1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Часот на Земјата: ќе ги изгаснете ли светлата денес?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од ocila, 23 март 2013.

  1. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    Седма година по ред иницијативата „Часот на Земјата“ инспирира милиони луѓе низ светот да ги изгаснат светлата во текот на еден час, како симболичен гест за подигнување на свеста за климатските промени.

    Во периодот од 20:30 до 21:30 по локално време, стотици милиони луѓе од над 150 држави од целиот свет ќе ги изгаснат светлата и сите други електрични апарати кои не се неопходни во текот на 60 минути за да ја изразат својата загриженост за иднината на планетата.
    Иницијативата „Часот на Земјата“ е организирана од World Wide Fund for Nature, организација чија мисија е да го сопре уништувањето на природната средина и да изгради иднина во која луѓето ќе живеат во хармонија со природата.

    За првпат оваа доброволна акција била спроведена во Сиднеј во 2007 година, кога 2,2 милиони луѓе и 2000 компании го изгаснаа осветлувањето. Една година подоцна, „Часот на Земјата“ стана глобална иницијатива во која се вклучија 50 милиони луѓе.

    Минатата година, во најголемата кампања за планетата се обединија околу 1,8 милијарди луѓе од 152 земји во светот. Годинава се очекува рекорден број на луѓе да поминат еден час во темница.

    „Она што започна како настан во Сиднеј во 2007 година со два милиони луѓе, сега прерасна во традиција низ земјата и низ светот“ – изјавил Дермот О’Горман, претседател на World Wide Fund for Nature.

    Ќе се вклучите ли и вие?
    Преземено од фемина
     
    На Katerinceee му/ѝ се допаѓа ова.
  2. zaguben

    zaguben Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2013
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    170
    Пол:
    Машки
    Nema sansi. Ne zatoa sto ne ja sakam nasava planeta. Tuku toj 1 4as za zal nema da ja spasi naasva planeta.
     
  3. anelchylola

    anelchylola Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2019
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    189
    Пол:
    Женски
    Koga vo sredno bevme dezurni odevme niz ucilnici i go najavuvame ovoj den.
    Ubavi spomeni mi budi ovoj nastan.
    Jas bi go praktikuvala ova, ako sekoj se obiduva barem malku na nekoj nacin da pridonese za podobro utre, mozebi svetov utre poinaku ke izgleda? :)
     
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Sweetlove_0312

    Sweetlove_0312 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2017
    Пораки:
    1.571
    Допаѓања:
    12.748
    Пол:
    Женски
    Не гледам дека има ваква тема на форумов па затоа ќе започнам јас. Доколку има а не видов може да се избриши.

    Темава е за акцијата што се спроведува последниве години и сега на 28-ми март во 20:30 часот. Доколку има заинтересирани за дискусија на оваа тема може да пишувате овде.
    Според мене е многу убаво дело да се посвети ден и време за нашата планета Земја.
    Да го погледнеме видеото заедно за изгледот на земјата кога ќе настапи тој час.
     
    Последна измена: 11 март 2021
  5. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Секако секаде каде што не сме и сите сијалици кои не морат да светат, ги гасам.
    Во дневна имаме три лустери со вкупно 7 сијалици, ама мноооогу ретко се сите запалени.
    Ептен ако чистам нешто детално, или нешто бараме низ соба.

    Иначе, сите сијалици ни се од штедливите.

    Поголем проблем се електричните апарати.
    Не електронските (компјутери, телевизори), електричните (фрижидер, шпорет, бојлер, разни кујнски геџети)
     
  6. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.337
    Допаѓања:
    51.761
    Пол:
    Женски
    Такво ресетирање треба да се прави почесто не само еднаш годишно, барем најмалку 2-3 пати.
     
    На Осе и WildMk им се допаѓа ова.
  7. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Или татко ти да трча по тебе и да гасни ламби... ко мојот... Бог да го прости :l:
     
  8. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.337
    Допаѓања:
    51.761
    Пол:
    Женски
    Шо татко ми, та и јас сум таква станата веќе.:rofl:

    Уредите вклучени во штек иако не се вклучуваат - користат сепак трошат ел. енергија.
    Има и тема мислам за штедење на ел. енергија.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  9. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Исто и јас. :inlove:
    А колку ме нервираше пред 20 години...