Црнки на лицето

Дискусија во 'Лице' започната од Sonce, 11 ноември 2009.

 1. tanjaaaa

  tanjaaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  12
  ja probav i mozam da ti kazam deka ti bese fenomenalna idejata,super si go osekam liceto kako da mi dise a voedno i na kraj koga go miev so ladna voda strugajki go aspirinot si napraviv i piling.Zadovolna sum mazno mi e liceto go osekam cisto ne mi e zategnato a jas poso nemam crnki nekoi vidlivi epten sitni imam moze da se malku izbeleni ama ne primetiv nekoja golema razlika zaso i ne se sekavam pred maskata kakvi mi bea bas,jas ja napraviv da go osvezam liceto,toplo preporacuvam da ja probaat maskava site sto imaat po izrazeni crnki moze ke vi pomogne.Iren4e ti blagodaram za idejava.pozz
   
 2. chicka

  chicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 мај 2010
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  92
  сакам да прашам дали мора да се стави мед?
   
 3. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  318
  Da, aspirinot e za da ja iscisti kozata, a medot e da ja hidratira! Medot se mesha so aspirinot, za da dojde do gusta kozinstencija! Ili med ili aloe vera gel, obavezno! Pozzzzz
   
 4. enca.69

  enca.69 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  3.416
  Женско ...а аспирин кога побарав ме прашаа за настинка или за циркулација????????????????кажи ми има врска за маскава или????јас земав од поскапиот за циркулација мислам...ај пиши ми....
   
 5. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  318

  Srcuska, ne e bitno kakov e, jas koga nemav od tie golemite obicni 500 mg ski, koristev mali aspirincinja i toa za gastrointestinalno varenje.... :rofl: , najvaznata rabota kaj aspirinot e toa sto sodrzi salicilna kiselina, sto vo obi4nite sretstva za akni e sodrzana samo 1-2 %!.....I vazno ako si alergicna na aspirin nemoj da go koristis! Ako ja koristis maskava, neka ti stoi do 30 min na kozata! Pozzzzzzzz
   
 6. Colorful

  Colorful Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 мај 2010
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Маската со аспирин, и тоа како пишавте дека делува, ќе ја пробам деновиве обавезно. Иако, се сомневам дека многу ке ми помогне, затоа што порите на моето лице се прешироки, и црнките преголеми. Кога ги стискам, дупки ми се ствараат на тие места, и веднаш се полнат со нова нечистотија.
  Имам пробано од тие лентите за црнки што ги спомнувавте. Ефективни се, но не премногу, барем кај мене. Лентите се добри за оние чиј проблем со црнкиве не е како мојов. :worried:
   
 7. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  318
  Srcuska ako imas presiroki pori, ti preporacuvam da koristis, Aloe Vera! Ako slucajno imas rastenie Aloe, ke ti pomogne da se smalat porite!Listot na Aloeto e debel, i vnatre ima gel, so toj gel se mackas, no pred toa mora da se isplaknes dobro so topla voda! Pozzzzzzzz
   
 8. Colorful

  Colorful Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 мај 2010
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Немам дома алое, а оние куповните гелови, не знам колку се ефикасни и природни. Но ке побарам.
  Фала за советот :) :*
   
 9. plavusaaa

  plavusaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2010
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  43
  а какко да засадиме дома алое вера и каде да купиме??? баш сакам да си засадам и да го користам тој природен гел од листот барем знам дека е природно и свежо :) :)
   
 10. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  318

  Hmm..pa toa e malce tesko prasanje... :lol: , inace aloeto sto go imam doma, i go dadoa na mama edni prijateli! Ako mozes da najdes od nekade....kako na primer nekoi oranzerii, ili sadnici sto prodavaat ovosje i zelencuk....sigurno imaat i drugi rastenija, ili prasaj po prijateli.....stavrno neznam kako da te sovetuvam za ova...i jas da sum na tvoe mesto...istoto ke sum se prasuvala.... :lol:
   
 11. plavusaaa

  plavusaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2010
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  43
  :lol: па ај ке се обидам да најдам.. ке прашам некој.. а ти си го употребуваш гелот од алоето за проширени пори или??? и помага ли???
   
 12. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  318
  Da go koristam aloeto, zatoa sto go namaluva crveniloto, pomaga luznite da izbledat, i da se isushi liceto! Inace posle nekolku koristenja zabelezav deka porite ne mi se siroki kako porano! Za sekogo e posebno dejstvoto, ama sto te koshta da probas! 8)
   
 13. plavusaaa

  plavusaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2010
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  43
  ништо не ме кошта само да најдам алое и да си го засадам :D ако успеам супер :)
   
 14. ElenaRbd

  ElenaRbd Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  269
  Допаѓања:
  103
  Ima prasanje za maskata so aspirin i med :)
  1. Dali smesata treba da se rasprostrani na celoto lice ILI samo na onie mesta kade sto ima crnki (najcesto okolu nosot) ?
  2. Kako da se otstrani smesata otkako ke pominat 30 min. od nejzinoto nanesuvanje ? Fala :) PozdRAv
   
 15. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  318
  Vaka najdobro e na celoto lice, zatoa sto ti ja neguva kozata nasekade! Jas taka pravam, pa posle si nemam gajle za kremoj i 300 cuda!!! :))) Ova ti e kako da mu pravis usluga na tvoeto lice, em go cistis so aspirinot, em go hidratiras t.e neguvas so medot! Probaj ke se uveris! Inace od koga ke pominat 30 min, ke se mies so voda, i pri samoto mienje, si pravis piling, zatoa sto maskata, ima delcinja od apsirin, koi mozat da posluzat za piling efekt! Samo so voda se izmiva! Pozzzzzzz
   
 16. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.908
  Ова денес ќе го пробам , сеа го видов , не знам како порано не сум влегла тука :lol:
   
 17. enca.69

  enca.69 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  3.416
  Двата методи од ирен4елициус ;) се стварно супер...ги пробав и двата по еднаш а има веќе видливи резултати...фала ти женска мноооооооогу :*
   
 18. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.908
  Ова со аспирин и мед го пробав , еве сега го измив лицето . Прекрасно ми е ауу :rofl:
  Браво иренче :clap: :clap: Редовно ќе го практикувам ова , а и тоа со маслиново масло ќе пробам деновиве . Само да прашам . Колку аспирини точно? Јас 4 стаив .. не знаев колку треба , не ме карајте ако се многу или малце :D
   
 19. Pain

  Pain Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2010
  Пораки:
  676
  Допаѓања:
  42
  ЈАс за чистење на црнки од лицето имам порачано од авон маска за лице со 0,2% салицилна киселина и тоник 2% салицилна кислеина утре треба да ми стигни па ќе видиме резултати а во меѓувреме ќе пробам со аспирините ;)
   
 20. babyblue

  babyblue Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2010
  Пораки:
  93
  Допаѓања:
  12
  devojki ne znam od koj grad ste, ama jas denes si kupiv od cvekara Komunalec, od bitola sum......... ako ne ste od bt prasajte po cvekari ili bilo kade sto se prodavaat rastenija sigurno ke najdete ;)