Чакри

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од MissCupcake, 7 јули 2011.

 1. mimiiiii

  mimiiiii Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јули 2012
  Пораки:
  2.636
  Допаѓања:
  10.720
  Пол:
  Женски
  Јас би сакала да ми отворена Root чакрата или како се вика , мнкогу малку знам на темава ама знам дека од се и сешто се плашам :lol: другата наука ти имало многу интересни теми кој да знае :lol:
   
 2. L-enna

  L-enna Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2010
  Пораки:
  1.106
  Допаѓања:
  1.787
  Root: under-active (-38%)
  Sacral: open (56%)
  Navel: open (25%)
  Heart: open (25%)
  Throat: open (62%)
  Third Eye: open (31%)
  Crown: open (31%)

  Интересна работа.. :lol:
   
 3. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.899
  Допаѓања:
  9.168
  Пол:
  Женски
  Интересно е што чакрите кај луѓето не се активни.За ова со процентите, веројатно е утврдено според некакви прашања или слично, па според одговорите е дадена некаква констатација за веројатната активност на истите, но како што кажав, не се активни.И не би требало човек сам на своја рака, да презема нешто околу истите, ако веќе навистина го интересираат.
   
 4. creshicka

  creshicka Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  2.154
  Допаѓања:
  5.702
  Пол:
  Женски
  :o


  Root: under-active (-31%)
  Sacral: open (31%)
  Navel: open (44%)
  Heart: open (38%)
  Throat: over-active (75%)
  Third Eye: open (38%)
  Crown: open (25%)
   
 5. psychic

  psychic Популарен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2012
  Пораки:
  2.360
  Допаѓања:
  1.253
  Пол:
  Женски
  Арна сум, сите ми се отворени. Сеуште се чудам што направив за да ми се отворени... :lol:
   
 6. Dark-Lady

  Dark-Lady Популарен член

  Се зачлени на:
  6 април 2013
  Пораки:
  546
  Допаѓања:
  892
  Root: under-active(-19%)
  Sacral: open (19%)
  Navel: open (56%)
  Heart: open (50%)
  Throat: over-active (75%)
  Third Eye: over-active (75%)
  Crown: open (31%)

  :)
   
 7. ColoursOfTheRainbow

  ColoursOfTheRainbow Популарен член

  Се зачлени на:
  23 март 2012
  Пораки:
  1.187
  Допаѓања:
  2.402
  Пол:
  Женски
  Root: under-active (-38%)
  Sacral: under-active (-31%)
  Navel: under-active (-12%)
  Heart: open (25%)
  Throat: open (56%)
  Third Eye: over-active (94%)
  Crown: under-active (-19%)
  јако :D
   
 8. LadyFlame

  LadyFlame Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2012
  Пораки:
  659
  Допаѓања:
  333
  Root: under-active (-19%)
  Sacral: open (50%)
  Navel: open (62%)
  Heart: open (50%)
  Throat: over-active (69%)
  Third Eye: open (50%)
  Crown: open (44%)
   
 9. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.852
  Допаѓања:
  729
  Root: under-active (-31%)
  Sacral: over-active (100%)
  Navel: open (25%)
  Heart: over-active (75%)
  Throat: over-active (69%)
  Third Eye: open (50%)
  Crown: open (19%)
   
 10. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.604
  Допаѓања:
  5.304
  како тоа,на што се мисли
  отворен-затворен??
  изгубен случај сум во темата само чита и се збунувам ;)
   
