1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Црнки на лицето

Дискусија во 'Лице' започната од Sonce, 11 ноември 2009.

  1. sunflowerlover

    sunflowerlover Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2020
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски
    da ja imav i za nisto ne ja biva iskreno
     
  2. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.747
    Допаѓања:
    8.758
    Пол:
    Женски
    Црнките посебно се појавуват кај мрсна кожа, тоа се отворените пори кои се полнат со нечистотии. Со редовно миење наутро и навечер, со користење на соодветен гел/ пена и тоник за лице се намалуваат. Јас немав многу ама на носот имав најмногу што никако не можев да ги отстранам па и капак отворени пори, ама со секојдневна рутина се скоро отстранети.
    Редовно користам и полинг со мед и кокосови трошки па може и од тоа има ефект.
    Единствено од црната маска на Алверде или Балеа не знам која беше имаше 0 ефект, буквално ништо не вади, можеби тоа е маска за вадење на подлабински црнки, кај мене не се такви.
    И многу е важна и исхраната за изгледот на лицето, џабе е каква и да користиме козметика ако организмот го труеме со нездрава храна, како и хормоните кои можат да доведат до несакани ефекти.
     
    На warrior, buba4e89, tina2018 и 4 други им се допаѓа ова.
  3. Tamarkaa

    Tamarkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    129
    За црнки мене највеќе ми помогна double cleansing ( прво маслен чистач а потоа и пена) и тоа брзо почнав да приметувам разлика мислам дека највеќе е од пената на афродита.Исто така салицилна киселина е наменета за црнки па имам во план да ја купам.Маски за една употреба и тие маските за црнки се тотално бескорисни според мене бидејќи даваат некој инстант ефект хидратација демек,но ништо длабински не и прават на кожата
     
    На crazylady, Aschenputtel, Dikinzi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.572
    Допаѓања:
    6.136
    Пол:
    Женски
    Пената на Афродита во сите маркети би требало да ја има така ?
     
  5. IvanaJenner

    IvanaJenner Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2017
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    555
    Пол:
    Женски
    Јас имам црнки на носот и во последно време почнаа многу да ме нервираат. Не сум до сега ништо презела пошто не сум се многу замарала за нив, но сега некако не знам :D
     
  6. Lollipop_123

    Lollipop_123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2019
    Пораки:
    1.119
    Допаѓања:
    1.714
    Пол:
    Женски
    После колку време видовте резултат од салицилната киселина за црнките на носот? Веќе 4 недели ја користам секоја втора вечер и правам пилинг и не гледам разлика....
     
  7. t.a.m

    t.a.m Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2020
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    398
    Само вадење е решение...
     
    На Lollipop_123 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Треба повеќе време,ако е таа на Ревокс таа е малку послаба.
    Јас имам на носот и дури после два месеци немам црнки односно ми се намалија.
    Јас исто си користам лепенки за нос кои ги вадат црнките.
     
    На t.a.m и Lollipop_123 им се допаѓа ова.
  9. Lemon17

    Lemon17 Активен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2020
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    И јас исто, едно време скоро секој ден ставав, ама кожата после некое време почна да ми се суши, па пак почнав да ставам преку еден ден. Наводно за салицилна киселина требало минимум месец дена да помине за да се видат резултати, ама оваа на Ревокс е 2%, не е слаба концентрацијата како во некои тонери.
     
  10. Lollipop_123

    Lollipop_123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2019
    Пораки:
    1.119
    Допаѓања:
    1.714
    Пол:
    Женски
    Леле исто, секој Божји ден ставам и ништо никаков резултат еве цел месец денес и ништо. Да ја дотрошам оваа на Ревокс и ќе земам од True Alchemy, може ќе има резултати од неа.
     
    На Lemon17 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Lemon17

    Lemon17 Активен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2020
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Мхм, и јас го меркав тој, ама и на Paula's Choice 2% BHA тонерот зашто гледам дека и тој ептен го фалат (само не знам од кај да го нарачам). Не знам за Ревокс дали е до формулацијата а не до процентот па затоа да му треба повеќе време, зашто други производи со 2% салицилна ко да се појаки. Немам поима. Ама ајде, на некои им се свиѓа овој на Ревокс, па ваљда пред да се потроши ќе има некои резултати. (fingers)
     
    На Lollipop_123 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. delevingne

    delevingne Популарен член

    Се зачлени на:
    26 август 2014
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    1.018
    Некоја да пробала со тоникот на Neutrogena? Тој што е баш за митесери.
     
  13. Tamarkaa

    Tamarkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    129
    Немојте да претерувате со салицилната бидејќи може да дојде и до такви појави-сушење на лицето.Јас наизменично користам ниацинамид и салицилна а од време на време и ништо т.е го одмарам лицето (секако double cleansing е задолжителен).

    Дали практикуваш double cleansing?Ако да,каква пена за измивање користиш?
     
    Последна измена од модератор: 26 декември 2020
    На Lemon17 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. pdb123

    pdb123 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    1.425
    Допаѓања:
    5.795
    Оттука можеш да порачуваш производи на Paula's Choice. Иако не следам македонски инфлуенсери, се случува некогаш да отворам кај некој и сум се прашувала и јас како ги набавуваат за да пишуваат рецензија за нив. Не се ни сеќавам кој профил беше (некој помал), но покрај рецензијата имаше напишано и дека порачала од оваа страна. Барав долго време од каде би можела да порачам нивни производи бидејќи не може од lookfantastic, па ја запомнив страната за во иднина :).
     
    На Lemon17 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Lollipop_123

    Lollipop_123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2019
    Пораки:
    1.119
    Допаѓања:
    1.714
    Пол:
    Женски
    Да обавезно, гелот од балеа со витамин ц го користам. Со пена не го чувствувам измиено лицево.
     
  16. Tamarkaa

    Tamarkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    129
    Хмм не знам,мене лично за црнките пената за измивање на афродита многу ми помогна
     
    На Lollipop_123 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Anastasia9228

    Anastasia9228 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2020
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    Женски, како да ги ивчистам црнкиве имам и на чело и на нос... секаде, имам пробано со горе што ги наведивте лосиони и слично ама џабе...
     
  18. Lemon17

    Lemon17 Активен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2020
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Еј супер, фала, не ја знаев странава, си ја зачував. :)

    Кој ниацинамид го користиш? Гледам дека некои викаат дека тој од The Ordinary е леплив, а на некои им одговара, а за Ревокс колку што знам повеќето се задоволни. Немам користено до сега ниту серум ниацинамид, ниту некој производ што содржи, ама сакам да пробам.
     
    Последна измена од модератор: 26 декември 2020
    На pdb123 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Tamarkaa

    Tamarkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    129
    Го користам на Ревокс,добар ми е.Другарка ми ги има пробано и на Ревокс и на ТО и повеќе и одговара тој на ТО.Друга другарка која ги има пробано исто така двата рече дека и биле исти.Кај секој е различно:)
     
    На Lemon17 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Archie

    Archie Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2020
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    13
    Zdravo na site, imam golem problem so mojata koza i sakam da pobaram sovet od vas so vakov slicen problem...kozata mi e sklona kon mnogu crnki i akni..go probav posledno revox niacinamide 10%, mi se pojavija dosta akni koi ne se smirija nedela dena... Blagodram za bilo kakov sovet