1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Чаеви во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од Tinushka, 20 октомври 2015.

  1. Tinushka

    Tinushka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    4.895
    Пол:
    Женски
    Барав , но ваква тема не најдов , затоа ја направив да се информираме т.е да споделите искуства со нас новопечените мајки .
    Дали смееме да конзумираме чаеви во бременост и доколку не на кои треба да се внимава ? :)
     
    На blessed2 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. juli rak

    juli rak Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    356
    Пол:
    Женски
    jas pijam caj od kopriva dobar e za krv ponekogas znam da se napijam i caj od nane, a denes piev kaj edna komsivka caj od brusnica no vo nego pisuvase deka ima i hibiskus i ne znam dali e toa dobro, inaku koga ja prasav maticnata mi rece pravi si se kako sto si pravela do sega bremena si ne si bolna guski
     
    На Tinushka и Eli23 им се допаѓа ова.
  3. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.575
    Допаѓања:
    48.895
    Пол:
    Женски
    Најбезбедни се овошните чаеви. Брусница најмногу ја препорачуваат, така да јас не би се секирала за мала доза на хибискус што е ставена внатре.
    Зелен чај и чај од магдонос знам дека треба да се избегнува.
    Сум слушнала исто и за нането, ама јас си пиев нане.
    Увин чај е дозволено, ако не и препорачливо ради инфекции, само по една шолја на ден.
    Мислам побитно е да се ограничи количината на кофеин дневно што ќе се внесе, на 2-3 шолји, без разлика дали е тоа чај или кафе.
    А од една шолја нане или некој друг чај, не верувам да има последици.
    Немаш гајле душо за брусницата, најмногу ја препорачуваат за бремени.
     
    На juli rak му/ѝ се допаѓа ова.
  4. bella24

    bella24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2014
    Пораки:
    563
    Допаѓања:
    789
    мене ми рекоа само чај од брусница и тоа по 1 литар дневно, може и со мед да се пие. ама мене брусниата ми ствара киселини иако незнам како изгледа тоа :) (сега за сега сум супер) 11 недела ја терам.
     
    На Tinushka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Tinushka

    Tinushka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    4.895
    Пол:
    Женски
    Брусницата ми ја препорача мене гинеколог , бидејќи имам проблем со бубрезите , не прави штета тој чај .
     
    На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.575
    Допаѓања:
    48.895
    Пол:
    Женски
    И мене исто. :)
     
    На Tinushka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Со двете ме фати летен период повеќе па така да и не пиев. И тоа малку ладно време што бев бремена во зимскиот период пиев од камилица, брусница, боровница....
     
  8. esen16

    esen16 Активен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    може ли да ми кажете од кој чај од брусница пиете,јас ги прошетав сите маркети и аптеки во мојот град и не постои чист чај од брусница во сите има мешавина од хибискус,шипка и некои други состојки.во некои аптеки ми кажаа дека не постои чист чај брусница
     
  9. Aneta92

    Aneta92 Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2016
    Пораки:
    542
    Допаѓања:
    2.808
    Пол:
    Женски
    И јас барав па ми рекоа дека во чајот на Виталиа има највеќе брусница , повеќе од 60% , така да сега тој го пијам .
     
    На HappyS, irenadaniel и Emana им се допаѓа ова.
  10. irenadaniel

    irenadaniel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    887
    Допаѓања:
    1.329
    Пол:
    Женски
    Znaci so ovaj cajot od brusnica ziva prevara,kupiv na franc ama vnatre samo 6%brusnica a naznaceno caj od brusnica a od brusnica ni B
     
  11. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.551
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    На Виталиа земи си, тој има највеќе мислам.. :) Има цели суви плодови брусница, ептен е убав :)

    Мене чаевите од Franc ич не ми се свиѓаат, многу се слаби.. за една шоља чај две филтри не се доста, без вкус ми се еднолични...
     
    Последна измена од модератор: 30 март 2017
    На irenadaniel му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Bundaa

    Bundaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2013
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    13
    Жени препорачајте некој чај за често мокрење,14 недела сум,ама не е ова такво мокрење,туку нон стоп осеќам како да не сум измокрена,значи станувам од шојла и пак осеќам дека ми се мокри.
    Дали е можно од преладеност ?
    Пред недела дена ги направав сите испитувања околу мокрачата во ред беа.
     
  13. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.842
    Пол:
    Женски
    Дa, прелaденa си. Пиј чaј oд брусницa и пaзи се дa не ти зaстуди.:)
     
  14. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    732
    Допаѓања:
    980
    ја видов темава па да пишам, јас многу пијам чаеви и се разочарав кога дознав дека еден куп не смеат/не се препорачува да се пијат. И барав низ интернет, испадна дека многу добар и безбеден чај да се пие е rooibos - ројбос, или бош не знам како се вика на македонски :) нема кофеин, не прави контракции, има полно антиоксиданси. Па сега претежно само таков пијам. Може и овошни ама некогаш се пола хибискус а тој не е сигурен и пак ги избегнувам. Инаку за чист чај од брусница - земете си сушена брусница и сварете си како компот - ете ти :) Друго е што при воспаленија не треба ни благо, а како да се најде сушена а без шеќер е уште едно нереално ниво погоре :) Тука во Германија во руските продавници има чиста замрзната брусница, а исто во аптеките чист сок од брусница без шеќер и додатоци - јас го растворам во топла или ладна вода и го пијам.
     
    На only44you му/ѝ се допаѓа ова.
  15. babyane18

    babyane18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    462
    Пол:
    Женски
    Незнам колку е дозволен чај од нане(планински природен) ама јас го пијам овие 5 6 дена по два пати на ден затоа што сум настината.
     
  16. Bileto.dd

    Bileto.dd Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2017
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    187
    Пол:
    Женски
    Јас да прашам смее да се пие увин чај во бременост 16 недела сум и изгледа сум настинала мокрам често и болно?Ви благодарам однапред.
     
    На saramila09 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. saramila09

    saramila09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2017
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    3.635
    Пол:
    Женски
    Мене вчера докторот ми спомна дека смеам увин, брусница правев анализи па малку прехладена сум..
     
    На Bileto.dd му/ѝ се допаѓа ова.
  18. ❤️Sneze❤️

    ❤️Sneze❤️ Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    3.902
    Пол:
    Женски
    Пиј подобро брусница и јади сува брусница (има на кило во билна аптека и во паковчиња по маркети) , за увин чај знам дека не е баш препорачлив во бременост .
     
    На saramila09 и Bileto.dd им се допаѓа ова.
  19. Bileto.dd

    Bileto.dd Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2017
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    187
    Пол:
    Женски
    Ми олесна фала многу на одговорите јас вчера вечертс и сабајлево пиев увин ама сега ке го испратам сопругот по брусницс.Благодарам девојки:):):)
     
    На saramila09 и ❤️Sneze❤️ им се допаѓа ова.
  20. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    5.945
    Допаѓања:
    20.448
    Пол:
    Женски
    Мене сношти ме печеше при мокрење, исто и сабајле и испитав урина и матичната ми рече сум имала песок, ми рече чај од брусница јас си купив брусница и си сварив. Пс утре сум кај мат гинеколог па ќе видам тој што ќе кажи.
     
    На saramila09 и Bileto.dd им се допаѓа ова.