 11. iloveyou29

  iloveyou29 Queen of beauty

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  5.380
  Допаѓања:
  29.411
  Пол:
  Женски
  Сите ние сме енергетско битие, кое поседува неограничена енергија, а таа енергија има моќ. Нашите мисли го контролираат протокот на енергијата во нас и околу нас. Иако во телото постојат многу чакри, највеке се обрнува внимание на главните 7 чакри. Чакрите постојано зрачат со енергија и ја примаат истата. Чакрите се наогаат длабоко во центарот на нашето духовно тело.
  1.Коренската чакра - оваа чакра се наога на коренот на р'бетот и се движи најбавно од сите главни чакри. Нејзиното бавно движење предизвикува сјајна боја на рубин. Кога коренската чакра е исчистена, таа блеска со бела кристална боја. Кога е извалкана , таа добива матна, темноцрвена боја. Коренската чакра е поврзана со проблемите кои се однесуваат на физичката сигурност.
  2.Сакралната чакра - втората главна чакра се наога помеѓу папокот и коренот на р'бетот. Таа се движи побрзо од коренската чакра и се појавува во портокалова боја. На сакралната чакра влијаат нашите мисли кои се однесуваат на потребите за физичките задоволства и зависностите.
  3.Соларната чакра - Таа е трета чакра и се наога веднаш зад папокот. Таа се појавува во нијанси на јасножолта боја. На соларната чакра влијаат мислите и чувствата за моќ и контрола.
  4.Срцевата чакра - таа се наога во центарот на градите и затоа се нарекува срцева чакра. Таа претставува почеток на горните чакри кои се однесуваат на духовни работи. Срцевата чакра е во прекрасна зелена боја и се движи со средна брзина. Тука влијаат мислите и чувствата кои се однесуваат на врските, љубовта, односите со другите, простувањата.
  5.Чакрата на грлото - Петтата главна чакра се наога во пределот на грлото. Таа се движи брзо и нејзината боја е сина како небото. На чакрата на грлото влијаат најчесто мислите и чувствата поврзани со зборувањето на вистини, комуникацијата, барањата на желбите да се остварат. Стравовите од комуникација најчесто ја намалуваат оваа чакра.
  6.Третото око - Оваа чакра се наога помегу очите. Таа има светлокафеава боја. Кога ке ги затвориме очите, потребно е да го насочуваме вниманието помегу очите односно третото око. Тоа е свртено кон нас, бидејки во нас лежи се. Не постои ништо друго освен што ни е на срцето и во мислите.
  7.Крунската чакра - Деветта главна чакра се наога внатре во главата блиску до темето и има кралско-виолетова боја. Тоа е всушност способноста да се примаат мислите, информациите.
   
  На Gordana10 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Dog-lover

  Dog-lover Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  3.736
  Пол:
  Женски
  Root: open (19%)
  Sacral: open (62%)
  Navel: open (44%)
  Heart: under-active (6%)
  Throat: open (50%)
  Third Eye: under-active (0%)
  Crown: open (19%)

  :o
   
 13. vacuuman

  vacuuman Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2012
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  63
  Знаете, чакрите, дрвото на животот, Таротот, бла бла бла, се модели на свест со кои се опишуваат аспектите на нашата свест. Претставуваат истото нешто. Хиндуистите, кои уствари први ги имаат воведено ги сметаат за виртуелни точки во телото кои уствари ја контролираат свеста. Значи, дури и они ги сметаат за виртуелни центри/точки на телото. Не постојат, виртуелни се. :)

  [​IMG]

  [​IMG]

  Ја гледате сличноста?

  Исти се. Сосема исти.

  Модерната форма на работа со чакрите, со виртуелни точки на свеста, се вика психологија. Постои психотерапија која е уствари модерната терминологија на ова.

  Е сега, делчето за енергија, за скриени моќи, за сва и свашта, не постои.

  Западната цивилизација не сакајќи да се разочара од тоа дека уствари чакрите како модел, со се дрвото на животот, се само модели на свеста, си измислила безброј работи за да им даде натприродни аспекти, како пример нели енергијата, и уште повеќе енергијата, и што и да е. :)
  Ние сме чисто биолошки субјекти, и ништо повеќе. Не постојат метафизички ствари.
  Евреите, кои работеле со дрвото на животот, и хиндуистите кои работеле со чакрите, користеле религиозни термини, оти биле дел од религиско општество, и не ни имале термини како да ги објаснат работите.
  Мислам, у религиско општество, кој би бил терминот за да го објасниш несвесното? Не постои. Наречи го Кундалини.
  У религиско општество не постоел термин за секс, или бил истабуизиран, кул, наречи го „светиот дух се спушти врз Марија“. Читај го ова: Марија и Јосиф се сексаа all night long. :D

  Само едно нешто шо прочитав на темата е реално. Се мрднуваш од Кундалини. Да. Јунг се мрднал оти несвесното му протекло у свесното. Сите соништа, сите несвесни процеси кои се извршуваат, наеднаш ти се познати. И ќе се мрднеш. Помисли колку е забегано да си свесен како ти функционираат сите мускули на телото. Толку сложени процеси. Невозможно е да не се мрднеш. :)

