1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Цуцла - за или против

Дискусија во 'Бебе' започната од koritsaki, 16 јуни 2011.

  1. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    и ние од истите цуцли пиеме со месеци и немаат гајле
    имам 10 шишиња и таман работа да ги менвам секој месец не се оштетени не гледам причина да ги сменам
     
  2. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Да бе и ние кога бевме мали "ни ги менуваа цуцлите секој месец", па што ни фали. Поздрави сме од денешниве мали. Зошто да се менуваат цуцлите секој месец, доколку убаво се исчисти и стерилизира. Се разбира дека на фирмите кои ги произведуваат цуцлите им одговара да се менат секој месец.
     
    На stefi23m му/ѝ се допаѓа ова.
  3. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Ние се снабдивме со НУК колекција, шишиња, цуцли, лажливки, глодалка и конечно ни успеа после 2 дена да испиеме 50мл чајче. Цуцлите се одлични, ова е шишето
    [​IMG]

    но :!: цуцлата не е силиконска, туку ваква е
    [​IMG]

    Интересна е, пушта од горе, а странично е сечена и пушта воздух.

    Ни останува да видиме со лажалката како ќе биде.
     
    На pepita82 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    истата колекција и јас ја имав Меу,убава е цуцлата што оди со шишето затоа што го испушта воздухот а со тоа нема да му ствара грчеви на бебето , јас на керка ми и дадов од втор ден цуцла лажливка ,,а после неколку дена и чајче си пиеше од шише,цуцлите на почетокот и ги менував на месец дена , покасно продолживме со цуцли и шишиња на беби нова подостапни ми беа цените, на нук се поскапички , инаку лажливката ја фрливме на година дена , сама доброволно , и знаете што цуцињата се создадени за бебиња и сите скоро сите сме израснале со нив ,не гледам ништо лошо во тоа ,на керка ми и беше како лексилиум цуцето :D и за вриење на шишињата исто да ви кажам дека на почетокот ги вриев секој ден, а после еднаш неделно :)
     
  5. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Шишиња имам и нук и бејби нова и нуби гледам смао да се 0%BPA но цуцли користиме исклучиво на нук таа со тесно грло скоро и земаv на беби нова како божем исти биле но ништо не знае да пие па пак си купив нук .
     
    На meU му/ѝ се допаѓа ова.
  6. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050

    Мене ми е многу мака зошто не сака да фати лажалка :worried: вака душа ни испаѓа, но тоа е. Упорна сум цело време, но не сака и не сака.
    А за вриење, јас ги вријам само кога ги купувам, после само ги попарувам со врела вода, редовно секој ден.

    Инаку да напоменам дека во Грција се е поефтино од тука, денес баш споредував цени.
     
  7. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.450
    Допаѓања:
    34.385
    Пол:
    Женски
    меу а да пробаш со Авент цуцлите , моево само тие ги сака, дома имам купишта од цуцли сите врсти ги имам, ама си ги сака само од Авент . некој ќе рече нека е без цуцла, ама моево кога е нервозна или кенкава само тоа ја спасува цуцето во уста, и за спиење исто ја легнувам во креветче цуцето и заспива :)
    [​IMG]
    edit. шишињата од НУК се прекрасни и исто и цуцлите за шишиња се закон. моево само од нив пие
     
    На meU му/ѝ се допаѓа ова.
  8. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Епа ајде ми останува уште тие да ги земам. Но, гледам силиконски се, а она е научена само на гумени.
     
  9. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.450
    Допаѓања:
    34.385
    Пол:
    Женски
    силиконски се да , абе пробајте може ќе си прифати . ;)
     
    На meU му/ѝ се допаѓа ова.
  10. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    ретко кој прифаќа и силиконска и каучук.
    мм на грешка купи шише со каучук пробав не сакаше
    а иначе се ни беше и ни е силиконско.
     
  11. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Епа тоа се мислам, зошто имам пробано со силиконска на почеток, но не сакаше, а сега ни нук силиконските не ги сака :worried:
    Едно време кога си ги фати по малку на Чико заборавив неколку дена да и ја дадам и се одвикна |( Сама сум си крива :fubar:
     
  12. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски

    џабе меу барем според мене
    не ја форсирај
    ако е плачливо бебето понекогаш ни цуцла не го смирва
     
  13. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    и јас истото ке ти кажам Меу како Стефи :) не ја форсирај ако не сака ,може ке си наога нешто друго како утеха кога плаче или како занимација место цуцето ,на другарка ми малата несакаше цуцли ама затоа заспиваше со капчето оние што се со ушиња и не го пушти од рака до 3 год :D
     
    На meU му/ѝ се допаѓа ова.
  14. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Меу не знам дали си чула , ама на Енци менци страницата мислам беше, има лажалки на МАМ. Јас нив од ден1 ги употребувам и малиот мој само нив ги сака, оти имаат анатомски облик закривена им е плус пластиката цело усте кога цица го покрива и башка се специјални за да не голта воздух. Сон за мене раатот го видов. Сега сменив на Авент имав за 3+ малку ги плука почесто ама ок се, само не ми се допаѓа што мојот модел на Авент не му го покрива цело устето на краевите, а тое ми е и те како важно.
     
    На meU му/ѝ се допаѓа ова.
  15. ikame

    ikame Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    368
    Пол:
    Женски
    mojata nejke da vidi cucla niti pak glodalkite za zabi samo prstite vo usta gi stava nisto drugo ccc ccc cc :)
     
  16. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.450
    Допаѓања:
    34.385
    Пол:
    Женски
    Кое време е најдобро за одбивање од цуцла ?
    Моево 12 месеци и ја цуца цуцлата само за спиење
    преку ден и ги кријам , а ако ги најде плаЧе за нив :D

    Се мислам како ке ја заспивам кога нема да и давам цуцла ???
    сега кога е уморна само ја легнувам и ја зема цуцлата и заспива ...а вака без цуцла како ке правиме :?: :?:
     
  17. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    ^
    Можеш да почнеш да ја одвикнуваш, не би требало да трае многу, 2-3 вечери по ред ќе плаче по неа, ќе треба да бидеш цврста и да не и ја даваш и ќе се навикне, ќе заборави на неа...
     
  18. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Како ќе биде така, :) не треба да се грижиме за некои работи што може и' нема да се случат во иднина може сами по себе ќе се решат (сама си се тешам).
     
  19. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    а од која возраст се почнува со цуцла треба да ја имам од прв ден или ..... ? мислам на оние цуцли лажливки
     
  20. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Може уште од првиот ден, све зависи како ќе ја прифати бебето, еве син ми од почеток не ја сакаше никако ја плукаше, откако наполни 1 месец тогаш ја засака и до ден денес сме си со неа, без цуце не заспиваме :shake:
     
    На karak му/ѝ се допаѓа ова.