Форумџика на годината 2020

Цуцла - за или против

Дискусија во 'Бебе' започната од koritsaki, 16 јуни 2011.

 1. stefi23m

  stefi23m Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  977
  Допаѓања:
  750
  Пол:
  Женски
  и ние од истите цуцли пиеме со месеци и немаат гајле
  имам 10 шишиња и таман работа да ги менвам секој месец не се оштетени не гледам причина да ги сменам
   
 2. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  1.914
  Допаѓања:
  26.474
  Пол:
  Женски
  Да бе и ние кога бевме мали "ни ги менуваа цуцлите секој месец", па што ни фали. Поздрави сме од денешниве мали. Зошто да се менуваат цуцлите секој месец, доколку убаво се исчисти и стерилизира. Се разбира дека на фирмите кои ги произведуваат цуцлите им одговара да се менат секој месец.
   
  На stefi23m му/ѝ се допаѓа ова.
 3. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.026
  Ние се снабдивме со НУК колекција, шишиња, цуцли, лажливки, глодалка и конечно ни успеа после 2 дена да испиеме 50мл чајче. Цуцлите се одлични, ова е шишето
  [​IMG]

  но :!: цуцлата не е силиконска, туку ваква е
  [​IMG]

  Интересна е, пушта од горе, а странично е сечена и пушта воздух.

  Ни останува да видиме со лажалката како ќе биде.
   
  На pepita82 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. pepita82

  pepita82 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2012
  Пораки:
  610
  Допаѓања:
  512
  истата колекција и јас ја имав Меу,убава е цуцлата што оди со шишето затоа што го испушта воздухот а со тоа нема да му ствара грчеви на бебето , јас на керка ми и дадов од втор ден цуцла лажливка ,,а после неколку дена и чајче си пиеше од шише,цуцлите на почетокот и ги менував на месец дена , покасно продолживме со цуцли и шишиња на беби нова подостапни ми беа цените, на нук се поскапички , инаку лажливката ја фрливме на година дена , сама доброволно , и знаете што цуцињата се создадени за бебиња и сите скоро сите сме израснале со нив ,не гледам ништо лошо во тоа ,на керка ми и беше како лексилиум цуцето :D и за вриење на шишињата исто да ви кажам дека на почетокот ги вриев секој ден, а после еднаш неделно :)
   
 5. pepus

  pepus Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  694
  Допаѓања:
  150
  Шишиња имам и нук и бејби нова и нуби гледам смао да се 0%BPA но цуцли користиме исклучиво на нук таа со тесно грло скоро и земаv на беби нова како божем исти биле но ништо не знае да пие па пак си купив нук .
   
  На meU му/ѝ се допаѓа ова.
 6. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.026

  Мене ми е многу мака зошто не сака да фати лажалка :worried: вака душа ни испаѓа, но тоа е. Упорна сум цело време, но не сака и не сака.
  А за вриење, јас ги вријам само кога ги купувам, после само ги попарувам со врела вода, редовно секој ден.

  Инаку да напоменам дека во Грција се е поефтино од тука, денес баш споредував цени.
   
 7. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  1.599
  Допаѓања:
  21.858
  Пол:
  Женски
  меу а да пробаш со Авент цуцлите , моево само тие ги сака, дома имам купишта од цуцли сите врсти ги имам, ама си ги сака само од Авент . некој ќе рече нека е без цуцла, ама моево кога е нервозна или кенкава само тоа ја спасува цуцето во уста, и за спиење исто ја легнувам во креветче цуцето и заспива :)
  [​IMG]
  edit. шишињата од НУК се прекрасни и исто и цуцлите за шишиња се закон. моево само од нив пие
   
  На meU му/ѝ се допаѓа ова.
 8. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.026
  Епа ајде ми останува уште тие да ги земам. Но, гледам силиконски се, а она е научена само на гумени.
   
