1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Црвени точки после депилација

Дискусија во 'Тело' започната од nate-natali, 12 јуни 2011.

  1. kristina123456

    kristina123456 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2012
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
    Црвенило после депилација

    vednas po deilacija namackaj se so rakija mene mi pomogna
     
  2. cvetce93

    cvetce93 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    575
    Црвенило после депилација

    Јас сега кога бев на одмор си купив алое гел и со тоа си се мачкам и ми поминува црвенилото, инаку предходно по ден-два ми стоеше |(
     
  3. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.438
    Допаѓања:
    1.451
    Црвенило после депилација

    Никако течности кои предизвикуваат штипење. Некаде слушнав колонска вода - ВО НИКОЈ СЛУЧАЈ АКО СТЕ ДЕПИЛИРАНИ! Можеби ви изгледа логично ама тоа помага кога сте удриле брич.

    ^ Гел од алое е одлична опција.

    За да го спречите црвенилото после депилација, не се изложувајте на високи температури веднаш по депилацијата, а во никој случај на сонце. Може да добиете воспаление па црвенилото ќе ви изгледа како мачкина кашлица.
    Веднаш откако сте се издепилирале, нанесете талк или пудра (да не дојде до недоразбирање мислам на бела пудра, онаа што се користи за бебиња).

    Одбегнувајте депилација пред одење на плажа, базен. Тоа може да ви направи дополнителен проблем.
     
  4. Bubeeeeee

    Bubeeeeee Активен член

    Се зачлени на:
    24 август 2012
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    0
    normalno e posle depilacijata :) stavi si nekoja krema :D
     
  5. Angela12345

    Angela12345 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2012
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    26
    После секоја депилација излегуваат такви точки а ако прв пат се сепелираш тие поголеми се јас се сепилирам со масинка и после секое депелирање такви точки ми се појавуваат не се мачкам со ништо зошто по два сати ми исчезнуваат. Еднаш имам ставено мелко за тело и побавно ми исчезнаа :)
     
  6. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Бидејќи ова е нај соодветнна тема за мојот проблем ќе прашам тука.

    Денес немав време да отидам во салон за депилација на веѓите, па ја замолив мајка ми да ми ги среди, ама таа некако агресивно корнеше бе луѓе, мислам очите ми ги извади... на крај неможев да издржам и се оставив така со една средена една несредена веѓа :tmi: малку подоцна со мноооогу мака си ја средив другата веѓа сама.
    Е сеа проблемот е во тоа што веѓата кај што мајка ми депилираше црвена ми е жар, дури како излупена е :sweat: си ставив бекутан масло ама ништо црвено е и ме пече, совет некој како да го отстранам црвенилово :?:
     
  7. Lady-in-white

    Lady-in-white Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 април 2012
    Пораки:
    352
    Допаѓања:
    53
    Јас од Зегин си купив алое гел и после депилација секогаш си мачкам и ги намалува иритациите и црвенилото
     
  8. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.438
    Допаѓања:
    1.451
    Никако крем после депилација. Нанеси малку пудра но внимавај да не навлезе во окото. Ако е потребно нанеси два пати. Откако тоа ќе помине нанеси гел од алое. Овие совети ги има и погоре напишани.
     
    На Umbrella22 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Evdoxia

    Evdoxia Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2012
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    129
    Пол:
    Женски
    После депилација немојте да користите никакви масла или кремови.Најдобро е да ставате пудра (препорачливо е оваа детската од Бекутан).Мене за 3...4 часа ми го снемва целото црвенило. :)
     

    Прикачени фајлови:

    • b.jpg
      b.jpg
      Големина на фајлот:
      3 KB
      Прегледи:
      166
  10. BKnowles

    BKnowles Активен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2013
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    8
    Јас се депилирам со машинка и единствено нешто што ми помогна против црвените точки е маслото на бекутан,веднаш се мачкам после депилирање.
     

    Прикачени фајлови:

  11. mice83

    mice83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2013
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    51
    Во врска со црвенилото после депилација и црвените точки се имам консултирано со дерматолог и ми рече после депилација да не се користи никаква козметика(креми,лосиони или пудри),исто така и да не се тушираш,оти топлата вода и гелот за туширане уште повеќе ја иритира кожата и црвенилото станува уште посилно.Најдобро било да се остави кожата да одмори тој ден после депилација.....и навистина се уверив во ова,откако почнав да го практикувам
     
  12. mili4ka123

    mili4ka123 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2012
    Пораки:
    1.101
    Допаѓања:
    2.333
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека бебешката пудра највеќе помага против црвенилото. Јас секогаш после депилација на нозе или каде и да е, ставам бебешка пудра и ми помага. :)
     
    На Summerlover му/ѝ се допаѓа ова.
  13. axl-babe

    axl-babe Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    450
    Допаѓања:
    577
    Уф леле, како ме нервираат. :@
    А мене и ме чешаат..
     
  14. osmatetratka

    osmatetratka Активен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    11
    Издепилирав надусници со лента вит ама пошо неможев да одам у друга соба да земам помада што ми го намалува црвенилото дека бев цела таква црвена не се намачкав туку си седев ама не поминуваше па земав една мајца и вода на неа стаив и така малку си се држев и после успеав да се намачкам со крема ама сеа морав да испаѓам на сонце а викаат на сонце не требало али морав и морам сега.. што да правам? ПС. како уште поеќе да го намалам црвенилото? :?:
     
  15. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    Се согласувам, бебешката пудра веднаш го отстранува црвенилото.
     
  16. DoReMi

    DoReMi Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2014
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    156
    Како одлично решение за овие црвени точки се покажа ставањето на НИШТО. Оставете ја кожата да дише. Самите ќе исчезнат.
     
  17. Cvetetto

    Cvetetto Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    ^Дореми имам пробано така да ја оставам кожата и немаше подобрување.Ми кажаа на форумов бебешка пудра и козметичарката тоа ми го кажа.И по 2-3 нанесување ми исчезна црвенилото.
    Значи БЕБЕШКА ПУДРА му е мајката :)
     
  18. DoReMi

    DoReMi Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2014
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    156
    ^Цветенце секоја кожа различна е ;) Пробајте нешто од препоракиве па што ви одговара тоа. :)
     
  19. peperutka.95

    peperutka.95 Активен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2015
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki, imam problem ve molam za sovet, bef na brazilska depilacija ja smenif kozmeticarkata, i sega posle depilacijata mi se pojavi crvenilo, otok i bolka, a sledniot den, otokot pomina no crveniloto e seushte tuka i plus se pojavija golem broj na mali beli tochki bubuljici nz kako da gi narecham, zagrizena sum da ne mi e prenesena nekoja infekcija.. :( shto da pravam so shto da se namachkam probaf so kantarionovo maslo no nema efekt.. :/
     
  20. GirlRunTheWorld

    GirlRunTheWorld Активен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2015
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Posle depilacija imam crveni tocki posebno na nozete i ne mi pominuvaat 2/3 dena sram mi e koga ke me prasaat so ti se vakvi nozete da ne mozi covek kusi pantaloni da oblece -.-