1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Црвенило, осип кај новороденчиња

Дискусија во 'Бебе' започната од babynova, 27 ноември 2013.

  1. ***Lami***

    ***Lami*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2016
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    100
    Пол:
    Женски
    И малечката моја се исфрли на лиценцето .Докторката ми кажа да мачкам со еозин ама неа повеќе и се воспалија.Сега ми пррдложи крема мудтела или еуцерин.Искрено се мислам која да ја земам.Ваше мислење која е подобра?
     
    На FarmaGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  2. FarmaGirl

    FarmaGirl Активен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2016
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    171
    Пол:
    Женски
    Jas ti predlagam edna od ovie dve, poeftini se a se mn podobri, od iskustvo zboruvam :) extra soft cream.png protective cream post.jpg
     
  3. ***Lami***

    ***Lami*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2016
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    100
    Пол:
    Женски
    Касно видов маж ми земал мустела стелатопиа, ама откако ќе ја намачкам уште повеќе се сцрвенува.Мајќи што ја користеле дали и кај вас била реакцијата таква или пак не и одговара кремата?
     
  4. FarmaGirl

    FarmaGirl Активен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2016
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    171
    Пол:
    Женски
    Штом се вцрвенува прекини со користење. Ќе направите поголема беља. :(
     
  5. Pepa B..

    Pepa B.. Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2017
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    677
    Пол:
    Женски
    kaj mene od pred tri dena mu se pojavija kako mozolcinja sitnicki pozadi uvce i na vratceto.. od sto moze da e??
     
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Од топлото најверојатно. Многу го облекуваш, па се поти.
     
  7. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.110
    Допаѓања:
    18.294
    Пол:
    Женски
    Моево не е новороденче 5+ е ама не видов друга посоодветна тема па ќе пишам тука.
    На стомачето кожичката му е многу сува и како со брунчиња, изгледаат како кога ќе се ( народски кажано наежиш), го бањам со Еуцерин и го мачкам Јекодерм ама не помага баш. Што друго може да ставам за да му помине?
     
  8. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Пробај со маслена купка. Јас редев во кадичката кокосово масло и после тоа мачкав со A-derma exomega.за 3 дена кожата беше свила
     
    На VDT2906 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.110
    Допаѓања:
    18.294
    Пол:
    Женски
    Внатре во водата за бањање да ставам кокосово?
     
  10. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Да внатре ќе истуриш и одма ќе приметиш разлика после бањањето
     
    На VDT2906 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. FarmaGirl

    FarmaGirl Активен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2016
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    171
    Пол:
    Женски
    Bi mozela da ja probas ovaa kupka, na baza na prirodni lipidi e no sepak ne e maslo za da se spreci opasnosta od izlizguvanje I povreda pri banjanje.
     

    Прикачени фајлови:

    На VDT2906 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. SophiaBella

    SophiaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    1.538
    Допаѓања:
    4.885
    Мајки бебето ми се нафрли на мешето со ситни црвени како мозолчиња, малку има и назад кај грбчето долу. Веќе неколку дена е така. Дента кога се појавија мислам дека му беше топло, па мислев дека се тие од топлина шо се појавуваат. Ама не се губат. Во спојлер ќе ставам слики, ве молам тие шо знаете дали се такви или да одам на педијатар. Воопшто не ми се носи на доктор во време на вируси и настинки :| Инаку за 1 недела прави 4 месеци, само на доење е.

     
  13. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Не личат како од топло да се. Посебно затоа што стануваат поизразени и црвени. Првата слика е кога се појавија, втората следниот ден, или како?
    Назад на грбчето може да се од пелените, не е исклучено од напред да е истата причина. Смени нешто, пелени, детергент, нешто ново си јадела што не било случај порано? Какви се на допир, суви? И дали приметуваш нелагодност, како да го чеша, а не може да се почеша?
     
  14. SophiaBella

    SophiaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    1.538
    Допаѓања:
    4.885
    Денес се двете слики, ако се трие пелената или ако го држам таму веројатно затоа се појавува и повеќе црвенило. Некогаш е поизразено црвенилото, некогаш помалку. Инаку не се суви, не е кожата како сува, туку како мозолчиња се испакнати малку.
    Не изгледа како да го чеша, а јас не сум јадела ништо шо досега немам јадено, баш премногу пазам да не внесам нешто ново во исхраната, бидејќи кога каснав портокал првпат откако го дојам имаше страшна реакција на пеленска регија и на обравчињата, па сега многу пазам на тие работи. Немам сменето ни детергент, ни пелени. Не користам ни омекнувач.
     
  15. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Следи ситуација, ако не се повлекува, убаво е да го види дерматолог. Сепак и вака преку слики не можеме точно да ти кажеме. Кај моево со атопичен дерматит, првично беа како мозолчиња црвени, па се правеа цели лишаи. Затоа те прашував дали има нелагодност кај бебето, оти тоа и да сака не може да се почеша, не знае.
     
    На karibian и SophiaBella им се допаѓа ова.
  16. Seduction

    Seduction Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.066
    Допаѓања:
    10.055
    Пол:
    Женски
    Мајки дај кажувајте лек за исфрлено лице на бебе од 5 месеци. Незнам што не ставив и ништо не помага, може малку да се смират и сабајле кога стануваме пак иста песна. Значи буквално низ цело лице има брункички, жал ми е да го гледам ;(. Ставав и кортико Афлодерм но и тоа не помага веќе. Купив и јекодерм мислам уште толку исфрли, и еуцерин исто ставав но како ништо да не ставам, може моментално ќе смири но утредента има нови. Денес ќе го носам пак на педијатар и ќе видам што ќе кажат , но досега се едно исто ни дават а ефект нема. Вас што најмногу ви помогнало на ифрлено лиценце?
     
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Зависи од што е исфрлено. Јекодерм не, мрсен е многу, го воспалува. Кај малово мое дерматитот се влошува од мрсно.
    Земи термална вода во спреј, прскај на стерилна газа и чисти го лицето. За креми не знам што да ти препорачам, пошто можно е да е дерматит, а кај сите не делува исто. Нема што не пробав за малово, од Блу кап му се смируваат најмногу, иако не се повлекуваат сосем.
    А дерма, Мустела, Еуцерин, Веледа, Логона...
     
  18. Seduction

    Seduction Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.066
    Допаѓања:
    10.055
    Пол:
    Женски
    @Annath мислев дека му е од плунката, бидејки рачето се му е во уста и си ја мачка низ лицето, но сега веќе незнам дали е од тоа. Користев Мустела, па преминавме на А дерма и сега ни кажаа да земаме Еуцерин но јас веќе го користам кремчето на Еуцерин црвена линија. А како да знам дали е дерматит, да го носам на дерматолог?
     
  19. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Мајки, ми треба совет.
    Малава закачила стафилокока и на лицето и по телото е цела исфрлана. И педијатар и кожен рекоа да мачкаме еозин и хлорамфеникол. Притоа да не мачкам креми и масло.
    Сега гледам на лиценцето кожата сува, како лишајче да и излага. Имате ли искуство со бактеријава? Рекоа ако не се смири амоксиклав, а многу е мала..
    Имате ли предлог за крем за лице? Педијатарот вели прашај во аптека, ќе ти дадат нешто. Како д ми спомна физидерм, фрезидерм или нешто така...
     
  20. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Нека се исчисти прво инфекцијата. Иначе лицето се суши од еозинот, не мачкај секаде, само каде што има осип. Има разни креми, може ете да побараш на Фрезидерм, има во Зегин, има на Корин да Фарм, на Веледа, Хип...само прво нека се исчисти инфекцијата.