 9. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  1.599
  Допаѓања:
  21.858
  Пол:
  Женски
  силиконски се да , абе пробајте може ќе си прифати . ;)
   
  На meU му/ѝ се допаѓа ова.
 10. stefi23m

  stefi23m Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  977
  Допаѓања:
  750
  Пол:
  Женски
  ретко кој прифаќа и силиконска и каучук.
  мм на грешка купи шише со каучук пробав не сакаше
  а иначе се ни беше и ни е силиконско.
   
 11. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.026
  Епа тоа се мислам, зошто имам пробано со силиконска на почеток, но не сакаше, а сега ни нук силиконските не ги сака :worried:
  Едно време кога си ги фати по малку на Чико заборавив неколку дена да и ја дадам и се одвикна |( Сама сум си крива :fubar:
   
 12. stefi23m

  stefi23m Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  977
  Допаѓања:
  750
  Пол:
  Женски

  џабе меу барем според мене
  не ја форсирај
  ако е плачливо бебето понекогаш ни цуцла не го смирва
   
 13. pepita82

  pepita82 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2012
  Пораки:
  610
  Допаѓања:
  512
  и јас истото ке ти кажам Меу како Стефи :) не ја форсирај ако не сака ,може ке си наога нешто друго како утеха кога плаче или како занимација место цуцето ,на другарка ми малата несакаше цуцли ама затоа заспиваше со капчето оние што се со ушиња и не го пушти од рака до 3 год :D
   
  На meU му/ѝ се допаѓа ова.
 14. NoellePage

  NoellePage Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  910
  Допаѓања:
  1.755
  Меу не знам дали си чула , ама на Енци менци страницата мислам беше, има лажалки на МАМ. Јас нив од ден1 ги употребувам и малиот мој само нив ги сака, оти имаат анатомски облик закривена им е плус пластиката цело усте кога цица го покрива и башка се специјални за да не голта воздух. Сон за мене раатот го видов. Сега сменив на Авент имав за 3+ малку ги плука почесто ама ок се, само не ми се допаѓа што мојот модел на Авент не му го покрива цело устето на краевите, а тое ми е и те како важно.
   
  На meU му/ѝ се допаѓа ова.
 15. ikame

  ikame Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2012
  Пораки:
  598
  Допаѓања:
  364
  Пол:
  Женски
  mojata nejke da vidi cucla niti pak glodalkite za zabi samo prstite vo usta gi stava nisto drugo ccc ccc cc :)
   
 16. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  1.599
  Допаѓања:
  21.858
  Пол:
  Женски
  Кое време е најдобро за одбивање од цуцла ?
  Моево 12 месеци и ја цуца цуцлата само за спиење
  преку ден и ги кријам , а ако ги најде плаЧе за нив :D

  Се мислам како ке ја заспивам кога нема да и давам цуцла ???
  сега кога е уморна само ја легнувам и ја зема цуцлата и заспива ...а вака без цуцла како ке правиме :?: :?:
   
 17. MSkorpionka

  MSkorpionka Популарен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2011
  Пораки:
  1.972
  Допаѓања:
  4.070
  ^
  Можеш да почнеш да ја одвикнуваш, не би требало да трае многу, 2-3 вечери по ред ќе плаче по неа, ќе треба да бидеш цврста и да не и ја даваш и ќе се навикне, ќе заборави на неа...
   
 18. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  1.914
  Допаѓања:
  26.474
  Пол:
  Женски
  Како ќе биде така, :) не треба да се грижиме за некои работи што може и' нема да се случат во иднина може сами по себе ќе се решат (сама си се тешам).
   
 19. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.163
  Допаѓања:
  4.953
  а од која возраст се почнува со цуцла треба да ја имам од прв ден или ..... ? мислам на оние цуцли лажливки
   
 20. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.970
  Може уште од првиот ден, све зависи како ќе ја прифати бебето, еве син ми од почеток не ја сакаше никако ја плукаше, откако наполни 1 месец тогаш ја засака и до ден денес сме си со неа, без цуце не заспиваме :shake:
   
  На karak му/ѝ се допаѓа ова.