Форумџика на годината 2020

Цуцла - за или против

Дискусија во 'Бебе' започната од koritsaki, 16 јуни 2011.

 1. Unique.chick

  Unique.chick Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  2.371
  ^ Точно така Ноелле и јас сум за , и мојава малечка така ми правеше и сеуште така прави кога ке се најаде почнува да плаче и си ја бара цуцлата.. и ја давам и си заспива така :) е сега ова не се случува нон стоп некогаш додека спие јаде или пак заспива на јадење значи користиме цуцла само кога има плачки :)
   
 2. anuHka

  anuHka Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2011
  Пораки:
  67
  Допаѓања:
  27
  прв пат доаѓам на темава и ме прплашивте...фала ви многу :)
  КОРТСАКИ дај те молам обајсни ми какво е тоа воспаление на внатрешното уво...ние имаме проблеми со десното увце нон-стоп реагира како да му е воспалено а на ушно ни рекоа дека не е....а за цуцлата да не правиме муабет му купив на baby nova и од уста одвај му ја вадам :D
   
 3. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.026
  Ги земавме овие шишиња со вакви цуцли
  [​IMG]
  [​IMG]

  Е сега веќе едно добри 6дена бараме низ аптеките цуцла лажливка, ама да е ваква. Никаде нема, ни во Еурофарм ни во Зегин, а поминавме сигурно едно 7-8 аптеки на Зегин и помали и поголеми.
  Каде можам да најдам цуцли на Чико, но да не е цела гумена(таква најдовме, но не ми е убава), да има и пластичен дел???
   
  На loki.c9 и lepadama им се допаѓа ова.
 4. AIT

  AIT Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  979
  Допаѓања:
  1.731
  Пол:
  Женски
  Меу во Космо-Зебра гледав цуцли на Чико ,но дали имаше вакви подебели не знам.Можеш да видиш и во Беверли во продавницата на Чико во подрум што е .
   
  На meU му/ѝ се допаѓа ова.
 5. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.026
  Бевме во Енци менци, земанме цуцла и ја сака :party: :dance: Мир и по слободно цице :angel:
   
  На NoellePage му/ѝ се допаѓа ова.
 6. pepus

  pepus Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  694
  Допаѓања:
  150
  имам новороденче кое е родено предвреме една недела . Сега сме дома и имаме 14 дена . Освен што се доиме мора и да се прихрануваме ама цуцлите ни се вистински проблем зашто му протекува од страна пробав и силиконска и каучукова и од обичните и анатомска со шише со широко грло му тече од страните и јас немам контрола колку внесува од шишето и плус понекогаш се засркнува што ме вади од кожа ... Цуцлите ги купувам од 0-6 месеци со најмал отвор Совет некој ... користам цуцли на Нуби и шишиња на Бејби нова
   
 7. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.852
  Допаѓања:
  734
  види во чико има побарај едни цуцлиња 0 се најмали за новороденчиња ако и така не бива давај со лажичка или со шприц помачно е ама бар нема да се засркнува и ке имаш увид колку млеко испил
   
 8. pepus

  pepus Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  694
  Допаѓања:
  150
  Фала ќе ги побарам одма утре зашто вака не иде а инаку пробав со шприц бидејќи има добар рефлекс за цицање не го сака никако :)
   
 9. CudnaZena

  CudnaZena Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2010
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  12
  Јас сум за, зошто да не?? За мир во куќа :) Додека цица заспива и само што ќе станам се буди и почнува да кенка. Му ја ставам цуцлата и веднаш си заспива. После тоа ќе му ја извадам и сите среќни и задоволни :)
   
 10. lepadama

  lepadama Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2012
  Пораки:
  161
  Допаѓања:
  155
  И јас сум за.
  Мене уште ми е рано но таму некаде пред 9 месец ќе си се снабдам со цуцли,во случај да ја сака.
   
 11. Unique.chick

  Unique.chick Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  2.371
  pepus i nie koristime na Nuby cucli , ama nojava bas gi saka niedni drugi ne i odgovaraa samo na nuby, a lazalkata ni e na Nuk ..

  izvinete za lat. ama ne saka da mi smeni
   
 12. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  1.914
  Допаѓања:
  26.474
  Пол:
  Женски
  Дефинитивно ЗА, треба да му изградат еден споменик на тој што ја измислил цуцлата. :clap:
   
 13. pepus

  pepus Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  694
  Допаѓања:
  150
  Цуцлите ги сменивме со тие на нак и презадоволна сум со тие како брадавица . Со тие на нуби уште се ави ама изгледако ќе потпорасне ќе може да сек ористат ќе видиме здравје . Инаку лажалкатание о нуби ама неја сака многу сакав да прашам бидејќи имаш од нак лажалка има ли таква како брадавица како цуцлите за шише што им се .
   
 14. NoellePage

  NoellePage Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  910
  Допаѓања:
  1.755
  Мамички, еве ме по неколку дена и мене, на гости сме и не немаше.Туку да ве прашам, на колку време му ги менувате лажалките? Нешите иако скоро нови, месец дена немаше поминато му ги сменив, а за шишето на точно месец оти почнува да мириса? Ама за ова за лаѓалкиве да чујам ваше мислење
   
 15. pepus

  pepus Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  694
  Допаѓања:
  150
  Jaс планирам да ги менувам на месец исто ,а иначе едно шише уште ко го купив мирисаше и после вриење не престана да мириса и не го користиме
   
 16. CudnaZena

  CudnaZena Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2010
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  12
  И мене исто ме интересира на колку време треба да се менуваат силиконските цуцли лажалки?
   
 17. pepus

  pepus Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  694
  Допаѓања:
  150
  На сајтот на Нук најдов дека на 1 - месеци треба да се менува лажалката таму така пишуваше
   
 18. stefi23m

  stefi23m Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  976
  Допаѓања:
  750
  Пол:
  Женски
  ние имавме две лажачки за до 6 месеци и тие ги менувавме.
  и сега му купив уште две за +6 месеци
  јас не гледам причина да се менваат и лажачките и цуцлите ако не се оштетени
  немаат рок на траење.
   
 19. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  16.495
  Допаѓања:
  141.106
  Пол:
  Женски
  Каучукова цуцла се менува на месец дена, бидејќи каучукот се смирисува, а не ретко и се оштетува. Силиконските цуцли имаат нешто подолг век на траење, ама доколку користите лажалки, пожелно е да се менуваат барем на месец дена.
   
 20. Mikako

  Mikako Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  164
  Допаѓања:
  151
  Пол:
  Женски
  Ние пиеме само од едно шише и истата цуцла е година и пол :tmi: . Често ја вријам во вода и воопшто не е оштетена. Какви не цуцли купивме поголеми и нејке да ги прифати. Добро во целава ситуација е што не го користиме многу шишето зошто не пие ни млеко ни сок.