1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Црна Гора

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од brunete, 26 јуни 2011.

  1. SM12

    SM12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2013
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Отприлика пола саат пешачење, иначе после Сплендид таму у близина има автобуска и до Будва карта е пола евро.
     
  2. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Феминки, кажете ми искуство ако сте биле во Петровац.
    плажа, сместување, храна, шетање, дали има каде да се пешачи приквечер?
    Мене ми треба мирен одмор, без ноќен живот :)
     
  3. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.068
    Допаѓања:
    17.203
    Девојки ај ако сакате дадете ми некои интернет страни за сместување на Суто Море.
     
  4. La.femme

    La.femme Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2010
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    111
    Петровац е баш место за мирен одмор и уживање. Има една градска плажа, која е покрај шеталиштето и уште една оддалечена десет минути од центарот (ако пешачиш, со кола е поблиску, има и паркинг надвор од плажата е бесплатен). Оваа се вика Лучице, сместена во мал залив помеѓу зимзелени дрва, милина. Двете плажи се поесочни, не баш најситен песок, ама се песочни, без камења. За пазарење има еден хипермаркет, се вика Воли, во центарот е и сите пазарат таму. Има и пазар, ама е скап, поради многуте гости од бивши СССР, ги дерат на живо со цените. Инаку има лесковачка скара, пица, пекара...сендвич со плескавица лани беше 2 евра, пилешко 2,5 евра, вешалица 3 евра. Пица парче е 1-1,5 евро (потенко). Нес кафе на плажа е 2,5 евра. И на градската плажа и на Лучице, половина од просторот е слободен за ставање пешкири, па не мора да изнајмуваш лежалки. Лежалките се наплаќаат, лани на Лучице лежалка и чадор покрај вода, на самата плажа беа 10 евра, па им зјаеја полупразни. Горниот дел на плажата Лучице, лежалките се гратис ако пиеш кафе, пиво...
    Петровац нема проблем со снабдувњето со вода, а водата од чешма може да се пие.
    Штеалиштето е долго и убаво уредено, има ресторани и кафулиња, ама нема бучава како на шеталиштето во Будва. Има мини бус, кој секој ден по неколку пати оди за Будва.
    За сместување цените се малку поскапи, во сезона е 7-10 евра по човек. Ама можете да побарате сместување кога ќе стигнете таму, на авотбуската секогаш има мештани, кои нудат сместување.
     
    На irena.1 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. La.femme

    La.femme Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2010
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    111
    Еве погледни тука

    http://letovanje.crna.gora.me/customlist/47

    Цените се отприлика 5-8 евра по човек. Веќе станав досадна, ама можете да побарате сместување и кога ќе стигнете таму. На автобуската има секогаш луѓе, кои чекаат туристи.
     
    На Luna91 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Фала ти на одговорот. Одиме со автобус и као имавме договорено сместување преку еден пријател, ама ништо од работата. Па сега таму ќе си побараме и тоа ме правеше нервозна. Ама штом викаш се наоѓа таму, супер.
     
  7. love11111

    love11111 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2014
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    148
    Пол:
    Женски
    За Црна Гора мора со пасош или може и со лична карта?
     
  8. La.femme

    La.femme Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2010
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    111
    Може со биометриска лична карта, само ќе треба да патуваш преку Албанија или Србија. Нема да може да одиш Косово-Албанија-Црна Гора, бидејќи во Косово мора да влезеш со пасош.
    Исто така, ако на пример планираш од Црна Гора да одиш на излет во Дубровник, ќе мора да влезеш во Црна Гора со пасош.
    Еве го соопштението од гранична полиција каде пишува дека може да се влезе во Црна Гора со лична карта:

    http://www.mvr.gov.mk/images/Preporaki% ... licija.pdf
     
    На love11111 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. love11111

    love11111 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2014
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    148
    Пол:
    Женски
    Фала :)
     
  10. Ane.a

    Ane.a Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    83
    Пол:
    Женски
    http://sitepopusti.mk/kupinapopust/Letu ... %3Dsilazno го видов па мислев да го споделам со вас кои планирате да одите во Сутоморе а имате попуст на автобуски превоз само не ми текнува каде беше дадена понудата
     
  11. Emma89

    Emma89 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    425
    Девојки, за на одмор сакам да земам лап топ. Ваша препорака, да го земам или не? Ми е страв во местото кај што ќе бидеме сместени да не ми го украде некој? На плажа сигурно нема да го носам, ама мене повеќе ми е за по дома, да си слушаме музиче од лап топ, пошто не верувам дека ќе ми се допадне музиката од таму, а и тешко дека би уклучила тв. Најбоље од лап топ имам еден куп траки и плеј листи.
     
