1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Цуцла - за или против

Дискусија во 'Бебе' започната од koritsaki, 16 јуни 2011.

  1. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513
    Aбе мене повеќе ми беше колку се ортопедски цуцлите, да не содржат штетни хемикалии сепак во уста треба да ја држи долго време. Имаме ние лажливка од НУК до 3 месеци, имавме уште две ама ги загубивме :) Незнам овие ни дали ќе ги сака...
    Ама секако ми беше шубе плус и мајка ми ми спомна `немој од џамбо работи да му даваш во уста да ги става`, веројатно уплашени се луѓево ради она во кинеските продавници што открија токсични играчки што знам.
     
  2. anule88

    anule88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    214
    Да да во право си за тоа, барем сега што можеме да ги пазиме да не клаваат во уста се и сешто, ко ке пораснат нема да можиме да ги довардиме :)
     
  3. iva-na-na

    iva-na-na Активен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2013
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    18
    НИе користиме цуцла лажачка, уште во болница ги замолив сестрите да му дадат на син ми и ја прифати силиконска ептен ми се наоѓа, единствено за спиење ја бара ама само си заспива не во раце. Инаку е на НУК бидејќи така ме советуваа од Плодност.
     
  4. fifi16

    fifi16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2013
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    моето не фати цуцла, не сакаше, ете сега на 7 месеци, се одби и од цуцлата за шише што е... не ја сака, сака само навечер кога спие и кога не е расонет убаво, а ако е расонет, не ја сака за жива глава :) можеби е поубаво да не фати, барем после немате маки, почетокот малце е тежок, бидејќи нема со што да го залажете, но ете сега ми е многу убаво...
     
  5. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Kakva cucla predpocitate gumena ili silikonska!?
     
  6. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Na pocetokot koristevme kaucukova,a sega koristime silikonska na Nuby.Celata e silikonska,a na rackata ima kako topcenca za cesanje na zlebinkite.Mojata lepoticka ne zaspiva bez cuclata,a otkako ke zaspie podlaboko ja pluka,pa po nekoe vreme ke prokenka i pak ja bara.Jas pretpocitam silikonski cucli oti se potvrdi i potrajni.
     
    На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
  7. iva-na-na

    iva-na-na Активен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2013
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    18
     
    На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Пробувам силиконска да му дадам, од 6-7 пати, 2 пати дали прифати и тоа на кратко.
    Искрено иако ете свекрва ми ми вели подобро Не, jас сум за и мислам дека е многу подобро цуцла него ли цело време на града
     
  9. captivating

    captivating Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    476
    Јас не сакав цуцла да и давам ама и јас како тебе мислам, подобро цуцла отколку на града.
    Среќа или не, малата не ја сака цуцлата. Исто како Никола, малце ја сакаше два пати и толку.
    А ме чуди затоа што се живо цица-рацете, ракавичките, рамењата мои, алиштата...ама цуцла не сака :^)
     
  10. Mala-volsebnicka

    Mala-volsebnicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2011
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    35
    Мал е уште :) кога ќе го тргнеш од града одма цуцлата и потчукнувај ја за да осети и да ја прифати.Биди упорна, поретко не прифаќаат.
    Ние сме на АД и фативме каучукова на Нук некаде околу 30 ден
     
  11. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Со што да ја подмачкувам?
     
  12. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.818
    Со ништо. Апсолутно нема потреба од цуцла. Бебето си има инстинкт за цицање за да цица млеко, не за да тегне гума некоја напразно. Не брзај со бутање сѐ и сешто. А на толку мало бебе ем цуцла ем да му ја мачкаш со нешто... н и к а к о! Ќе му направиш некоја белја, алергија или нешто полошо. Па сега му треба мама, бара да е на цице заради блискоста, за да те почувствува, да се смири, да му дадеш љубов и сигурност. Е тоа гумена вештачка цуцла не дава. Јас две деца пораснав без цуцла, ништо не им е, верувај. Можеби треба малку повеќе ангажман од мајката, ама па за тоа е мајката, да се грижи за бебето. Да не зборувам деформации на заби и вилици, прашај стоматолог протетичар ако имаш познат некој, јас сум зборувала.
    Уживај со бебето и не биди нетрпелива. Врската меѓу мајката и бебето се гради со контакт меѓу нив, со давање многу љубов и грижа.
     
