1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Црна ружа

Дискусија во 'Религија' започната од macedonec15, 21 јуни 2015.

  1. ebola

    ebola Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    263
    Пол:
    Женски
    И јас би сакала да знам како се викаат книгите. Да се размениме. Ама не ми се верува дека ќе сакаат. Им нудев и на јеховини они мене нивните книги да ми ги читаат, јас на нив хемија. Не сакаа и си отидоа одма.. :(

    И како бе така истражувате? Што истражувате? Ако се толку добро организирани и функционираат со години, а никој не знае кои се и што прават, не може да се истражат, а да не се инфилтрираш меѓу нив.

    И утре некој ќе го чита ова и ќе каже истражував. Исто ко некој кога ќе ми даде семинарска со линкови од википедија.
     
    На Luna91 и daylight им се допаѓа ова.
  2. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.461
    Допаѓања:
    39.664
    Пол:
    Женски
    Луѓето се склони да донесуваат заклучоци без да бидат поткрепени со докази.
    Не може да се тврди ни дека постои ниту дека не постои конкретно ваква секта.
    А секти постојат, а и многу изопачени луѓе кои ги водат.
    А за девојката погоре не знам што толку ја нападнавте. Таа не рече дека направила научно истражување па да мора да се вклучи во сектата (facepalm) сигурно истражувала како тема за семинарска или слично.
     
    На eloves, neongirl07 и ebola им се допаѓа ова.
  3. ebola

    ebola Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    263
    Пол:
    Женски
    @daylight на шетање со една другарка, приога типац, убав, плав, почињаме дружба, упознавање, ај ваму ќе ве носам, ај таму, и на крај ај нешто за ова донации, за она, ајде чао. у рок од една недела се дешава ова. инаку и во америка ќе ме прибереа во една црква, хахах леле кога ќе ми текне... не знам што христијани беа, али го памтам само ликот н а менаџерот кога му кажав дека сакам да одам, да видам како е... ауу хаха на клоци ќе ме дигнеше додека да ми ја тргне мислата од одење и да ми објасни дека се лудаци :)
     
  4. neongirl07

    neongirl07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2015
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    344
    Пол:
    Женски
    Од школо имав задача. За книгите не знам што ви е чудно и како не ви понудиле некој примерок и на вас, посебно ако сте од Скопје. Мене многу пати ми имаат давано, но моите не ми давале да ги земам, затоа не знам како се викаат.
    Инаку не реков дека сум сигурна за ова што го кажав, така што ќе ве замолам да не се напнувате без причина :)
     
    На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
  5. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.499
    Пол:
    Женски
    каква црна ружа какви бакрачи , да имаше такво нешто ке ги знаевме по име и презиме , црна ружа настанала според некој локал во времето на СФРЈ и таму најчесто таму се береле лица кои имале тетоважи , кои конзумирале алкохол , рокери што се облекувале во црно , што за тоа време било чудно и неприфатливо и ги нарекувале секта , тоа со самоубиствата е чиста глупост , кој може некој да го натера да се самоубие ако си е стабилем и не сака ??? Некој што ке се самоубие и одма луѓево велат во некоја секта што немат врска , времево мн е напредно и сега нас не ни е чудно да видиме металци во црно , наркомани и сл. што во СФРЈ биле нарекувани секташи . Само глупо ми е што со вакви филмови можете младите кои се во пубертет да си го земаат ова здраво за готово и да забегаат и да си прават секти :@
     
    На awl и daylight им се допаѓа ова.
  6. ebola

    ebola Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    263
    Пол:
    Женски
    Очигледно јас на скопскиве секти не им се свиѓам... :( ни за материјал да ми дадат!
     
    На HarleyQuinn му/ѝ се допаѓа ова.
  7. neongirl07

    neongirl07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2015
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    344
    Пол:
    Женски
    Чудно. Распрашај се по пријатели, или по твоите, сигурно на некој од нив им имаат дадено примероци.
     
