1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Чанти

Дискусија во 'Мода и стил' започната од sesilija, 28 март 2010.

  1. Leat

    Leat Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2016
    Пораки:
    484
    Допаѓања:
    1.075
    Пол:
    Женски
    Не препорачувам! Тоа им е моделот на работа, нарачува од AliExpress и става лого, евентуално менува нешто малку. Ташна од 2 евра продава за минимум 22 после... Јас добив на подарок еднаш ташна, еднаш обетки од нив и со еден збор УЖАС. Се оштети пребрзо и заврши у канта...
    Претеруваат со цените, ќе додадеш 1000ка ќе купиш Мона кожена... Жими бизнисите шо ги прават со препродавање кинеска роба на Инстаграм.
     
    На ivanchos и Elence93 им се допаѓа ова.
  2. Ladybug2436

    Ladybug2436 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    647
    Пол:
    Женски
    Кога работеше Капитол мол го прашав девојчето што работи таму и ми кажа дека материјалите ги земаат од Турција и дека ташните ги произведуваат во Македонија. Не знам од каде ти се овие информации. Воедно јас имам две ташни купено и ги утепав од носење, маста им ја извадив а уште како нови изгледаат. Единствена маана е тоа што се малку тврди, ама мене лично не ми смета.
     
  3. Leat

    Leat Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2016
    Пораки:
    484
    Допаѓања:
    1.075
    Пол:
    Женски
    Од многу релевантни извори. Не зборувам без врска, тоа сигурно :) Воедно имам слушнато и искуства од пријателки, подеднакво лоши како и моите.
    Поздрав!
     
  4. Macito007

    Macito007 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2017
    Пораки:
    536
    Допаѓања:
    2.484
    Пол:
    Женски

    Па сигурно нема вработен таму да кажи "да од aliexpres се, ама не кажувај на никој"
    Имам начекано буквално исти на aliexpres, побарај ќе видиш и сама.
    Е сега ако до толку ги бива за copy paste баш од тоа да гледаат не знам..
     
    На Leat му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Ladybug2436

    Ladybug2436 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    647
    Пол:
    Женски
    Имам купувано ташни од али, врска нема квалитетот со овие затоа не ми е веродостоен муабетов ама секој со своето :D
     
  6. Regina.Phalange

    Regina.Phalange Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2020
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    1.416
    Пол:
    Женски
    ^^ го имам слушнато истото дека демек се од Кина и слично. Еднаш ми излегоа и некои други бутици од Куманово кои продаваат ташни, и искрено беа слични со овие на Марабела, ист модел а знам претходно на стори ставаа слики како сами ги цртаат и дека е нивна ташна.
    Не би ја исклучила можноста да купуваат модел од Кина, и многу други прават така, знам James Charles имаше скандал дека неговиот модел за сенки за очи е од кина и излезе дека многу компании и прават така.
    А за тоа дека производството е од Турција, кај нив на страната пишува "we make the tassels in our studio in Turkey". Остатокот од ташната изгледа не ја прават во Турција:?:
     
    На Leat и Ladybug2436 им се допаѓа ова.
  7. Macito007

    Macito007 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2017
    Пораки:
    536
    Допаѓања:
    2.484
    Пол:
    Женски

    Не дека имам нешто против нивните чанти- секој има право на заработка. Но, кога веќе почнав да пишувам да ставам еве и слики што ги најдов на инстаграм од еден бутик за чанти( баш една членка ме прашуваше да постирам само не ми текнува во која група беше) Мене ми изгледаат исти или ете нека биде слични на тие од Марабела. :?:
    20200422_174807.jpg 20200422_174822.jpg
     
  8. Regina.Phalange

    Regina.Phalange Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2020
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    1.416
    Пол:
    Женски
    Навистина се слични, само минус логото. Би можела ли да споделиш и која е цената на овие ташни? Ме интересира колкава е разликата.
     
  9. Macito007

    Macito007 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2017
    Пораки:
    536
    Допаѓања:
    2.484
    Пол:
    Женски
    Не знам за цена, изгледа треба во порака да им пишеш.
     
    На Regina.Phalange му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    30.975
    Пол:
    Женски
    Марабела имаат интересни дезени. Се случувало да ми падне во око некој модел ама сеуште не сум купила. А цврсти се, можно е да имаат пристоен квалитет. Без разлика дали ги шијат кај нас или ги набавуваат, искрено цените им се премногу напумпани. Гледам мали чанти достигнуваат цени од 1600-1700. Искрено, за помалку од тие пари би преферирала да си купам од Parfois или од Carpisa.
     
    На blady, naturally и Leat им се допаѓа ова.
  11. Masnickaaa

    Masnickaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2011
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    897
    Пол:
    Женски
    Дали некоја има ташна од Дого? Дали сте задоволни од квалитетот?
     
  12. naturally

    naturally Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    1.014
    Допаѓања:
    3.362
    Имам една чанта од Марабела, убава е и уникатна. Но сепак квалитетот на Парфоис ми е подобар, омилени ми се во последно време само од нив купувам.
     
    На Zaljubena26 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. lal

    lal Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2012
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    23
    Дали има некој нарачувано од аутлет o bag ?
     
  14. NPN

    NPN Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 април 2015
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    466
    Пол:
    Женски
    Од каде купувате ранчиња? Освен парфоа и карписа, некоја друга продавница? :^)
     
  15. Принцезичка1

    Принцезичка1 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2016
    Пораки:
    1.064
    Допаѓања:
    5.394
    Пол:
    Женски
    Јас купувам од Дуки Дасо, ама другаркиве мои имаат многу слатки ранчиња што ги купиле од продавници по моловите.Можеш да провериш во сите продавници каде што имаа облека па сигурно некоја ќе ти се допадне.
     
    На NPN му/ѝ се допаѓа ова.
  16. blady

    blady Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2015
    Пораки:
    365
    Допаѓања:
    83
    Пол:
    Женски
    Јас имамм ташни од али тие од под 10 евра искрено не е којзнае квалитет но сепак се ок и траат, а тое што се над 10е значи квалитетот и е врвв, не се согласувам со тебе.. Имам чанта од 25евра од пред 3г копија на хермес не е сменета ни најмалку како што е купена иста е, имам од 45е страшна ташна од mansur gavriel исто квалитет врв. Исѕо и една од фурла мини имам буквално иста е дури стигната со сите перофрманси и пакување а дурии на пола цена е од ,,вистинската. Сакам да кажам дека од али има прејаки ташни со топ квалитет и уникатни се.. Но во последно време имаат превисоки тарифи за достава што не е баш нај нај но тоа е.. А веќе 10годино така функционира буквално се, од Кина се деловите овие стават етикета и лого и се продава не само ташни буквално се, најмногу бела техника .. Препорачуваам ги ташните од али дефинитивно и не се согласувам со оваа констатација..
     
  17. Economylover998

    Economylover998 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2019
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Како сте задоволни од чантите од орифлеим?
     
  18. belchy

    belchy Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2020
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    149
    Пол:
    Женски
    Јас имам неколку купено, веќе 3 години ги носам океј се.
     
  19. princess02

    princess02 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2017
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    718
    Пол:
    Женски
    stradivarius imaat mnogu kvalitetni tasnicki od kaj 500 nagore
     
    На NPN му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Мене ташните од Guess, Carpisa, Parfois, Aldo ми се најквалитетни. Сакав да купам на Marabella ама ми мириса на кинеско и ко криви им се ташните, за тие пари ќе додадам уште 500 и ќе купам од Carpisa. А може да се најде нешто убаво и во Бершка, Pull&Bear..