Црква за свадба?

Дискусија во 'Свадба' започната од flowergarden, 30 април 2011.

 1. Sneki_88

  Sneki_88 Активен член

  Се зачлени на:
  10 август 2016
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Ви благодарам девојки. :) Сигурна бев дека не постои "правило" дека мора црковниот брак да биде од страната на момчето. А тоа што ми го кажува за свекорот и свекрвата, ми вели кога се оде по невестата не иделе родителите, само другари, кумови и млади... Па затоа они немало најверојатно да дојдат или да иделе само за црквата. Воопшто не знам каков е тој ред, кој треба, кој не треба да иде. Според мене зошто да не дојдат и они кога ќе ме земат и истовремено за црквата. И за идењето на родителите по невестата ли има "правила"? :/ Ќе разговараме пак со сопругот и се надевам да го земеме најдоброто решение. :)
   
  На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Jana87

  Jana87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 мај 2016
  Пораки:
  156
  Допаѓања:
  4.029
  Пол:
  Женски
  Во однос на црковно венчавање нема правило каде, важно да биде во црква :) Од неколку свадби на кои бев во последно кај блиски стварно нема правило, во твојот град, во неговиот или некаде на пола пат во некој манастир пример. За идење по невестата скоро на сите свадби беа и родителите на младоженецот, дури на едната во источна Мк тераа адети свекорот и дедото со вино брашно и погачи,пред тоа немав видено. Сега кај една дугарка што бев бидејќи немаше класично земање невеста со адети и музика беа само млади и тоа е ствар на договор но "правило" е да се присутни и родителите на младоженецот.
   
  На Sneki_88 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Sneki_88

  Sneki_88 Активен член

  Се зачлени на:
  10 август 2016
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Супер си Јана :) Ќе му го спомнам ова на сопругот, треба да се најде решение. Јас сакам и свекорот и свекрвата да бидат присутни на сите чинови како по идењето на невестата, така и за црковниот брак. Не може - така или онака требало да биде.... и на крај невестата наместо да е среќна, да е налутена и намрштена :D
   
  На Jana87 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. dunika

  dunika Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  2.044
  Допаѓања:
  65.473
  Пол:
  Женски
  @Sneki_88 нема правило никакво,законски мора да се регистрираш во матично,друго се е ствар на желби и договор:) Плус св.Петка е стварно преубава црква и немој да попушташ на условување од постарите-тоа е Ваш ден.Не викам да бидеш дрска и безобразна ама твојот кеиф барем еден ден треба да е приоритет;)
   
  На Sesil и Sneki_88 им се допаѓа ова.
 5. Sneki_88

  Sneki_88 Активен член

  Се зачлени на:
  10 август 2016
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Ти благодарам dunika :hug::hug::hug::party::party::party::*:*:* Останува уште сопругот да го убедам оти тој многу се влијае од неговите родители...
   
  Последна измена: 11 август 2016
 6. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  9.865
  Допаѓања:
  121.329
  Не е работата кој и колку треба да попушта, па да се натега работата и да си правите проблеми пред свадбата.

  Ако неговите ги испочитувале моите желби, зошто јас да не попуштам на нивните.
  Најбитно е ти и сопругот да се договорите. И моите свекор и свекрва не доаѓаат на земање на невестата(не се старомодни, ама тоа сакале да го биде така) , па не правам никаков проблем околу тоа. Не мислам дека не ме почитуват.
  Јас за ситници не правам проблем, можеби затоа што се што сакавме ни исполнија и ако они изразат некоја желба сметам дека треба да им ја исполнам.

  На крај краева ако веќе сте решени да се венчате тамо, неговите за тоа време додека другите се кај тебе нека седнат некаде да испијат едно кафе и после ќе дојат во црква. Ако тоа веќе им е голем проблем.
   
 7. anaja1

  anaja1 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2013
  Пораки:
  2.261
  Допаѓања:
  7.130
  Пол:
  Женски
  Првпат слушам ова,родителите да не одат по невеста;)
  Во Скопје нема таков адет:)
   
  На Haley му/ѝ се допаѓа ова.
 8. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  9.865
  Допаѓања:
  121.329
  Во исток-југоисток е тоа.
   
  На dunika му/ѝ се допаѓа ова.
 9. anaja1

  anaja1 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2013
  Пораки:
  2.261
  Допаѓања:
  7.130
  Пол:
  Женски
  Ај ако може некои поголеми места,или ова е по селата:)
   
 10. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  9.865
  Допаѓања:
  121.329
  Струмица? Доволно голема?
  Јас сум од градот, кај нас го има. Некој го почитува некој не.
  Не само свекор и свекрва, туку само младите одат. Другарите и кумот.
   
 11. anaja1

  anaja1 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2013
  Пораки:
  2.261
  Допаѓања:
  7.130
  Пол:
  Женски
  Кај нас за чеизот идат само млади а на свадбата сите:D
   
  На *katja* и duffi им се допаѓа ова.
 12. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  9.865
  Допаѓања:
  121.329
  Е тука па нема таков обичај,одење по чеиз.
  Секој крај со свој обичај. Некој се ок и интересни, плус белези на нашето минато. Среќа сега се е договор , па останува на младите да одлучат.
  Кај нас скоро се е искоренето, освен одење по невестата. Ама па мене ми е убава цела таа фама.
   
 13. anaja1

  anaja1 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2013
  Пораки:
  2.261
  Допаѓања:
  7.130
  Пол:
  Женски
  А имате блага ракија?
   
 14. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  9.865
  Допаѓања:
  121.329
  Тоа кога се собират жени после свадбата, во понеделник? :D
   
 15. anaja1

  anaja1 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2013
  Пораки:
  2.261
  Допаѓања:
  7.130
  Пол:
  Женски
  Да
  А правите Младенци на 22 март?
  Имам пријателка од Штип и она вика,кај нив не се прави Младенци
   
 16. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  9.865
  Допаѓања:
  121.329
  Не, не бележиме Младенци, освен одење во црква.
  Ама славење по ресторани и правење фешти, не.
   
 17. anaja1

  anaja1 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2013
  Пораки:
  2.261
  Допаѓања:
  7.130
  Пол:
  Женски
  Па не мора по ресторани:)
  Јас кога правев дома правевме а и кај што сум одела дома било.
  Сега приметувам дека младите,ретко кој прават,а порано беше обавезно
   
  На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
 18. dunika

  dunika Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  2.044
  Допаѓања:
  65.473
  Пол:
  Женски
  И во тиквешијата не одат свекорот и свекрвата по невеста,само зетот со другари девер и кум,јас лично го шкртнав од листа тоа(излишно е во нашиот случај) ама повеќе ми личи некако млади само кога одат-можеби од навика е:).Се извинувам за офф од темава:)
   
 19. Haley

  Haley Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  33
  Decki dali imate predlog za crkva vo blizina na restoranot Rozenberg? sv.Arhangel Mihail vo Avtokomanda mi e fina ama site se vencaa tamu i site (moi bliski) imaat isti sliki!!! Dajte nesto drugo!
  Jas sakav Markov Manastir ama ne e izvodlivo! Mnogu kruzenje!
  Help :?:?!
   
 20. anaja1

  anaja1 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2013
  Пораки:
  2.261
  Допаѓања:
  7.130
  Пол:
  Женски
  Пантелејмон на Водно:)