Форумџика на годината 2020

Цуцла - за или против

Дискусија во 'Бебе' започната од koritsaki, 16 јуни 2011.

 1. stefi23m

  stefi23m Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  976
  Допаѓања:
  750
  Пол:
  Женски
  ние имае две цуцли сега купив за +6
  ама од кога почна да држи во рачињата и да си игра почна да ја вади да ја клава вуста ја гледа си игра и ја цуца само кога сака да заспие и му ја држам раката оти и во полу сон ја чапа и сака да игра со неа :rofl: :rofl:
   
 2. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.852
  Допаѓања:
  734
  мојата цуца беше многу плачливо бебе нон стоп сакаше на градта да биде а лажалка цуцла не сакаше
  до 4 месеци цицаше и после на ад млеко од кога престана да цица почна да ја шмука лажалката хахах па до кај 2,5 години ја сокина со забите не и лепеше веке при шмукањето виде не виде оти не купувам друга и ја баталивме
   
 3. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  1.598
  Допаѓања:
  21.857
  Пол:
  Женски
  Мајки пред некој ден читав еден весник , во кој се врши испитувања на сите производи за тоа кои се добри кои не
  и имаше исто за силиконските цуцли на бебињата
  се вршело испитување на 17 марки за цуцли Од AVENT, MAM,NUK Trendline итн
  10 од нив се покажале како многу добри и може слободно да се користат
  Avent Free flow,Babydream Slimline,Babylove ,Bacino,Beauty Baby,Bibi Schnuller 0- 6 m,Chicco Physio Soft Gommotto ,Dentistar,..
  во другите 6 цуцли биле пронајдени значителни количини на канцерогени РАН.
  еве ја страната http://emedien.oekotest.de/cgi/index.cgi?artnr=100971&bernr=07&co=&seite=17|0&suche=&x=1&y=7
  јас на малата еднаши купив цуцла од ДМ која на срека малата не ги ни сакаше ... и се покажаа штетни за децата
  [​IMG]
  а од раѓање си користи цуцла од Avent која се покажа како добра за децата
  [​IMG]
   
 4. Unique.chick

  Unique.chick Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  2.371
  ena а нели на ДМ се овие Babylove ???
  Јас земав на Nuk И малечкава многу ја сака а се мислев дали да земам уште една на Babylove
   
 5. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  1.598
  Допаѓања:
  21.857
  Пол:
  Женски
  да таа што ја прикажав погоре во претходниот пост е од Дм и се покажала како штетна ама таа е за 6месеци плус
  а во испитувањето исто имаше и други од Дм како оваа пр
  [​IMG] и се покажала доста добра ;)
   
 6. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.026
  E ај сега де, ист производител едни штетни други добри :?: зарем не ги прават од исто |(
  искрено малку ми е симливо сето ова.. абе во последно време на ништо не верувам, како ме води интуицијата така правам :lol:
  Ова мојот звер не сака цуцла ни да помириса, а не пак да ја цуци. Како може сите деца да сакаат цуцли, само она не, туку ај ќе видиме како ќе биде работава понатаму :)
   
  На kostadinka24 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  1.598
  Допаѓања:
  21.857
  Пол:
  Женски
  Иако се од исти производител сепак се различни ;) а јас само сакав да предупредам да знаете што купувате :!:
  И овде во Германија искрено многу се такви , се сакаат да е проверено ... и се прават секакви истражувања од детски цуцли до храна и секакви други работи
   
  На meU му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Moira

  Moira Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  1.937
  Допаѓања:
  7.625
  Не сакаат сите бебиња цуцли, ене ја мојата и уште минимум 3 што знам, не сакаа ни да видат цуцла, не па да им ја ставиш во уста :) Како сака - така, нема потреба од притискање дека мора да фати цуцла...ако е мирничка и онака, тогаш нема проблем.
   
  На Annath, meU и AIT им се допаѓа ова.
 9. Bozica1980

  Bozica1980 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  2.473
  Допаѓања:
  191.679
  Пол:
  Женски
  Ни мојата не сака/ше, имам колекција од скоро сите Маченце што ги напиша погоре ни една не сака ни секунда да ја држи во уста. Ни будна ни заспана!
   
 10. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.277
  Допаѓања:
  5.158
  Воопшто не ги лажете бебушите за цуцла затоа што се големи иницијатори за чести настинки пропратени со крајници...па дури и запалење на уво
  Ова од искуство на др. мајки и многубројни доктори што ги советувале ;). Значи не само цуцла лажалка да се исфрли од употреба туку и онаа што се става на шише за сок, млеко...
   
  На Annath и koritsaki им се допаѓа ова.
 11. stefi23m

  stefi23m Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  976
  Допаѓања:
  750
  Пол:
  Женски
  абе аман....
  тие мајќи што немаат млеко или децата што не сакаат да цицаат???
  според тебе како треба и со што да ги храниме и да му даваме млеко?????
   
