1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Чаеви во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од Tinushka, 20 октомври 2015.

 1. Tinushka

  Tinushka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 мај 2010
  Пораки:
  1.268
  Допаѓања:
  4.880
  Пол:
  Женски
  Барав , но ваква тема не најдов , затоа ја направив да се информираме т.е да споделите искуства со нас новопечените мајки .
  Дали смееме да конзумираме чаеви во бременост и доколку не на кои треба да се внимава ? :)
   
  На blessed2 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. juli rak

  juli rak Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2015
  Пораки:
  227
  Допаѓања:
  355
  Пол:
  Женски
  jas pijam caj od kopriva dobar e za krv ponekogas znam da se napijam i caj od nane, a denes piev kaj edna komsivka caj od brusnica no vo nego pisuvase deka ima i hibiskus i ne znam dali e toa dobro, inaku koga ja prasav maticnata mi rece pravi si se kako sto si pravela do sega bremena si ne si bolna guski
   
  На Tinushka и Eli23 им се допаѓа ова.
 3. Eli23

  Eli23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.940
  Допаѓања:
  23.600
  Пол:
  Женски
  Најбезбедни се овошните чаеви. Брусница најмногу ја препорачуваат, така да јас не би се секирала за мала доза на хибискус што е ставена внатре.
  Зелен чај и чај од магдонос знам дека треба да се избегнува.
  Сум слушнала исто и за нането, ама јас си пиев нане.
  Увин чај е дозволено, ако не и препорачливо ради инфекции, само по една шолја на ден.
  Мислам побитно е да се ограничи количината на кофеин дневно што ќе се внесе, на 2-3 шолји, без разлика дали е тоа чај или кафе.
  А од една шолја нане или некој друг чај, не верувам да има последици.
  Немаш гајле душо за брусницата, најмногу ја препорачуваат за бремени.
   
  На juli rak му/ѝ се допаѓа ова.
 4. bella24

  bella24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2014
  Пораки:
  563
  Допаѓања:
  788
  мене ми рекоа само чај од брусница и тоа по 1 литар дневно, може и со мед да се пие. ама мене брусниата ми ствара киселини иако незнам како изгледа тоа :) (сега за сега сум супер) 11 недела ја терам.
   
  На Tinushka му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Tinushka

  Tinushka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 мај 2010
  Пораки:
  1.268
  Допаѓања:
  4.880
  Пол:
  Женски
  Брусницата ми ја препорача мене гинеколог , бидејќи имам проблем со бубрезите , не прави штета тој чај .
   
  На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Eli23

  Eli23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.940
  Допаѓања:
  23.600
  Пол:
  Женски
  И мене исто. :)
   
  На Tinushka му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.972
  Пол:
  Женски
  Со двете ме фати летен период повеќе па така да и не пиев. И тоа малку ладно време што бев бремена во зимскиот период пиев од камилица, брусница, боровница....
   
 8. esen16

  esen16 Активен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2016
  Пораки:
  64
  Допаѓања:
  98
  Пол:
  Женски
  може ли да ми кажете од кој чај од брусница пиете,јас ги прошетав сите маркети и аптеки во мојот град и не постои чист чај од брусница во сите има мешавина од хибискус,шипка и некои други состојки.во некои аптеки ми кажаа дека не постои чист чај брусница
   
 9. Aneta92

  Aneta92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2016
  Пораки:
  537
  Допаѓања:
  2.801
  Пол:
  Женски
  И јас барав па ми рекоа дека во чајот на Виталиа има највеќе брусница , повеќе од 60% , така да сега тој го пијам .
   
  На HappyS, irenadaniel и Emana им се допаѓа ова.
 10. irenadaniel

  irenadaniel Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2009
  Пораки:
  887
  Допаѓања:
  1.329
  Пол:
  Женски
  Znaci so ovaj cajot od brusnica ziva prevara,kupiv na franc ama vnatre samo 6%brusnica a naznaceno caj od brusnica a od brusnica ni B
   
 11. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.449
  Допаѓања:
  67.080
  Пол:
  Женски
  На Виталиа земи си, тој има највеќе мислам.. :) Има цели суви плодови брусница, ептен е убав :)

  Мене чаевите од Franc ич не ми се свиѓаат, многу се слаби.. за една шоља чај две филтри не се доста, без вкус ми се еднолични...
   
