Црква за свадба?

Дискусија во 'Свадба' започната од flowergarden, 30 април 2011.

 1. Orthophill

  Orthophill Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2012
  Пораки:
  1.224
  Допаѓања:
  3.100
  Пол:
  Машки
  Вие за убави слики да имате ќе се венчавате? :?:
   
 2. Haley

  Haley Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  33
  Dobra poenta definitivno :) No sepak, koga veke mozeme da odbirame treba i na toa da se misli! Vo interes na vremeto ili vremenskite uslovi, moze nema da ima prilika za slikanje na drugo mesto! A i pokraj toa bi gledala seto toa da e popatno, da nema mnogu kruzenje niz gradot!
   
  Последна измена: 16 август 2016
 3. Haley

  Haley Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  33
  Toa moze, samo vo mojot slucaj e izvodlivo ako nevestata pojde po mladozenecot :rofl:
  Zatoa sto toj e pobliku do Vodno, jas sum sosema na drug kraj :D Da ne zboruvame deka i restoranot e nakaj izlez od Skopje :D
   
  На anaja1 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. anaja1

  anaja1 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2013
  Пораки:
  2.261
  Допаѓања:
  7.130
  Пол:
  Женски
  А ти на кој крај си?
  Пошто рече дека и Марков Манастир не ви одговара
   
 5. Haley

  Haley Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  33
  Jas sum na izlez od Skopje prema Kumanovo :D Trubarevo :)
   
 6. anaja1

  anaja1 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2013
  Пораки:
  2.261
  Допаѓања:
  7.130
  Пол:
  Женски
  Е не ми е познат тој дел:hai:
  Важно со среќа нека биде:f:
   
 7. Orthophill

  Orthophill Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2012
  Пораки:
  1.224
  Допаѓања:
  3.100
  Пол:
  Машки
  Венчајте се во Трубарево. Што фали таму? :) И мироточива икона имате во црквата...
   
  На Haley му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Sofi.ja

  Sofi.ja Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2012
  Пораки:
  3.955
  Допаѓања:
  10.538
  Девојки дали во црквите има некој распоред во врска со временски термини за венчавка или кој кога сака закажува? Во смисла една венчавка во 16:00 па друга во 16:30.... На пример сакам во 16:40 дали може така:^)
   
 9. dunika

  dunika Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  2.044
  Допаѓања:
  65.473
  Пол:
  Женски
  За Соборен храм ке ти потврдам-со термини во времетраење од половина час е,а треба да сте таму 10-15 мин порано.Внимавај на времето потребно за паркинг(стигање до црква) обично се занемарува па доаѓа до непотребен стрес;)
   
 10. marinaarna

  marinaarna Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Девојки, дали знаете дали воопшто во Скопје има некоја црква, каде венчавањето се врши пред црквата, а не во самата црква? Дали е возможно нешто такво? Имам мн голем проблем со темјанот, и страв ми е да не ми се слоши, бидејќи на сите свадби до сега, избегнував црква :)
   
 11. Orthophill

  Orthophill Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2012
  Пораки:
  1.224
  Допаѓања:
  3.100
  Пол:
  Машки
  Најдобро ви е да си се договорите со свештеник од вашата парохиска црква. Не би требало да има проблем, а во договор може и без темјан да се изврши светата тајна брак.
   
 12. Caci10

  Caci10 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јули 2016
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  14
  Пол:
  Женски
  Би сакала венчавка во Св.Наум во Охрид дали некој може да сподели искуство ние сме од друг град која е процедурата
   
 13. Orchidea

  Orchidea Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2017
  Пораки:
  292
  Допаѓања:
  497
  Пол:
  Женски
  Колку време претходно закажавте црква и матично?
   
 14. sweet-fighter

  sweet-fighter Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2010
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  Јас 6 месеци порано :)
   
 15. monik55

  monik55 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2015
  Пораки:
  5.149
  Допаѓања:
  49.986
  Пол:
  Женски
  Месец ипол пред свадба.
   
 16. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  3.204
  Допаѓања:
  29.965
  Пол:
  Женски
  И јас околу месец и пол пред свадба :)
   
 17. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.774
  Допаѓања:
  25.231
  Пол:
  Женски
  7 000 за венчавка во црква??? Најисплатливо е човек да си умре. (facepalm)
   
 18. Bicka77

  Bicka77 Активен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2020
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  287
  Пол:
  Женски
  Се надевам прашањево е за тука... Слушнав муабет дека платното што се носи во црква останува за невестата нешто да си сошие и според тоа, ако се има разбирање, таа може да си избере боја и метража.
  Ако може некој да сподели свое искуство околу ова...
   
 19. *katja*

  *katja* Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јули 2016
  Пораки:
  193
  Допаѓања:
  330
  точно е дека платното е за невестата да си сошие нешто и обично се прашува што материјал и боја и отприлика колку метража би сакала. мене ме праша кумата (ја не ни знаев за ова), а и ја кога бев кума ја прашав невестата.
   
  На Bicka77 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.309
  Допаѓања:
  5.890
  Има ли овде атеисти кои се венчале во црква? Јас во црква немам влезено добри 2 ипол години. Не знам како ќе ја издржам венчавката. Братучед ми е исто атеист, неодамна беше кум, и кога ми ја покажа снимката, како едвај повторувал по зборовите на свештеникот.. Се нервирам, ќе морам да издржам некако заради идниот сопруг кој слепо верува во тие приказни.