  А да, ако некој сака да си игра со дрвото на животот, па и со чакрите, иако мене дрвото ми е покул метод, ќе му пратам беезброј видеа. :)
   
 14. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.899
  Допаѓања:
  9.168
  Пол:
  Женски

  Да, се е работа околу свесноста.Се вели дека чакрите се точки на нервниот систем кај човекот, но поприфатливо ми е тоа што го рече, од психолошки аспект.Иако, се тврди дека постојат всушност.
  И се работи за поголема свесност кај човекот, поттикнување на истата, доколку работи со чакрите.
  А има и такви констатации дека само со работата со чакрите, може да настане таа промена на свесноста кај луѓето, односно зголемување на свесноста.
  Интересно што, некаде било запишано дека местото на Инките било со преголема концентирана енергија или свесност.Можеби и оттаму фактот за создавањето на тие градби.Но тоа, друга тема.Зборот ми беше дека токму овие места се поврзани со енергија или зголемена свесност.
   
 15. vacuuman

  vacuuman Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2012
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  63
  Искрено, сум скептик за делот со нижи и виши енергии, ама дефинитивно се слагам дека со работење на чакрите или со работење на Тарот шо е интерпретација на Кабалистичкиот модел also known as Дрво на животот. :) Споредбата меѓу модерната психо терминологија и чакрите/Тарот е многу реална, и се случуваат промени у свесноста. Пробај да видиш какви промени се дешаваат у свесноста преку хипно-терапија или еве некој екстремен метод како психоделична терапија на основа на ЛСД. :)
  Скептик сум и дека не постојат у реалност чакрите, оти ако би постоеле, би можеле да ги детектираме некако, а човечката анатомија ни е реално многу позната денес.
  Делот со Инките, се слагам оти се работи за свеснот која тогаш не била цивилизациски забележана, ама да кажеме дека денес нема таква свесност, не го кажа ти тоа, ама безброј пати го имам слушнато од други луѓе, е смешно, оти денес сме на цивилизависка свесност многу поголема од таа на Инките, човече сме испратиле луѓе у космосот, Војаџер до кај има стигнато, работиме на квантен телепорт. :) Може они имале повисоко ниво на свесност од тогашното колективно, иако и за тоа не би се сложил, оти сепак Инките у 15ти век имаат градби кои се еквивалент на градбите кои ги имале Египјаните пример у 3ти век пред нова ера. :) Океј, да не навлегуваме у детаљи.

  У секој случај, работата е, можеме да работиме на нашите нивоа на свесност. Поминуваме низ сите нивоа на свесност у животот, работењето на свесноста е да ги задржиме тие состојби по интенција. :)

  Дека нашата цивилизација ги преувеличува, со тоа комплицира и изветоперува идеите за чакри/Тарот/Кабала, дефинитивно. Нештата се многу едноставни.

  Зенот пример е еквивалент на модерната наука, само кога западниот човек ќе го сфати тоа, се разочарува и или ќе се откаже, или ќе ја изветопери оригиналната идеја.
  Исто и со јогата. И со се што е источно, ама отишло на запад.

  И поради тоа се јавуваат автори на книжиња како „Монахот што го продаде своето Ферари“, Пауло Коељо филозофии кои вметнуваат источни елементи.
  Истото се случило и со она што навистина е магија, и западниот човек му ебал матер на терминот и сега се мисли на магија како на бабиште кое ќе расипе брак првенствено. :)
   
  На martovsko cveke и Gordana10 им се допаѓа ова.
 16. Sweety55

  Sweety55 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 септември 2011
  Пораки:
  180
  Допаѓања:
  412
  Пол:
  Женски
  Root: under-active (-25%)
  Sacral: under-active (12%)
  Navel: open (56%)
  Heart: open (50%)
  Throat: over-active (94%)
  Third Eye: open (50%)
  Crown: open (25%)

  :D
   
 17. Idonea

  Idonea Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2012
  Пораки:
  322
  Допаѓања:
  642
  Root: under-active (6%)
  Sacral: over-active (81%)
  Navel: open (50%)
  Heart: open (56%)
  Throat: under-active (12%)
  Third Eye: open (50%)
  Crown: open (50%)

  :o Не се разбирам во оваа работа, ама го направив тестот од љубопитност. Што се случува ако сите се отворени?
   
