Форумџика на годината 2020

Цуцла - за или против

Дискусија во 'Бебе' започната од koritsaki, 16 јуни 2011.

 1. Milkiway

  Milkiway Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2020
  Пораки:
  3.903
  Допаѓања:
  8.644
  Јас ја имам дома ама не сум ја дала. Некако многу мал ми е кругов кога отвара уста бебево даплаче мислам дека ќе ха проголта.
  Сигурно нема шанси ама многу непрактично ми изгледа
  Другите цуцли имаат поддршка некаква за ти да ја фатиш оваа нема само круг е. Не знам стварно ја не сум ја дала така ми седи дома... ако ја земеш и дадеш пиши ми
  @mar3q баш и ти кажи што ќе нспрајш. А си ја пробала ли таа една зелена во ремедика ја даваат и таму во аптеката се продава 130 денари беше. Таа највеќе ми ја прифаќа бебе и одма од раѓање им ја даваат...
   
 2. Mila_Skopje

  Mila_Skopje Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2019
  Пораки:
  536
  Допаѓања:
  743
  Пол:
  Женски
  Проба со мам? јас ја земав таа од 0месеци како пеперутка и без проблем ја прифати
   
 3. mar3q

  mar3q Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2014
  Пораки:
  309
  Допаѓања:
  328
  Таа нај прво ја купив уште во болница и ја дадов не ја сака. @Milkiway каква е таа од ре медика? Не сум од ск немам идено таму
   
 4. Milkiway

  Milkiway Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2020
  Пораки:
  3.903
  Допаѓања:
  8.644
  Еве слика. Болничка цуцла така пишува и на неа оваа не е на авент обично ја продаваат во проѕирно пакување. Имам 3 различни ама само оваа ја прифаќа.
  Не знам во кој град си да видиш во некоја болничка аптека во склоп на гинекологија дали ги продаваат во твојот град
  По аптекиве други немам сретнато
   

  Прикачени фајлови:

 5. Ygritte

  Ygritte Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2015
  Пораки:
  1.197
  Допаѓања:
  18.412
  Пол:
  Женски
  Кај мене, беба не прифати не една цуцла од сите повраќаше. И сега не пие од шише, не знае да влече, пие директно од чаша и тоа стаклена :headbang:
   
 6. SkarletOHara

  SkarletOHara Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2012
  Пораки:
  689
  Допаѓања:
  964
  А зошто толку упорно се трудите да фати цуцла? Нема некоја придобивка од нив.
   
  На Kaetana и Ygritte им се допаѓа ова.
 7. mar3q

  mar3q Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2014
  Пораки:
  309
  Допаѓања:
  328
  Млеко пие од шише, само цуцла неќе :D
   
 8. mar3q

  mar3q Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2014
  Пораки:
  309
  Допаѓања:
  328
  Затоа што цицката и служи како цуцла. И кога не е гладна сака цицка за да заспие. Треба 23/7 да бидам до неа со цицка во уста
   
  На Chuchanov, K7M10J и Ygritte им се допаѓа ова.
 9. Ygritte

  Ygritte Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2015
  Пораки:
  1.197
  Допаѓања:
  18.412
  Пол:
  Женски
  Мојава ништо, ни шише ни цуцла :headbang: ама затоа виси на ц***а 20 месеци е :l:
   
  На K7M10J му/ѝ се допаѓа ова.
 10. MissBreezy

  MissBreezy Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2011
  Пораки:
  421
  Допаѓања:
  1.047
  Пол:
  Женски
  Колку и да бев против, станав за со синко.
  Не беше возможно да се смири поинаку, уште првата недела му ја дадов. Не сакам да ми плаче ниту малку, затоа и ја воведов. Веднаш прифати без бунење и без плукање.
  Особено во првиот кон втор месец ми беше потребна затоа што не чекаше ни секунда за да извадам цице. Сега како расте се повеќе се занимава со рацете и нив ги бута наместо цуцлата, ама за заспивање си ја сака. Знае да си ја плукне кога ќе му здосади.
  Некако чувствувам дека ќе имаме проблем за одвикнување, нормално проследено со плачки, ама се уште не планирам да го одвикнам скроз. Секако гледам се помалку да ја користиме, ама ако треба да бирам помеѓу цицање прсти и цуцла - подобро цуцла.
   
