1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Црнки на лицето

Дискусија во 'Лице' започната од Sonce, 11 ноември 2009.

  1. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.137
    Допаѓања:
    88.567
    Пол:
    Женски
    Нема некоја разлика дали е обичен или сув. Мене лицето не ми поцрвенуваше, баш посвежо беше и мазничко, ама може кај сите е различно.
     
  2. lav4ence.e.e

    lav4ence.e.e Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    245
    Јас пробав вчера со обичен квасец и немаше баш ефект кај мене. Напротив, лицето цело ми поцрвене и ме печеше после. :worried:
     
  3. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.137
    Допаѓања:
    88.567
    Пол:
    Женски
    Незнам зошто така ти се направило :worried: Може е подобро да не пробуваш пак, зошто ти се иритира кожата.
     
  4. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.647
    Оди на козметичар еднаш месечно, има третмани за чистење на лицето, добри се, а не се прескапи. Освен тоа таму ќе ти помогнат со изборот на соодветна козметика за лицето. Само внимателно со изборот на козметичар. :)
     
  5. ForeverYoung

    ForeverYoung Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    644
    Допаѓања:
    1.889
    Да исто и на мене ама мислев дека тоа е оти со обичен квасец ја правев маската.Ама штом нема некоја разлика незнам зошто кај нас не функционира ова :(
     
  6. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Девојки нормално е да се појави малку црвенило како последица на тоа што ја триете маската со кружни движења. Но тоа се случува секогаш кога се прави пилинг. И мене ми се појавува црвенило, но брзо поминува, а после немам црнки и кожата ми е мазна и мека.
    Можеби зависи од типот на кожата, можеби имате сува кожа |( ? Во тој случај место вода, квасецот растворете го со млеко.
    А дали треба со обичен или со сув квасец- тоа е ваша одлука. Според мене сувиот квасец е подобар бидејќи подобро се раствора и е поквалитетен , но секако дека може и со обичен.
     
  7. nice.girl9090

    nice.girl9090 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2010
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    69
    И јас пробав тоа со квасецот но не приметив некаква разлика на црнките. Единствена разлика беше тоа што лицето ми се вцрвени и ме печеше многу и после едвај го смирив. :devil: Изгледа не одговара на секоја кожа.
     
  8. lady.el.mistique

    lady.el.mistique Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Jas imav mnogu crnki i neznaev kako da gi otstranam, no za srekja edna prijatelka mi go preporaca tonikot za crnki od avon, i mi pomogna mnogu. Sega nemam takvi problemi :)
     
  9. martinuska

    martinuska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    3.095
    Допаѓања:
    3.747
    Мене квасецот ми го направи лицето мазно ко бебешко газе :D . Ама направив само еднаш до сега и нема некоја голема разлика. Ке пробам пак ама овојпат со сув :wasntme:
     
  10. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.138
    Допаѓања:
    14.390
    Пол:
    Женски
    Имам црнки во пределот околу носот...па сакав да прашам како да ги отстранам?
     
  11. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Ужас се значи спас им нема. Мора нон стоп да се стискаат. |(
    Јас ги иставам на следниов начин- Земам тенџере вријам водата, и потоа со крпа натопувам во водата и ставам на носот, само таму имам црнки, па полесно излегуваат на овој начин. Потоа ставам пилинг за лице од докторс, па бекутан крема и топ e. :)
     
  12. lav4ence.e.e

    lav4ence.e.e Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    245
    И јас вака нешто слично почнав да правам само на пареа откако ке зоврие водата и стварно има ефект. Си ја покривам главата со пешкир и така наведната го држам лицето над пареата 15-20 мин. и после само еднаш да стиснеш на местото кај што имаш црнки одма излегуваат. :D
     
  13. Nina24

    Nina24 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    339
    Најдов едно видео за пилинг со белка од јајце и хартиени марамчиња. Се мачка лицето со еден слој белка, врз тоа се ставаат хартиените марамчиња, па одозгора уште еден слој белка. Се остава да се исуши 20 минути, а потоа се одлепува пополека, без да се кине хартијата туку како маска здрвена се влече. На хартијата остануваат црнките. Изгледа доста успешно, ќе пробам па ќе кажам резултати.

    http://www.youtube.com/watch?v=ZdaY18jP ... re=related
     
    На lovely-girl му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Dacito

    Dacito Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Дали ви помогна тоа со квасецот? Сакам и јас да пробам
     
  15. Dacito

    Dacito Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Дечки го читав тоа со квасецот.. и како се разредува со вода и се чека да се згусти ли? и дали помага? :*
     
  16. martinuska

    martinuska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    3.095
    Допаѓања:
    3.747

    Јас го разредив со малце вода за да биде така густо за на лице како маска. И како ке го разредиш ке го ставиш и кога ке се стврдне ке го извадиш. Мене не ми помогна мн мн само лицето ми беше мазно дека пилинг му прави. Ко бебешко газе :D . :*
     
  17. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Инаку, црнкиве ништо не ги вади. Од Квасеци, до аспирини, медови... ништо. :(
    Вечерва ќе го пробам ова со белката, ама не верувам дека ќе успее. :?:
     
    На lovely-girl му/ѝ се допаѓа ова.
  18. TheKiketoo

    TheKiketoo Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    883
    го проба некој она со белките? мене ми е страв да го пробам пошто на видеото онаа рече дека и влакна дури и излегле .. да не си напрајме проблеми после со влакната мов ако ни излези?! :?:
     
  19. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Го пробав тоа со белката :P , каде ќе издржам јас да не го пробам и морам да кажам :clap: , супер беше.
    Се предавам, го победи мојот рецепт со квасецот, не ги извади сите црнки, ама лицето ми беше совршено мазно, нежно и свежо. :sun:

    Се предавам- рецептот со белки е подобар од мојот со квасец!
     
    На lovely-girl му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Кај мене и тоа со квасецот даде ефект, ги избели малку, ама за ден - два се вратија. :(
    Како тргнало, ќе треба да одам на козметичар, тоа ми се гледа како најидеално решение.