1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Црна ружа

Дискусија во 'Религија' започната од macedonec15, 21 јуни 2015.

 1. macedonec15

  macedonec15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2015
  Пораки:
  225
  Допаѓања:
  117
  Пол:
  Машки
  Не најдов ваква тема па да поразговараме за оваа сатанистичка секта која се занимава со дилање дрога самоубиства и така на таму.
   
  На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
 2. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.799
  Допаѓања:
  3.581
  Се работи за урбан мит чие потекло датира од времето на СФР Југославија. Почетокот на 80-те во Загреб постоеше популарно кафуле - ноќен клуб Crna Ruža. Дел од тогашните комунистички политички елити загрижени дека младината би можела преку сè поголемиот продор на холивудски филмови, рокенрол, панк и сл. да почне да се приклонува кон запад, лансираат приказни дека имало некој клуб на наркомани-самоубијци кои носат долги коси, мењѓуши и што е најстрашно се тетовирале и носеле фармерки. Целта била со таквите приказни да се влијае врз родителите да ги контролираат повеќе своите деца да не забегаат по западни води(да не слушаат таква мзуика, да не се облекуваат како наркомани во фармерки, да не носат долга коса и мењѓуши и тн.), идеолошки верни да и останат на тогашната политика.

  Со текот на годините политичкиот систем се променил но приказната за клубот се претворил во приказна за некаква секта, која досега никој не ја посетил и не ја видел но важно сите сè знаат за божемното „постоење„ на истата. Во хрватска има неколку психички пореметени личности кои уживаат да се претставуваат како божемни стручни луца за секти и ги раскажуваат своите смешни небулози низ медиумите таму, потоа тие глупости непроверено се копираат во останатите медиуми па стигаат и во Македонија истите неверојатни рекла-кажала приказни.
   
  На photograph, ebola, theowndemon и 7 други им се допаѓа ова.
 3. Punk girl

  Punk girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2015
  Пораки:
  217
  Допаѓања:
  432
  Пол:
  Женски
  Еднаш влагаш во секта нема назад.
  Црна ружа е сатанистичка тајна група воедно и најстрашна секта .Обично членовите тетовираат крстови на нозете ( за да газат по христијанстовото( , јадат еден вид колач потопен во крв од сите членови го јадат тоа додека ја кажуваат Оче наш наопачки после тоа прават оргии, земаат хероин.
  Ако сакаш да станеш член на групата треба да преноќиш на гробишта, и обично не секој може да влезе во оваа секта .  Ја читаат сатанистичката библија
  [​IMG]

  [​IMG]
   
  На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
 4. calliope

  calliope Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2011
  Пораки:
  1.365
  Допаѓања:
  15.977
  Пол:
  Женски
  На ви еден извадок од нашиве ценети портали/весници.
  Објаснувањево идеше во продолжение на текст каде студентка што се самоубила, имала црн конец во раката.
  Идемо...
  Тоа е тоа. Само уште фали делот дека слушаат хеви метал и имаат црни нокти.

  Извадоков „...самоубиството е трета причина за смртност“...А? :?:

  Ај фино...ама еден што не се најде идеологијата да ни ја објасни.
  Мислим, имаме адвентисти, имаме јеховини, телемити...ама бар они кога проповедаат, знаат зад што стојат. А овие, што? Ги замислувам ко тајно братство од типот на оние во Eyes Wide Shut, со маски, врзан музичар, оргии и жртвувања во 6 часот, 6 минути и 6 секунди.
  Уствари, имаше типац што тврдеше као собирале посиромашен народ и ги снабдувале со брашно, шеќер, јајца, итн. основни работи, нешто ко социјално, ама и тој не објасни што им е целта.
  Ваљда нешто ко фетиш да размениш човечки живот за кило брашно.
  И секогаш се хит оние „Исповед на бивш член на таа и таа секта“. Мхм, важи.
  И после некој што тресе вакви ноторни глупости пред светот, ти иде со „аргумент“ дека црноружците биле на дроги. Нека не ве ребраат. Попаметни сте од тоа.
   
  На theowndemon, Valerin, Nausicaa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. presiosaP

  presiosaP Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2014
  Пораки:
  854
  Допаѓања:
  2.205
  не ги разбирам ваквите секти ..во мојата околина не познавам никој таков т.е во градот во кој живеам ....дали некој нормален би се приклучил на вакво нешто стврно?
   
 6. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.764
  Допаѓања:
  49.794
  Пол:
  Женски
  Јас сум прилично сигурна дека ова е само урбана легенда.
   
  На buba4e89, Sanjichka007, ebola и 4 други им се допаѓа ова.
 7. Valerin

  Valerin Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.717
  Допаѓања:
  5.263
  Каква урбана легенда, јас сум член на Црна Ружа веќе четири години по ред. Кој има било какви прашања нека ми се обрати мене.
   
