Чаши

Дискусија во 'Дом' започната од Ariel, 28 септември 2011.

 1. barbyyy

  barbyyy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2012
  Пораки:
  796
  Допаѓања:
  290
  Пол:
  Женски
 2. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.768
  Во однос на чашите, не пребирам многу многу. Пијам во што ќе ми се најде при рака.

  Исклучок правам за две работи:
  - Вода пијам во едни малечки чашки од подебело стакло на кои не остануваат траги од лабело (зашто нон-стоп сум намачкана, а на секои пет минути сум на чешма).
  - И си имам омилена шолја во која си го пијам утринското кафе. И моја си е. И никој не пие од неа ]:) :D

  Фанатик сум за шолји и често добивам желба да купувам нови (желба која резултира со празен новчаник :D ).
  [​IMG]
   
 3. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  9.765
  Допаѓања:
  119.687
  Првото нешто што му го купив на малиот за кај него беа два филџана за кафе за него и за мене.

  Ептен сакам убави чаши, за соодветна употреба. Дома имаме разни видови, за разни пијалоци, а и едни за секојдневна употреба, кои за кратко време се прават сол.

  Исто е и кај малиот, тој пак има од сите фирми рекламни материјали, кои ги користи за секојдневна употреба , а кај него единствен виновник за чаша минус - сум јас :$
   
 4. feminium

  feminium Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2012
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  1.737
  Девојки да прашам:
  Може ли некаде да се најдат чашки за мартини ама пластични??
  [​IMG] вакви некако
  имате ли видено некаде??
   
 5. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  5.912
  Допаѓања:
  72.576
  Луда сум по чаши.
  Вода у сенешто можам д апијам, ама алкохол - мора да се внимава на чашата. Сок не пијам така што не знам ни во какви чаши се става.
  Имам чаши за црвено вино, чаши за пиво, од Германија сум носела посебни за светло пиво по 2 авиона во раце, едни супер високи и тенки, ракиени чаши, чоканчиња за ракија, секакви шолји за кафе, ама...не можам никаде да најдам чаши за бело вино.
  Го пијам во чаши за црвено, од пуста мака што никаде у Скопјево нема чаши за бело вино!! Значи не сакам чаши за шампањ- сакам за бело вино.
  Високи, со широко дно и тесно грло. Вакви имаа Траминец чаши во рестораните, а не се продаваат никаде. Значи формата не им е топка, туку доле се шитоки а горе тесни. Можам да платам од 1000 денари за две чаши. Мислам дека е ок цената, оти двете за црвено вино беа 850.
  Иначе кај дечко ми он ги искрши сите чаши :) па купувавме обични за вода, и за тие некако не бев заинтересирана какви ке бидат.
   
 6. Lovely93

  Lovely93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2013
  Пораки:
  2.637
  Допаѓања:
  2.011
  Пол:
  Женски
  Уште од ептен мала лудувам по секаков тип на чаши, купувам и без да има потреба за тоа и никако никој не смее да ги бира освен мене. :lol:
  Моите си пијат вода и сок секојдневно во каква им текне, поготово во некои со аблеми, од Кока Кола или Rauch, а јас секогаш сакав да си пиеме и ние во убавите, ама не за џабе рекле во старо село не носи нов обичај. :D
  Инаку немам некои посебно убави или интересни чаши, како мала повеќе се бавев со тоа, сега сум позафатена а мајка ми си е лаик за такви работи и не се замара. :rofl: Немаме дури ни широки за вино, само тесни за бело. Ама се тоа ќе се смени кога ќе се омажам, ќе си набавам сетови уххх каквиии, ќе нема кој да ми се меша. :!: :D
   
 7. feminium

  feminium Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2012
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  1.737
  во маркетите на му маrкеt имам вдувано вакви чаши ама пред можебигодина дена,купуваше мајка ми за поклон и не беа скапи воопшто,ама сепак беше пред година дена провери може ќе најдеш и сега
   
  На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Petunia-Queen

  Petunia-Queen Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 мај 2013
  Пораки:
  212
  Допаѓања:
  314
  Па ако си од Скопје, во Џамбо би требало да има :)
   
  На feminium му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Talita

  Talita Популарен член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2011
  Пораки:
  938
  Допаѓања:
  1.393
  Пол:
  Женски
  Кај можам да најдам пластична чаша за нескафе?Нешто слично на ова [​IMG] или ова [​IMG].. Гледав во веро и Џамбо ама се нешто за шејкер пишува.Сакам за на факс интересна некоја за нескафе што се затвара :/
   
 10. feminium

  feminium Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2012
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  1.737
  имаше пред некое време такви со нескафе одеа побарај по маркетите може ќе најдеш уште, мада одамна беше тоа :?: