1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Црвено месо

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од wolf4e, 28 јули 2010.

  1. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    девојки што мислите за црвеното месо,здраво е или не?на некои работи читам дека е здраво,на некои не.еве пример:бевме во кола,слушаме радио,и некоја жена кажуваше дека во нејзиниор дом здраво се хранат,дека не чуваат сол,и бегаат подалеку од црвеното месо,повеке јадат пилешко на скара :^) мене ми падна чудно,па читам на нет некаде пишуваше дека е здраво,а некаде не.па како и што гледам и на сите холувудски звезди не им е дозволено да јадат црвено месо,само пилешко :D вие што велите? :rofl:
     
  2. viki44e

    viki44e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    1.988
    Допаѓања:
    1.087
    Па мислам дека црвеното месо е поштетно од белото во секој случај...Колку што сум информирана црвеното месо го зголемува ризикот за појава на рак или пак срцев удар..Во текот на негово приготвување се создаваат дополнителни штетни супстанции кои во комбинација со големата масност на месото се доста лоши и за срцето и крвните садови..
    Повеќе консумирам бело месо затоа што ми е повкусно,а јадењето на црвено месо го сведувам на минимум.
     
  3. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Па ако гледаме од тој аспект, и белото месо не е здраво да го јадеш во неограничени количини. Белото месо не е баш погодно за одржување на килажа.
    Точно дека внесувањето големо количество црвено месо и преработки од него може двојно да го зголеми ризикот од рак на белите дробови кај жените. Но, еве на пример телешкото црвено месо содржи железо и е добро за јадење.
    Значи, важна е количината што ја внесуваме. Сигурно нема ништо да се слуши ако еднаш до трипати месечно јадете црвено месо. Се што е умерено е добро.
    Јас сум месојадач, не изразен, ама сакам месо. И секогаш различно јадам. Ако се концентрирам само на белото, кокошките ќе отидат во дефицит! :D
     
  4. innablood

    innablood Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    1.324
    Црвеното месо е штетно и побрзо човекот може да доживее срцево удар, а и штетен е адреналениот што го лачат жлездите на животните, кога се пред колење, тие го излачуваат хормонот од страв и стануваат агресивни, потоа ние го внесуваме тоа месо каде се излачиле хормоните и тоа е една причина заради која луѓето стануваат агресивни.

    Но :!: тоа беше темната страна на црвеното месо.
    Црвеното месо се препорачува затоа што тоа е единствен природен извор на витаминот Б12 кој е најпотребен кај децата, но и кај возрасните. Е сега не знам точно заради која причина.

    Еве за кај мене да кажам дека два пати во седмицата мајка ми готви црвено месо, може е штетно ама бре вкусно е.
     
  5. kikkki

    kikkki Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    2.743
    Допаѓања:
    4.842
    Да како што кажа и старфиш,се е добро во ограничени количини.И црвеното месо има лоши и добри страни и белото исто така.Мене белото месо ми е повкусно а и полесно за јадејне :devil: ,но и црвеното не е лошо на вкус.Сега секако ако 2-3 пати месечно па и 4 јадеш црвено месо не е толку штетно,но ако претераш и белото ќе биде штетно.Тоа што пишува дека некаде е штетно,некаде здраво црвеното месо е затоа што се има две страни-една добра и една лоша,така и црвеното месо,ако имаш граница не е страшно..... :angel: |(
     
  6. Alesii

    Alesii Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2012
    Пораки:
    1.125
    Допаѓања:
    841
    незнам ја повеќе си јадам бело мевце...не сум многу по црвенкото 8)
     
  7. rajna-vojvoda

    rajna-vojvoda Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    можеби ке забегам од темава (нека ми го избришат коментаров) ама би сакала да прашам??????--
    каде во Скопје да најдам асална месара каде ке знам дека месото е свежо и чисто????? :lol:
     
  8. kikkki

    kikkki Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    2.743
    Допаѓања:
    4.842
    Па зависи какво месо и зависи која си,ако имаш пријател секаде ќе најдеш ако не таму каде што е секогаш свежо ќе е поскапо...
     
  9. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    Па поштетно е од белото но не прикинувајте да го јадете зошто мајка ми беше прекинала некој периот па крвта и ослабнала(нешто и било ниско или високо) па и кажаа да јаде колку што може црвено месо....
     
  10. kikkki

    kikkki Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    2.743
    Допаѓања:
    4.842
    Ех,се што е претерно не чини,било воопшто да не се јаде било само тоа да се јаде,крајност никогаш не се препорачува.. :) 8)
     
  11. veren

    veren Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    548
    Допаѓања:
    1.271
    Јебем ти живот без црвено месо
    :muscle::sun:
     
  12. Luciferovog zlo♧

    Luciferovog zlo♧ Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2017
    Пораки:
    365
    Допаѓања:
    5.497
    Пол:
    Женски
    Месото е многу далеку од здраво, скоро и да нема ништо што е здраво во него, еднаш читав од еден американски доктор дека месото исто делувало во организмот како ѓубре да си јадел/а:?: пробувам да избегнувам месо колку што е можно повеќе :)
     
  13. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.805
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    Јас сум љубител на секое месо . Но гледам да не претерувам . Бидејќи од скоро почнав да готвам , сега за сега правам само неколку рецепти со месо , па неизбежно е да користам само месо од овој тип . Подготвувам 1 или 2 пати неделно , зависи како ми се обврските по дома .
     
  14. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Најчесто телешко мелено.
     
    На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 2 други им се допаѓа ова.
  15. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Скоро секој ден консумирам црвено месо. Богато е со хранливи состојки и е здраво, ако е зготвено на правилен начин. За разлика од белото месо е и многу повкусно.
     
    На Guns N` Roses му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Puellapulchra

    Puellapulchra Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2022
    Пораки:
    2.021
    Допаѓања:
    6.014
    Пол:
    Женски
  17. Dzovani

    Dzovani Активен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2022
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Машки