  На ALISA0000, HarleyQuinn, Trnche и 10 други им се допаѓа ова.
 8. presiosaP

  presiosaP Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2014
  Пораки:
  854
  Допаѓања:
  2.205
  ајде еве штом си член раскажи ни ја твојата сторија зошто се одлучи да влезеш ..како влезе ...што правите итн ..
   
 9. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.764
  Допаѓања:
  49.794
  Пол:
  Женски
  ^ Јас сум заинтересирана за колачот со човечка крв, рецепт ако може? :rofl:
   
  На blackwave, Sunshine.Sunshine, 1slavjanka и 16 други им се допаѓа ова.
 10. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.799
  Допаѓања:
  3.581
  Те зафркава бе... :D
  Од каде оваа информација? Црквата на Сатаната е засебна верска организација (во САД легално дејствуваат, но не убиваат луѓе и сл.) и немаат ништо заедничко со приказните за Црна Ружа.
  Па нормално дека е урбана легенда! Како тоа прислушкувани снимки од моќни политичари се откриваат и се превземаат мерки а за ова смрдљива ружа полицијата појма нема, никој ништо не открил (освен вака на форум)... а текстот calliope што го пренесе погоре демек знаел новинарот дека имале 350,000 (facepalm) следбеници низ балканот - па Јеховини сведоци немаат толку (едвај имаат 91,000 крстени на балканот), во Харе Кришна движењето немаат толку симпатизери (да не зборам за иницирани следбеници) - ги наведувам како пример овие две верски заедници затоа што и двете имаа активна мисионерска дејност на балканот особено 1990-те.
   
  Последна измена: 23 јуни 2015
  На Sunflowers, Valerin и crimson им се допаѓа ова.
 11. presiosaP

  presiosaP Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2014
  Пораки:
  854
  Допаѓања:
  2.205
  ајде чекаме валерин да каже што и како ...
   
 12. Valerin

  Valerin Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.717
  Допаѓања:
  5.263
  Изволте. :D

   
  На simonna.a, Kukla994, Lella и 3 други им се допаѓа ова.
 13. Punk girl

  Punk girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2015
  Пораки:
  217
  Допаѓања:
  432
  Пол:
  Женски
  Не легенда ниту мит за сектата Црна Ружа
  Прочитајте ја Децата на ѓаволот - Дитас,Црни Анѓели -Бранимир Петрановиќ
  Целта е да се жртвуваш за нивниот бог,тоа се одредува со жрепка влечат конци и кај кого ќе падне најмалиот конец тој е следната жртва , тој што ќе се жртвува на другиот свет според нив ќе го прати добро цело време.
  Ова е вид на перења на мозокот.
  Обично тие ве бираат вас не вие нив не ги интересираат обичните деца и луѓе,бараат емотивно нестабилни,интелегенти луѓе. Обично главните таму се психијатри,психолози за да можат подбро да влезат во психата на вашиот мозок.
   
  На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Valerin

  Valerin Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.717
  Допаѓања:
  5.263
  Начинот на изразување е ужасен, како и самата содржина на книгата.
  Човекот само имал бујна фантазија, која очигледно не знаел разумно да ја искористи, и тоа е тоа. Не се бламирајте со вакви изјави, сериозно. Каква Црна Ружа, какви глупости.
   
  На daylight и crimson им се допаѓа ова.
 15. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.799
  Абе цеди таму влошките :D
   
  На Lolo5, girl2, Anacid и 11 други им се допаѓа ова.
 16. Punk girl

  Punk girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2015
  Пораки:
  217
  Допаѓања:
  432
  Пол:
  Женски
  хахах ѕвер си @Hipica
   
 17. calliope

  calliope Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2011
  Пораки:
  1.365
  Допаѓања:
  15.977
  Пол:
  Женски
  И ние во сектата еднаш пробавме да влечеме конци, ама се замрсија, па сите по ред не потепаа. :/
   
  На Someonespecial, Nausicaa, Lella и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. macedonec15

  macedonec15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2015
  Пораки:
  225
  Допаѓања:
  117
  Пол:
  Машки
  Објасни што конкретно правите таму за што залагате кои се вашите цели дали се занимавате со самоубиства и зошто сте верни на некој гуру кој мисли само за себе . Излези од таму што побрзо еден ден тебе ќе те натераат на самоубиство размисли дали за некои сакаш тоа да го направиш.
   
  На srcence1607 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Valerin

  Valerin Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.717
  Допаѓања:
  5.263
  Размислувам еве, ама датумот на кој треба да го извршам убиството се ближи, и ако не се ликвидирам себе си сама, овие од горе ми се закануваат дека ќе ме врзат за дрво, и како последен поздрав околу мене ќе го изведуваат ритуалниот танц со песната Миле воли диско од Брена. Помош.
   
  На rose60, MissAlena, martine и 23 други им се допаѓа ова.
 20. presiosaP

  presiosaP Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2014
  Пораки:
  854
  Допаѓања:
  2.205
  валерин мислам дека нее вкусно да се зафркаваш ...ама сепак ти си знаеш.....