1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Цуцла - за или против

Дискусија во 'Бебе' започната од koritsaki, 16 јуни 2011.

  1. DuchessAnn

    DuchessAnn Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2016
    Пораки:
    1.216
    Допаѓања:
    5.728
    Пол:
    Женски
    А кога ќе падне? Мир? Или одма плачки? Со моево маката е ја сака секогаш кога е буден, а кога ќе падне мора одма да се врати во усте инаку следи врискање, нема везе што мама е во вц или средува садови.. итн или е 3 сабајле, решил да ококори очи и да бара цуцла, ако е најаден. :yawn:
    Ми иде некогаш да му ја залепам од страна со парченца ханзапласт. :x :rofl:
     
    На cvekence123, Majjja, tambelina и 6 други им се допаѓа ова.
  2. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    @DuchessAnn ме изнасмеа :rofl:
    Уште некој месец и ќе те мава со цуцлата. :)
     
    На DuchessAnn му/ѝ се допаѓа ова.
  3. СноуБол90

    СноуБол90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2017
    Пораки:
    302
    Допаѓања:
    855
    Пол:
    Женски
    Хаха истово му го кажав на мм и добив ваков поглед:|
     
    На DuchessAnn му/ѝ се допаѓа ова.
  4. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.509
    Допаѓања:
    144.213
    Сам ја пушта во сон и не ја бара. Ако се размрда само му ја давам. :D

    Залепи ја. Или мора да си стално на готовс. Да се знае кој е главен.:rofl:
     
    На cvekence123, mal.ecka и DuchessAnn им се допаѓа ова.
  5. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.389
    Допаѓања:
    32.797
    Пол:
    Женски
    Има ли врска некаква меѓу цуцлата и грчевите?
    Несакам да дадам цуцла само да не ја влошиме ситуацијата со грчевите кои за среќа уште ги немаме ама да не шмука воздух на празно, а ми треба очајно кога треба да се успиваме или пресоблекуваме, тогаш е најгласна :D
     
  6. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Nema nikakva povrzanost
    Grcevi ima sekoe bebe i samo vreme e lek za niv znaci mora da se prisposobi stomaceto na samostojno hranenje zosto neli se hranelo preku majkata
     
    На Dalia93 и tambelina им се допаѓа ова.
  7. Корнелија

    Корнелија Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    747
    Допаѓања:
    1.121
    Пол:
    Женски
    Мајќе очајно му треба цуцла на малиот. Т.е. мене ми треба :D Заспива на цице, кога ќе се тргнам плачи, ама ептен многу плачи. Имам на Нук, силиконска, му ја ставам не ја сака, прави фаци како да му се повраќа. Како да успеам да му ја дадам:^)
     
    На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.
  8. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Биди упорна...
    Јас не успеав.

    Инаку, ја сум ЗА.
    Али ќере ми е против.
     
    На cvekence123, mimiiiii, Majjja и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Majjja

    Majjja Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2018
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    Мојата до 4 месец никако не сакаше цуцла. Од кога почнав со вкусови пробување, тоа што ќе и се допаднеше и ја мачкав цуцлата и почна полека полека да ја сака. И во моменти кога мн и се спиеше, и беше во полусон, и ја ставав и ја прифаќаше понекогаш. И така почна да ја сака, фала богу!! Инаку беше дерење ако и ставев цуцла :lol:
     
    На Корнелија му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Sandrin4

    Sandrin4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2018
    Пораки:
    1.409
    Допаѓања:
    6.196
    Пол:
    Женски
    Можеби е потреба цуцла ама не сум за. Госпожава моја само на почетокот цуцла сакаше, и околу 2 месец ми ја плукна и појќе не се потрудив да и ја ставам.
    Еве ја машала 7+ гајле немаме. Сама си заспиват ко ќе и се спијат.
     
    На Majjja му/ѝ се допаѓа ова.
  11. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.736
    Допаѓања:
    72.643
    Пол:
    Женски
    Тешко да фатат така кога не сакаат од старт, мн ретко да фати некое. На пријателка не фати, секоја можна цуцла ја проба, му се грозеше на бебето како да е нешто најгадно на цел свет :D

    Моите и двајцата цуцаа, големиов до скоро... а 3ипол е, но конечно засекогаш ја батали. Кај малава ке пробам порано да и ја тргнам, 14м е сега.
     
