Цртање

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од N1ky, 2 мај 2012.

 1. SwanMay

  SwanMay Популарен член

  Се зачлени на:
  28 април 2011
  Пораки:
  824
  Допаѓања:
  4.369
  Пол:
  Женски
  Се согласувам во потполност! Тоа е фамозната моќ на потсвеста. :)
   
  На alana95, Dr.Awesome и missbotwin им се допаѓа ова.
 2. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.231
  Допаѓања:
  9.552
  Пол:
  Женски
  Мене пејзажите ми се најрелаксирачки за цртање и сликање... и да згрешам, можам да поправам со тоа што ќе додадам нешто што ќе го пополни пејзажот исто така.. портрети сакам да цртам. Реалистичните се потешки и повнимателно треба да се црта, да се запазуваат димензиите, а особено пропорционалноста на лицето. Манга ми е најлесно за цртање. Најопуштена сум кога цртам манга. Имам скицирано 3 манга девојки до сега (едната ми е поставена како аватар моментално) и машки манга лик- Шонен. Шоџо е покомплицирано да се црта зошто треба да се внимава на косата, треба да се одржи мекоста и нежноста. Кај Шонен косата е не толку детализирана и е како боцки. Што е тоа Шонен, а што е Шоџо? Шонен ликовоте се употребувани во акционите манга, имаат остар изглед, дебел врат и поиздолжена фаца, додека Шоџо се користени во романтичните манга и имаат благ изглед со потенок врат и овална, округла фаца.

  И еве една од поновите мои манга ликови. IMG_20150120_094806-1.jpg

  Од Шонен ликот не сум баш најзадоволна како испадна. Очите му се премногу горе и има огромна безвезна празнина меѓу очите и устата. Втор обид, се надевам успешен ќе биде.
   
  На LittlePinky, The Cat Person, lejlla и 9 други им се допаѓа ова.
 3. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.280
  Dete ti ova si go razvila mnogu dobro. Moze eden den so ova hobi golemi pari da zarabotis.Prijavuvaj gi crtezite na nekoj takmicenja za tvoja vozrast no nadvor od zemjava.
  Good Lack
   
  На Lella и Papillon.Papi им се допаѓа ова.
 4. RockNroLLGirL

  RockNroLLGirL Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2014
  Пораки:
  1.495
  Допаѓања:
  4.418
  Пол:
  Женски
  сакав да го потенцирам уметникот Lucas David
  неговиот стајл многу ми се допаѓа и сум пробала неколку пати да пробам да нацртам нешто слично ама многу ми е тешко
  еве некои од неговите цртежи
  [​IMG] [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На Lady Phoenix, Natali.3, Marossa и 5 други им се допаѓа ова.
 5. SwanMay

  SwanMay Популарен член

  Се зачлени на:
  28 април 2011
  Пораки:
  824
  Допаѓања:
  4.369
  Пол:
  Женски
  Ова акварел е, нели? Некако лазурно ми изгледа бојата... :)
   
  На cempres72, coolzhena и alana95 им се допаѓа ова.
 6. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  3.377
  Допаѓања:
  26.501
  Пол:
  Женски
  Jас саκам да се пофалам со најновите поρтρети нацρтан од бρат ми.Многу сум гоρда на него затоа што јас му бев и сум му, пρвиот учител и советниκ.И κаκо што бива учениκот е сеκогаш подобаρ од учителот.Воедно и да κажам деκа цρта поρтρети за пρодажба, аκо има заинтеρесиρани.

  CAM02276.jpg 2015-01-23-21-47-55.jpg
   
  На LittlePinky, awl, Lady Phoenix и 18 други им се допаѓа ова.
 7. RockNroLLGirL

  RockNroLLGirL Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2014
  Пораки:
  1.495
  Допаѓања:
  4.418
  Пол:
  Женски
  незнам точно но сигурно е или тоа или темперни
  имаше објавено некои слики на tumblr http://lucasbavid.tumblr.com/
  мислам прво ги црта со молив и црн инк пенкало па потоа со темперни или водени ги бои
   
  На SwanMay му/ѝ се допаѓа ова.
 8. SwanMay

  SwanMay Популарен член

  Се зачлени на:
  28 април 2011
  Пораки:
  824
  Допаѓања:
  4.369
  Пол:
  Женски
  Да, дефинитивно има цртеж со мастило како основа, а остатокот е акварел... Исто е - и темперните и водените бои разредени со многу вода ќе ти го дадат овој транспарентен изглед. Не е тешко, пробај да експериментираш и пушти ја раката слободно. Битно ти е да го следиш правецот на светлината, останатото е лесно. И играј си со нијансите, зошто тој не користи само еден тон, туку го нијансира и со други бои. :)
   
  Последна измена: 24 јануари 2015
  На cempres72, coolzhena, alana95 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.231
  Допаѓања:
  9.552
  Пол:
  Женски
  11004557_1536694073262609_5890959596329645093_o.jpg
  Првата скица е пробна, втората и третата вежби, последната целосна.
   
