Црква за свадба?

Дискусија во 'Свадба' започната од flowergarden, 30 април 2011.

 1. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.774
  Допаѓања:
  25.231
  Пол:
  Женски
  И јас не се венчав во црква, иако други инсистираа.
   
  На thequeen95, Asparagus и Fallen.Angel им се допаѓа ова.
 2. thequeen95

  thequeen95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 август 2016
  Пораки:
  1.231
  Допаѓања:
  4.811
  Пол:
  Женски
  Ќе помине мисли како ќе го поминеш животот со човекот кој го сакаш.
  И јас не верувам па бев кума, повторував по свештеникот и ми беше смешно искрено не го сфаќав сериозно.
  Прочитав во друга тема дека свекрвата сакала сите адети да се тераат и ти си попуштила. Ако не сакаш нема шо да попушташ.
  Тоа е твој ден, твоја свадба, сите девојчиња од мали сонуваме за тој ден и нема смисла да биде по мерак на некој друг, свекрвата била невеста и поминало.
  Во ред е ајде за нешто ќе замижеш, ама за све немој.
   
  На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.309
  Допаѓања:
  5.890
  Јас ќе морам. Ми велат како ќе правите крштевка, не можело ако не сме венчани во црква. Јас не ни сакам крштевка, ама тука сите прават и фамилијата на вереникот се такви, верници не прифаќаат поинаку.
   
 4. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.774
  Допаѓања:
  25.231
  Пол:
  Женски
  Може да крштеваш иако не си венчана.
   
  На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.309
  Допаѓања:
  5.890
  Не. Го прашале демек свештеникот. Не можело. И ако не си крстен не може да се венчаш во црква. Бараат на венчавка документ дека си крстен, а на крштевка бараат да приложиш документ дека си се венчал во црква.
   
 6. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.774
  Допаѓања:
  25.231
  Пол:
  Женски
  Лажат. Нема врска. Само за да те натераат да се венчаш во црква.
   
  На thequeen95 и DAngel им се допаѓа ова.
 7. thequeen95

  thequeen95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 август 2016
  Пораки:
  1.231
  Допаѓања:
  4.811
  Пол:
  Женски
  Све само за пари прават.
  Голема работа, крај краева може да се крштеваш на Водици, групна крштевка прават тогаш никој не ти бара документи.
   
 8. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  9.920
  Допаѓања:
  52.011
  Пфффф, нема да крштеваат :D
  За пари се ќе се направи :D Како венчаваат во пости, иако не е дозволено? Ќе си платиш 2-3 пати повеќе и ќе те венчаат.

  Друго, ако не сакаш во црвква, немој. Вереникот, мајка му, цел живот ќе те водат по тие патеки и ќе ти го креваат само притисокот. Ако си решена да си го сочуваш мирот - сега е време да си кажеш што сакаш и не смееш да попуштиш. Ако попушташ секој пат кога нему му текне нешто, ќе си те влече по негово како што сака. Врската и бракот треба да се темелат на договор во кој и двете страни ќе бидат среќни (а тоа сте вереникот и ти, а не тој и мајка му.)
   
  На thequeen95, Fallen.Angel и SummerGirl им се допаѓа ова.
 9. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.309
  Допаѓања:
  5.890
  Готова е таа работа. Свадбата е за неколку дена.Гледам и сама во каков пекол се впуштам. Моите ми велат дека истото го поминале и не би сакале и јас така да се мачам, ама сега ако откажеме се, ќе се направат само збрки и поголеми нервози. Се помирив веќе, како сакаат така, само да не се нервирам кога гледам нема да имам позитивен исход. Гледам дека џабе ќе се инаетам..
   
 10. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.774
  Допаѓања:
  25.231
  Пол:
  Женски
  Девојче. .се откажуваат свадби во 5 до 12 баш заради такви работи. Еднаш ако се вмешаат после тоа готово е. Најбитното е дека имаш поддршка од родителите.
   
  На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
 11. simona_baby

  simona_baby Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2017
  Пораки:
  1.476
  Допаѓања:
  6.880
  Пол:
  Женски
  @Fallen.Angel Гледам си преоптеретена со свадбава ама не и со деновите,годините што следат после неа.Свадбата е неколку саати и ќе се издржи,ама што правиме после?Наместо да се замараш со свадбата седни и размисли како ќе продолжиш ЦЕЛ живот покрај тој човек.
   
  На st2007, Fallen.Angel и SummerGirl им се допаѓа ова.
 12. Orchidea

  Orchidea Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2017
  Пораки:
  292
  Допаѓања:
  497
  Пол:
  Женски
  А што се повторува по попот? Кај нас никој ништо ниту рече ниту повтори. Попот си ја тераше работата.

  Во однос на венчавање и крштевање, знам дека ако родителите не се венчани во црква, детето може да се крштева, но според црквата се води како вонбрачно. Затоа што родителите не склучиле црковен брак. Мм вака се води. Но за венчавката не правеа проблеми, бидејќи и ние двајца и сведоците сме крстени во црква.
   
 13. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  3.347
  Допаѓања:
  8.936
  Пол:
  Женски
  Познавам пар што е венчан во црква иако невестата не е крстена. И ќерка ми е крстена иако ние не сме венчани во црква. За пари се се може.
  И јас сум атеист. Маж ми го прашав дали сака да се венчаме во црква, рече како сакаш, и не се венчавме. За детето рече дека сака да се крсти, и ја крстивме. Не прашав ни мајка ни свекрва за нивни желби. Ние како си се договоривме, така си направивме.
   
  На SummerGirl и Fallen.Angel им се допаѓа ова.