1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Црна Гора

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од brunete, 26 јуни 2011.

  1. owi

    owi Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    123
    E oд каде сега ова ?
    Минатото лето, значи лани бев на одмор Црна Гора и мајка ми и татко ми поминаја само со лична карта секаде. И од тука за Албанија и од Албанија за Црна Гора.
     
  2. Femmince

    Femmince Активен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2013
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    8

    teedybeear ти не си можела да поминеш или твоите роднини ? Колку што гледам имаш 15 години така да без твоите родители никако не би можела да поминеш на граница бидејќи си малолета, без полномоштво од твоите родители. ај ако сакаш појасни ?

    owi значи без никаков проблем поминаа ?
     
  3. owi

    owi Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    123
    ^ Да. Лани августот одевме на одмор Црна Гора и не само мајка ми и татко ми туку и нивните пријатели поминаја без пасош.
    Може со лична :)
     
    На Fatalnata и Femmince им се допаѓа ова.
  4. Elena69221

    Elena69221 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    2.352
    Допаѓања:
    3.519
    Пол:
    Женски
    Значи нема потреба да се носи пасош за да отидеш до Црна Гора? Некако сите различно кажуваат.. :^)
     
  5. Andemona

    Andemona Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    2.495
    Пол:
    Женски
    Ке ги замолам оние кои биле во Будва на одмор да ми дадат некои информации околу смештајот и нокниот живот дали е многу скапо или?Какви се плажите која плажа е за млади и сл.фала однапред :)
     
  6. Femmince

    Femmince Активен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2013
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    8
    Според вас кое е најуаво место за одмор во црна гора ? да подразберам Будва или таа е добра повеќе поради ноќниот живот ? :)
     
  7. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.301
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Ние лани се мислевме да одиме, ама патиштата се не дај боже... :tmi:
     
  8. owi

    owi Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    123
    Мене искрено Тиват ми беше поубаво од Будва.
    И за преку ден а и за вечер. Ах таа Мадам Коко, какви забави прават, не се нормални! Најубава дискотека во која сум била. :)
    А и смештајот е многу поефтин отколку во Будва.
    Жал ми е што останав Будва 8 дена, Тиват 5. Требаше обратно :(
     
  9. martinuska

    martinuska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    3.095
    Допаѓања:
    3.747
    Сите различно кажуваат. Ама што е проблемот да се носи пасош на крај краева? Ако имаш земи го, ако немаш извади.
    Одевме преку Косово и Албанија и по стоти пат пишувам дека само пасоши ни бараа, лични карти не. :)
     
  10. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.538
    Пол:
    Женски
    jas sum momentalno vo budva.Prvo za patot:Pominavme preku Albanija.Mozese i samo so licna karta ili so pasos.Patot traese celi 12 casa uzasno zamorno nikad vise so avtobus.Nie plakame smestaj od 25 evra (garsoniera) soba plus kupatilo.Glupo e sto osven jadenje i sve ostanato sam si kupuvas barem kaj nas e taka znaci sapun toaletna prasaok za alista..Za skapo e skapo.Na plaza nidat krofni 2 evra,pcenka varena 2 evra,dve lezalki plus cador e 8 evra.Ima i plazi koi se bez lezalki na niv ne se plaka nisto mozes da si kupis cador za 8 evra i da teras cel odmor so nego.Zavisi koj kako preferira.Nekoj prasa kade odele mladite kako sto vidov mesano e.Znci skoro na sekoja plaza vidov i mlado i staro :D Nie sme na Azuro plazata.Zabava ima koj saka da si plati.Vozenje so skuter na voda 30-40 evra,vozenje so padobranec krstarenja po moreto i sl.Ovosjeto e prilicno skapo.Kilogram grozje 6 evra :o ...Podorbo vi e za pazaranje vo pogolem market mn e poeftino a izborot ogromen.Ima mn guzva osobeno rusi najvekje.Prasajte se sto ve zanima i izvinite na latinica na brzina sve pisuvam

    p.s vremeto e odlicno
     
    На Andemona му/ѝ се допаѓа ова.
  11. sanja.sani

    sanja.sani Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    2
    joy1 а со која агенција патуваше?само автобски превоз користеше илии смештај?
     
  12. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.538
    Пол:
    Женски
    so galeb patuvav preku Ohrid.Trgnav od Gostivar.A smestaj sama si najdov na net :)
     
  13. Solea

    Solea Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2011
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    19
    Планираме да идеме во Сутоморе на 15 август, фамилијарни луѓе сме и несакаме многу гужви дали во овој период има многу туристи ?Во опција ни беа Херцег Нови,Петровац и Сутоморе но по ова што го прочитав на форумов позитивните критики сепак се одлучивме за Сутоморе.
     
  14. Morti27

    Morti27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    11
    Девојки ќе може ли некоја од вас да ми каже дали плажите во Сутоморе се сите со камења или има и песочни ? Ии уште едно прашање, може глупаво е ама јас ќе си прашам кога не знам.. :$ Што е тоа туристичка такса ?
     
  15. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Туристичка такса е еден минимален процент од цената за смештај што издавачите на приватен смештај (ова во случај кога издаваат по сите правила и прописи, пријавени се во општинскиот регистер на издавачи, имаат книга за гости, ги запишуваат гостите таму, а истовремено и ги пријавуваат во МВР/СВР) ја плаќаат за секој гостин што го сместиле.
     
  16. Morti27

    Morti27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    11
    Фала многу Hipica.. :D :*
     
  17. owi

    owi Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    123
    Јас кун 9ти ќе одам :)
    Иначе сега патот со кола ќе биде околу 5 часа , преку Албанија :)
    Супер, дополнително олеснување
     
  18. Andemona

    Andemona Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    2.495
    Пол:
    Женски
    А лесно ли се наога смештај во Будва таму на лице место или така е поскапо?
     
  19. UniqueCreature

    UniqueCreature Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2010
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    44
    Како се цените за смештај во Будва годинава? Во нормални апартманчиња/гарсониери? Кој бил нека сподели плс...
     
  20. garudamon

    garudamon Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    61
    Планирам да резервирам преку меил, од она линкче што некоја го беше постирала овде (sutomore-info), па сакав да прашам дали некоја од вас има правено така ,да сподели искуство па и да предложи вила, пример. Фала ви однапред