1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Црниот лебед (Black Swan) [2010]

Дискусија во 'Филмови' започната од Phyramide, 28 декември 2010.

  1. Sparks

    Sparks Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    896
    Допаѓања:
    3.194
    @Heidi, во право си сега го препуштив филмов уште еднаш и приметив дека сум згрешила.
    Очигледно Том и Томас ми се смешале, а сега ми текна кога велеше Том и Џери. Фала Хајди :) И за она за Бет што го кажуваш има логика, ме раздума.

    Мило ми е што ме исправи, сега дури сфаќам дека кога ќе почнеш да гледаш во една димензија, лесно понатаму можеш да си ги поврзиш работите, а да не се така.

    @Sesilija, гледам имаш коментирано поназад за
    крилјата на Лили. Баш ме интересира како ги сфати ти нив. Затоа што кога се мрдаа, јас тоа го сфатив како желба и Нина да има такви, за да се почувствува послободно.
     
    На HeidiDiWalt му/ѝ се допаѓа ова.
  2. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513
    Невина е, тоа е повеќе од очигледно...Чинот на раздевичување е прикажан некако метафорично, симболично... со разгорувањето на црниот лебед во неа. Црната страна постоела од почетокот (лузната) и беше назначено тоа од почетокот на филмот ( среќавањето со одразот во огледалото кој и контрира...)

    Нејсе, Приказната за Црниот Лебед воопшто не е приказна за балетот (како што некој погоре спомна)
    /Не случајно главните ролји ги играат актерки а не балерини. /
    Тоа е приказна за опсесијата со совршенството, и посветеноста кон идеалите.
    Дополнителен адут за тоа како човек неможе да се дефинира како добар/лош
    (црн-бел).
    За борбата која двете страни постојано ја водат во нас.
    И колку повеќе се обидуваме да ги скротиме и поттиснеме, толку повеќе не водат кон работ на лудилото.
     
    На karenin, lolyta777, mims-89 и 6 други им се допаѓа ова.
  3. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.113
    Допаѓања:
    100.253
    Пол:
    Женски
    На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
  4. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513
  5. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.113
    Допаѓања:
    100.253
    Пол:
    Женски
    сега отворив нема такво нешто!
     
  6. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513
    изгледа до мојов компјутер ќе да е тогаш...за се` ми бара лог ин :doh:
     
  7. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Само што го изгледав филмот.

    Многу девојчиња додека биле мали сакале да бидат балерини. Јас не бев една од нив. Гледајќи филмови со таква тематика... балерините ги поврзувам со болни амбиции - Нина знаев дека ќе е таква, па колку и да изгледа невино, нежно, кревко... Човечкиот ум знае да бара уште и уште! Споредбите... некогаш знаат да те доведат до лудило, пропаст, се‘ спротивно на совршенство. Нина се смета себе си за совршена, извикува со последниот (а можеби и не) здив, го постигнува врвот... а после врвот најчесто доаѓа удолницата! Да изгубиш разум за слава? Кои граници си ги поставила таа - изолирана од самата себе, а всушност ја брка другата идеализирана личност во некои сенки.
    Триповите и ја претставуваа нејзината потсвест? Не знам дали Нина сакаше да биде нормална или совршена...
     
  8. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.634
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    Баш предмалку го изгледав филмот, и дали е до мене или не го сфатив филмот, ама не ми беше баш нешто посебно... Девојката едноставно се префорсира и не знаеше веќе што прави сама со себе и сама од себе...
     
  9. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.893
    Eдвај чекам да дојде 20јануари за во кино да го гледам,читам многу добри коментари за филмов :) изгледа кај вас во Mкд побрзо ги пуштаат в кино :sweat: Aј ке дочекам некако :wasntme:
     
  10. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.113
    Допаѓања:
    100.253
    Пол:
    Женски
    Не го гледаме на кино :lol: Да ни е здрав и жив интернетот!!!
     
  11. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.983
    Допаѓања:
    5.726
    Го гледав филмот и додека го гледав се мислев како ќе заврши , искрено го гледав бидејќи започнав да го гледам
    Натали П . си ја расипа петката кај мене
     
  12. Sparks

    Sparks Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    896
    Допаѓања:
    3.194
    Чепкав денеска низ нет, и не сме приметиле еден мал гаф од техничка страна.

    Кога Нина ќе се претвори на крајот од танцот во лебед, и кога покажуваат како народот ја гледа нормално, сенката назад од Нина сеуште ја покажува како таа да има крилја. Околу 1 час и 35 минути е тоа.

    Кај ќе приметиш, кога си целиот внесен во содржината, и не обрнуваш внимание на ништо друго.
     
  13. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.084
    Допаѓања:
    56.315
    Пол:
    Женски
    Зошто гаф? Јас го забележав тоа, ми изгледаше како намерно да е направено.
     
    На sesilija му/ѝ се допаѓа ова.
  14. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.219
    Пол:
    Женски
    Што само покажува дека секој си го сфаќа филмов на свој начин, а и тенка е линијата меѓу реалноста и фикцијата.
     
    На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
  15. teddybear

    teddybear Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    2.679
    Допаѓања:
    10.370
    И конечно го гледав и јас филмот ... Горе е веќе кажано се ... Алис(хдв) беспрекорно опишала се ... Единствено ке кажам дека јас во филмот не видов нешто лошо ... туку човечки желби,страсти,посакувања толку длабоко потиснати колку што не сме ни свесни ... сепак во секој од нас има еден црн и еден бел лебед. Музиката беше преубава. Натали супер ја одигра улогата ... јас само имам две мали недоумици.
    -Прво Дали тој е режим на исхрана на сите балерини (може е малку подзабегано ама не можев да не се насмеам кога рече нешто ее супер доручек колку голем портокал ... и јас втф пола помаранџа и се радува :tmi: ?
    - Друго При крајот кога демек се бореше со Лили нели играше со стаклото во неа и после го извади. Е таа всушност сама ли се повредила мислејќи дека е лили ? Или јас погрешно го протумачив ? :?:

    Јас мислам дека немаше секс со Томас,ни со Лили ни со никој туку дека си остана девица но не за долго :)

    А таа лезбо сцената дефинитивно и е фантазија.