 18. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.899
  Допаѓања:
  9.168
  Пол:
  Женски
  Ако се сите отворени, она што се случува кај човекот, зголемување на свесноста, за себе, своето тело, своите чувства, начин на размислување, однесување, зачувување на здравјето.Со тоа, автоматски се зголемува свесноста и за другите луѓе, се она што носи живот.Значи, промена.Плус, ако се отворени, многу лесно човек може да ги почувствува симптомите на одредена болест, ако ја има.Со други, зборови, ќе биде пречувствителен.Болеста е недостиг на енергија во човечкото тело.Оттаму и е се она што вообичаено, секојдневно се говори за намалување на стресот, нервозата, бидејки ја црпат енергијата и на тој начин настанува болеста, односно она кое го кажав што е болеста.Освен она што го зборува медицината.Така да, тоа е тоа што се случува кај човекот, ако му се отворени чакрите.
   
  На martovsko cveke и Idonea им се допаѓа ова.
 19. karenin

  karenin Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2010
  Пораки:
  1.426
  Допаѓања:
  2.157
  А може и она обратното или?. Ако се отворени сите чакри ние имаме зголемена свесност и ја сфаќаме моменталната силна деградација која што е застапена низ светов. Со самото тоа се разочаруваме уште повеќе, бидејќи и нема спас на планетата Земја (поточно нема спас од моралниот човечки пад). И затоа не сме во состојба да ја победиме таа појава бидејќи сме премногу свесни дека тоа е толку невозможно.

  Или пак за да се победи човечкиот колапс, нели бидејќи сме со зголемена свесност, ние си знаеме дека треба лажно да се преправаме како позитивни личности (што по некое време, поради навика и вистински ќе се осеќаме) кои не се нервираат за ништо и немаат проблеми. И така самите ќе се спасиме и од недостиг на позитивна енергија и избавиме од болести?

  А каде во сето ова е засиленото загадување на воздухот и чудните нуклеарки кои ите како може да се виновни за некои болести?

  Зголемената свесност не секогаш може да не спаси од болестите. И баш поради таа зголемена свесност ние можеме илјада пати повеќе да се нервираме. Чисто мое мислење.
   
 20. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.899
  Допаѓања:
  9.168
  Пол:
  Женски

  Да, во право си, повеќе ќе се разочаруваме, но целта е баш тоа, колку повеќе е зголемена свесноста, толку повеќе нели човек внимава што прави.Мислам дека за да има промена за на глобално ниво, потребно е токму таа свесност, кога сите луѓе би ја имале премногу.Работата не е за да се преправа човек, со самото тоа што е свесен знае дека треба да биде таков каков што е, без преправање и прифаќање на работите, нештата кои предизвикуваат стрес, на начин на кој истите би се пребродиле.Значи прифаќање на проблемот, но и истовремено не потклекнувајки на стресот, нервозата.
  Сега, има и такви констатации каде се вели дека, токму поради позитивен начин на гледање кон болеста, истата исчезнува.Што значи, сепак зависи тоа од човекот колку може да остане позитивен во однос на тоа, значи колку може да го издржи тој стрес.
  Разбирам дека е тешко, но ако пак цело време гледа човек на негативен начин на работите, полошо може да биде.

  За нуклеарките, она што нели е општопознато што прават во светов, со тие работи, пак луѓето имаат удел во тоа, оттаму произлегуваат тие болести.Се на се, тоа е поврзано.И можеби баш поради таа зголемена свесност, би се внимавало на загадувањето, стресот, нервозата, што повеќе тоа да се намали, што помала штетност да има.А тоа треба човек да биде поттикнат, за што помалку да ги има тие работи.Не дека не е можно да ги снема целосно, но барем да не бидат доминантни.Се знае еден стрес што може да направи за организмот.Затоа и е целава работа со чакрите, ама и тоа зависи од човекот, колку смета, верува дека истите ги има, дали ова има некаква врска или не.
   
  На martovsko cveke и daylight им се допаѓа ова.