1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Црвени точки после депилација

Дискусија во 'Тело' започната од nate-natali, 12 јуни 2011.

  1. christinnn

    christinnn Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    2.653
    Допаѓања:
    20.942
    Пол:
    Женски
    Ми поминуваат за пола ден, ден најмногу.
     
  2. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.069
    Допаѓања:
    17.203
    Мене ми поминува за 4,5 часа. Ништо не ставам, си ја оставам кожата слободно да дише.
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Lovy1

    Lovy1 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2013
    Пораки:
    1.094
    Допаѓања:
    821
    Пол:
    Женски
    Ако знае некоја решение, веднаш нека пише
    Горниот дел од нозете, на бутовите се правам со депилатор, ама кожата после тоа ми беше со црвени точки.
    Тие точки поминуваа за неколку часа, ама после тоа ми се појавија акни, и еве веќе цело лето ми стојат.
    Јас ставав бебешка пудра после тоа, имам пробано и без ништо да ставам ама пак ги имам.
    Наместо со депилатор, почнав и со брич ама истото.

    Истото ми се случи и со рацете и стомакот.
    Нив ги правам со ленти за депилација, ама сега ми останаа акните.
    Треба сега пак да ги правам, ама ми е страв уште повеќе да не ми излезат...

    Дали имала некоја ваков проблем ? Како да се ослободам, веќе цело лето се мачам со ова :doh:
     
  4. Golden

    Golden Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2013
    Пораки:
    1.077
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    После депилација обавезно се мачкам со уље,и ке се истуширам со ладна вода и после тоа ништо немам.:)
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. CallMeLollita

    CallMeLollita Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2018
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Девојки дајте чаре!! Со години имам црвено модри точки на нозете да не зборам после депилација :x. Откако знам за себе се депилирам. Ептен лошо изгледаат и со ништо не поминуваат
     
  6. Lizzie

    Lizzie Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2016
    Пораки:
    218
    Допаѓања:
    514
    Пол:
    Женски
    Истоооо
     
  7. nadelinka

    nadelinka Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2012
    Пораки:
    605
    Допаѓања:
    557

    Мое искуство: не се туширај веднаш после депилација, нека поминат барем 2-3 саати. Кога ќе се тушираш нека биде со поладна вода, да ги затвори порите и за крај мачкање со нешто што ја смирува кожата - маст од невен, алое вера, креми за после депилација....
     
    На CallMeLollita му/ѝ се допаѓа ова.
  8. CallMeLollita

    CallMeLollita Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2018
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Фала ти ке пробам се
     
  9. Fillia

    Fillia Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    444
    Допаѓања:
    1.579
    Пол:
    Женски
    И јас имам .... и ко што сфатив нема спас едноставно кожата е таква не е до влакната туку до кожата. Помага (малку) хидратација и пилинг на кожата ..ама никогаш не е целосно решен проблемот. Ако најде некој решение нека пише :D:D:D
     
    На Cecko85, CallMeLollita и Kjara15 им се допаѓа ова.
  10. lost123

    lost123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 април 2017
    Пораки:
    2.729
    Допаѓања:
    55.325
    Пол:
    Женски
    Совет од жената каде одам на депилација е, дента кога се депилирам после неколку часа само да се истуширам со поладна вода, но никако со топла и гелови за туширање.
     
  11. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Туширање и поминува само од себе.
     
    На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 3 други им се допаѓа ова.
  12. Petrou28

    Petrou28 Активен член

    Се зачлени на:
    1 август 2020
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Dali na nekoja od vas vi se ima sluceno od depilacija na vegji i nadusnicida vi se odere kozata, bukvalno crvena rana da ima? Sto ste stavale vo vakov slucaj za da pomine pobrzo i da ne boli?
     
  13. Li-Li

    Li-Li Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2013
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    356
    Пол:
    Женски
    Мене после депилација освен црвени точки ми се појавуваат и плускавци без разлика што депилирам. Буквално кожата ми е одрана. Плускавците обично ми поминуваат после саат два, а црвените точки ми поминуваат дури утредента. Депилаторката обично после депилација ми става масло од бекутан или маст од невен зависи што има. Иначе предходно кога се депилирав единствено ми се правеа само црвени точки, а плускавциве мислам дека почнаа да ми се прават откако фатив сипаници (на 22 години) и кожата ми стана многу чувствителна. Ако има некој искуство со плускавци после депилација нека сподели.
     
  14. Petrou28

    Petrou28 Активен член

    Се зачлени на:
    1 август 2020
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Кликни за проширување...
    Gi srediv ranite za 3 dena, so bebeska krema od neven i panthenol, proderm se vika. I vosok na cuvstvitelna kozha NIKOGAS POVEKE.
     
  15. Рапунзел.*

    Рапунзел.* Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2020
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    858
    Мене ми се појавија црвени точки на горниот дел од нозете после депилација со машинка и така ми останаа точките. Предходно со восок не сум имала проблем, а ова ми беше второ депилирање со машинка. Кој знае што се деси. Стојат долго можеби 2 месеци,има моменти кога се повлекуваат па повторно се појавуваат,кожата ми е рапава.
    Мачкам невен и такви работи ама како да помага моментално само,незнам дали би помогнало да правам редовно пилинг?
     
  16. Mell11

    Mell11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2019
    Пораки:
    184
    Допаѓања:
    135
    Пол:
    Женски
    Секоја кожа е различна, но од мое искуство можам да споделам дека само редовен пилинг, хидратација и депилација со шеќер ми има помогнато. Не знам поточно што е, но комбинацијава ми помогна и за поткожни и за бубулици и за црвенило после депилација. Инаку имав голем проблем со сите овие работи.
     
    На IRBBB му/ѝ се допаѓа ова.
  17. danimani123

    danimani123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2019
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Многу поефтина варијанта за црвенило после депилација е кантарионово масло. Јас користам вакво (линк), црвенилото ми е присутно само дента кога ја правам депилацијата. Цената не се сеќавам колку беше точно, но е околу 100-150 денари. Го има по аптеките.