    На ebola му/ѝ се допаѓа ова.
  8. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.136
    Допаѓања:
    4.106
    По кој предмет? Во основно или средно школо?
    Јас не реков дека ни е чудно туку те прашав како се викаат тие наслови. И од каде знаеш дека тие книги се од Црна Ружа?
    Тоа е и проблемот. Првин требаше да кажеш дека не си сигурна уште во првиот пост, а не после неколку поста. Инаку ние не се напнуваме, туку преку прашања и одговори едни на други си даваме можност заеднички нешто повеќе да научиме. :)
     
    На Abeja, crimson и ebola им се допаѓа ова.
  9. neongirl07

    neongirl07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2015
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    344
    Пол:
    Женски
    Не се мешам повеќе во оваа тема. Кажав што имав, фала на разбирањето:)
     
  10. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.136
    Допаѓања:
    4.106
    Дали тоа значи дека книгите што ти ги нуделе воопшто не биле од Црна ружа? Да или не?
     
  11. HarleyQuinn

    HarleyQuinn Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    861
    Пол:
    Женски
    Ааа ни мене книга не ми дале секташиве сакам и јас :( Ми снема литература за во веце.
    Кај ми раскина дечко ми, ни сективе не ме сакаат еј, ќе одам и јас ќе се фрлам од некаде па ќе си речете ете ја Харли од црн трендафил! :rofl:
     
    Последна измена: 25 јуни 2015
    На Golden, Valerin, Sunshine.Sunshine и 7 други им се допаѓа ова.
  12. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.306
    Пол:
    Женски
    ^ Обично јеховини сведоци даваат книгички, ама тие се безопасни.
    Освен ако не умреш од досада.
     
    На theowndemon, srcence1607, Sunshine.Sunshine и 7 други им се допаѓа ова.
  13. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.207
    можеби таму некаде далку од нас постои нешто вакво да имаше овде ке разберевме...ме интересира што има слики ,видеа податоци за самоубиства ако си челн на секта и ред др ствари некој ги измислил или што?
     
  14. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.313
    Пол:
    Женски
    Пази само да не се запалиш многу фрлајќи се :D

    Ништо значи од податоци, цело време читам си викам ај може ќе ги откријат насловите на книгите, може во пдф верзија ќе ги закачат, ама ништо.
     
    На HarleyQuinn, crimson и ebola им се допаѓа ова.
  15. macedonec15

    macedonec15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2015
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    118
    Пол:
    Машки
    Јеховидниве сведоци се големи досади. Пред еден месец дојдоја ги примивме внатре рекоа на пет минути останаја три часа три часа повторуваја едно исто
     
    На Anacid му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.313
    Пол:
    Женски
    Ова ме потсеќа на изреката- не јебе лепи, него упоран.:D (или така нешто беше)
     
    На Anacid, tessie, HarleyQuinn и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. HarleyQuinn

    HarleyQuinn Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    861
    Пол:
    Женски
    Ние во комшии имаме една од јеховини сведоци, знам само дека не слават родендени оти грев им било и одвај чекаат да умрат лол :rofl:
     
  18. DeepBlue

    DeepBlue Популарен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2011
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    1.097
    се што е надвор од рамките на црква се смета за секта :)
     
    На Orthophill и presiosaP им се допаѓа ова.
  19. DeepBlue

    DeepBlue Популарен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2011
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    1.097
    јас иам другар у секта поточно имав сега е отргнат од нас, го навлекоа дедо му и баба му...
    они кога ке умре некој не плачат веруваат дека идат на подобро место, мн се против тоа кога се венча некој или умира што се даваат пари на поповите кај нив тоа нема, немаат ни икони колку што знам али мирољубиви се, не пцујат, не пијат и мн др работи кои доста ги поштуваат
     
    На HarleyQuinn му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    17.141
    Ма какви ружи, какви трендафили, поголеми секташи од Хербалајф нема. :sweat:
     
    На MissDior, francais, Hipica и 6 други им се допаѓа ова.