 12. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  13.990
  Допаѓања:
  77.303
  Пол:
  Женски


  за тие што ги хранат децава со вештачко,да , до 8-ми месец со цуцла , но потоа се воведуваат и шишиња со клунче и немора цуцла толку да се користи зашто потоа ке биде тешко и за одвикнување
  но има некои мајки што за нив е крај на светот ако детево не фати цуцла лажалка што навистина ми е несватливо.. |( :fubar:
   
  На slavica999 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. stefi23m

  stefi23m Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  976
  Допаѓања:
  750
  Пол:
  Женски
  абе ако не фати лажачка чудо,да слатки се како мали со цуцињата ама па не е крај на светот.
  ама ова сега со шишињата е претеризам.
  јас планирам со ад.млеко до кај 9 полни а кога ќе почнам со кравјо или со клунче или ако сака од обична шола е сега незнам дали ќе устеам ама ќе пробам
   
 14. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  16.495
  Допаѓања:
  141.106
  Пол:
  Женски
  Син ми не сакаше цуцла да види со 6 полни месеци, иако пиеше ад млеко од шише. Не сакаше ни шише/чаша со клунче. Од 6 месеци пиеше од обична чаша. И не е претеризам ако го одвикнеш детето со време од шише со цуцла, да не сакаш до пет години да пие од шишето? Бидејќи многу деца си ја задржуваат таа навика подолг период.
  Цуцлите воопшто не се препорачливи, од здравствени и функционални причини. Ама, помагаат кога родителите се нервозни поради тоа што на ниеден друг начин не можат да го смират детето кога плаче. Мене мило ми е што син ми воопшто не фати лажливка, а уште помило што сам ја отфрли цуцлата од шише.
   
  На slavica999 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. marina.m.g

  marina.m.g Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  86
  Секоја мајка за себе треба да си одлучи,односно за бебето.Дека се штетни-не се,само тежок бил периодот на одвикнување викаат.и многу зависи до која возраст се дава-до година ипол две мислам дека мора да се одвикне,инаку можат да настанат проблеми при формирање на вилицата. Не ми се допаѓа кога ќе видам тригодишно дете со цуцла,и тоа огромни цуцли,тоа веќе може да оди,збори,јаде,пие и цуцла,некако не иде,мислам дека на таа возраст не треба цуцлата за служи за смирување.
  На моево му дадов со 4 недели,да знаев уште во болница ќе земев. Од шишенце почна да пие на 6 месеци,до тогаш беше на мајчино и не сакаше вода.Од 6 до 8 месеци со такво обично шише беше,а од тогаш со клунче,уште е така,пробувам да го учам од чашка,иде ама многу истура :$ Цуцлата ја зема при спиење само,и кај жената што го чува му ја давам ,едно време и за шетање ја сакаше,сега веќе не,сака да си муабети кога шетаме :)
   
  На MacenceEna му/ѝ се допаѓа ова.
 16. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  1.598
  Допаѓања:
  21.857
  Пол:
  Женски
  И јас на моето му давам цуцла во ситуации кога е нервозна , или за спиење
  На време ке гледам да ја одвикнам . Сега за спиење ја користам , со неа си заспива нит ја нишкам ни ништо и давам цуцла и заспива (барем за заспивање немаме проблем)
  за пиење од шише .. пие со цуцла мала е да и дадам со клунче , пошто само млекото го пие така .
  вода стрикно од лажиче ]:)
   
 17. stefi23m

  stefi23m Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  976
  Допаѓања:
  750
  Пол:
  Женски
  претеризам за шишињата реков оти прочитав дека лажачките биле штетни и дека и цуцлите биле исто така штетни.
  а иначе и јас сум против то да бебињата се со цуцли до 2-3 год.
   
 18. Dreem.Girl

  Dreem.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2012
  Пораки:
  336
  Допаѓања:
  115
  бепчинјата со цула лажалка во уста ми се преслатки така да ја сум за додека е малечко па се знае цуцлите се за бебинја и немам намера кој колку и да ми соли памет да не му давам цуцла ако тоа си сака :$
   
 19. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.823
  Пол:
  Женски
  Јас му благодарев на Господ кога малиов ја фати цуцлата лажалка, фактички цуцлата мене ме замени т.е. пупката. :lol:
  Една вечер толку многу се налути бебево што добри 2-3 саати не можев да го успијам, цело време само цицаше, цицни- плачи, цицни-плачи... лом ме направи, ме разрани :( ...па после мака си мачев со разранети брадавици.
  Така што, јас сум за цуцла лажалка. И до ден денес кога малку ќе го промашиме времето за успивање, почнува да кенка, се расрдува, малку повеќе е нервозен, плаче и стварно иритира кога со сите сили се обидуваш да го смириш, а тој уствари си го сакал цуцето да си се успие. :!:
  Некогаш пак ќе си цуца и сам ќе си заспие |-) , колку ми е сладок тогаш, ми иде да го изедам. :lol:
   
  На NoellePage му/ѝ се допаѓа ова.
 20. NoellePage

  NoellePage Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  910
  Допаѓања:
  1.755
  Три пати ЗА. Од некоја си Х причина, малиов почна да си зема за слобода и да ја зафркава мама. Ќе си се изнацица, па си кемкаме едно 2 саата без никаков абер за спиење.Е па више не може. Цуце в уста, музика пуштена и ставен да лежи. Еве го да не го урочам, сакал-не сакал, конечно заспа. Сега може доцна заскуска за мм да спремам, да не рече без вечера од работа сум го пречекала.
  И знам дека не е најсјајно решение, ама во некои ситоации понекогаш е едини спас.