...незнам решение за ова,ставам пудра и пудра во прав ама абе,малку помогнува ама пак се познава :@
   
 15. kankus

  kankus Популарен член

  Се зачлени на:
  31 декември 2010
  Пораки:
  1.472
  Допаѓања:
  870
  сум слушала дека чај од кантарион мн помагал при воспаление на лицето
   
 16. meche

  meche Активен член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2011
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  6
  Како до чисто лице?

  helloo devojki

  Немав никаков проблем со лицето,но сега почна да ми се појавува црвенило посебно на челото..ја имам оваа т зона,користев една маст но не ми помогна,сега користам една од мед,но секој совет од вас ќе ми биде добродојден :)
   
 17. Lally

  Lally Активен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2011
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  1
  Направи смеса од вода и овесни снегулки ( ефтини се) и намачкај го лицето :D
   
 18. hellowooorld

  hellowooorld Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  298
  Допаѓања:
  107
  Порано имав мозолчиња, но ми се исчисти лицето. Откако ми се исчисти,почна да ми се појавува црвенило на лицето. Црвена сум под подочниците, не на образите.
  Слушнав дека многу ја фалат кремата на Бекутан во тупичка со цинк што е против црвенило.
  Би сакала да чујам ваше мислење како да го отстранам црвенилото.
  Ви благодарам однапред.
   
 19. Anabelle.Amorette

  Anabelle.Amorette Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2013
  Пораки:
  3.072
  Допаѓања:
  44.110
  Пол:
  Женски
  hellowooorld, да си ја купиш бекутан кремата во туба,баш таа со цинк што е.И јас имав проблеми со црвенило , многу многу помага кремата. Обавезно да си ја купиш.
   
 20. love-cat19

  love-cat19 Активен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2014
  Пораки:
  61
  Допаѓања:
  31
  Истиот проблем.Како помала имав изразито црвенило под очите ,како капилари ми беа ,и многу ме нервираа,ниедна пудра не ми помагаше ,сега е намали драстично црвенилото ,не знам како и зошто,не ставав ништо,можеби со тек на време,не дека сега ми е скрос исчезнато црвенилото,доколку скрос ама баш скрос сум без шминка ниедна ронка пудра,а пред тоа добро измиено лице со сапун или било што,лицето ми е црвено како да сум плачела.Или кога излегувам од под туш,сум најцрвена на лицето,кога ке си ставам пудра добро е,се се покрива,со мали линии под очите кои како што прочитав од ладно на топло станува црвено и кога ке се видам во огледало се нервирам,не сакам така,сакам скрос бело ,чисто лице. :(