1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Црвени точки после депилација

Дискусија во 'Тело' започната од nate-natali, 12 јуни 2011.

  1. zence

    zence Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2012
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    181
    treba da se vnimava da se depilirate posle menstruacija, nikako pred da dobiete. Jas imam osetliva koza i posle menstruacija mi se pojavuvaat, isto i so elektricen depilator, ama gi snemuva za 1 nok.
     
  2. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.049
    Мене ми се појавуваат но за еден ден исчезнуваат. После депилација не ставам баш ништо на кожата за да не ја иритирам уште толку, единствено се ммијам само со ладна вода, ја оставам да тече по нозете, без купки и сл
     
  3. leilla

    leilla Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2012
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    146
    И мене ми се појавуваат после депилација, навистина ги снемува за еден ден ама проклето многу ме чешаат :@
     
  4. thegirl2

    thegirl2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2011
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    39
    мене ми се појавија црвени точки на препоните ама повеќе пати ме тргна на истото место и сега како посинато ми е :(
     
  5. Heidy

    Heidy Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2011
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    68
    Пол:
    Женски
    некој капилар ти пукнал,ке си помине самото,лошо те тргала девојката веројатно.
     
  6. armagedo

    armagedo Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2012
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    15
    Јас па имам малце поголем проблем.Кога вадам надусници обавезно ми се појавуваат топчиња кои се надувуваат веднаш и исполнуваат со лимфа и после или се сушат или пукаат и на крај секако завршуваат со мали ранички ситни како малку поголеми точки.Во моментот на депилирање осекам трнење на местото ,непријатно како стоматолог да ми ставил инекција за вадње заб ама наместо во непце на брковите.Депилирањето сум го пробала и со топла и со ладна депилација а и дома со ленти ,резултатот е ист, јас една недела одам со ранички окулу устата.Совет...
     
  7. lattie

    lattie Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Бекутан бебешката пудра во прав секогаш послем депилација стави на местото немора мн малку стави јас ставам малку на рака и поминам на депилираното место и нема да имаш црвени точки бидејќи пудрата ја смирува кожата
     
  8. Sanjichka007

    Sanjichka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2012
    Пораки:
    1.544
    Допаѓања:
    11.928
    Пол:
    Женски
    јас денес се унаказив :D земав вит ленти и тргај тргај нозеве лом ми станаа! Цели со црвени точки |( за прв пат собрав храброст да се издепилирам (предходно со креми или со брич) и незнам зашто ама некако лентиве не ги тргаа убаво влакната, па по повеќе пати на едно место додека се убаво искочи |( ем не ми искочија сите влакна на крајот ем цела со црвени точки :clap: што мајка барав сама ова да го правам не ми е јасно ама ај, памет за друг пат :!:
     
    На LittlePinky и M-B89 им се допаѓа ова.
  9. Kalina10

    Kalina10 Активен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2012
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    15
    Обавезно после депилирање надусници стави си Hidrociklin, испробано и веднаш делува, послем 30 мин како да не си се депилирала. Една повозрасна козметичарка ми го има кажано советот, и навистина пари вреди.:)
     
  10. M-B89

    M-B89 Активен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Znaci istovo mislev da go napisam!!! I jas do sega se depilirav so krem arno ama se spremam za na odmor i si vikam aj tamu da ne se zamaram so vlakna ke se izdepiliram i se zafrknav 100%!!! so toa veet lentite partali se napraviv cela sum so crveni tocki a pola od vlaknata ne ni izleguvaat. I sega ne znam dali da se bricam ili da prodolzam so krem za depilacija....A preponite se napravija sini so ispukani kapilari. Zostoooooo :(
     
  11. Sanjichka007

    Sanjichka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2012
    Пораки:
    1.544
    Допаѓања:
    11.928
    Пол:
    Женски
    буквано истото ни се случило :D јас си се довршив фино лепо со брич, и да ти кажам од бричот ни една црвена точка ни ми искочи за разлика од лентиве, ко патлиџан ми беа нозеве, еве втор ден нема никакво подобрување а јас утре на одмор одам! памет за друг пат веќе вака да не се глупираме :D

    и да те потсетам, пишувај на кирилица друг пат :)
     
    На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
  12. primrose

    primrose Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2012
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    9
    [​IMG]
    веднаш ја смирува кожата 8)
     
  13. Heidy

    Heidy Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2011
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    68
    Пол:
    Женски
    Абе не се тргајте самии :D посебно 1 пат ако ви е,отидете на козметичар,за 300 денари имаш цели нозе со препон.после ке фатиш рутина и дома сам нема гајле 8)
     
  14. armagedo

    armagedo Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2012
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    15
    Испробав.Можда малце помалце брумчња излегоа ама сепак ги има.Сепак фала ,ке ставам секогаш и се надевам со тек на време ке го снема овој проблем.
     
  15. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.646
    Вчера ги поминав нозете со епилатор и денес ми се лом. Цели ми се црвено-модри точки. Ептен лошо изгледа. Онака се познава од каде е извадено секое влакненце. И друг пат ми се појавувале црвенила,ама не вака агресивно. Ставив бебешка пудра како и секогаш ама ништо посебно не ми помогна освен што го замаскира малце црвенилото.
     
  16. Sweety-Tweety

    Sweety-Tweety Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    994
    Допаѓања:
    500
    Активен кислород во спреј помага за црвенило и иритација на кожа после депилација.
    Братучетка ми знам веднаш по депилација се прска зошто има осетлива кожа и нема гајле.
     
  17. LittleFairy

    LittleFairy Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2012
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.935
    Леле ми се има случено посебно на нозете, ама одма кога приметив се намачкав со бекутан онаа бебешкана крема и колку толку ми помогна :)
     
  18. kathy-style

    kathy-style Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2012
    Пораки:
    301
    Допаѓања:
    191
    Секогаш се депиилирам со електричен депилатор и секогаш ми излегуваат црвени тошки после депилација. Ставам млеко за тело или бебешка пудра и веќе наредниот ден точките ги снемува начисто. Мислам дека е нормало да се има точки бидејќи скоро секој што се депилира му излегуваат точки :) и не се нервирај за 1-2 дена ќе ти помине
     
  19. Lining

    Lining Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2012
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    185
    Црвенило после депилација

    Никако. Едноставно чекам да поминат 3-4 саати да помине црвенилото.
     
  20. kristina123456

    kristina123456 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2012
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
    rakija znam deka mirisa am vednas posle depilacija se mackam o malce rakija i i gotovo jas kupuvav kremi za posle depilacija i majka mi se depilirase i jas i davam da se namacka i ona mi vika jas ke se namackam so rakija i gledam vednas i gi snema tockiter probav i jas mi isceznaa a kremovite se samo da ne te cesa ne mi gi snemu tockite od niv