Црнки на лицето

Дискусија во 'Лице' започната од Sonce, 11 ноември 2009.

 1. IamSexyAndIKnowIt

  IamSexyAndIKnowIt Популарен член

  Се зачлени на:
  18 април 2012
  Пораки:
  959
  Допаѓања:
  1.782
  Пол:
  Женски
  Нема поефикасно од ова!
  15730033931765547272468161230752.jpg
  Ако навистина сакате од корен да ги извадите црнките и исчистите проширените пори полни со кафеаво-бел исцедок или "Sebum pores". Секако на недела дена го чистам со тоа бидејки брзо се полнат со нечистотии проширените пори. Доста е агресивно и боли стискањето ама со добра нега отпосле чистењето све се средува. Се прави навечер пред легнување, строго! Преку ден не сакате да изгледате издуени и со црвенила и флеки од стискањето. Јас со многу осетлива и проблематична кожа секогаш го правам тоа навечер, пред спиење. За да се избегнат сите можни последици од стискањето, отпосле го мијам лицето со нежен крем-гел, па ставам микс од: јојоба масло, чајно дрво масло, чајно дрво крем и еуцерин спф50 oil control кремот(за smooth texture). Наутро лицето ми е видливо почисто и мазно, со природен сјај и румени образи. Чисти пори и минимален plump effect.
   
  На Summer16, SummerGirl, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
 2. Bella_Stella

  Bella_Stella Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 декември 2017
  Пораки:
  699
  Допаѓања:
  1.235
  Пол:
  Женски
  Од каде го имаш земено ова?
   
 3. IamSexyAndIKnowIt

  IamSexyAndIKnowIt Популарен член

  Се зачлени на:
  18 април 2012
  Пораки:
  959
  Допаѓања:
  1.782
  Пол:
  Женски
  ДМ Маркет, Веро.
   
  На cresa-jagoda и Bella_Stella им се допаѓа ова.
 4. Kataklinkers

  Kataklinkers Популарен член

  Се зачлени на:
  10 септември 2014
  Пораки:
  549
  Допаѓања:
  5.165
  Маската со желатин и млеко. (y)
   
 5. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  4.406
  Допаѓања:
  22.724
  Пол:
  Женски
  Како се употребува?
   
  На Keiner и Different7 им се допаѓа ова.
 6. IamSexyAndIKnowIt

  IamSexyAndIKnowIt Популарен член

  Се зачлени на:
  18 април 2012
  Пораки:
  959
  Допаѓања:
  1.782
  Пол:
  Женски
  Прво го мијам лицето па го оставам на пареа 10мин. Потоа со страната од кај што е потенок металот со стискање и влечење ги вадам нечистотиите. Има на youtube видеа. Blackhead removing tool. Само шо јас црнки немам, имам само нечистотија и маснотии насобрани во проширените пори, тоа го вадам. Не ти препорачувам често користење на алатката, доволно е еднаш во 2 до 3 недели. Иако ја користам почесто од тоа, на добро светло сум забележала дека требаат 4 до 5 дена да се опорави скроз лицето од трагите од стискањето и влечењето на алатката по кожата. Но 100% е сигурно дека ги чисти порите и вади буквално све од нив.
   
  На SummerGirl и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 7. Cokolada222

  Cokolada222 Активен член

  Се зачлени на:
  2 мај 2019
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  11
  Пол:
  Женски
  Препорачајте ми нешто против црнки, имам многу црнки по лицето...
   
 8. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.002
  Допаѓања:
  73.922
  Пол:
  Женски
  Лепенките за нос и Т-зона, имаш од Нивеа и Балеаа во ДМ. Ефикасни се, барем мене ми беа. Само потребно е убаво да се отворат порите пред употреба со топла вода или загревачка маска.
   
 9. Kataklinkers

  Kataklinkers Популарен член

  Се зачлени на:
  10 септември 2014
  Пораки:
  549
  Допаѓања:
  5.165
  Пишав погоре за маската со желатин и млеко, три пати имам ставено и се гледаат резултати.
   
 10. Cinnamon Bun

  Cinnamon Bun Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 декември 2017
  Пораки:
  363
  Допаѓања:
  4.685
  Пол:
  Женски
  Biore pore strips да не има некаде кај нас?
  5122N3B6EdL._AC_SY400_ML2_.jpg
   
 11. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  1.943
  Допаѓања:
  5.180
  Само третман кај козметичар, но не е трајни решение. Десетина дена после третманот лицето ми е стакло, потоа повторно се полнат порите. Сите маски ги испробав, сите ленти не вреди ништо, моите црнки ептен се длабоки, морам на козметичар.
   
  На crazylady и sleepingbeauty им се допаѓа ова.
 12. Moon2255

  Moon2255 Активен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2020
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  29
  Пол:
  Женски
  Девојки сакам да ве прашам за мислење, можеби ги имате користено кремиве.
  Имам комбинирана/мрсна кожа со прошорени пори и црнки. Која би ми ја препорачале:
  Eucerin dermopure хидратантна крема
  Bioxine acnium крема
  Yriage K18 крема
  Сите се наменети за видливи пори и масна кожа
   
 13. UnordinaryOne

  UnordinaryOne Популарен член

  Се зачлени на:
  29 април 2013
  Пораки:
  532
  Допаѓања:
  2.457
  Пол:
  Женски
  Да не се реши да го пробаш? :)
   
 14. *Ива

  *Ива Активен член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2018
  Пораки:
  74
  Допаѓања:
  91
  Пол:
  Женски
  Како у
  Мене не ми успева со ова црнките на нос да ги извадам... нема шанси. Е сега, не сум пробала да го парам лицето претходно, ама сум правела после бањање што со оглед на тоа со колку врела вода се бањам слично е, ама ништо не ми вади...
  Инаку да препорачате некој добар козметичар за оваа намена, некаде центар, карпош... ?
   
 15. Summer16

  Summer16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 декември 2018
  Пораки:
  517
  Допаѓања:
  1.145
  Пол:
  Женски
  Ја има ли некој пробано домашната маска за црнки од белка од јајце и тоалет. Имам гледано видеа но не сум пробала.
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 16. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  12.766
  Допаѓања:
  22.665
  Пол:
  Женски
  Јас ја пробав два пати, ама ништо не ми извади.
   
  На Aschenputtel му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Elf

  Elf Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2019
  Пораки:
  239
  Допаѓања:
  832
  Пол:
  Женски
  Имам пробано со една лажичка желатин, млеко и медицински јаглен сето тоа измешано и го стоплуваш да се соедини како смеса и дур е жешко го нанесуваш на делот со црнки и чекаш да се исуши и после тегнеш.
  За вадење знае да извади ама кожата пак си прави црнки ,треба почесто да се практикува.
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 18. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  12.766
  Допаѓања:
  22.665
  Пол:
  Женски
  Колку млеко се става?
   
 19. Elf

  Elf Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2019
  Пораки:
  239
  Допаѓања:
  832
  Пол:
  Женски
  Па зависи колку смеса сакаш да направиш.
  Јас по лажишка ипол желатин, една голема лажица млеко и еден јаглен зашо на носот само ставам.
  Одприлика гледај на смесата да не биде многу течна па ни многу густа..средина некоја.
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 20. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  12.766
  Допаѓања:
  22.665
  Пол:
  Женски
  Фала ти. Ај да пробам и така. Лентите не ми ги вадат сите црнки на носот. Таму највеќе имам.
   
  На Elf му/ѝ се допаѓа ова.