  Последна измена од модератор: 30 март 2017
  На irenadaniel му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Bundaa

  Bundaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 август 2013
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  13
  Жени препорачајте некој чај за често мокрење,14 недела сум,ама не е ова такво мокрење,туку нон стоп осеќам како да не сум измокрена,значи станувам од шојла и пак осеќам дека ми се мокри.
  Дали е можно од преладеност ?
  Пред недела дена ги направав сите испитувања околу мокрачата во ред беа.
   
 13. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  8.785
  Допаѓања:
  56.182
  Пол:
  Женски
  Дa, прелaденa си. Пиј чaј oд брусницa и пaзи се дa не ти зaстуди.:)
   
 14. KidA

  KidA Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 април 2014
  Пораки:
  614
  Допаѓања:
  899
  ја видов темава па да пишам, јас многу пијам чаеви и се разочарав кога дознав дека еден куп не смеат/не се препорачува да се пијат. И барав низ интернет, испадна дека многу добар и безбеден чај да се пие е rooibos - ројбос, или бош не знам како се вика на македонски :) нема кофеин, не прави контракции, има полно антиоксиданси. Па сега претежно само таков пијам. Може и овошни ама некогаш се пола хибискус а тој не е сигурен и пак ги избегнувам. Инаку за чист чај од брусница - земете си сушена брусница и сварете си како компот - ете ти :) Друго е што при воспаленија не треба ни благо, а како да се најде сушена а без шеќер е уште едно нереално ниво погоре :) Тука во Германија во руските продавници има чиста замрзната брусница, а исто во аптеките чист сок од брусница без шеќер и додатоци - јас го растворам во топла или ладна вода и го пијам.
   
  На only44you му/ѝ се допаѓа ова.
 15. babyane18

  babyane18 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2012
  Пораки:
  360
  Допаѓања:
  461
  Пол:
  Женски
  Незнам колку е дозволен чај од нане(планински природен) ама јас го пијам овие 5 6 дена по два пати на ден затоа што сум настината.
   
 16. Bileto.dd

  Bileto.dd Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јули 2017
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  187
  Пол:
  Женски
  Јас да прашам смее да се пие увин чај во бременост 16 недела сум и изгледа сум настинала мокрам често и болно?Ви благодарам однапред.
   
  На saramila09 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. saramila09

  saramila09 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 септември 2017
  Пораки:
  1.008
  Допаѓања:
  3.634
  Пол:
  Женски
  Мене вчера докторот ми спомна дека смеам увин, брусница правев анализи па малку прехладена сум..
   
  На Bileto.dd му/ѝ се допаѓа ова.
 18. ❤️Sneze❤️

  ❤️Sneze❤️ Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2017
  Пораки:
  886
  Допаѓања:
  3.900
  Пол:
  Женски
  Пиј подобро брусница и јади сува брусница (има на кило во билна аптека и во паковчиња по маркети) , за увин чај знам дека не е баш препорачлив во бременост .
   
  На saramila09 и Bileto.dd им се допаѓа ова.
 19. Bileto.dd

  Bileto.dd Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јули 2017
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  187
  Пол:
  Женски
  Ми олесна фала многу на одговорите јас вчера вечертс и сабајлево пиев увин ама сега ке го испратам сопругот по брусницс.Благодарам девојки:):):)
   
  На saramila09 и ❤️Sneze❤️ им се допаѓа ова.
 20. lackygirl

  lackygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  4.087
  Допаѓања:
  15.411
  Пол:
  Женски
  Мене сношти ме печеше при мокрење, исто и сабајле и испитав урина и матичната ми рече сум имала песок, ми рече чај од брусница јас си купив брусница и си сварив. Пс утре сум кај мат гинеколог па ќе видам тој што ќе кажи.
   
  На saramila09 и Bileto.dd им се допаѓа ова.