1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Црвено месо

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од wolf4e, 28 јули 2010.

 1. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.893
  девојки што мислите за црвеното месо,здраво е или не?на некои работи читам дека е здраво,на некои не.еве пример:бевме во кола,слушаме радио,и некоја жена кажуваше дека во нејзиниор дом здраво се хранат,дека не чуваат сол,и бегаат подалеку од црвеното месо,повеке јадат пилешко на скара :^) мене ми падна чудно,па читам на нет некаде пишуваше дека е здраво,а некаде не.па како и што гледам и на сите холувудски звезди не им е дозволено да јадат црвено месо,само пилешко :D вие што велите? :rofl:
   
 2. viki44e

  viki44e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  1.988
  Допаѓања:
  1.087
  Па мислам дека црвеното месо е поштетно од белото во секој случај...Колку што сум информирана црвеното месо го зголемува ризикот за појава на рак или пак срцев удар..Во текот на негово приготвување се создаваат дополнителни штетни супстанции кои во комбинација со големата масност на месото се доста лоши и за срцето и крвните садови..
  Повеќе консумирам бело месо затоа што ми е повкусно,а јадењето на црвено месо го сведувам на минимум.
   
 3. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.833
  Допаѓања:
  10.128
  Пол:
  Женски
  Па ако гледаме од тој аспект, и белото месо не е здраво да го јадеш во неограничени количини. Белото месо не е баш погодно за одржување на килажа.
  Точно дека внесувањето големо количество црвено месо и преработки од него може двојно да го зголеми ризикот од рак на белите дробови кај жените. Но, еве на пример телешкото црвено месо содржи железо и е добро за јадење.
  Значи, важна е количината што ја внесуваме. Сигурно нема ништо да се слуши ако еднаш до трипати месечно јадете црвено месо. Се што е умерено е добро.
  Јас сум месојадач, не изразен, ама сакам месо. И секогаш различно јадам. Ако се концентрирам само на белото, кокошките ќе отидат во дефицит! :D
   
 4. innablood

  innablood Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  1.324
  Црвеното месо е штетно и побрзо човекот може да доживее срцево удар, а и штетен е адреналениот што го лачат жлездите на животните, кога се пред колење, тие го излачуваат хормонот од страв и стануваат агресивни, потоа ние го внесуваме тоа месо каде се излачиле хормоните и тоа е една причина заради која луѓето стануваат агресивни.

  Но :!: тоа беше темната страна на црвеното месо.
  Црвеното месо се препорачува затоа што тоа е единствен природен извор на витаминот Б12 кој е најпотребен кај децата, но и кај возрасните. Е сега не знам точно заради која причина.

  Еве за кај мене да кажам дека два пати во седмицата мајка ми готви црвено месо, може е штетно ама бре вкусно е.
   
 5. kikkki

  kikkki Популарен член

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  2.743
  Допаѓања:
  4.842
  Да како што кажа и старфиш,се е добро во ограничени количини.И црвеното месо има лоши и добри страни и белото исто така.Мене белото месо ми е повкусно а и полесно за јадејне :devil: ,но и црвеното не е лошо на вкус.Сега секако ако 2-3 пати месечно па и 4 јадеш црвено месо не е толку штетно,но ако претераш и белото ќе биде штетно.Тоа што пишува дека некаде е штетно,некаде здраво црвеното месо е затоа што се има две страни-една добра и една лоша,така и црвеното месо,ако имаш граница не е страшно..... :angel: |(
   
 6. Alesii

  Alesii Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2012
  Пораки:
  1.125
  Допаѓања:
  841
  незнам ја повеќе си јадам бело мевце...не сум многу по црвенкото 8)
   
 7. rajna-vojvoda

  rajna-vojvoda Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  625
  Допаѓања:
  285
  Пол:
  Женски
  можеби ке забегам од темава (нека ми го избришат коментаров) ама би сакала да прашам??????--
  каде во Скопје да најдам асална месара каде ке знам дека месото е свежо и чисто????? :lol:
   
 8. kikkki

  kikkki Популарен член

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  2.743
  Допаѓања:
  4.842
  Па зависи какво месо и зависи која си,ако имаш пријател секаде ќе најдеш ако не таму каде што е секогаш свежо ќе е поскапо...
   
 9. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.900
  Па поштетно е од белото но не прикинувајте да го јадете зошто мајка ми беше прекинала некој периот па крвта и ослабнала(нешто и било ниско или високо) па и кажаа да јаде колку што може црвено месо....
   
 10. kikkki

  kikkki Популарен член

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  2.743
  Допаѓања:
  4.842
  Ех,се што е претерно не чини,било воопшто да не се јаде било само тоа да се јаде,крајност никогаш не се препорачува.. :) 8)
   
 11. veren

  veren Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2015
  Пораки:
  548
  Допаѓања:
  1.271
  Јебем ти живот без црвено месо
  :muscle::sun:
   
 12. Luciferovog zlo♧

  Luciferovog zlo♧ Популарен член

  Се зачлени на:
  10 декември 2017
  Пораки:
  365
  Допаѓања:
  5.497
  Пол:
  Женски
  Месото е многу далеку од здраво, скоро и да нема ништо што е здраво во него, еднаш читав од еден американски доктор дека месото исто делувало во организмот како ѓубре да си јадел/а:?: пробувам да избегнувам месо колку што е можно повеќе :)
   
 13. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  4.802
  Допаѓања:
  25.052
  Пол:
  Женски
  Јас сум љубител на секое месо . Но гледам да не претерувам . Бидејќи од скоро почнав да готвам , сега за сега правам само неколку рецепти со месо , па неизбежно е да користам само месо од овој тип . Подготвувам 1 или 2 пати неделно , зависи како ми се обврските по дома .
   
 14. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.711
  Пол:
  Женски
  Најчесто телешко мелено.
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 2 други им се допаѓа ова.
 15. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  5.399
  Допаѓања:
  61.217
  Скоро секој ден консумирам црвено месо. Богато е со хранливи состојки и е здраво, ако е зготвено на правилен начин. За разлика од белото месо е и многу повкусно.
   
  На Guns N` Roses му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Puellapulchra

  Puellapulchra Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 август 2022
  Пораки:
  2.021
  Допаѓања:
  6.000
  Пол:
  Женски
 17. Dzovani

  Dzovani Активен член

  Се зачлени на:
  11 декември 2022
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  35
  Пол:
  Машки