1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Црвчиња во паркет

Дискусија во 'Дом' започната од ocicka2014, 17 октомври 2015.

 1. ocicka2014

  ocicka2014 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  4.068
  Допаѓања:
  13.141
  Пол:
  Женски
  Дами како се справувате со досадниве црвчиња во паркетот? На 5-6 даскички лом ми ги направија. Како да престанат да се шират дајте некој отров кажете што да им правам.
  Паркетов ни е нов лакиран пред 1 година ќе пукнам од мака што пари исфрливме за него и за лакирање :@
   
 2. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  5.417
  Допаѓања:
  54.685
  Пол:
  Женски
  Темава не е активна,ама се надевам некој ќе прочита.
  Ве молам ако знаете некој спас од црвчиња во паркет,се појавија на спратот кај брат ми и снаа ми,а се им е ново и паркет и мебел бидејќи нема половина година како си живеат таму,а досадниве црви лом им го сторија паркетот и сега почнаа да го гризат и тепихот.
   
 3. ocicka2014

  ocicka2014 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  4.068
  Допаѓања:
  13.141
  Пол:
  Женски
  И јас не добив одговор ама што читав на други места нафта се ставало, ама како да го ставам уште нафта да полијам во собава уште тоа ми фали :(
  Инаку мислењево сум го пишала 2015 за две годинилом ми го направија повеќе даскички се зафатија име нервираат кога крцкаат :@
   
  На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  5.417
  Допаѓања:
  54.685
  Пол:
  Женски
  Да,стара е темава и видов дека нема одговори,но си реков да прашам за секој случај да не случајно поттикнам дискусија после 2 години :D
  Инаку,покрај тоа што го оштетуваат паркетот,туку и звук крцкав испуштаат уште повеќе да се нервираш.
  А како тоа со нафта? Проверено е нешто испробано или што?
   
 5. ocicka2014

  ocicka2014 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  4.068
  Допаѓања:
  13.141
  Пол:
  Женски
  Да вбризгаш во некое од дупчињата, проверено било. Ама мене мие страв да не ми поцрне паркетот :)
   
  На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Lianna Anna

  Lianna Anna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 март 2017
  Пораки:
  2.451
  Допаѓања:
  19.539
  Пол:
  Женски
  Девојки, што не си викнете служба за дератизација?! Јас нафта не би ставила.
   
  На realGirl и Rama им се допаѓа ова.
 7. ocicka2014

  ocicka2014 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  4.068
  Допаѓања:
  13.141
  Пол:
  Женски
  Хм, работи некој со црвчињата во паркет?
  Ако има некој број да ми даде да се распрашам :)
   
 8. Lianna Anna

  Lianna Anna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 март 2017
  Пораки:
  2.451
  Допаѓања:
  19.539
  Пол:
  Женски
  Види на нет. Треба да го има. Мора да имаат решение за ова. Плус, ќе немаш дома ни еден инсект неколку месеци. Ако ништо друго, можеш да се консултираш со нив како да го решиш проблемот.

  Ако прскаат они, ако не се лажам, треба 2, 3 дена да не сте дома.

  Подобро секако, него да имаш дома непоканети гости. ;) :)
   
 9. Цвет88

  Цвет88 Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 март 2017
  Пораки:
  3.801
  Допаѓања:
  21.007
  Пол:
  Женски
  Не гледам тема за мојов проблем па ќе пишам овде. Кај мајка ми сум моментално и приметив дека на фотељите(тапацир) има некои ситни бубачиња жолтки, дури и едвај приметливи. Имав ставено чаршав да не се потам зошто цела сум испокасана(мислев од комарци) само на бутовите(кај што седам) и на рацете(кај што се допирам до потпирачите). Пробав да го истресам чаршавот, не паѓаат. Не знам што можат да бидат, слика не успеав да најдам по интернетов. Ај да не се усисува, али мајка ми буквално риба и со четка и со усисувач. Имате ли претстава што можат да бидат??? Уфф језа ме фати.
   
 10. kikikikirika

  kikikikirika Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  2.013
  Допаѓања:
  4.480
  Пол:
  Женски
  Проверено ми е ова со нафтата. Со шприц ставаш внатре во дупките каде што слушаш дека има црви , не поцрнува ништо само што ке ти мириса куката на нафта одредено време. Убаво е да ги обележите местата за да не случајно се размачка нафтата насекаде но и не мора. И пак одма не умираат но за недела две ке ги снема.