  На K7M10J, Snowflake92 и Brpbrp им се допаѓа ова.
 11. Brpbrp

  Brpbrp Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2019
  Пораки:
  1.956
  Допаѓања:
  3.431
  Јас ја користам истава сега не се двои од неа неколку дена упорни бевме и ја прифати друга ниедна не сакаше изгледа како да ќе се задави ама не е така :) спас е нема вриштење веќе мир во куќа е:inlove:
   
  На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
 12. TeodoraV

  TeodoraV Активен член

  Се зачлени на:
  20 јули 2020
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  17
  Пол:
  Женски
  Nie ja koristime istata od prv den od bolnica koga se vrativme, dr voopsto ne gi prifaka, a ovaa odma ja prifati mn e slicna na grada i samo so ovaa se smiruva
   
 13. Snowflake92

  Snowflake92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2019
  Пораки:
  804
  Допаѓања:
  1.136
  Пол:
  Женски
  Моето од како се роди уште во болница деноноќно плачеше сестрите имаа уплав од него они му дале цуцла први за дасе смири но ниедна од тие што му понудиле не ја прифати. Па зошто плачеше сопругот донеее од авент тие како мечиња што се од прва ја прифати. И со неа се смируваше. Одсекогаш заспива со неа ,и преку ден инавечер се дешава и без ама обично додека не му ја дадам плаче онака не ја користиме освен ако се расплака многу па неможам на др дачин да го смирам и кога менуваме пелена ако почне да плаче да се буни но некогаш не ја ни сака шумкнува два пати и ја плука. Воглавно само за заспивање ја користиме. Само ме фаќа страв за одвикнување како ќе биде јас до голема сум била со цуцла . Порано бев против само заради тешкотиите при одвикнување ,но кога бебето е плачливо и ништо др не пали и те како се наоѓа. Плус читам ако се одвикне пред 2 години дека нема никакви последици врз запчињата и развојот на вилиците. А и во некои болници ги користат за јакнење на рефлекост за цицање ...
   
 14. Kaetana

  Kaetana Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2011
  Пораки:
  2.825
  Допаѓања:
  13.927
  Пол:
  Женски
  Јас сум против. И на двете деца не дадов. Ок ми е да дадам цицка, не сметам дека мене ме користи како цуцла, туку напротив, дека цуцлата ја смислиле да ја замени дојката.

  Тоа ненутритивно цицање има улога на почетокот во воспоставувањето на лактација.
  Чисто совет - цуцла кај бебиња кои сакате да ги доите - тек после два месеци, три.
   
  На K7M10J, SkarletOHara, babydust и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. Lisandra

  Lisandra Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2015
  Пораки:
  238
  Допаѓања:
  274
  Пол:
  Женски
  Моето си сакаше цуцла уште и на болница му дадоја. Се навикна , никогаш не праел проблем со цицање од мало беше лакомо, освен сега во скок кога е, но ни цуцла не сака овај период, повеќе рачиња. Цуцлата многу ни помогна за да се смири бебе од многу плачење. За време на грчеви, за заспивање. Ако ја давам во времето кога е за цицање, добивам на време да се наместам , да го наместам него без плачење. А дефинитивно не можеш многу да одложуваш си знае тоа убаво шо е цуцла шо е цицка. Затоа сум за , нас многу ни помага.
   
  На K7M10J, Milkiway и fana им се допаѓа ова.
 16. Milkiway

  Milkiway Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2020
  Пораки:
  3.903
  Допаѓања:
  8.644
  Исто за итекако помага
  Сите викаат треба бебе да плаче ама ја не можам да го гледам и да го оставам да плаче
  Цуцла нишкање шеткање само да е мирен и да не се нервира
   
  На K7M10J му/ѝ се допаѓа ова.
 17. K7M10J

  K7M10J Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2014
  Пораки:
  1.264
  Допаѓања:
  3.352
  Пол:
  Женски
  Се сложувам, на поголемото му дадов на 4 месеци, против бев ама не можев да издржам на града беше и додека спиеше и дење и ноќе. Не можев ни до вц да отидам, а не дека цицаше цело време, така само ја држеше. И попуштив... Сега со ова бебе попуштив при втор скок, но роден е порано од термин, имаше 2 месеци направено. Некако неизбежно ми беше, поголемкото има 2 ипол години и морав да најдам начин и нему да му се посветам колку толку. Останува да видиме дали на малово ќе му влијае во килажа...:worried:
   
 18. Milkiway

  Milkiway Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2020
  Пораки:
  3.903
  Допаѓања:
  8.644
  Моето од болница со цуцла го извадов и тогаш дури цицаше итекако знаеше разлика меѓу цицка и цуцла
  И сега исто одма ја плука ако е гладен нема смирување дури не добие млеко
  Така да не верувам дека ќе ти изгуби на килажа :muscle:
   
  На Brpbrp, Cherry333, Lisandra и 2 други им се допаѓа ова.