1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Цревен вирус

Дискусија во 'Бебе' започната од Eleonorastrumica, 22 февруари 2012.

  1. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Пробај ги Лине спор, перфектни се (ги испробав и лично :D )
     
  2. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    ако сака чоколадо дај му за кување нека јаде слободно и земи медицински јаглен одма ке му ги исчисти цревата имаше едне вирус зимото2008 од многу напрегање од повракањето прпратено со пролив во повраканото имаше веке и крв па така со брза помоѓ стигнавме на детска клиника на гастро и лежевме една недела
     
  3. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Annath дај му на детето чоколадо кога ти бара ,може тоа му е лекот,батали сега хранливи и нехранливи работи ,давај се што сака .Чоколадото барем не е штетно,а и желевце има ,а може и ќе му отвори апетит ,па со еден удар ќе утепаш две муви ;) Инаку јагленот нема никаков вкус,само водата ја обојува во црно.
    Кога син ми имаше сипаници и цела уста му беше исфрлана он секој ден за ручек бараше помфрит,моцарела и салата од зелка со лимон :x 7-8 дена само тоа јадеше ,се мрштеше од солено и кисело и јадеше :lol:
     
  4. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Јас само ќе додам дека се дава и супа кога детето има пролив...и тоа онаа со петелот :D така викаат на инфективно, така и ја запамтив.
    Варен компир изгмечен со вилушка и додаден во супа, супа со двопек, ориз со малку сол, бисквити не сакаше, само по некоја соленка, кисело млеко а не јогурт :!:, печено јаболко -тоа советуваат на клиника за дијареа-ова нас најмногу ни помогна, само тоа јадеше ќерка ми цела недела.
    Имам слушнато дека прашокот за пудинг исто така помага, и кафе, ама јас не сум давала, шубе ми беше на дете со неполни 2год. да давам кафе.
    Не се секирај, ќе помине....малку јаде,колку- толку, доволно е, тргни од себе- кога си болен па и не ти се јаде. ;)
     
    На DeMelo му/ѝ се допаѓа ова.
  5. DeMelo

    DeMelo Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    455
    Допаѓања:
    1.405
    Оваа супа е многу добра , кога и да сум се разболела и сум губела апетит маjka ми ми jа давала и стварно накрева, ги има електролитите кои ги има во инфузиjата, добро е да ja koнзурмирате кога сте болни било да се работи за настинка, грип, стомачен вирус и сл.
    Правете им ja на вашите малечки, лажичка по лажчка полека ке ги накрени.
     
  6. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.671
    Допаѓања:
    97.724
    Пол:
    Женски
    Јас на моиве сум им давала линекс.И тоа од матичната препорачано ама не многу ,обично 2 дена.А за тоа време на исхраната да се обрне внимание.Сутлијаш варен со вода помага многу.Исто и водата од него,банана,морков варен,печено јаболко а може и рендано,печен компир (ама само компир со лушпа во релна)или варен,од млечни производи само јогурт,темна чоколада не многу,а некогаш и обичен бел шекер едно лажиче,чај од нане обавезно.Тоа отприлика.И не му се мисли ако 2 дена јаде исто јадење,тоа што му сака душичката а може да го јаде,тоа му давај. :)
     
  7. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.660
    Пол:
    Женски
    Ви благодарам на сите за советите. Мислам дека детево се опоравува веќе. Го прекинав Ентерофурилот бидејќи немаше ефект, детево цел кревет и патеки во спалната ми ги направи лом :tmi: сега сме на Пролајф (7 дена ќе тераме) и Смекта (три дена). Вчера, конечно немаше проливче, какаше нормално, само еднаш, а денес гледам и апетитот му се враќа. Почнувам лека полека да го враќам на нормална храна, со прилагодување на она што му го давав деновиве. Е сега, мака имам додека да го натерам да го испие Пролајфот, а да не зборам за Смекта, но ќе се помачам малку повеќе, не е проблем.
    Пробав со јагленот, кога ја виде црна водата, избега... и после не сакаше ништо да пие, дури ни обична вода, ги турка чашите. Кажете како да го натерам да пие нешто што не е вода или јогурт и не се меша со нив?
    Лине Спор имале помала концентрација на бактерии од Пролајф, па затоа се вратив на него. Ама мислам дека од Смектата имаше најмногу подобрување. Како и да е, ќе видиме понатаму како ќе биде.
     
  8. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Лелелеле, за ќотек сум, знам :(
    3 дена се мислев да ти пишам и да ти кажам што ми рекоа во аптека (барав инфо за мајка ми, и неа не и` помагаше) и добив одговор дека Ентерофурилот може да направи ПОЛОША состојба од постоечката ако не е во прашање цревна бактерија (зошто нели е антибиотик кој се „лепи“ за бактеријата и ја уништува), а ако нема на што да се „залепи“, непотребно ги иритира уште повеќе цревата.....супер што си го фрлила, земи го Лине спор (имам пробано многу пробиотици, овој е ВРВ, со живи про и пребиотици е, се чува во фрижидер) и само диетална и контролирана исхрана (без овошје, без месо и млечни производи).

    Сори :f:
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.660
    Пол:
    Женски
    Ич да не се секираш. Самата сфатив дека ич не требаше ни да почнам со него, среќа само два-три пати му имав дадено. Една докторка што работеше во Св. Лазар, а сега е на печалба на Блиски Исток, ми кажа никаков сируп, само Пролајф и Смекта. Имам и Лине Спор, давав два пати, сега давам еднаш, покрај Пролајф... па и да не не чини толку пробиотици?
     
    На Moira му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Јас колку што знам немаш никаква штета од нив, не постои предозираност....
     
  11. SummerGirl12

    SummerGirl12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2016
    Пораки:
    393
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    Јас имам многу кркорење на цревата и додек не се испразнам не врви болката и кркорењеро ми дадоја Ентерофурилот и линекс форте.Линекс пијам а овие другиве дали д ги пијам и ако да дали можам прашакот од апчето да го растврам во вода и така да го пијам позз