1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Црнки на лицето

Дискусија во 'Лице' започната од Sonce, 11 ноември 2009.

  1. Zfer

    Zfer Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    Здраво

    Ми требаат совети во врска со чисто лице , бидејќи очигледно тие од рутина не ми помагаат

    Некако ептен се исфрлив, цело лице ми е со некои црнки и би сакала да прашам каде одите козметичко стискање на црнки да правите и дали има друго решение?

    Користам маслен чистач на пурито, гел со салицилна на Corsx, Geek and Gorgeous серум и Porefectly Vlear.
    По серум ставам крема. Ми треба совет за црнки, на кој начин се решавате од веќе постоечките, зошто мислам дека само стискање е решението. Некои ленти за пори да не има кои се корисни?

    Поздрав
     
  2. Marijajovanov

    Marijajovanov Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2020
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Цел живот навечер ја вадам шминката а потоа се мијам со нежен сапун и на крај го тријам лицето со шеќер и немам црнки. Оваа метода има помогнато на многу познанички. Поздрав
     
    На Ivicka_1993 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. boo3

    boo3 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2015
    Пораки:
    1.426
    Допаѓања:
    4.947
    Пол:
    Женски
    Со што го мешаш шеќерот?
     
  4. Marijajovanov

    Marijajovanov Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2020
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Со ништо. Се трие лицето 15-20 секунди и се гледат сите нечистотии на него потоа. пазете да не триете предолго или премногу силно бидејќи ќе почне да ви се лупи лицето како изгореница.
     
    На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.757
    Допаѓања:
    5.713
    Пол:
    Женски
    Колку време ти практокуваш да го триеш? 1-2 минути, или?
     
  6. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.786
    Допаѓања:
    81.013
    Пол:
    Женски
    Ова е супер против црнки, одлично ги чисти порите.
    [​IMG]

    Iunik calendula complete cleansing oil.
    Го има на нашиве сајтови за корејска козметика.

    200мл е шишето, пумпицата е топ. Предолго трае и има супер-лесна формула што ми е баш супер за мојава комбинирана кожа. Не го суши лицето, не чувствувам ко да ми ги смкнало сите слоеви на кожата, ниту пак чувствувам масен филм по миењето, а сепак убаво вади и шминка и нечистотии.

    По миење лицето го осеќам ептен мазничко, а највоочлив ефект имам на носот (кај што обично ми се прават најмногу црнки). Не е дека магично ги брише сите до една, останува уште по некоја потврдокорна црнка за вадење, но има најголем ефект од сè друго што сум користела.
    Црнките што остануваат, многу лесно ги вадам со металното стапче за црнки од Ебелин.

    За некои многу инаетливи црнки, ми се чини дека би имало уште подобри резултати во комбинација со некој гел или пена со салицилна киселина. Ама засега, мене лично сосем доволно ми е и вака.
    Вториот чекор од двојното чистење ми е со Mary&May чистачот со екстракт од чајно дрво. Многу ми е погоден, го обожавам, ама никако да го потрошам...трае со векови. :bug:
     
    На IamSexyAndIKnowIt и Selena01 им се допаѓа ова.
  7. Dpokahontas

    Dpokahontas Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    304
    Допаѓања:
    123
    Пол:
    Женски
    Убаво е многу маслото, убаво ја вади шминката. Ама пумпицата не чини, два пати го имам купено и двата пати протекуваше.
     
  8. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.786
    Допаѓања:
    81.013
    Пол:
    Женски
    Не ми протекува мене, имам уште малку останато од маслото и досега си е супер. Ќе видам следниот пат каква ќе се погоди, и јас планирам пак да го купам.
     
  9. anggell

    anggell Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    5.302
    Допаѓања:
    10.166
    Пол:
    Женски
    Секој ден вака?
    Зарем не го оштетуваш лицето? Јас вака со мед, шеќер и кокос имам правено ама најмногу два пати неделно. Всушност толку и се препорачува пилинг два пати неделно е доволно.
    Внимавај да не си направиш спротивен ефект.
     
  10. Аничкаa

    Аничкаa Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2020
    Пораки:
    515
    Допаѓања:
    454
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки препорака за медицински третман за лице за машко се работи за црнки
    Сеедно колку кошта само да се добри и стерилни
     
  11. Dashing:)

    Dashing:) Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.392
    Пол:
    Женски
    Здраво. Вака. Јас ја купив оваа црна маска со розево. Оваа е за длабинско прочистување на лицето. И да ви кажам задоволна сум. На крај кога се вади маската се гледаат бели точки. Тоа што е на лицето се извадило.
    Е сега има уште два вида од истава маска. И сакам да прашам дали е некој запознаен да ми кажат што значат другите два вида? Спремна сум да ги земам ако се добри како оваа маска.
    И уште нешто. Колку пати се користи маската? Не верувам дека е за секојдневна употреба.
    Ви благодарам однапред.
     

    Прикачени фајлови:

  12. Martina991

    Martina991 Активен член

    Се зачлени на:
    3 мај 2024
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    87
    Пол:
    Женски
    А што ако имаш осетливо лице... можеби не е за секој.... подобро да избараш што ти одговара
     
  13. Dashing:)

    Dashing:) Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.392
    Пол:
    Женски
    Моето лице е осетливо али оваа маска ми одговара. Затоа прашував за другите две дали некои се задоволни.