1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Црнки на лицето

Дискусија во 'Лице' започната од Sonce, 11 ноември 2009.

  1. Tamarkaa

    Tamarkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    129
    Не би требало да имаш некоја рекција од ниацинамидот.Дали користиш нешто друго?Можеби е од некоја крема
     
  2. Archie

    Archie Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2020
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    13
    Ne voopsto salicilnata kiselina i niacinamidot, otkako zapocnav so toj proizvod posle nedela dena mnogu nagla promena imam, akni do sega vakvi ne sum imala ispolneti so tecnosti i ne se smiruvaat i po prekinuvanje na proizvodot..
     
  3. Monsy

    Monsy Нов член

    Се зачлени на:
    24 декември 2020
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски

    Истиот проблем го имам и јас.
     
  4. Аничкаa

    Аничкаa Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2020
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    442
    Пол:
    Женски
    Препорачајте ми добра козметичарка за вадење црнки
     
  5. Nn123

    Nn123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2021
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Може да ми препорачате добри производи за double cleansing и нешто за чистење на црнките?
     
  6. Dodo1

    Dodo1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    496
    Допаѓања:
    669
    Пол:
    Женски
    Јас го користам на балеа маслото за топење шминка како прв чекор, тоа виолетовото а како втор чекор гелот за миење лице балеа мед. Супер ми се чисти шминката ништо не останува, или ако сакаш наместо гел, има на балеа многу нежна розева пена за миење лице и таа е одлична ја имам користено, дури може и поубава ми е од гелот. Сите 3 се со пристапна цела и долго ќе ги користиш. За црнки и јас се мачам да најдам нешто, се надевам ќе ти помогне некоја друга девојка. :)
     
  7. Nn123

    Nn123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2021
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам многу :):inlove:
     
  8. Ana_Ana_Ana_Ana

    Ana_Ana_Ana_Ana Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2018
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Од некои производи на почетокот на користењето се случува т.н. Purging, односно ја вадат наталожената нечистотија надвор во вид на црнки. Нормално, може и да е лоша реакција на состојките.

    Еве корисен текст за процена дали кај тебе станува збор за purging или за лоша реакција :)
     
  9. Pearl1566

    Pearl1566 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2021
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Здраво, да ве прашам дали ниацинамидот и салицилната киселина од ревокс ви има помогнато?
     
  10. Ana_Ana_Ana_Ana

    Ana_Ana_Ana_Ana Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2018
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Немам нешто посебно црнки и акни на лицето, ама салицилната на Ревокс ми помогна премногу за акните на телото (после Лумеата откако останав без влакна почна многу да ми се иритира и нафрла кожата од облека, триење). Не само што ги снемува за ден до два, за недела дена ни флеки немам (а обично имав флеки со недели после исфрлањето).

    Ниацинамидот го имам на The Ordinary и мене ми е супер за превенирање на акни, ама кај мене барем, откако ќе се појават, ми нема некој голем ефект.
     
    На hermosa и buba4e89 им се допаѓа ова.
  11. Pearl1566

    Pearl1566 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2021
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски



    А што е повеќе потребно за црнки, дали двата производи, бидејќи јас имам многу црнки, дури и на градите. И порите се многу познаваат. Дали би помогнале двата производа или само со салицилната киселина е доволно, со double cleansing ofc.?
     
  12. Ana_Ana_Ana_Ana

    Ana_Ana_Ana_Ana Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2018
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    можеш да ги комбинираш, салицилната киселина е прејака и се става 2-3 пати неделно само (или кога имаш потреба). Ниацинамидот можеш секојдневно со соодветна хидратација во комбинација (зошто доста ја суши кожата). Можеш да почнеш со салицилна 2 пати неделно и останатите денови со ниацинамид :)

    За на тели можеш салицилната и малку почесто да ја користиш од 2 пати
     
    На Pearl1566 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Slatkish255

    Slatkish255 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2016
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    Како ја користеше салицилната на тело? Претпоставувам ја ставаше без да ја измиеш?
     
  14. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Започни со еден да согледаш реакција на кожата и дали ќе ти помогне. После, постепено можеш да го вметнеш и другиот серум.
     
    На Pearl1566 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Ana_Ana_Ana_Ana

    Ana_Ana_Ana_Ana Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2018
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    да да, исто како на лице, нанесувам, масирам да се впие и го оставам :)
     
  16. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Салицилната ми помогна за акните да. Сега немам,јас едно шишенце потрошив.
    Ја користев секоја вечер во комбинација со хујалуронската киселина.
    А ниацинамидот уште го користам преку ден со хујалуронска киселина.
     
  17. Romantic

    Romantic Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    207
    За жал, суровата реалност е дека ниту една крема, серум гел, пилинг, НИШТО не ги вади црнките. Можеби некои производи придонесуваат да излезат површински, но мислам дека само добар, квалитетен козметички третман вади црнки, во превод стискање, толку. Јас до сега на две места имам одено на третман, кај жени што работат на периферија на Скопје, по дома, но следно одење сакам да ми е во козметичкиот салон на Промедика, да завршам само со Сона-та.
     
  18. morisson_k

    morisson_k Нов член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Дали неодамна сте нарачале некој производ од Paula's Choice од Space Nk? Мислам дека само тука се достапни за Македонија моментално, ама не сум сигурна како оди со достава дали е преку пошта или ДХЛ бидејќи периодов многу веб-страници укинаа достава преку пошта и се оди преку ДХЛ, а давачките се превисоки преку нив, па да се осигурам :)
     
  19. pdb123

    pdb123 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    1.425
    Допаѓања:
    5.797
    Ќе ја означам @IM.TMKQ, таа порача мислам во јануари. Не доплати ништо колку што знам.
     
    На morisson_k и IM.TMKQ им се допаѓа ова.
  20. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    @morisson_k не доплатив ништо плус, преку пошта стигна за една недела некаде. На првата нарачка имав попуст испадна да не платам и за испорака, приближно само стандардната цена за производот.
     
    На morisson_k му/ѝ се допаѓа ова.