  13. captivating

    captivating Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    476
    Потчукнувај ја, не да ја подмачкаш. :lol:
    Јас пак пробувам да и ја дадам иако кога ја гледам со цуцла мислам дека правам нешто погрешно затоа што мислам дека е подобро без цуцла ама кога вришти и не знам што друго да направам и со цуцла пробувам. Ама не ја сака ни со потчукнување, зависи од времето некогаш ќе ја поцица малце некогаш ич
     
  14. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Zabelezav deka niz marketite ima cucli sisinja na NUK.....dobri li se???
     
  15. Mala-volsebnicka

    Mala-volsebnicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2011
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    35
    Заборавив и дека треба подмачкување :rofl: сериозно во случај на доење од млекото а кога е на АД нас ни успеа со Бекутан чајот за новороденче малку чај па цуцлата па ќе плукне па пак чај и си фати т.е. се подлажа :)

    Li0ness значи ние што сме ги навикнале на цуцла не сме се ангажирале повеќе???
    Кажи односно пиши јас мисла...... тоа и тоа , а не дека гумената цуцла не заменува блискост.Боже па цуцла се употребува за создавање блискост?
    Одлично за тебе што со двете не си користела цуцла,но навистина браво.Неможеш да знаеш зошто некој е за.
    Почитувам сечие мислење,но не и критика. :)
     
  16. iva-na-na

    iva-na-na Активен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2013
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    18
    ние користиме се од нук, по препорака од главната сестра во плодност.. и сум ептен задоволна имам пишано погоре. се поскапи ама се и најквалитетни.. колку пари толку музика сепак мислам можиме да си дозволиме бидејќи некупуваме секој ден "прибор" за бебиња :)
     
    На kostadinka24 и ddevojce им се допаѓа ова.
  17. SkarletOHara

    SkarletOHara Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    1.224
    Допаѓања:
    2.881
    Јас не дека сум нешто многу против, но баш и не сакам да и давам цуцла, знам дека ствара зависност и не знам, ако почне со неа, колку често ќе ја сака, а и тешки се за одвикнување, а пак веќе гледам дека и има потреба од лажливка си ги става рацете во уста, си ги шмука со сласт а полошо и понекогаш и палецот. А и како расте станува поплачлива и навистина не знам што да правам?? Неколку пати и ја давав не ја сакаше, еднаш ја фати убаво, но јас и ја тргнав, се предомислив кога ја видов со цуцлата. :^)
     
  18. iva-na-na

    iva-na-na Активен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2013
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    18
    цуцлата има и позитивни и негативни страни, некои деца воопшто не ја прифаќаат и покрај трудот на мајката :) ние користиме за пред заспивање и ептен ми се наоѓа цуцето во муцето и сам си заспива... ни нишкање ни ништо..
     
  19. Stefani999

    Stefani999 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2012
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    601
    Мене мајка ми одсекогаш ми викаше дека направиле грешка шо ми давале цуцла....вилицата горна напред ми отиде ногу...и сега на 14год со апаратчиња се мачам :( ...
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  20. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.893
    Допаѓања:
    102.982
    Пол:
    Женски

    Истот е и кај мене...и баш заради ова никогаш не и дадов цуцла на ќерка ми , едноставно неможам да сватам зашто мора да м се туткаат тие цуцли лажливки на децава , па секако не е лесно да си мајка а некои се научени бутни ја цуцлата во уста и мир во куќа |( прво се грижат зашто децата не прифаќаат потоа па плачат како да го одвикнат детето од неа..
    ама кој/како си сака нека прави си прави , негово си е :)