1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Црвени точки после депилација

Дискусија во 'Тело' започната од nate-natali, 12 јуни 2011.

  1. itgirl

    itgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2011
    Пораки:
    220
    Допаѓања:
    68
    Црвенило после депилација

    После депилација имам црвенило, на лицето ставам бекутан крем, а пошто не се депилирам на друго место, незнам. Можеби бебешка пудра би помогнала.
     
  2. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Црвенило после депилација

    Лосион за тело било каков ама ова за телото зборам за лицето не би ти препорачала подобро крем некаков нивеа, солеа, бекутан :)
     
  3. MoreNa-22

    MoreNa-22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    386
    Допаѓања:
    76
    Црвенило после депилација

    пробај со павлоличева мене ми помага
     
  4. bella.honey

    bella.honey Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    639
    Допаѓања:
    295
    Значи стварно ја пребарав категоријата и не најдов слична на она за што се однесува прашањето, па бев приморана да отворам. Ќе ве замолам да не ја бришете :( .

    Епа вака сега...Вчера за прв пат си ги издепилирав нозете до препони. И сега на нозете имам црвени точки, и не е пријатно на око. Дали и вие го имате тој проблем? Сте пробале да го решите и како? Ве молам помогнете ми.. ://
     
  5. woow

    woow Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2011
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    88
    Тоа е нормално после депилација, а посебно ако се депилираш по прв пат. Јас после депилација си ставам бебешка Бекутан пудра и црвенилото постепено се губи, пошто пудрата е добра за тоа и за иритирани места. А и на козметичар кога одам на интимна депилација, ми ставаат таква пудра. Пробај...
     
  6. calliope

    calliope Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    15.989
    Пол:
    Женски
    Ништо страшно.
    Посебно не за прва депилација. Сензитивни се местата и кога се извлече влакното, коренот како подебел остава микроскопско дупче кое се зацрвенува.
    Стави му сега бебешка пудра, а после кога ке се засушат точките ставај им млеко за тело во комбинација со пудрата.
    Плус и кожата ке ти биде мазна џоа бебешко газенце. (Цацко акцент.)
     
  7. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Јас откако почнав да се депилирам, па до денес го имам овој проблем. |( Многу е иритирачки, особено кога треба да носам нешто кратко, а истиот ден сум се депилирала, многу грдо изгледа.
    Ставам бебешка пудра...некогаш помага а некогаш не. После неколку дена црвенилото го снемува во секој случај.
     
  8. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    За да се поднамали црвенилото пред самата депилација добро е да се направи пилинг така барем мртвиот слој клетки на кожата е отстранет и не прави дополнително иритирање.
    Инаку некои од нас имаат посензитивна кожа и потешко се справуваат со овој јас го викам коковче ефекАт :D т.е. подолго трае глупавата иритација, мачкање со бебешки пудри, хидратантни креми и млека има смирувачко дејство.
     
  9. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Си ги мачкам нозете со бебешка пудра, и немам потоа никаков проблем со нозете.
    [​IMG]
     
  10. macufkaa

    macufkaa Активен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2011
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    0
    Црвенило после депилација

    прв пат се депилирав на интима и на грб со восок, бев на козметичар. се депилирав пред 2 дена до вчера немав ништо сега на интима имам како бели точки како мозолчиња... дали е нормално и што да ставам?
     
  11. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.586
    Допаѓања:
    80.673
    Пол:
    Женски
    Леле, ептен ја на**ав денеска со агресивното корнење на лентите. :tmi:
    Е, сега сум баш коковче како што спомнала Теодора погоре, уште да почнам да им кокодакам на моиве дома и ќе ми нема рамен. :x
    Не се смирува за жива глава - мачкав кантарионово масло, ставав облоги од камилица - ма јок бре, брате цигане, цели нозе од колениците надоле ми се со грозни црвени тАчкици и ме болат на допир.
    Уф, нит сум да се депилирам дома, нит по козметички салони. :@ :devil:
    Се си мислам вака ми бидна, дека последните 2-3 пати бев во тесно, па ги бричев нозете, сега пак со ленти и ме снајде ова чудо.
    Ако не поминат до утре, ни сукња ќе се види ни ништо, а баш планирав да си облечам една. - Малер. |( :D
     
