1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Црква за свадба?

Дискусија во 'Свадба' започната од flowergarden, 30 април 2011.

 1. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.275
  Допаѓања:
  416
  Дајте ми предлози за црква за денот на венчавката, никако не можам да се одлучам
   
 2. N.A.T.A.S.A

  N.A.T.A.S.A Нов член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2010
  Пораки:
  650
  Допаѓања:
  486
  Зависи во кој град сакаш!
   
 3. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.554
  Лесново
  [​IMG]

  Радовиш
  [​IMG]
  [​IMG]

  Кочани
  [​IMG]

  Канео
  [​IMG]

  И сега зависи во кој град сакаш да се венчате. Во Македонија има многу убави цркви
   
 4. Viiiiip

  Viiiiip Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  832
  Допаѓања:
  398
  Ако си од скопје, црквата Св. Петар и Павле во Лисиче е прекрасна, тетка ми таму се венчаваше и е совршена.... Со огромен двор, фонтана, како рекичка, преубаво е, плус и веднаш до неа има матично во истиот двор се и немора мн одење ваму таму...
   
 5. jarec6

  jarec6 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  2.709
  Допаѓања:
  17.442
  Пол:
  Женски
  Ако си од Скопје,па можеш во Св.Петка,во Соборниот храм,во Св.Архангел Михаил во Автокоманда...се зависи од тоа кој дел ти одговара.Пиши кои населби ти одговараат ако си од Ск и ќе ти предложиме
   
 6. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.275
  Допаѓања:
  416
  Од Скопје сум.. било која населба ми одговара
   
 7. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.898
  Пол:
  Женски
  Па не е баш така, пр. живееш во Радишани, доаѓаат по невеста т.е. тебе, после следи матично (под претпоставка да е во истиот ден регистрација), матични има во секоја општина ајде на пример-во Автокоманда, ај сега да ти кажеме црква во Ѓорче, па ресторан во Хиподром или на излез од Скопје...има да се изнавозите... :lol:
  Еве од мене еден предлог...направете си континуитет на возењето...се да си има еден ред на возење, некаква линија- невеста-матично-црква-ресторан- да нема многу возење...досадно е и напорно, а и малку глупаво да се возакаш од населба до населба.
  Инаку мене лично ми се допаѓа црквата Св. Јован, се наоѓа во близина на клиниката Козле, т.е. патот што се дели накај Козле и Државна.
   
 8. jarec6

  jarec6 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  2.709
  Допаѓања:
  17.442
  Пол:
  Женски
  Да ете не ми текна на таа црква,кај Богословскиот факултет,сепак се зависи од каде е...
   
 9. Sun.shine

  Sun.shine Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2011
  Пораки:
  223
  Допаѓања:
  116
  Ние планираме да се венчаме во Св. Петка, Св. Димитрија е исто така многу убава и интимна црква. А ако сакате нешто понеобично ви ја препорачувам црквата на Марков Манастир, прекрасна е! Со среќа :)
   
  На Haley му/ѝ се допаѓа ова.
 10. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.121
  Нашата венчавка ја договоривме во црквата Пресвета Богородица во центар. Некако успат ни е, а и ми се допаѓа дека е Пресвета Богородица името на храмот и ми се допаѓа и самата црква.
   
 11. placeboloves

  placeboloves Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 мај 2011
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  3
  Знаете дека сега донесоа одредба да можеш да го викнеш матичарот каде и да правиш свадба, така матично у старт може да елиминираш и да си го викнеш човекот у ресторан. Можеш да си направиш и невестински свод кајшто ќе те запишува (како на филмови). се доплаќа некоја смешна цена од 1000 денари (собери ги бензините на цела колоша што ќе те шета низ град, да не зборам каков КРШ се матилните у СК!).
   
 12. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.121
  Да те корегирам дека не е баш така. Значи да викнеш матичар во работен ден, на пример ако свадбата е во петок, е 3300 денари а во викенд 6600 денари. Тоа прво. Второ, викендов бев на свадба каде беше дојден матичарот (а и ние се мислевме за оваа варијанта), верувате дека гостите воопшто не сакаа да престанат да дрндаат меѓу себе, од свечениот чин - регистрација, немаше ни С од свеченост, траеше 5-10 минути вкупно, ништо не се слушаше, а на микрофон цело време се опоменуваше ако може тишина. По мене не е воопшто вредно да се дадат парите за тоа, а да не зборам дека е губење време исто така, со тоа што ви одземаат од времето за веселба. Убаво размислете пред да појдете на овој чекор, после да не ви биде криво.
   
 13. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.008
  Пол:
  Женски
  слушнав дека се спремам ново матично во некој од овие новиве објекти што ги гради владата (покрај кеј), ама во кој објект точно беше, незнам да не ве лажам.Претпоставувам дека ќе биде многу убаво средено
   
 14. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.379
  Допаѓања:
  63.454
  Пол:
  Женски
  И мене ми се допаѓа СВ. Јован, во Козле што е црквата. Не ни е успат, ќе треба да се враќаме, ама мене ми е желба таму да се венчаме, па најверојатно и за таму ќе ја наредиме. А за матичното баш ни кажаа во ресторанот, да дојде таму е 100 евра.
   
 15. Belisima

  Belisima Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2010
  Пораки:
  144
  Допаѓања:
  26
  Ние се венчаваме во Св.Петка со 3 попови и баш беше убаво и керками таму ја крштевеме . Јас ја сакам оваа црква и начесто одам таму
   
 16. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.333
  Допаѓања:
  5.241
  ние сакаме да закажеме во св. Богородица во центар и се надевам дека и таму ќе биде. Ми се допаѓа самата црква а и ни е уз пат ;)
   
  На seksi му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.008
  Пол:
  Женски
  Ми треба информација за една другарка, колку чини венчавање во црква? (во помаливе цркви, најубаво ако некој знае за Св.Петар и Павле во Ѓорче)
   
 18. Mayyya

  Mayyya Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.253
  Допаѓања:
  6.025
  Пол:
  Женски
  Еве ние пред некој ден закажавме во црква, сигурно е исто секаде. :^)
  Родителите на младоженецот и невстата плаќаат по 2000, а кумот и старосватицата по 1000 денари.
  Значи вкупно 6000 денари.
   
 19. miss.b

  miss.b Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 мај 2012
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  14
  Дали некој знае или слушнал, дали има шанси и попот да го викнеш во ресторан или во двор на пример да венча?
   
 20. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.688
  Потпис :)
  И јас порано за мојата свадба многу сакав матичар во ретсорант ,ама многу трошоци плус ќе ни дојдеа и занемаривме.Ми беше криво,се додека скоро не присуствував на една свадба каде матичарот дојде во ресторантот,ма џабе и микрофон и се,никој ништо не слушна,сите си збореа,и плус се одзеде многу време од веселбата .Матичарите си зеле и дневница плус дека беше Велигден и оти доаѓале за празник од дома,по 1000ден.па и искочи 9,10000 илјади на луѓето :^)