  На The Cat Person, Natali.3, mackica1 и 6 други им се допаѓа ова.
 10. IdenUmetnik

  IdenUmetnik Активен член

  Се зачлени на:
  8 март 2015
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  36
  обично цртам на школо по книги и тетратки понекогаш на ѕид кај другарки другари последно кај дечко ми кој како ке добие дозвола од неговите а што цртам најчесто апстакт нешто несекојдневно нешто што кога ке го видиш ке се насмееш дури и тој што везе си ке се насмее не дека и друго незнам да цртам ама така поретко. најчесто со пенкало дека со тоа пишувам во школо. По дома многу слабо дека моите се така малку скептици не ни знаат дека знам да цртам а талентот ми е од дедо ми .едноставно што и да ми рече човек можам да му нацртам не ми е фрка тоа ми е издувен вентил но си се кријам што си е сигурно сигурно :D
   
  На Papillon.Papi му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.231
  Допаѓања:
  9.552
  Пол:
  Женски
  IMG__20150374__050731.jpg
  Не се инспирирав за цртежов да го нацртам, едноставно седнав со листот пред мене, земав ХБ (за скица), Б6, Б7 и Б8 моливи и дозволив чувствата да цртаат.
   
  На The Cat Person, Natali.3, Ketchup и 6 други им се допаѓа ова.
 12. srhsejbsk

  srhsejbsk Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2014
  Пораки:
  1.186
  Допаѓања:
  9.085
  Пол:
  Женски
  Од Драгонбол го прецрта?Супер е :D (y)
   
  На Papillon.Papi му/ѝ се допаѓа ова.
 13. IdenUmetnik

  IdenUmetnik Активен член

  Се зачлени на:
  8 март 2015
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  36
  IMG_20150315_181331.jpg sto mislite? vi se dopaga ?
   

  Прикачени фајлови:

  На LittlePinky, Natali.3, Marossa и 8 други им се допаѓа ова.
 14. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  4.630
  Допаѓања:
  24.841
  Пол:
  Женски
  @Papillon.Papi Папи, морам да ти го кажам ова, досега неколку пати сум приметила кај твоите цртежи, а ти го немам спомнато. Дефинитивно мајстор си за веѓите. :bow:
   
  На Papillon.Papi му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.231
  Допаѓања:
  9.552
  Пол:
  Женски
  IMG__20150492__061830.jpg
  Очите ги утнав У ВЕЛИКО:$, но ми беше лекција на следните да им ставам линија за да знам каде да ги ставам. :!:
   
  На The Cat Person, 1209, Lella и 6 други им се допаѓа ова.
 16. RockNroLLGirL

  RockNroLLGirL Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2014
  Пораки:
  1.495
  Допаѓања:
  4.418
  Пол:
  Женски
  овие ми се од пред 1 год цртани . ми помагаат многу кога ќе цртам,

  final 3.jpg

  final 33.jpg
   
  На Marossa, Lella, Papillon.Papi и 2 други им се допаѓа ова.
 17. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  4.630
  Допаѓања:
  24.841
  Пол:
  Женски
  @Papillon.Papi Девојко, прекрасен ти е автопортретот, колку што видов. Алал да ти е, ова никогаш не би можела да го направам. Браво! :bow:
   
  На Papillon.Papi му/ѝ се допаѓа ова.
 18. The Cat Person

  The Cat Person Нов член

  Се зачлени на:
  9 април 2015
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  Сакам да цртам :inlove: највеќе со моллив. Со бои не ми иде баш освен во слободни теми :). Еве една со молив.
  [​IMG]
   
  На Papillon.Papi му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.231
  Допаѓања:
  9.552
  Пол:
  Женски
  Вежба за приемен. Половично е нацртана затоа што имав обврски и цело време перекинував па почнував. Кога ќе ја завршам ќе ја постирам. Не личи како од цртежов но кога се сенча најбитен е аголот, па главата ми се здрви цртајќи и гледајќи.
  10827987_1570108069921209_5091759007443532180_o.jpg
   
  На The Cat Person, Sunshine.Sunshine, Lella и 2 други им се допаѓа ова.
 20. Lady Phoenix

  Lady Phoenix Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 мај 2015
  Пораки:
  1.966
  Допаѓања:
  58.308
  Пол:
  Женски
  @Tej4e, @1209 и @Papillon.Papi, додека сум во темава, да ве пофалам. Најмногу впечаток ми оставија вашиве цртежи. Инаку, јас цртам откако памтам за себе, што значи уште од основно, а мајка ми често ми раскажува како уште на 5-6 години сум цртала и сум ги подарувала цртежите по блиски. :D Во основно имав неколку тетратки со модели што сум ги цртала (модни креации, боени со дрвени боички), цртежи на хамери кои најчесто ги боев со пастелни бои (оние како креди што се), потоа продолжив со пастелни на пак папир (не знам дали уште така ја викаат таа хартија од која се прават бакалскине ќеси), на иста таква хартија цртав и со јагленче, а последниве година дена си цртам, т.е. сликам на платно со акрилни бои. На моиве им ја опремив цела куќа со слики, а и кај мене и вереникот дома. :clap: Е сега, не знам дали во оваа тема ќе се важат тие слики на платно или конкретно само цртежи. Имаше уште една ваква слична тема, па ќе ставам таму нешто (да си ги едитирам прво сликите, да го избришам потписот :P)
   
  На Papillon.Papi му/ѝ се допаѓа ова.