    На Sexybaby86, Корнелија и Majjja им се допаѓа ова.
  12. Majjja

    Majjja Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2018
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    Бравос! Ние сме9+ и уште мора в раце да се залуламе, и цуцлата в уста за да заспие.. Зглобов на ракава ќе ми попадни ;(
     
  13. Girly90

    Girly90 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2013
    Пораки:
    599
    Допаѓања:
    1.102
    Пол:
    Женски
    може и да не ја сака баш таа цуцла, пробај со друга, пр. каучук. или оние за новороденче, за колкаво бебе се работи? моево е 5+ и таа највеќе ја сака. инаку јас сум за, за мир дома ми е супер а не е зависен, кога му се цица- цица, кога спие не бара цуцла, јас имам само позитивно искуство
     
    На Sexybaby86, Majjja, mariz и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.736
    Допаѓања:
    72.643
    Пол:
    Женски
    Инаку да си кажам искуство... Цицање палче од 2м до 3год + цуцла, па со 200 маки го одвикнавме од палецот, па цуцла само од 3год до 3ипол, забчињата не се криви.. плус супер бели и здрави, вилицата не е крива. Најбитно ми беше прво палчето да го одвикнеме, зашто голема завист е... сум видела и сум слушнала што до многу поголеми цицаат палчиња, а палчето има поголема веројатност да искриви заби и вилица (плус и палецот да се искриви)... Среќа успеавме и од двете да се откажеме. На малава ке пробам порано, после 2год да и ја тргнам цуцлата, она не цица палче фала богу :D
     
    На Sexybaby86 и TeddyGrey им се допаѓа ова.
  15. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.078
    Допаѓања:
    20.830
    Пол:
    Женски
    Мене на болница ми ја фати ја сакаше но дома не, само ја плука, само на цицка е, бар да се залажи малку со цуцла да одморам, ама не плачи дури не му дадам да цица. Мајка ми во блага вода му ја макна и така малку ја фати но јас не сакам да му правам така, па и се скаравме тогаш и со мајками и со свекрвами да не му даваат шеќер. Тие ни давале нас блага вода ова она...
     
    На mariz и Корнелија им се допаѓа ова.
  16. Корнелија

    Корнелија Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    747
    Допаѓања:
    1.121
    Пол:
    Женски
    И кај мене е иста ситуацијата. Зајдува ако не цица. Па се прејадува, па повраќа, јас преморена, истрошена...

    Цуцла му подметнувам кога ќе заспие на цице. Ќе спие додека не го префрлам, па ќе се сети дека не е на цице ќе почне пак да плачи, ја плука цуцлата, се гади од неа, и се така во круг.
     
  17. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.078
    Допаѓања:
    20.830
    Пол:
    Женски
    Исто сме и ние, си велам мало е уште па ќе смени 3 недели е и 3 дена :)
     
  18. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Ќе сменат. Многу се мали ама не се наивни. Сакаат топлина и близина. Биле во меше кај мама цело време.
    Ќе си фатат ред.
     
    На Majjja и lackygirl им се допаѓа ова.
  19. cvekence123

    cvekence123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2018
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    2.048
    Пол:
    Женски
    Кај мене одма фати цуцла 2-3 ден..
    Јас сум за,често ноќе знае да се разбуди и таман да се расплаче одма и ја давам и си продолжува..кога ќе се успие убаво и паѓа и не се буди..не е 24/7 со цуцла во уста ама многу спасува кога е во "лошите"..
     
    На Majjja му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.193
    Допаѓања:
    10.813
    Пол:
    Женски
    Јас си купив од Авент силиконски цуцли уште пред да се породам, оние што може од позади да се стави прстот. Кога дојдовме од болница не ги сакаше. За мекици добив друг тип, демек со форма на брадавица, па пробав со таа, одма ја фати. Сега има 5 недели, и сега е обратно. Таа и е мала и не ја фаќа ич, а овие од Авент ги обожава, ќе ги шмука до бескрај. Само што се тешки и ако малку олабави вакуумот во устата ќе и падне цуцлата па плаче за да мама и ја врати. Ама ми врши работа кога е нервозна, па додека да довршам работа што имам и да и дадам да цица, или кога во сон ќе има грчеви. Не се буди ама кенка, па и ја давам цуцлата и за 10 секунди пак заспива цврсто и ја тргам.

    Како стоматолог сум прилично против цуцли, сум видела какви проблеми може да направат, ама за кратки интервали ептен се од корист.