  12. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.031
    Допаѓања:
    26.549
    И ние кога требаше да земеме се плашевме али не ништо нема да се случе вилата/хотелот ќе биде со клуч па така не се секирај никој нема да ти го земе само не го оставај надвор ;) :)
     
  13. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Што ќе се замараш дали некој ќе ти го украде, дали ќе ти се скрши по пат, јас да сум на твое место не го зимам. Батали лап топ, слушај музика на телефон, во вилите секаде има ви фи, па ќе си слушаш на youtube, а има и телевизори со сателитска, ќе си пуштиш mtv и готово. А и колку време па ќе поминеш во собата, ич.
     
    На Hipica му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Emma89

    Emma89 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    425
    Слушнав за една ситуација за крадење лап топ. Кој им го украл и како, искрено не знам :/ Од тоа ми е страв..

    Е сеа проблемот е тоа што мојот телефон ми се расипа, сеа сум со ретро мобилка :) а од дечко ми телефонот има ограничена меморија, нема да го збере сето тоа што го имам.

    Инаку би слушале музика насабајле со кафенеце на тераса, доручек... после плажа, навечер... Сигурно нема да бидам надвор 24/7 ;)
     
  15. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Знаете ли какава е ситуација со интернет во Петровац. Мислам каква е покриеноста со Wi Fi безплатен, по кафичите, куќите на плажа?
     
  16. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.335
    Допаѓања:
    83.592
    Пол:
    Женски
    Ние редовно го носиме лаптопот со нас :D Баш од таа причина заради музика и некое филмче.
    Оваа година првпат ќе одиме во Црна Гора па и таму ќе го носеме не ни размислувам на крадење јас што знам не ми е страв,недајбоже но како што ти кажаа и погоре секоја соба има клуч и нека ти биде секогаш спакуван а не на видно место од собата. :lol:

    Туку јас сакав да прашам вие што сте биле за Црна Гора дали на границата ви пребруваат низ куферот ?
    Сакам да земам нешто за таму за јадење не количински многу туку да имаме барем за првите 2 дена.
    Може да ми каже некој ? Ааа и на кој оператор се прклучувате кога ќе стигнете ? :D
    Благодарам
     
  17. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.031
    Допаѓања:
    26.549
    Само еднаш,ама ние македонска работа видеа пиперки патлиџани :rofl: уверија се и по тоа не се бркале.Мтел е оператор е.Ама ние купиме картичка и со таа се јавуваме у Мкд
     
  18. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.424
    Пол:
    Женски
    Јас лани бев но со автобус.Секоја торба посебно не ја отвараат,туку пуштаат куче да дишка долу кај багажот за да видат дали е нешто сомнително.Горе во автобус ги проверуваат документите и онака низ прсти гледаа што има на седиште или под :)
     
  19. lovemme

    lovemme Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.922
    Допаѓања:
    81.318
    Пол:
    Женски
    Бев на одмор во будва со родителите
    Многу убаво место, според мене не беше скапо, лугето беа гостопримливи
    Бевме сместени во хотел и имавме таму само појадок...
    Го посетив и бечичи мн убаво место пак би одела др лето
     
  20. Emma89

    Emma89 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    425

    Ќе видиме, можно е да земеме, ама некако страв ме фаќа... кога гледаш и парите си ги оставаш, сигурно не ги земаш сите за на плажа.... Инаку да прашам за алкохол... и јас ќе земам нешто основно за првиот ден-два ама сакаме и алкохол да земеме. Знае некој што/како/колку е дозволено од човек?