  12. thegirl2

    thegirl2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2011
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    39
    нормално е и само со бебешка пудра мачкај ги ни лосион ништо оти лосионот ги потхранува и појќе се прават :)
     
  13. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Мишела, не знам дали сега ќе ти помогне, ама пробај со пудра.
    Јас ја користам таа на Фелче после секоја депилација (и на раце, и на нозе и на надусници) и многу ми помага. После два саати ја мијам и можам слободно да се намачкам лосион. Воопшто не ми се појавуваат црвени точки.
    [​IMG]
    Ти изгледа ептен силно си влечела, штом те болат на допир :worried:
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.586
    Допаѓања:
    80.673
    Пол:
    Женски
    ^ Фала ти Каренинке, ќе ја имам пудрава на ум за следниот пат.
    Инаку, месец ипол се дружев со бричот, не знам со кој памет. :fubar: И сега ќе си ги сносам последиците. Плус ПМС и осетлива кожа - страшна комбинација. Затоа и ме болеа нозете. :)
    Се мачкав со кантарионово масло и се смирија, иако имам уште црвени точкички, ама ќе минат, ќе купам и пудра, ќе ми се најде за следниот месец. :)
     
    На AnaKarenina му/ѝ се допаѓа ова.
  15. tweety26

    tweety26 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Мене никогаш после депилација не ми се појавиле црвени точки.Бев исплашена првиот пат да не имам ама супер испадна се...ниедна точка. :D
     
  16. buterfly.fly.away

    buterfly.fly.away Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2012
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    20
    Јас досега сум била два пати на депилација ама само до колеа, нагоре не бидејќи могу се светли, мали и тенки и воопшто не се познаваат . :D :) ;)

    Сакав да прашам дали првиот пат ги депилиравте цели нозе или вака ко мене ? :lol:
     
  17. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Ако ти се мали, светли и не ти се познаваат немаш потреба и таму да ги депилираш. Ако почнеш и таму за 2-3 депилации ќе добијат темна боја и ќе се познаваат и потоа и да сакаш и да несакаш ќе мораш да ги депилираш, а овака седи си мирна ;) .
    Кога прв пат се депилирав и јас ги вадев до колена. А и ден денес ретко кога нагоре вадам затоа што се мали и светли и не се познаваат.
    Често козметичарките знаат да ти направат беља (да те убедат и земат повеќе пари па и утре да си имаат повеќе работа) па као демек ок е, пилинг да ти направам :^) - не фала.
     
  18. guitar

    guitar Нов член

    Се зачлени на:
    3 август 2011
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    18
    Точки при депилација

    Кога ќе се издепилирам со лети сама дома ми остануваат точки на нозете и не поминуваат, сега сум на свадба не се доволно долги за да ги депилирам со ленти а да ги избричам невзможно е да одам, точките ептен се познаваат, ги ма сегде кај то имало влакненце...Што д правам? Како да ги снема, лето е а јас се сварувам, од непријатност носам долги.. :?: :@
     
  19. Heidy

    Heidy Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2011
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    68
    Пол:
    Женски
    Точки при депилација

    може имаш осетлива кожа,или лошо ги тргаш лентите. пушти ги да пораснат и иди на топол восок. ако пак ти се прават пробај шекерна депилација
     
  20. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.263
    Допаѓања:
    8.676
    Секое депилирање иста приказна. Обавезно ми се појавуваат. Некои исчезнуваат за ден два. Други си стојат подолго. На рацете најизразени ми се. Им ставам бебешка пудра колку да го ублажи малку црвенилото.
    Затоа после депилација гледам да натемпирам да немам некои обврски и да седам дома.