    Единствено што не ми се допаѓаше е начинот
    на кој покажаа како коските од нозете и се скршија
    ... аууу се запрепастив кога видов ... :x Другото ајде некако го поднесов мушки :clap: за мене :)

    Се на се филмот беше преубав и човек мора добро да се сконцентрира за да се внесе како што треба во дејствието.
     
  16. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Џим Кери направи пародија на Black Swan

    Комичарот Џим Кери за шоуто Saturday Night Live направи неколку скеча, кои се пародија на сега актуелниот филм Black Swan, во кој играат Натали Портман и Мила Кунис.

    Четириесет и осумгодишниот Кери, облечен во црно трико и хеланки се појавува на аудицијата на црниот лебед, од познатиот балет на Чајковски, Лебедово езеро. Комичарот прави пародија на „мрачниот“ лик на Кунис. На аудицијата Кери и одигра мал танц, но и ќе глуми гладен лебед кој јаде трошки леб. :lol: :lol: :lol:Ликот на Мила Кунис има тетоважа на лилјани кои се претвораат во лебедови крила, а Кери за потребите на скечот „истетовира“ пилешки крилца.
    http://www.youtube.com/watch?v=reraMHOIQ1k

    http://www.youtube.com/watch?v=idUZ9Uw2 ... re=related
     

    Прикачени фајлови:

    На mims-89 и Lilit им се допаѓа ова.
  17. ma4o4female

    ma4o4female Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    352
    Еве и јас да се надоврзам на темата и да го кажам моето мислење. Да тргнеме од насловот на филмот „Црниот лебед“. Типичен оксиморон - спојување на два противречни поими. Кога некој ќе ти спомне лебед ти алудира на чистота, светлина, невиност, но придавката „црниот“ ти ја дава целосната слика на човековата природа. Нели и на цртаните филмови пример Том и Џери, на едното рамо се појавува анѓел, а на другото ѓавол. Човекот ја има таа привилегија да избира по кој пат да оди. Нина ја немала таа можност. Таа го познавала само животот што е наметнат од мајка и. Затоа е важен ликот на Лили. Таа ја запознава со другата страна, „темната“ страна на животот. Имајќи ги двете спортиставени страни на животот, Нина е совршена. Не е победена ниту од белиот ниту од црниот лебед. Таа успева да направи изедначување, и тоа ја прави совршена. Пофалби за режисерот и за извонредната глума на Натали Портман. Секоја чест!
     
  18. candygirl

    candygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2010
    Пораки:
    242
    Допаѓања:
    99
    Е јас нешто не разбрав тука...
    На крајот нели Нина сама се прободува со стаклото од огледалото што значи на крајот умира така?Зошто некои од вас кажаа дека тоа е само имагинација,Нина преминува од бел во црн лебед,јас не го сфаќам така па појаснете ми ако може..
     
  19. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    :bow: :bow: :bow: :bow:
    Ме воодушеви филмот. :clap:
    Ама ме изнервира малку преукопираноста и страста кон реализирање на желбата на Нина.
    Убаво е да сакаш да успееш и да се стремиш кон своите идеали, ама до толку, да забегаш веќе :x
    А и таа мајка и како ја третираше, како некоја психички растроена личност да е оваа, и помалку способна.

    Но во глобала, преубав филм, доста сцени кои те подигаат, кои те оставаат во исчекување.....
    И морам да кажам дека Натали Портман ептен се стопи во улогата на Нина, и ни го долови ликот најдобро и најреално што можеше.
    Само не ми е јасно за Бет :?: Ај некој некоа ми појасни :$ . Во болницата Нина и го исече лицето, или како? :?:

    Што друго да кажам, кога погоре се' сте кажале :wasntme:
     
    На Angelche му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Sparks

    Sparks Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    896
    Допаѓања:
    3.194
    ^ Oколу Бет ...

    Јас Бет ја сфаќам како претходник на Нина, значи жената била на врвот кога била балерина, но нели кога разговараат балерините сфаќаме дека таа веќе не игра како што би требало, и затоа немаат веќе некое време добар приход.

    Всушност Бет е она во кое Нина ќе се претвори за деценија или две. Бет е најголемиот страв на Нина. Нина и сака и не сака да биди како неа. Сака да ја достигне нејзината слава, затоа краде нејзин кармин, шминка, и таму што уште (не се сеќавам). Но, исто така не сака потоа едноставно да потоне во заборав. Сцената во болницата е всушност претставување на тој страв на Нина. Кога таа ја виде Бет, потенцијално се замисли самата себеси. Затоа таа ја избоде Бет, но всушност се избоде самата себеси, бидејќи сакаше да крене мал душевен бунт против судбината на Бет.

    Всушност сите ликови во филмов беа поврзани со Нина, Лили беше црниот лебед во неа, Бет беше претходник на Нина како што напоменав, а мислам дека и мајката на Нина е претходник на Нина, затоа што кога Нина би родила дете, би се однесувала исто со него, како што се однесуваше нејзината мајка со неа.

    А она за гафот, можеби е, можеби и не е.
    Мене лично ми изгледа како гаф, луѓето ја гледаат како нормална, ние ја гледаме од оваа страна на мониторот како лебед.