1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Црната Роза (Karagül)

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од malecko5, 19 октомври 2015.

 1. malecko5

  malecko5 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 декември 2013
  Пораки:
  1.507
  Допаѓања:
  1.103
  Во земјата во која се спојува традицијата на Истокот и безгрижноста на Западот, онаму каде владеат строгите правила на семејството и жените водат борби за подобро утре, се раѓа приказната за црната роза, жената која ќе се роди повторно онаму каде немаше надеж за тоа. Семејството Шамверди е најмоќното и најбогато семејство во селото. Глава на фамилијата е госпѓата Кадрије која има три деца, синовите Кендал и Мурат и ќерката Мелек. Најголема цел на Кендал е да биде единствениот наследник на фамилијата, но тој нема здраво машко дете кое ќе ја продолжи лозата на племето. Тој отсекогаш бил љубоморен на својот помлад брат Мурат, затоа што Мурат бил омилен син на родителите, и успеал да даде машки наследник во конакот - синот Баран од сопругата Нарин, за разлика од Кендал чиј син Ашим од бракот со првата жена Емине, е парализиран и не може да води еден таков имот и бизнис. Од втората жена, Кендал има ќерка, па заради тоа се чувствува исфрустриран и гневен кон родениот брат. Љубомората на Кендал расте до тој степен што еден ден го повикува братот Мурат на пловидба на која го бутка во водите на реката Еуфрат. Злобниот брат им кажува на семејството дека Мурат исчезнал во водите на реката и дека е веќе удавен, а тие му веруваат и почнуваат да го оплакуваат Мурат. Нивните животи се менуваат кога во конакот се појавува Ебру, втората жена на Мурат со која живеел и имал три деца во Истанбул. За Ебру не знаел никој, а ниту пак таа знаела дека нејзиниот сакан сопруг води двоен живот и има фамилија во место каде владеат чудни семејни обичаи и сурови закони на селото. Ебру сфаќа дека нејзиниот живот бил една голема лага и сега ќе мора сама да се соочи со целата вистина. Во светот на тајните и сплетките, таа е оставена самата на себе и без пари. На самиот почеток се соочува со гневот и омразата на сите во фамилијата, но и покрај тоа што не е добредојдена, решава да остане во селото. Против Ебру е Кендал, кој ја смета неа за натрапничка дојдена по парите на Мурат. Против Ебру е и Нарин, првата жена на нејзиниот маж, која ја мрази онаа поради која Мурат не ја сакал неа. И другите жени во конакот коваат заговори против Ебру, а она што Ебру не го знае е дека во тој конак живее Баран, нејзиниот вистински син, за кого Мурат одамна и кажал дека е мртов и и го дал на Нарин да го чува. Заробена меѓу оковите на традицијата и желбата да обезбезди убав живот за своите деца, црната роза ќе мора да се соочи со сите непријатели, да застане на нозе и да се избори против сите неправди кои и беа нанесени.
   
  На muchacha_a и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 2. malecko5

  malecko5 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 декември 2013
  Пораки:
  1.507
  Допаѓања:
  1.103
  Ја гледа ли некој серијава?
   
 3. muchacha_a

  muchacha_a Популарен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2015
  Пораки:
  1.236
  Допаѓања:
  14.580
  Пол:
  Женски
  да јас.ми се виде интересна.
   
  На malecko5 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. jagoda1979

  jagoda1979 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2011
  Пораки:
  333
  Допаѓања:
  227
  Пол:
  Женски
  зошто нема коментари, баш е интересна серијава
   
  На malecko5 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. malecko5

  malecko5 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 декември 2013
  Пораки:
  1.507
  Допаѓања:
  1.103
  Изгледа малкумина ја гледаат :( Што мислите жив ли е Мурат?
   
 6. muchacha_a

  muchacha_a Популарен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2015
  Пораки:
  1.236
  Допаѓања:
  14.580
  Пол:
  Женски
  Мислам дека е жив сепак е главна улога.Ке се појави кога никој нема да очекува.некој го има извлечено и се крие зошто знае дека брат му не го сака и сакаше да го убие.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 7. jagoda1979

  jagoda1979 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2011
  Пораки:
  333
  Допаѓања:
  227
  Пол:
  Женски
  веројатно сведокот ке разоткрие, а можеби ке се појави и уште некој сведок...
   
 8. tace73

  tace73 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  563
  Допаѓања:
  1.395
  Пол:
  Женски
  А нели го препознаваа во мртовечница? Сигурно било некое непрепознатливо тело...
   
 9. malecko5

  malecko5 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 декември 2013
  Пораки:
  1.507
  Допаѓања:
  1.103
  Кажаа дека не е тој.. Мене ми изгледа инспекторот како да претпоставува дека Кендал му има нешто направено на Мурат..
   
  На tace73 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. stilas7

  stilas7 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  1.050
  Допаѓања:
  694
  Пол:
  Женски
  Dali znae nekoj da pise kako se vika Baran?
   
 11. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  8.263
  Допаѓања:
  34.543
  Пол:
  Женски
  Што се случи вчера?
   
 12. Polsko

  Polsko Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2012
  Пораки:
  935
  Допаѓања:
  573
  Пол:
  Женски
  Mert Yazıcıoğlu
   
  На stilas7 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Barca-Gril

  Barca-Gril Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2013
  Пораки:
  874
  Допаѓања:
  927
  Пол:
  Женски
  Знае ли некој што ќе се дешава понатаму? :D
   
  На rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr, malecko5 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 14. vickyy90

  vickyy90 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  1.487
  Допаѓања:
  1.073
  значи Мурат го земал Баран од Ебру и и го дал на Нарин??
   
 15. malecko5

  malecko5 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 декември 2013
  Пораки:
  1.507
  Допаѓања:
  1.103
  Да, ама тој не сакал туку го натерал татко му
   
 16. Queen^^

  Queen^^ Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2015
  Пораки:
  166
  Допаѓања:
  83
  Пол:
  Женски
  Лелее колку е убав овој со мотороооот:inlove::l:
   
  На KejtV, Veki4kaa, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. Barca-Gril

  Barca-Gril Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2013
  Пораки:
  874
  Допаѓања:
  927
  Пол:
  Женски
  [​IMG]
  се заљубив *-*
   
  На Crna Dama, kvkviki, KejtV и 3 други им се допаѓа ова.
 18. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  8.263
  Допаѓања:
  34.543
  Пол:
  Женски
  Што ќе се случи со снимката?
   
 19. Queen^^

  Queen^^ Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2015
  Пораки:
  166
  Допаѓања:
  83
  Пол:
  Женски
  Знае некој како се вика во приватен живот? :inlove:(тој со моторот)
   
 20. Victorian

  Victorian Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2012
  Пораки:
  975
  Допаѓања:
  5.366
  Пол:
  Женски
  Лепотанот се вика Burak Celik

  [​IMG]
   
  На Crna Dama, muchacha_a, MilaP и 1 друга личност им се допаѓа ова.