1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Цуцла - за или против

Дискусија во 'Бебе' започната од koritsaki, 16 јуни 2011.

  1. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    ^ Точно така Ноелле и јас сум за , и мојава малечка така ми правеше и сеуште така прави кога ке се најаде почнува да плаче и си ја бара цуцлата.. и ја давам и си заспива така :) е сега ова не се случува нон стоп некогаш додека спие јаде или пак заспива на јадење значи користиме цуцла само кога има плачки :)
     
  2. anuHka

    anuHka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2011
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    27
    прв пат доаѓам на темава и ме прплашивте...фала ви многу :)
    КОРТСАКИ дај те молам обајсни ми какво е тоа воспаление на внатрешното уво...ние имаме проблеми со десното увце нон-стоп реагира како да му е воспалено а на ушно ни рекоа дека не е....а за цуцлата да не правиме муабет му купив на baby nova и од уста одвај му ја вадам :D
     
  3. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Ги земавме овие шишиња со вакви цуцли
    [​IMG]
    [​IMG]

    Е сега веќе едно добри 6дена бараме низ аптеките цуцла лажливка, ама да е ваква. Никаде нема, ни во Еурофарм ни во Зегин, а поминавме сигурно едно 7-8 аптеки на Зегин и помали и поголеми.
    Каде можам да најдам цуцли на Чико, но да не е цела гумена(таква најдовме, но не ми е убава), да има и пластичен дел???
     
    На loki.c9 и lepadama им се допаѓа ова.
  4. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Меу во Космо-Зебра гледав цуцли на Чико ,но дали имаше вакви подебели не знам.Можеш да видиш и во Беверли во продавницата на Чико во подрум што е .
     
    На meU му/ѝ се допаѓа ова.
  5. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Бевме во Енци менци, земанме цуцла и ја сака :party: :dance: Мир и по слободно цице :angel:
     
    На NoellePage му/ѝ се допаѓа ова.
  6. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    имам новороденче кое е родено предвреме една недела . Сега сме дома и имаме 14 дена . Освен што се доиме мора и да се прихрануваме ама цуцлите ни се вистински проблем зашто му протекува од страна пробав и силиконска и каучукова и од обичните и анатомска со шише со широко грло му тече од страните и јас немам контрола колку внесува од шишето и плус понекогаш се засркнува што ме вади од кожа ... Цуцлите ги купувам од 0-6 месеци со најмал отвор Совет некој ... користам цуцли на Нуби и шишиња на Бејби нова
     
  7. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    види во чико има побарај едни цуцлиња 0 се најмали за новороденчиња ако и така не бива давај со лажичка или со шприц помачно е ама бар нема да се засркнува и ке имаш увид колку млеко испил
     
  8. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Фала ќе ги побарам одма утре зашто вака не иде а инаку пробав со шприц бидејќи има добар рефлекс за цицање не го сака никако :)
     
  9. CudnaZena

    CudnaZena Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    12
    Јас сум за, зошто да не?? За мир во куќа :) Додека цица заспива и само што ќе станам се буди и почнува да кенка. Му ја ставам цуцлата и веднаш си заспива. После тоа ќе му ја извадам и сите среќни и задоволни :)
     
  10. lepadama

    lepadama Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2012
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    157
    И јас сум за.
    Мене уште ми е рано но таму некаде пред 9 месец ќе си се снабдам со цуцли,во случај да ја сака.
     
  11. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    pepus i nie koristime na Nuby cucli , ama nojava bas gi saka niedni drugi ne i odgovaraa samo na nuby, a lazalkata ni e na Nuk ..

    izvinete za lat. ama ne saka da mi smeni
     
  12. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.337
    Допаѓања:
    51.765
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно ЗА, треба да му изградат еден споменик на тој што ја измислил цуцлата. :clap:
     
  13. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Цуцлите ги сменивме со тие на нак и презадоволна сум со тие како брадавица . Со тие на нуби уште се ави ама изгледако ќе потпорасне ќе може да сек ористат ќе видиме здравје . Инаку лажалкатание о нуби ама неја сака многу сакав да прашам бидејќи имаш од нак лажалка има ли таква како брадавица како цуцлите за шише што им се .
     
  14. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Мамички, еве ме по неколку дена и мене, на гости сме и не немаше.Туку да ве прашам, на колку време му ги менувате лажалките? Нешите иако скоро нови, месец дена немаше поминато му ги сменив, а за шишето на точно месец оти почнува да мириса? Ама за ова за лаѓалкиве да чујам ваше мислење
     
  15. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Jaс планирам да ги менувам на месец исто ,а иначе едно шише уште ко го купив мирисаше и после вриење не престана да мириса и не го користиме
     
  16. CudnaZena

    CudnaZena Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    12
    И мене исто ме интересира на колку време треба да се менуваат силиконските цуцли лажалки?
     
  17. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    На сајтот на Нук најдов дека на 1 - месеци треба да се менува лажалката таму така пишуваше
     
  18. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    ние имавме две лажачки за до 6 месеци и тие ги менувавме.
    и сега му купив уште две за +6 месеци
    јас не гледам причина да се менваат и лажачките и цуцлите ако не се оштетени
    немаат рок на траење.
     
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.010
    Допаѓања:
    198.821
    Пол:
    Женски
    Каучукова цуцла се менува на месец дена, бидејќи каучукот се смирисува, а не ретко и се оштетува. Силиконските цуцли имаат нешто подолг век на траење, ама доколку користите лажалки, пожелно е да се менуваат барем на месец дена.
     
  20. Mikako

    Mikako Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    152
    Пол:
    Женски
    Ние пиеме само од едно шише и истата цуцла е година и пол :tmi: . Често ја вријам во вода и воопшто не е оштетена. Какви не цуцли купивме поголеми и нејке да ги прифати. Добро во целава ситуација е што не го користиме многу шишето зошто не пие ни млеко ни сок.